Fico je mimoriadne schopný a veľmi pracovitý politik. Smer napriek tomu čaká osud Mečiara, hovorí politológ Kusý a priznáva: Radil som Dankovi

14.11.2017 10:30

ROZHOVOR Bude slovenskej politike najbližšie roky naďalej dominovať Smer? Existuje voči nemu reálna alternatíva? Dočkáme sa návratu KDH a SMK do parlamentu? Nielen o tom sa ParlamentnéListy.sk rozprávali s politológom Miroslavom Kusým.

Fico je mimoriadne schopný a veľmi pracovitý politik. Smer napriek tomu čaká osud Mečiara, hovorí politológ Kusý a priznáva: Radil som Dankovi
Foto: TASR
Popis: predseda vlády SR a predseda SMER-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení koaličnej rady

Desať rokov vlád Roberta Fica. Za jeho éry sa viac ako inokedy začalo u nás hovoriť o prepojení politiky a oligarchov, nahlas sa hovorí o kauzách, ktoré členovia jeho vlád akosi ignorujú vrátane samotného premiéra. Môže potom naša krajina ako taká vzbudzovať dôveru, keď premiér býva v byte daňového podvodníka, pričom tlak je aj na ďalších členov jeho vlády za iné kauzy?

Aby to neupadlo do nejakého extrému, tak musím priznať, že Robert Fico je mimoriadne schopný politik. Múdry, rozhľadený a veľmi pracovitý. On skutočne tú vládu riadi a robí to na sto percent! Ale problém je v tom, čo ste povedali – teda že je zaviazaný do sietí, ktoré ho značne limitujú. To je napríklad to „vlastnou hlavou“, čo sa kedysi objavilo v médiách v súvislosti s financovaním Smeru, teda že on získal tie milióny vlastnou hlavou. On by musel byť premiérom v inom zoskupení, aby mohol tieto svoje kvality uplatniť. On je pragmatik, bezškrupulózny pragmatik. Dokonca niekedy je to u takých ľudí, ako sú premiéri, potrebné mať tieto vlastnosti. Prezident má byť zásadový, ale premiér sa musí vedieť v politike pohybovať, je v dennom kolotoči každodennej výkonnej politiky, musí vedieť manévrovať. Niekedy mu aj niekto stúpi na nohu, robí aj prešľapy. Nerobme si ilúzie o premiéroch, o žiadnom, ktorý tu bol! Ak ale nemá zázemie okolo seba, je to strašne nebezpečné, lebo mať schopného politika v takomto zoskupení je horšie, ako by tam bol neschopný a lenivý politik.

A z medzinárodného pohľadu, aký politik je Robert Fico, lebo vyzerá to tak, že na medzinárodnom poli je akceptovaný. Súhlasíte?

Áno! On niečo iné prezentuje na medzinárodnom poli v Bruseli a niečo iné doma. To, čo presadzuje vehementne doma a čo vykrikuje, napríklad na tému imigrantov, tak tam to hovorí len takým tenučkým hláskom, ba až skoro ospravedlňujúco a nikdy to tam nepovie na plnú hubu! On je ten typ, že skutočne v Bruseli je iným politikom, než je doma. Na každú stranu obracia svoju inú tvár. Nechcem ho prirovnávať k Husákovi, to vôbec nie, ale Husák mal presne túto vlastnosť. Keď dal rozhovor pre Paris Soir o situácii v Československu, tak u nás nemohli vydať ten rozhovor, lebo by sa mu národ vysmial! Lenže my sme to preložili, vydali sme to v samizdatoch a povedali: „Pozrite, toto o nás tvrdí Husák v zahraničí“... Niečo také tu je aj u Fica.

Robert Fico spolu s predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom Zdroj: TASR

Myslíte si, že na Slovensku existuje reálna alternatíva voči Smeru? Už dlho je u nás opozícia rozbitá, nesúrodá, no myslíte si, že výsledky regionálnych volieb a porážka Smeru by mohli v tomto smere znamenať zlom?

Milan Kňažko povedal, že alternatíva musí existovať vždy, že alternatíva je tu. Lenže niekedy je slabá, niekedy je silnejšia a niekedy je mohutná. Teraz je napriek výsledku župných volieb tá slabá. To, čo nám predvádza dlhodobo pravica, to je stále také tápanie, vzájomné dohadovanie sa, vzájomná žiarlivosť a trápenie sa, čo nie je dobré. To, že v prípade voľby banskobystrického župana boli schopní ustúpiť Klus a Mičev, to bola obrovská vec, ale bolo vidieť aj to, ako trpia. V politike je prvoradé to, aby sa zvažovali racionálne možnosti a toho stále ešte nie sú schopní. Osobné egá dominujú. Vydal som do kampane 10-tisíc alebo 20-tisíc eur a teraz to mám „predať“ akože niekomu inému? Radšej nech to zakape, tak rozmýšľajú u nás politici. 

Akú budúcnosť do najbližších rokov predpovedáte slovenskej spoločnosti? Bude tu naďalej dominancia Smeru?

Nie, nebude. Smer ide dolu rovnako, ako išiel kedysi Mečiar. Mečiar mal kedysi dôveru a podporu 70 percent populácie, no išiel pekne dolu, až sa vytratil. Toto čaká aj Smer, pretože je to zoskupenie z tej istej politickej kategórie. To je sociálna demokracia iba podľa Fica, ale politicky si vybral v škále možností tú, ktorá bola práve voľná v politickom spektre. 

Považujete vy osobne Smer za ľavicu?

Nie! Samozrejme, že nie. Nie je jednoduché toto rozhodovanie dnes, kto je ľavica a kto pravica, už to nie je tak rozdelené ako voľakedy, keď tábory boli jasné, to už ale neplatí. Kresťanskí demokrati majú napríklad kopu sociálno-demokratických opatrení a naopak. Čiže dnes to zďaleka nie je jednoznačné. Ale napriek tomu Smer je skôr strana pragmatického typu. Čiže keď bude výhodné používať sociálno-demokratické heslá, tak ich použijú. Oni neboli od začiatku sociálna demokracia, oni vznikali ako tzv. tretia možnosť.  Teda tretí prúd. Až neskôr sa Fico rozhodoval, kam zamieri. A keďže bolo voľné miesto na európskej politickej mape práve medzi socialistami, tak sa tam zaradil, pretože ho tam aj potrebovali. A keďže bol úspešný, tak im súčasne robil aj reklamu. 

Vrchní predstavitelia strany Smer Zdroj: TASR

Veríte v návrat KDH a SMK do veľkej politiky?

KDH sa určite vráti, pretože asi tá kresťanská politika má u nás zázemie. Bolo to vidieť aj v týchto župných voľbách, konečne sa tam objavil na poste predsedu Alojz Hlina, ktorý reprezentuje takéto možnosti. Pretože tí ľudia, ktorí boli predsedami KDH pred ním, boli skôr takí mľandraví (smiech). On  vedie tých kresťanských demokratov celkom inak, a teda má určite šancu. 

A SMK?

To je celkom iné kapitola. To je menšinová strana založená na národnostnom princípe a bol obrovský nerozum, keď sa rozbili. Nakoniec bude musieť odísť táto stará garda na čele s Bugárom, pretože má voči SMK plno zášti a naopak aj SMK voči nemu. Keď som sa venoval menšinovej politike a pozývali ma aj jedni aj druhí, tak som im povedal: „Nemáte inú šancu, chlapci, len sa spojiť!“... 

A celkom na záver vás trošku podpichnem: vy ste mi potvrdili, že ste radili Andrejovi Dankovi pred parlamentnými voľbami 2016. Prečo?

Oslovil ma sám Danko, Bolo to v čase, keď prebehla v SNS tá ich „revolúcia“. Oslovil ma telefonicky, či by som sa s ním nechcel stretnúť. Bol som ochotný, lebo som vychádzal z toho, že pre slovenskú politiku je vždy lepšie, keď tu budeme mať slušnú ľudovú národnú stranu, pretože mala zázemie na to, aby tu existovala.  Aj pre krajinu to bude lepšie, keď to bude slušná strana, nie taká driačnícka ako za Slotu. 

Predseda NR SR Andrej Danko Zdroj: TASR

A poslúchol vás aspoň v niečom?

S tým Slotom áno. Najprv mi povedal, že on si nemôže dovoliť vyhodiť Slotu. Na to som mu povedal, že ak to nie je schopný urobiť, tak nebude schopný postaviť túto stranu na nohy. Iná cesta nebola. Ale on to dobre vedel, je dosť prefíkaný a inteligentný, ale mal som pocit, že si to potreboval nejako potvrdiť, že to má urobiť. Lenže urobil to iba polovičato, pretože vyhodil Slotu, ale Hrnka si tam napríklad nechal. Hrnko je rovnaký driačník ako Slota, no on už povedal, že to nejde, lebo Hrnko má vraj za sebou silné stranícke zázemie. Takže my sme sa s Dankom bavili na tieto témy a pri týchto rozhovoroch rozprával hlavne Danko, ja som ho skôr počúval. On mi skôr vykladal svoje vízie, že je rovesník Fica, že je tiež úspešný právnik, chválil sa mi tým, že on sa nabalil dostatočne ako advokát. Predvádzal to napríklad tým, aké má auto, zlaté prstene a všetko možné. Na tom si vždy dával záležať, aby to bolo vidieť. Lenže on už sa chcel realizovať v tej vysokej politike. To je cieľ, ktorý ľudí tejto kategórie ženie dopredu. Im nestačí, že sú úspešní a bohatí.

Potom ste mu už neradili?

Potom ma už nepotreboval. Ešte mi potom párkrát telefonoval, keď mal nejaké úspechy, tak sa pochválil. To bolo všetko. Mal som ale pocit, že  on si chcel skôr u mňa nejako overiť či overovať, či by to takto šlo. Ale on už o politike a v politike vedel dosť, jemu nebolo treba radiť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jozef Hübel
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

0:01 Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Víziu budúcnosti Európskej únie, ako ju počas svojho prejavu pred Euró…