Historik Valenta: Celý politicko-mediálny kartel až na pár výnimiek vôbec nezaujíma, prečo normálni ľudia vyšli do ulíc. On čaká na prvého hajlujúceho

15.9.2018 15:00

ROZHOVOR „V posledných týždňoch neprejde skoro deň, aby neprišla správa o útokoch migrantov na Nemcov, o znásilneniach alebo dokonca vraždách. V 80-miliónovom štáte sú to od roku 2015 stovky, možno už tisíce prípadov, ktoré sú však rozptýlené po celej krajine, takže sa často strácajú v záplave iných správ, zvlášť keď ich televízia občas ,rada‘ zamlčí... Ak sa to stane na západe krajiny, ako napríklad vražda 15-ročného dievčaťa v mestečku Kandel v Porýní-Falcku v decembri 2017, režim sa s ohľadom na opatrnosť, strach a konformitu západných Nemcov nemusí v podstate ničoho obávať,“ hovorí historik Aleš Valenta.

Historik Valenta: Celý politicko-mediálny kartel až na pár výnimiek vôbec nezaujíma, prečo normálni ľudia vyšli do ulíc. On čaká na prvého hajlujúceho
Foto: Hans Štembera
Popis: Aleš Valenta

Čo hovoríte na aktuálne udalosti v Sasku, kde sa obyvatelia búria po tom, ako jedného z miestnych zavraždil moslimský imigrant?

Vražda v Chemnitzi je niekoľkým podobným prípadom. V posledných týždňoch neprejde takmer deň, aby neprišla správa o útokoch migrantov na Nemcov, o znásilneniach alebo dokonca vraždách. V 80-miliónovom štáte sú to od roku 2015 stovky, možno už tisíce prípadov, ktoré sú rozptýlené po celej krajine, takže sa často strácajú v záplave iných správ, zvlášť keď ich televízia občas „rada“ zamlčí... Ak sa to stane na západe krajiny, ako napríklad vražda 15-ročného dievčaťa v mestečku Kandel v Porýní-Falcku v decembri 2017, režim sa s ohľadom na opatrnosť, strach a konformitu západných Nemcov nemusí v podstate ničoho obávať.

Ale východní Nemci sú z iného cesta, neprešli špecifickou povojnovou prevýchovou, neboli od 70. rokov valcovaní kultúrnou revolúciou a hlavne majú ešte stále relatívne čerstvú skúsenosť s politickou manipuláciou a klamaním médií; na to sú oveľa citlivejší ako Wessis. Vražda v Chemnitzi sa zrejme stala tou príslovečnou poslednou kvapkou, ktorou pretiekla trpezlivosť miestneho obyvateľstva s katastrofálnou vládnou migračnou politikou.

Udalosti v Chemnitzi lakonicky okomentoval aj Miroslav Macek. „Je to predsa úplne jasné: nepokoje v Chemnitzi majú na svedomí tisíce neonacistov a futbalových chuligánov a vandalov a nie tamojší naštvaní občania, ktorí dennodenne vidia, čo spôsobila imigračná politika Merkelovej a ďalších politikov. Som zvedavý, kedy už Nemcom doposiaľ stádovo akceptujúcim Führerprinzip konečne dôjde trpezlivosť a vo voľbách zmetú tú dnešnú garnitúru.“ Čo si o tom myslíte? Ide o extrémistov alebo sa normálni ľudia naštvali a vyšli do ulíc?

Do ulíc vyšli protestovať normálni Nemci, ktorí chcú, aby ich mesto zostalo také, aké je, aby sa nestalo arénou moslimských gangov, ako je to v mnohých prípadoch na západe krajiny. V Chemnitzi prebehol proces, ktorý sa opakuje zrejme skoro všade tam, kde sa nahromadí väčšie množstvo migrantov.

Demonštranti nesú veniec počas protestu krajnej pravice v nemeckom Chemnitzi

Demonštranti nesú veniec počas protestu krajnej pravice v nemeckom Chemnitzi. Zdroj: TASR

Títo ľudia bez práce, zato so štedrými sociálnymi dávkami, uisťovaní celou mohutnou infraštruktúrou sociálnych pracovníkov, dobrovoľníkov (často tých naivných „dobroľudí“, Gutmenschen), ľavicových advokátov a aktivistov, akí sú v Nemecku vítaní a akí sú samotnou svojou prítomnosťou krajine prospešní, sa z nudy potulujú po uliciach, dostávajú sa do vzájomných sporov (Kurdi verzus Turci, sunniti verzus šiíti, Arabi verzus Iránci a tak ďalej, a tak ďalej), do ktorých sa polícia bojí zasahovať, aby ju neobvinili z rasizmu. Potom sa začnú obzerať po nemeckých dievčatách, niektorí sa dopúšťajú drobných krádeží v supermarketoch (opäť často veľkoryso prehliadaných...), takže je otázkou času, kedy dôjde k prvému konfliktu medzi nimi a miestnymi.

Pokiaľ ide o prítomnosť neonacistov, nepochybne v Sasku sú a niektorí sa, samozrejme, k protestom proti Merkelovej a spol. pridali. Ale mainstream lživo obracia sled udalostí, a len čo niekoľko hajlujúcich hlupákov zaregistruje, okamžite je vec jasná: v Chemnitzi tiahnu stovky či dokonca tisíce neonacistov ulicami a organizujú hony na chudákov migrantov. A potom už nasleduje údiv, ako môže slušný človek zostať na ulici, keď sú tam náckovia...

Celý politicko-mediálny kartel až na pár výnimiek vôbec nezaujíma, prečo normálni ľudia vyšli do ulíc. On čaká na prvého hajlujúceho a ten sa, samozrejme, vždy objaví (v prípade nutnosti môže ísť o agenta rozviedky). Nato začnú médiá nad hlavami Nemcov mávať palicou neonacizmu, čo doteraz spoľahlivo pôsobí ako zastrašovací prostriedok na západných Nemcov. Na východe to však zrejme prestáva fungovať.

Čo hovoríte na to, ako na celú vec reagovala Angela Merkelová?

Reprezentanti partajného kartelu, a je úplne jedno, či sa volajú Merkelová, Maas alebo inak, považujú každého, kto kritizuje šialenú nemeckú migračnú politiku, za nacistu alebo potenciálneho neonacistu. Nič iné sa od nich nedá očakávať.

Ale v Chemnitzi sa uskutočnil aj „antirasistický koncert“...

Takzvaný antirasistický koncert v Chemnitzi, ktorý sa konal pod heslom Je nás viac, svedčí o obrej spolitizovanosti kultúry v Nemecku, a to najmä takzvanej modernej hudby, ktorá má veľký vplyv na mládež. Ale len málo novinárov upozornilo na notoricky známy fakt, že niektoré z týchto kapiel sú nepriateľmi štátu, ktorí sústavne útočia na políciu a armádu. Ale to je Nemecko: krajná pravica, hoci by bola zložená z jedného človeka, je hrozba pre štát, zato nad krajnou ľavicou sa privrú oči, zvlášť keď bojuje „na tej správnej strane“. K tomu je nás viac: bodaj by ich nebolo viac, keď prišli z celého Nemecka, najviac asi z Berlína...

Rok verejných prác alebo vojenská služba môžu pomôcť integrovať utečencov v Nemecku a zlepšiť ich prijímanie verejnosťou. Povedala to generálna sekretárka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, blízka spolupracovníčka kancelárky Angely Merkelovej. Takže vyzbrojiť imigrantov je správna cesta?

Ľavicovo liberálny establishment so svojím odporom k nemectvu, fanatickým rovnostárstvom a pomätenou ideológiou „mnohosti“ nie je z podstaty schopný prisťahovalcov, respektíve ich absolútnu väčšinu, náležite začleniť do spoločnosti. Budú vymýšľať stále nové hlúposti, s každým imigrantom budú možno uzatvárať osobitnú integračnú zmluvu, vymenujú ďalšie tisíce migračných poverencov, učiteľom, ktorí kolabujú v triedach plných Arabov a Turkov pohŕdajúcich západnou kultúrou, budú prideľovať asistentov, ale okolo podstaty problému budú stále krúžiť v bezpečnej vzdialenosti.

Vráťme sa k mestu Chemnitz. Znamená to, že sa Nemci pomaly osmeľujú a vzniká revolta proti politickej korektnosti a proti Merkelovej? A je to len vec východného Nemecka? Vieme, že napríklad v roku 1830 či 1848 bolo vždy dôležité, čo sa dialo v Paríži. Iskra revolúcie potom zažala plameň v celej Európe. Zostane toto len iskrou, ktorá zhasne, alebo sa plameň kontrarevolúcie obyčajných Nemcov rozšíri do ďalších miest? Môže byť prekonaná podobná psychologická hranica, ako keď sa ľudia prestali v novembri 1989 báť hovoriť? Ako sa na celú vec dívajú Nemci z iných oblastí? Alebo nebude sa rozširovať priekopa medzi východnými a západnými Nemcami?

Myslím si, že udalosti v Chemnitzi nie sú ničím zlomovým. Ak migračná katastrofa roku 2015 dokázala vo východnom Nemecku dostať do ulíc nanajvýš desaťtisíce občanov, chemnitzká vražda len niekoľko tisíc. Pre establishment, ktorý bol po desiatky rokov zvyknutý na skoro absolútnu poslušnosť a konformizmus spoločnosti, je aj pár desiatok ľudí s transparentom Preč s Merkelovou príčinou hysterických reakcií a mobilizácie celého mohutného ideovo-politického kontrolného aparátu.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: TASR

Ak Pegida doteraz nezmenila v Nemecku nič, niekoľko demonštrácií v Chemnitzi to tiež nedokáže. Spolkový systém pluralitnej „soft“ totality, zrejme nereformovateľný, je doteraz pevne v sedle. Podstatnejší bude výsledok krajinských volieb v roku 2019, ktoré sa budú konať v Sasku, Brandenbursku a Durínsku. Ak dovtedy nebude AfD podrobená smrtiacemu dohľadu rozviedky, na čo tlačí najmä SPD, Ľavica a Zelení, zrejme v Sasku vyhrá. Ale aj keby dostala 30 percent, skončí v opozícii a politické pomery v krajine sa nezmenia.

Keby sa teraz v Nemecku uskutočnili parlamentné voľby, druhou najsilnejšou stranou by sa stala Alternatíva pre Nemecko. Podľa prieskumu agentúry Insa pre denník Bild by dostala 17 percent hlasov a o jeden percentuálny bod by tak prekonala vládnych sociálnych demokratov (SPD), ktorých popularita u voličov ďalej klesá... Ovplyvní to blížiace sa voľby v Bavorsku?

Voľby v Bavorsku môžu vyvolať druhé kolo vládnej krízy. Tá napokon hrozí od okamihu, keď prezident spolkovej rozviedky Maaßen spochybnil video, ktoré údajne zachytáva pravičiarov, ktorí prenasledujú migranta (pôvodcom videa je – aké prekvapenie! – Antifa…), a o ktoré opierajú karteloví politici svoje tvrdenia o vyčíňaní krajnej pravice v Chemnitzi. Respektíve od chvíle, keď sa za okamžite tvrdo napadnutého Maaßena postavil spolkový minister vnútra Seehofer (CSU), ktorý potom prilial olej do ohňa výrokom, že „matkou všetkých problémov v Nemecku je migrácia“.

Nemecký rozhlas priniesol vzápätí rozhovor s akýmsi politológom, ktorého absolútne hysterický prejav vyvrcholil výkrikom, že Seehofer vyhlásil Merkelovej vojnu. Výrok ministra vnútra je, samozrejme, smerovaný k blížiacim sa bavorským krajinským voľbám, kde sa CSU zúfalo pokúša zachovať si nádej na absolútnu väčšinu. Preto napádanie „zahnednutej“ AfD, preto dištanc od Merkelovej a jej migračnej politiky.

Prieskum, ktorý spomínate, sám o sebe asi na bavorské voľby nebude mať vplyv. AfD zrejme dostane v Bavorsku vyše desať percent hlasov, ale zďaleka nie všetci odpadlíci od CSU budú voliť Alternatívu pre Nemecko. Taká jednoduchá psychológia nemeckého voliča nie je. Na päty AfD napríklad šliapu Zelení, ktorí v celom štáte ťažia z oslabovania úniových strán.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jozef Banáš: Bojím sa, že výdobytky roku 1989 blednú pred tým, čo ponúkal socializmus. Zadlžený drží hubu a krok a o to mocným ide

12:20 Jozef Banáš: Bojím sa, že výdobytky roku 1989 blednú pred tým, čo ponúkal socializmus. Zadlžený drží hubu a krok a o to mocným ide

CIVILIZÁCIA A MY Je neprípustné, aby sa na zdraví ľudí zarábalo. Ale tlak majiteľov nemocníc a poisť…