Hlásenie z Berlína: Nemci vychádzajú do ulíc, odpor proti migračnej politike Merkelovej silnie. Mám v susedstve imigrantov, stretávam ich len večer a v noci

15.2.2018 0:00

ROZHOVOR „V niektorých nemeckých mestách začína dochádzať k radikalizácii obyvateľstva na oboch stranách,“ hovorí aktivista Zdeněk Chytra, ktorý žije v Berlíne. Nárast rasizmu a antisemitizmu v krajine je podľa neho dôsledok migrácie a nezvládnutej migračnej politiky. Svoje spôsobilo aj presadzovanie záujmov imigrantov pred záujmami pôvodných obyvateľov.

Hlásenie z Berlína: Nemci vychádzajú do ulíc, odpor proti migračnej politike Merkelovej silnie. Mám v susedstve imigrantov, stretávam ich len večer a v noci
Foto: TASR
Popis: Brandenburská brána, Berlín

V poslednom čase sa veľa hovorí o konfliktoch v nemeckom Cottbuse, ktoré vznikajú medzi mladými z radov Nemcov a prisťahovalcov. Čo o situácii viete z nemeckých radov a čo na to hovoríte?

Bezpečnostná situácia v Cottbuse je dlhodobo veľmi zlá, dochádza tu k častým stretom medzi mladými Nemcami a imigrantmi. Cottbus je takzvanými utečencami priam preplnený a z tohto dôvodu už žiadnych nových imigrantov mesto neprijíma. Cottbus nie je jediné nemecké mesto s takýmito problémami. Podobnú situáciu možno sledovať napríklad v Budyšíne alebo v Hamburgu, kde zo strachu pred mladými imigrantmi nešli mladé dievčatá oslavovať Silvestra do ulíc.

Minulú sobotu sa konala v Cottbuse demonštrácia, ktorú zvolal spolok Zukunft Heimat (Budúcnosť domova). Na demonštrácii sa zúčastnilo zhruba päťtisíc ľudí, médiá hovoria o dvoch tisícoch. Demonštrácia bola, samozrejme, zameraná na azylovú politiku. Na protidemonštrácii nemeckých slniečkarov sa zúčastnilo okolo šesťsto ľudí podľa toho, čo píšu médiá. Obe demonštrácie prebehli relatívne pokojne.

Nemecko čelí silnejúcim problémom v dôsledku migrácie. Ako na to reagujú samotní Nemci? Čo sa od nich dozvedáte?

Nemci sa už väčšinovo stavajú proti migračnej politike Angely Merkelovej. V ostatných týždňoch začal odpor ľudí proti migračnej politike silnieť, stúpa nielen počet demonštrácií a protestných akcií, ale aj počet účastníkov. V Cottbuse napadli sýrski utečenci pred nákupným centrom manželský pár, na druhej strane boli zase na Silvestra napadnutí v azylovom centre utečenci. V niektorých nemeckých mestách začína dochádzať k radikalizácii obyvateľstva na oboch stranách, čo sa dalo vzhľadom na predpovede bezpečnostných expertov očakávať.

Nedávno som čítala, že v Nemecku Sýrčanovi dovolili, aby za ním prišla druhá manželka s deťmi. V Európe však nie je bigamia povolená. Pripravujeme sa tak o vlastné zákony a pravidlá? Alebo sa niet čoho báť?

Samozrejme, že áno. A to vďaka transformácii právnych zákonov na zákony humanitárne alebo solidárne. Tu v Nemecku je síce bigamia nezákonná, ale v týchto otázkach je uprednostňovaná kultúrna a náboženská príslušnosť žiadateľa o azyl. V praxi to znamená, že moslim, ktorý má dve manželky, síce môže mať technicky úradne jednu manželku, ale aby nedošlo k diskriminácii, druhá manželka je úradne vedená ako osoba priameho príbuzenského vzťahu, a preto má rovnaké nároky – napríklad na vyplácanie sociálnych dávok – ako prvá manželka.

Ide v podstate len o hru slov, v praxi však v Nemecku dve alebo tri manželky u moslimov nikoho neprekvapia. A, samozrejme, že ak k nám budú na základe reforiem Dublinských dohôd prichádzať moslimovia, k prelomeniu práva bude dochádzať aj u nás.

Minule ste mi povedali: „Je absolútne škandálne, že po sedemdesiatich dvoch rokoch v uliciach Berlína horeli židovské symboly, a za ešte škandálnejšiu považujem skutočnosť, že nemeckým politikom trvalo dva dni, než sa k tejto udalosti verejne vyjadrili.“ Odvtedy uplynul nejaký čas, ako sa Nemecko k tomuto incidentu nakoniec postavilo?

Začalo sa tu viac hovoriť o vzrastajúcom antisemitizme na oboch stranách. Hlavne sa tu hovorí o islamskom antisemitizme. Takmer všetky nemecké politické špičky tento antisemitizmus odsúdili a myslím si, že výnimočne urobili správnu vec, pohrozili za takéto konanie a prejavy vysokými a nekompromisnými trestmi.

Ďalej ste mi povedali: „Európska únia Dublinskú dohodu, teda medzinárodnú zmluvu upravujúcu azylovú a migračnú politiku, pretransformovala na cestovnú kanceláriu ,All Inclusive s jednosmerným cestovným lístkom pre polovicu Afriky‘.“ Videla som video s nemeckou redaktorkou, ako vyzýva Česko, Poľsko a Maďarsko, že ak nechcú prijať kvóty, nech si hľadajú inú spoločnosť, než je Európska únia. Videli ste to video? Čo vy na to?

Ja som nielenže spomínané video videl, ja som ho dokonca otitulkoval a zverejnil. Rétorika nemeckých médií a hlavne tých verejnoprávnych voči stredoeurópskym a východoeurópskym štátom je od roku 2015 prevažne kritická, často by som povedal až urážajúca a nepravdivá. Tak napríklad ARD 30. septembra 2015 natočila reportáž Böhmische Dörfer o prijímaní imigrantov v Českej republike. V podstate urobila z Čechov xenofóbov, ktorí zaspali dobu a žijú ešte v totalite. V prekladoch komentárov došlo k dezinterpretácii opýtaných ľudí a politikov. Dokonca som na to vtedy upozorňoval aj pána Zaorálka, ale ten mi neodpovedal. Dôkazy manipulácií som zverejnil na konci videa.

V Nemecku sa množia varovania pred nárastom antisemitizmu a rasizmu. Je to podľa vás dôsledok migrácie? A čo sa s tým dá robiť?

Je to stopercentne dôsledok migrácie, respektíve dôsledok nezvládnutej migračnej politiky a presadzovania záujmov imigrantov pred záujmami pôvodných obyvateľov, ak sa bavíme napríklad v ekonomickej a bezpečnostnej rovine. Ale najväčší podiel na tom majú politici, ktorí sa k svojim kritikom stavajú arogantne a nekompromisne. Od začiatku spoločne s neziskovými organizáciami a ďalšími záujmovými skupinami nie sú prístupní akejkoľvek diskusii. Situáciu vyhrotili tým, keď od samého začiatku migračnej krízy začali kritikov automaticky označovať za náckov, fašistov a rasistov.

Ak niekoho označujete tri roky za extrémistu, tak sa jedného dňa tým extrémistom pokojne môže stať. Pretože ľudí skôr alebo neskôr nejaké to nálepkovanie prestane zaujímať, ich už bude zaujímať len to, kto vyrieši daný problém. Aby sa zabránilo radikalizácii spoločnosti, je absolútne nevyhnutné, aby politici a médiá začali nazývať veci pravými menami, prestali ľudí označovať extrémistickými prívlastkami a jasne sa postavili k otázke migračnej krízy tak, ako to urobil napríklad Orbán alebo Poliaci.

Rokovania o vláde v Nemecku trvali dlho, ale kancelárke Angele Merkelovej sa nakoniec podarilo dohodnúť veľkú koalíciu CDU/CSU a SPD. Čo od takejto vlády očakávate a čo naopak nie? Je to vhodné riešenie?

Ešte to nie je stopercentne isté, či tá veľká koalícia – ,GroKo‘ – vôbec vznikne. Ešte sa uskutoční hlasovanie vnútri strany SPD Martina Schulza. Ak členovia strany túto koalíciu zamietnu, tak ostane buď možnosť menšinovej vlády CDU/CSU, alebo predčasné voľby. V prípade, že vznikne veľká koalícia CDU/CSU a SPD, neočakávam zmeny v postoji k migračnej politike.

Zľava: Horst Seehofer (CSU), Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD)

Zľava: Horst Seehofer (CSU), Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD) Zdroj: TASR

Čo však očakávam, bude vyvíjanie tlaku zo strany Nemecka smerom k stredoeurópskym a východoeurópskym štátom. Vzhľadom na to, že by sa mal stať ministrom zahraničia Martin Schulz, očakávam aj ochladnutie vzťahov medzi Nemeckom a Českou republikou. Martin Schulz má totiž vo zvyku vo svojej kritike smerom k Českej republike zachádzať do extrémov a teraz sa mu naskytla príležitosť, ako svoju kritiku preniesť do praxe. Myslím si, že sa máme na čo tešiť.

Objavujú sa časté sťažnosti v súvislosti s tým, že migranti nechcú pracovať ani sa naučiť jazyk krajiny, kam sa presunuli. Ako je to vo vašom okolí?

Tak to nie sú sťažnosti, to sú, bohužiaľ, holé fakty, ktoré dokazujú najnovšie zverejnené štatistiky. Nemecké pracovné úrady uvádzajú, že nízke vzdelanie a jazyková bariéra sťažuje utečencom zaradenie do pracovného pomeru. Už zhruba rok a pol býva v mojom okolí a aj v dome, kde bývam, veľa nových imigrantov. Ráno cestou do práce ich nestretávam, to stretávam len susedov, ktorí idú do práce, alebo študentov, ktorí chodia do školy. Zato vo večerných a nočných hodinách je situácia opačná, to stretávam práve ich. A osobne si nemyslím, že by o siedmej večer išli do zamestnania alebo do školy. Teraz je zima a ulice sú prázdne, na jar to začne byť opäť zaujímavejšie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Keby chceli skutočne zabíjať, tak obetí nebudú desiatky, ale tisíce. Izraelčanom nezostávalo nič iné, vraví analytik Samson

0:01 Keby chceli skutočne zabíjať, tak obetí nebudú desiatky, ale tisíce. Izraelčanom nezostávalo nič iné, vraví analytik Samson

ROZHOVOR Tvrdenie, že hlavný problém na Blízkom východe je Izrael, je ľahko vyvrátiteľné. V Afganist…