Generál otvorene: Rusi nechcú európske štáty rozoštvávať

10.6.2018 10:30

ROZHOVOR „Rusi vždy považovali za hlavného protivníka, nehovorím nepriateľa, Spojené štáty americké. Mám dojem, že Rusi majú záujem o spoluprácu s Európou, lebo v Európe skutočne sú, a že im nejde o to, aby rozoštvávali európske štáty proti sebe. Ale oni vždy presadzovali politiku bilaterálnosti, pretože sa im lepšie rokuje s jednotlivými štátmi než s Európskou úniou ako celkom,“ vyhlásil český exminister obrany a bývalý veľvyslanec Českej republiky v Rusku Miroslav Kostelka. V rozhovore pre PL sa generál Kostelka vyjadril aj k politike Donalda Trumpa.

Generál otvorene: Rusi nechcú európske štáty rozoštvávať
Foto: army.cz
Popis: Generál Miroslav Kostelka v dobe menovania ministrom obrany

Americký prezident Donald Trump najprv odvolal plánované stretnutie s vodcom KĽDR a potom ho opäť potvrdil. Čo na také politické a diplomatické kotrmelce ako niekdajší politik, diplomat a vojak hovoríte?

Ja som Donaldovi Trumpovi fandil, keď sa stal prezidentom, lebo jeho program, ktorý vyhlásil, mi bol sympatický. Ale v poslednom čase mám pocit, že občas je to taký kovboj, ktorý vystrelí a potom nevie, čo s tým. Podľa mňa je schôdzka s vodcom KĽDR veľmi dôležitá, majú na tom záujem nielen Spojené štáty americké, lebo by boli ohrozené jadrovými zbraňami, ale má na tom záujem, samozrejme, aj Kim, pretože hospodárska situácia v Severnej Kórei asi nie je práve najružovejšia. Trochu na prekážku je v tom zrejme rozhodnutie Trumpa odstúpiť od dohody s Iránom, lebo to musí Kima do istej miery zneistiť z hľadiska dôveryhodnosti nejakých zmlúv uzatváraných so Spojenými štátmi americkými. Uvidíme. V každom prípade by bolo pre svet dobré, keby k nejakej dohode došlo. Ale nemyslím si, že by došlo k odstráneniu jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.

Môže mať odstúpenie Spojených štátov amerických od protijadrovej dohody s Iránom negatívny vplyv nielen na možné uzatváranie zmlúv tejto veľmoci so Severnou Kóreou, prípadne ďalšími štátmi, ale aj na vzťah Spojených štátov amerických s Európskou úniou, pretože vieme, ako západoeurópski štátnici na čele s Macronom márne žiadali Donalda Trumpa, aby od dohody neodstupoval?

Určite. Je to nebezpečná situácia z hľadiska euroatlantických vzťahov. Ale z hľadiska Trumpa je to aj pochopiteľné, pretože on jednoducho zastáva politiku, ktorú pred svojím zvolením vo volebnej kampani presadzoval: America first, teda Amerika predovšetkým. A ďalej to používa, ale mám pocit, že situácia už nie je taká ako pred dvadsiatimi-tridsiatimi rokmi, keď si Amerika mohla dovoliť všetko. Dnes je situácia trochu iná a Európa sa dostáva do situácie, bohužiaľ alebo možno vďakabohu, keď bude musieť trochu viac pracovať na svojej samostatnosti a na politike, ktorá bude znieť: Europe first.

Emmanuel Macron a Donald Trump

Emmanuel Macron a Donald Trump Zdroj: TASR

Možno to Európe prospeje, keď sa vymaní z pozície mladšieho brata, ktorý sa vo všetkom spolieha na toho väčšieho, napríklad v Severoatlantickej aliancii. O tom svedčí fakt, že väčšina európskych krajín neplnila svoje finančné záväzky voči NATO, takže bezpečnosť Európy závisela predovšetkým od Spojených štátoch amerických. A, samozrejme, Spojené štáty mali potom väčší vplyv, pretože je jasné, že „kto platí, ten velí“.

Samozrejme. Podľa môjho názoru by každému štátu malo záležať na jeho vlastných záujmoch. Tomu, čo robí Trump, sa z hľadiska amerických záujmov nedá nič vytknúť. Tak by sa mali jednotlivé štáty starať o to, čo je pre ne životne dôležité. Myslím si, že časy, keď sme boli prisatí na ten struk Spojených štátov z hľadiska bezpečnosti, sa budú pomaly končiť a budeme sa sami musieť starať o vlastnú európsku bezpečnosť.

Čo hovoríte na žiadosť Poliakov, ktorí sú ochotní platiť za to, aby bola na ich území umiestnená americká armáda?

Čítal som to, ale neviem, či je to úplne pravda. Poliaci sa však z hľadiska svojej historickej skúsenosti nikdy príliš neviazali na Rusko ani Nemecko, ale vždy viac na Spojené štáty americké, ktoré predstavovali ich záruku bezpečnosti. Ak to tak je, tak pokračujú v politike, ktorú presadzujú už dlho. Ale ja sa domnievam, že Spojené štáty tam žiadnu veľkú základňu nezriadia.

Rusi už proti tomu protestovali, čo sa dalo očakávať, pretože s Poľskom majú spoločnú hranicu.

Samozrejme, bodaj by neprotestovali.

Myslíte si, že by to ešte viac poškodilo vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou?

Isteže.

Komentátori tvrdia, že rozkol medzi Spojenými štátmi americkými a Európou je výhodný pre Rusko a že sa pomocou propagandy Rusko aktívne snaží tieto väzby narušiť. Súhlasíte s týmto názorom? Je rozvoľňovanie vzťahov pre Rusko výhodné?

Rusi vždy považovali za hlavného protivníka, nehovorím nepriateľa, Spojené štáty americké. Mám dojem, že Rusi majú záujem o spoluprácu s Európou, pretože v Európe skutočne sú, a že im nejde o to, aby rozoštvávali európske štáty proti sebe. Ale oni vždy presadzovali politiku bilaterálnosti, lebo sa im lepšie rokuje s jednotlivými štátmi než s Európskou úniou ako celkom. Ale nemyslím si, že chcú rozoštvať Európsku úniu, skôr sa chcú dostať do Európy ako takej.

Majú teraz šancu? Niektoré udalosti... Napríklad kauza Novičok ukázala, že aj keď väčšina štátov EÚ prejavila solidaritu s Veľkou Britániou, nešlo o všetky. Postoj k Rusku sa aj medzi členmi EÚ líši a nejde len o postkomunistické krajiny.

Rusov musia brať do úvahy aj veľké európske štáty. O tom svedčí návšteva Angely Merkelovej a Emanuela Macrona. Európske štáty si uvedomujú, že s Ruskom treba diskutovať. K tomu trochu prispieva aj ten rozkol medzi Spojenými štátmi a Európou. Ale aj keby ho nebolo, Európania si uvedomujú, že s Ruskom musia počítať. A žiadny z európskych štátov nemá chuť byť zavlečený do nejakého možno aj vojenského konfliktu s Ruskom náhradou za sily Spojených štátov.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Libuše Frantová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

0:00 Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

ROZHOVOR Docentka Ilona Švihlíková sa pre Parlamentní listy vyjadrila k súčasnému stavu českej, ale …