Fico si za to môže sám, že ho pochovalo niekoľko desiatok tisíc demonštrantov. Ja som takúto demonštráciu ignoroval. To bolo všetko, tvrdí Zeman

10.4.2018 0:01

ROZHOVOR Reakcia českého premiéra a ministra zahraničia v podobe vyhodenia troch ruských diplomatov z Prahy bola podľa Miloša Zemana unáhlená. „Opäť sme boli pápežskejší než pápež,“ povedal prezident Českej republiky v rozhovore pre Parlamentné listy. Vyjadril sa aj k vydaniu údajného hackera Nikulina do USA, k slovenským protestom a k českým demonštráciám. V nadsádzke Zeman uviedol, že sa na zvyšky protestujúcich pôjde pozrieť.

Fico si za to môže sám, že ho pochovalo niekoľko desiatok tisíc demonštrantov. Ja som takúto demonštráciu ignoroval. To bolo všetko, tvrdí Zeman
Foto: TASR
Popis: Český prezident Miloš Zeman

Pán prezident, začnime Slovenskom, kde ste boli na oficiálnej návšteve. Počas stretnutia s Andrejom Kiskom ste hovorili aj o slovenskej politickej situácii, ktorá je po vražde novinára a jeho partnerky veľmi vyostrená. Ako sa na to celé dívate?

V prvom rade by som chcel poznamenať, že nevidím absolútne žiadny dôvod, prečo by som sa mal pliesť do slovenských vnútorných záležitostí. Rovnako, ako sa prezident Kiska nepletie do vnútorných záležitostí Českej republiky. Čiže sa dá povedať, že obaja prezidenti veľmi vecne informovali svoju protistranu o svojom pohľade na vývoj slovenskej a českej politickej scény a táto informácia bola vzatá na vedomie.

Miloš Zeman a Andrej Kiska

Miloš Zeman a Andrej Kiska Zdroj: TASR

Spúšťacím momentom zmien vo vláde, volania po predčasných voľbách a realizovanej výmene premiéra boli masívne demonštrácie. Je to v poriadku? Fico vyhral voľby a teraz ho de facto pochovalo pár desiatok tisíc demonštrantov...

Ale on si za to môže sám, že ho pochovalo niekoľko desiatok tisíc demonštrantov. Bol som vo veľmi podobnej situácii napríklad v roku 1999, keď bolo na Václavskom námestí najmenej 50-tisíc demonštrantov, pričom ja som túto demonštráciu ignoroval. To bolo všetko. No a za rok, keď sa demonštranti chceli opäť stretnúť, ich tam prišlo dvesto. Nie dvestotisíc. Dvesto. Tým sa to skončilo.

V nedávnom rozhovore pre MfD ste citovali výrok Edvarda Beneša: „Nepripustím, aby o osude republiky rozhodovala ulica.“ V prípade Slovenska teraz o osude republiky rozhodla ulica. Ale vy ste mali v roku 1999 trochu inú situáciu, stabilnú vládu poistenú opozičnou zmluvou, zatiaľ čo na Slovensku koaliční partneri Smeru hrozili odvolávaním ministrov.

Po prvé, „Ďakujeme, odíďte!“ bola demonštrácia jednak proti mne, jednak proti Václavovi Klausovi. A po druhé, niekedy sa hovorí, že slovo nepriateľ sa stupňuje takto: nepriateľ, úhlavný nepriateľ a koaličný partner. Na slovenskom príklade sa to znovu ukázalo.

Mimochodom, Robert Fico ešte v čase, keď premiérom bol, hovoril, že na slovenskom scenári vidí rukopis Georgea Sorosa, ktorý po svete financuje revolúcie a mení vlády. Je to v prípade Slovenska možné?

Je to možné. Úprimne povedané, som presvedčený, že na Albertove svojho času prebehol pokus o farebnú revolúciu, respektíve o pražský Majdan, na ktorý som reagoval tým, že o rok neskôr prebehol Albertov v úplne obrátenej réžii. Pritom vôbec nie som si istý, či to organizoval George Soros, Anna Šabatová alebo ktokoľvek iný.

Objavili sa špekulácie, že Sorosov rukopis niesli aj demonštrácie v Česku, ktoré boli proti vám č proti Babišovi. Čo na to hovoríte?

Posledná demonštrácia na Václaváku, ktorá bojovala za Českú televíziu, mala štyritisíc účastníkov, takže to postupne klesá. Budúca demonštrácia bude mať štyristo účastníkov a ja sa na nich prídem pozrieť (smiech).

Prípad otravy dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry sa vyvíja tak trochu prekvapivo. Obaja sa uzdravujú, Skripaľovu dcéru čoskoro pustia z nemocnice. Do toho Nemci žiadali dôkazy. Nie je to celé divné?

Nezabudnite, že sa tvrdí, že Británia začala z oficiálnych webov sťahovať insinuácie, že to urobili Rusi.

Nebola vo svetle toho reakcia českej vlády alebo premiéra a ministra zahraničia v zmysle vypovedania ruských diplomatov unáhlená?

Samozrejme, že áno. Opäť sme boli pápežskejší než pápež.

Pozrime sa ešte na kauzu Nikulina a jeho vydanie do Spojených štátov. Údajne sa pokúsil o útek, čo pôsobí zvláštne pri vedomí, aký strážený musel byť. Ako tú správu vnímate?

Predstavte si, že prídete do Stredoafrickej republiky, kde ste v živote neboli. Naľavo džungľa, napravo džungľa a pred vami krokodíly. A pokúsite sa o útek. Máte tri možnosti. Vyraziť do džungle, do džungle alebo ku krokodílom. Ktorý blázon by to, preboha, urobil?

Senátny výbor pre zahraničné veci a bezpečnosť sa ozval a skritizoval vás, že ste konali neprimerane, a začalo sa hovoriť o možnosti žaloby za velezradu. Vaša reakcia?

Senátorom do toho v prvom rade vôbec nič nie je, pretože podľa zákona má prezident právo úkolovať Bezpečnostnú informačnú službu. Ak senátori nie sú znalí zákona, nech sa so zákonom zoznámia. To, že nie sú znalí zákona, ich úplne diskvalifikuje.

Záverečná téma: krach rokovaní o vláde. Môžete pripojiť komentár k pomerne nečakanému zvratu?

Považujem za slušné, že svoje stanovisko k aktuálnemu politickému dianiu oznámim najprv pánovi premiérovi.

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: TASR

Rozumiem. Úplne všeobecne, ak nakoniec dôjde k nejakej dohode o vytvorení vlády, môžete vylúčiť, že sa budete ohradzovať proti niektorým návrhom na ministrov v prípade, že by nenapĺňali odborné kritériá?

Nemôžem to vylúčiť. Mimochodom, odišiel som zo Slovenska s vedomím, že aj Andrej Kiska sa v jednom prípade ohradil proti Pellegriniho návrhu na ministra vnútra a Pellegrini mu vyhovel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda vám nenápadne poťahuje čím ďalej viac peňazí. A potom to dá do svojho marketingu, hodnotí odborník OĽaNO na financie Heger

11:00 Vláda vám nenápadne poťahuje čím ďalej viac peňazí. A potom to dá do svojho marketingu, hodnotí odborník OĽaNO na financie Heger

ROZHOVOR Súčasná vládna politika je len marketing a údržba, žiadna vízia ani systémové riešenia. Naj…