Hľadajú všetko možné, len aby sa ma zbavili, ale nejako im stále huby klepnú naprázdno, tvrdí Igor Matovič

23.12.2016 15:00

Igor Matovič je jednou z najvýraznejších poslaneckých tvárí v parlamente. Šéf OĽaNO je známy kritik koalície, no nerobí mu problém pustiť sa ani do hodnotenia opozície. Po jeho slovách často nezostane na jeho oponentoch nitka suchá. „Keď vidíme, že niekto rozkráda peniaze ľudí, ideme po ňom,“ hovorí v rozhovore pre Parlamentné listy. Na sklonku roka zároveň bilancuje a nevyhýba sa ani otázke jeho prípadného konca v politike. „Nevylučujem, že sa im nakoniec ma aj podarí nejako formálne zbaviť. Nič im to však nepomôže, zlodejom pôjdem po krku bez ohľadu na to, či si zakryjú oči a budú si myslieť, že bubo Matovič už neexistuje,“ zastrája sa. Pre PL prehovoril aj o tom, kto má snahu zarobiť ťažké lóve na chudákoch.

Hľadajú všetko možné, len aby sa ma zbavili, ale nejako im stále huby klepnú naprázdno, tvrdí Igor Matovič
Foto: pk
Popis: Igor Matovič v Národnej rade Slovenskej republiky.

Keby ste mali bilancovať rok 2016 z pohľadu lídra opozičného parlamentného zoskupenia, ako by ste hodnotili to, čo sa udialo na našej politickej scéne od parlamentných volieb?

Po ťažkej zrade od Bugára a Procházku nastala nová doba. Procházkova politická karma vyprchala do zabudnutia a z Bugára sa zrazu stal najväčší obhajca zločincov, ktorých predtým zatracoval. Navyše sa z neho stal najvernejší mopslík Danka. Mnohí sa čudujú, ja nie. Ich kšeftárske DNA je totiž identické, priťahujú sa ako dva magnety.

OĽANO-NOVA išlo do volieb s jasnou protikorupčnou agendou, poukázali ste na viaceré korupčné kauzy (kompa, cétečko, predražené tendre, Bašternák, najnovšie práca načierno a iné), no efekt – potrestanie vinníkov aj s trestnoprávnou zodpovednosťou konkrétnych jednotlivcov – sa doteraz nedostavil. Prečo?

Preto, lebo žijeme akože v právnom štáte. V štáte, kde existujú dve spravodlivosti. Spravodlivosť pre obyčajných ľudí, ktorí keď náhodou zabudnú zaplatiť päť päťdesiat, hneď majú na krku exekútora. A spravodlivosť pre bašternákovcov, ktorí si môžu beztrestne rozkrádať milióny a miliardy z peňazí tých prvých a nič sa im nestane, lebo majú krytie na najvyššom poschodí politiky. Ale veď práve pre túto nespravodlivosť vzniklo naše hnutie.

Mnohí politológovia, ale najmä predstavitelia vládnej koalície pomerne často poukazujú na skutočnosť, že vaše hnutie nie je štandardnou politickou silou. Tvrdia, že ste zoskupením  štyroch osôb (členov), čo ste nakoniec aj priznali, a že nemáte štruktúru. Aj z radov sympatizantov hnutia i mnohých, ktorí za hnutie kandidovali vo voľbách, sa často ozývali hlasy najmä z regiónov po vytvorení klasických štruktúr, teda nielen regionálnych, ale aj okresných organizácií. Prečo sa doteraz tomu bránite?

Neregistrujeme žiadny zásadný záujem o členstvo. Naši voliči vedia, že sme vznikli hlavne kvôli tomu, aby sme umožnili statočným ľuďom kandidovať do parlamentu bez toho, aby museli byť členmi strany. Členovia sa dnes hrnú do SNS, lebo vedia, že členstvo znamená kšeft či teplý flek. O takých ľudí my vonkoncom nestojíme. To však nevylučuje, že vytvoríme systém, kde sa ľudia budú môcť k nám pridať voľnejšie bez toho, aby museli byť členmi. K tomu sa blížime.

Ak teda hlásate možnosť slobody voľby, teda pre všetkých sympatizantov s vaším hnutím, ktorým je OĽANO-NOVA otvorené, ponúkate účasť stále novým a novým tváram, kde sa podľa vyznania hodnôt zaraďujete? Ste pravica, ľavica, stredová politická sila? Aby mali možní záujemcovia jasno... Máte vôbec na európskej politickej scéne partnerov?

Škatuľkovanie na pravicu a ľavicu postupne odumiera. My sme od začiatku hnutie, ktoré sa snaží byť tzv. na strane obyčajných ľudí. A presne tak konáme. Keď vidíme, že niekto rozkráda peniaze ľudí, ideme po ňom. Keď vidíme, že niekto z ľudí robí na diaľniciach otrokov a nechá ich robiť 27 dní vkuse dvanástky, ideme po ňom. Chceme Slovensko ako rozumný a ľudský štát zároveň a keď si nás niekto chce politologicky zaškatuľkovať, nech si poslúži.

Po voľbách ste veľmi vážne uvažovali o možnej koalícii nielen s SaS, so Sieťou či so zoskupením Sme rodina, ale aj s Mostom-Híd, a dokonca aj so SNS. Inými slovami, so všetkými s výnimkou SMER-SD a ĽS Naše Slovensko. Následne sa však diametrálne rozišli vaše cesty najprv so SNS, a neskôr aj so stranou Most-Híd a so Sieťou. Mnohí to dávali za vinu vám osobne, že ste nevedeli s potenciálnymi partnermi rokovať. Pripúšťate, že to mohla byť hlavná príčina neschopnosti vytvoriť alternatívu voči SMER-u, alebo to vidíte inak – že SNS a Most-Híd už boli dávno predtým dohodnutí so SMER-om a Sieť sa k nim pridala?

Bugár je strašne falošný človek, Procházka nedokázal povedať nikdy pravdu, Danko zase trpí nejakým strašným komplexom, zrejme pochádzajúcim z detstva. Jednoducho sa našli a podľa všetkého, čo dnes vieme, boli dohodnutí dávno pred voľbami a na ľudí po voľbách hrali len divadlo. Dosť trápne. Po voľbách rokoval s nimi Sulík, ja som vyčkával a vidíte, ako to dopadlo. Bezbožne podviedli voličov, respektíve ich predali za judášsky groš.

Boli za tým aj vaše osobné animozity, či už s Andrejom Dankom, Bélom Bugárom, či Radoslavom Procházkom, ktorým neviete dnes prísť na meno, prečo sa nepodarilo s nimi dohodnúť?

Nie, bola za tým len ich osobná snaha zarobiť ťažké lóve na chudákoch, ktorí ich dobromyseľne volili. To je ich DNA a našli sa. Svätá trojica.

Ozývajú sa občas aj hlasy, že vaše neustále napádanie SMER-u a vládnej koalície je iba hra, ktorá má navonok vyzerať ako ostrý konflikt a nesúhlas s tým, ako sa vládna koalícia správa, no v konečnom efekte jej zatiaľ vaše protesty či poukazovanie na mnohé kauzy či možné protiprávne konanie prakticky neuškodili. Vylučujete takéto hlasy a takýto scenár ?

V čom im neuškodili? Fico mal pred rokom 40 %, dnes možno 25 %. Kaliňák chodí po kanáloch. O Procházkovi som prvý hovoril, že to je krivák, a mnohí ma za to odsudzovali, dnes to vedia všetci a už je ta het. Bugár a Danko dopadnú rovnako, na to berte jed.

Vládna koalícia sa vás osobne snaží skompromitovať rôznymi spôsobmi, či už išlo o účtovníctvo vašej spoločnosti ešte tesne pred voľbami, pokračujúc obvinením z toho, že ste si nezrušili živnosť, až po obvinenia v súvislosti s vašou kritikou nedávno prijatého zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorý ste označili za nový „náhubkový zákon“. Ako znášate všetky tieto tlaky? Vy ste dokonca aj pripustili, že vás parlament zrejme zbaví poslaneckej imunity, že to je cieľ vládnej moci, aby sa vás takto zbavili. Budete ďalej bojovať a nedopustíte, aby sa tak stalo?

Hľadajú všetko možné, len aby sa ma zbavili, ale nejako im stále huby klepnú naprázdno. Len v mojom prípade zrazu tvrdia, že len živnostenský list je podnikanie, hoci zákon hovorí jednoznačne, že to musí byť aktívna činnosť, nielen papier na poličke. Sú trápni, ale nevylučujem, že sa im nakoniec ma aj podarí nejako formálne zbaviť. Nič im to však nepomôže, zlodejom pôjdem po krku bez ohľadu na to, či si zakryjú oči a budú si myslieť, že bubo Matovič už neexistuje.

Ak by sme sa špeciálne vrátili k nedávno prelomenému vetu prezidenta republiky k tzv. náhubkovému zákonu, aký je to podľa vás signál? Vy sa v tejto otázke obraciate na ústavný súd. Obrátite sa prípadne aj na vyššie európske inštancie a veríte, že možno ešte značné oklieštenie slobody prejavu na pôde parlamentu zvrátiť?

Európsky súd už riešil prípad, keď rovnako zakomplexovaný predseda parlamentu ako náš Andrejko Danko zakázal opozičným poslancom používať vizuálne pomôcky, t. j. grafy, tabuľky či plagáty. Súd rozhodol, že im to musí umožniť a ešte dotknutým poslancom platil odškodné. Trapko, ktorý vedie, bohužiaľ, náš parlament, dopadne rovnako.

Máte v súčasnosti v parlamente ešte nejakých priateľov, kamarátov, či dokonca spojencov z iných politických zoskupení okrem toho vášho a z SaS? Lebo vyzerá to tak, že Andrej Danko, Béla Bugár, Andrej Hrnčiar, či dokonca ani Miroslav Beblavý a Boris Kollár nimi nebudú. Dá sa vytvoriť politická alternatíva voči SMER-u, ak máte potenciálneho spojenca iba v SaS?

So zlodejmi spolupracovať nemienim, lebo dohody s nimi sú len o tom, že z toho budú niečo mať. Beblavému sme všemožne pomáhali, ale si momentálne myslí, že je lietadlo, tak robí voči nášmu hnutiu rôzne čudné podpásovky. Ale verím, že sa znormalizuje. Kollár? Nuž ťažké. Nemal akosi snahu vyvrátiť informácie Národného bezpečnostného úradu, že zarábal na pašovaní heroínu, čo ho totálne diskvalifikuje. Myslím, že OĽANO so Saskou dnes tvoria pevné opozičné jadro a keď vznikne nová čistá strana, verím, že to dokopy dáme a zlodejov konečne prečíslime.

Nakoľko je pre OĽANO-NOVA citeľná strata Daniela Lipšica, ktorý sa v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou vzdal poslaneckého mandátu, no v hnutí naďalej zostáva aktívny?

Samozrejme, že nám Dano chýba. Čestných rovných chlapov v politike nie je ako maku. Všetci dúfame, že na politiku nezanevrie a raz sa plný síl vráti.

Predstavitelia vášho hnutia podali v parlamente viaceré znenia rôznych návrhov zákonov, no prakticky nič vám neprechádza. Máte nejaký príklad nejakého zákona, ktorý je vyslovene užitočný pre občana a ktorý vám v parlamente za tých niekoľko mesiacov prešiel?

Podľa oficiálnych štatistík sme najaktívnejšie politické hnutie v parlamente. Zákonov predkladáme naozaj kopu. Čo napríklad? Predložili sme zákon, aby matky, ktoré sa starajú o svoje postihnuté deti, mali aspoň minimálnu mzdu alebo aby materská bola vo výške čistého príjmu matky pred nástupom na materskú. Oba návrhy nám Bugár, Danko a Fico nepodporili, ale čuduj sa svete, na sneme Smeru Fico zrazu teraz tvrdil, že presne to chcú zmeniť. Toto farizejstvo nás ubíja. Keď to predložíme my, hlasujú proti, a následne si návrh zoberú za svoj a ešte sa s ním chvália. Ale aspoň prejde. To sa nám už stalo desiatkykrát.

Vo vašom hnutí máte v parlamente drvivú väčšinu občianskych aktivistov, no nemáte tam odborníkov napríklad na ekonomiku, ktorá je hybnou silou tejto spoločnosti. Nie je chybou, že ste stavili takmer výhradne na aktivistov, sociálne témy, učiteľov, zdravotníctvo, no chýbajú vám odborníci v takých kľúčových oblastiach, ako je práve ekonomika (energetika, doprava, priemysel, stavebníctvo, poľnohospodárstvo)?

Myslím, že sa mýlite. Na ekonomiku máme výborného človek Eda Hegera. Na dopravu Janka Marosza, poľnohospodárstvo Martina Fecka, ktorý je špičkou medzi všetkými poslancami v tejto problematike.

V parlamente je ešte jedno politické zoskupenie, ktoré je prakticky izolované – ĽS Naše Slovensko. Niektorí ho dokonca nazývajú fašistickou stranou, hoci bolo riadne a legitímne zvolené vyše 209-tisíc voličmi, ktorí určite nie sú fašisti. Vy ste sa voči tejto strane vymedzili a vylúčili akúkoľvek spoluprácu. Urobíte tak aj v prípade, ak ĽS Naše Slovensko prednesie nejaké racionálne a užitočné návrhy, ako sa to už niekoľkokrát stalo?

Ja osobne som za niektoré ich návrhy aj hlasoval. Bohužiaľ, akosi zbytočne čakám, že začnú plniť svoje verejné sľuby, ako vyriešia rómsky problém, ale akosi sa nemôžem dočkať, lebo zatiaľ nepredložili žiadny návrh. Miesto toho predkladajú zákaz igelitiek. Trošku smiešne.

Strana SMER-SD urobila na ostatnom sneme isté personálne zmeny, ktoré mnohí označili za nedostatočné, pričom ich preferencie klesajú. Je to podľa vás signál, že v SMER-e sa niečo deje a môže dôjsť aj k nejakým roztržkám vo vnútri vládnej koalície, pretože SNS neskrýva vo viacerých otázkach iný názor, ako má SMER, no Most-Híd sa zatiaľ správa neutrálne. Pripúšťate aj scenár možných predčasných volieb alebo je súčasná podoba vládnej koalície zakonzervovaná na celé štyri roky?

Ich tak silno spája ich zlodejské DNA, že naozaj neverím, že by sa rozglejili. Budú sa korýt držať silou-mocou, lebo vedia, že inak im reálne hrozí Leopoldov.

Ako sa OĽANO-NOVA pripraví na najbližšie voľby – do Európskeho parlamentu a na komunálne voľby? Veríte v úspech, ak nevytvoríte dovtedy regionálne, resp. okresné štruktúry?

Štruktúry sú to najmenej dôležité pre úspech vo voľbách. Dôležití sú čestní ľudia, ktorých môžete nominovať. Čo pomohlo Dankovi, keď má štruktúry plné riťolezov? Nič. A nakoniec mal na kandidátke fašistu, ktorý hajloval holý s chlapmi vo vani.

Už teraz sa hovorí o vytvorení nových politických subjektov na pravej, resp. stredopravej strane politického spektra. Či už ide o súčasného trenčianskeho primátora, no dokonca sa hovorí aj o možnom vytvorení strany, za ktorou by bol prezident Andrej Kiska. Prípadne aj o návrate KDH či SMK na politické výslnie. O vás je známe, že k prezidentovi máte pomerne blízko, no nevnímate tieto signály ako ešte väčšie roztrieštenie opozičných radov, resp. pravej časti politického spektra? Vidíte tam prípadne možných nových partnerov?

Pred každými voľbami sa nájde dostatočná masa ľudí, ktorí sú dostatočne kritickí a nároční a očakávajú nového spasiteľa. Pevne verím, že tentoraz príde niekto, kto ním pre slovenskú politiku aj naozaj bude. A budeme im maximálne nápomocní. Len, prosím, už nie ďalších falošných prorokov typu Procházka.

A celkom na záver: budete aj naďalej tým „rebelom“ v parlamente, ktorý bude vytrvalo upozorňovať na prešľapy vládnej moci, na korupčné a klientelistické správanie? Viete tiež vy osobne povedať občanom a voličom, že ste absolútne čistý?

Do politiky som išiel až potom, ako som najprv počas môjho podnikania štátu zaplatil 500 miliónov korún daní a odvodov. Nikdy som nemal žiadnu štátnu zákazku, žiadne eurofondy, žiadne dotácie a nikomu som nezostal nič dlžný. A teraz v politike som nikdy nič neukradol a ani neukradnem. Či som teda čistý“, posúďte sami. Jasné, že budú vždy ľudia, ktorým sa nebude páčiť môj štýl, moje tričko či tvrdé slová. Taký je život. Som však rád za každého človeka, ktorý mi napriek všetkým ohováračkám verí a drží palce. 

Autor: jel

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

0:01 Víťazia „elity“, ktoré tvoria naleštení panáci. Produkty politického marketingu. Je to desivá prázdnota, hovorí politológ Zálešák

ROZHOVOR Čo znamenali protesty Za slušné Slovensko pre stav demokracie u nás? Aké máme na Slovensku …