Exbugárovec Simon: Toľko špiny, koľko sa vyprodukovalo v tejto krajine... Nie je taký koberec, pod ktorý by ste ju vedeli pozametať!

9.4.2018 0:00

ROZHOVOR Ficova moc je obmedzená a pravdepodobne ani jeho bábky nebudú vo všetkom skákať tak, ako si to želá. Myslí si to nezaradený poslanec Zsolt Simon. Je teda verejný tlak dostatočný, aby sa na Slovensku niečo zmenilo a sklamalo bývalého poslanca Mosta-Híd konanie Bélu Bugára? „Ľudia nabrali odvahu a začali rozprávať. Na toľko špiny, koľko sa vyprodukovalo v tejto krajine, nie je taký koberec, pod ktorý by ste ju vedeli pozametať,“ hovorí pre Parlamentné Listy Simon.

Exbugárovec Simon: Toľko špiny, koľko sa vyprodukovalo v tejto krajine... Nie je taký koberec, pod ktorý by ste ju vedeli pozametať!
Foto: TASR
Popis: Poslanec NR SR Zsolt Simon

Boli ste ministrom pôdohospodárstva vo vládach Ivety Radičovej a Mikuláša Dzurindu. V súčasnosti sa rieši prideľovanie pochybných agrodotácií. Dokonca prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry vydal NAKA pokyn na vyšetrenie poskytovania adoptácií spoločnosti Agro Porúbka, za ktorou je bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková. Ako celú situáciu vnímate vy?

V každom prípade musím povedať, že je to výsledok systému, ktorý vybudovala politická strana Smer spolu so svojimi nominantmi na každej úrovni štátnej správy. Títo ľudia mali prístup k informáciám. Podľa mňa prišlo k zneužitiu právomocí verejného činiteľa tým, že poskytli informácie spôsobom, akým poskytnuté byť nemali.

Prišlo by sa na to podľa vás, aj keby nezavraždili Jána Kuciaka a keby sa nezačal riešiť jeho nedokončený článok o talianskej mafii na východe Slovenska?

Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice poukázala na skutočnosť, že na Slovensku je vytvorený systém, v ktorom sa niektorí ľudia cítia takí neohroziteľní, že dokážu aj vraždiť. Ľudia vraždu Kuciaka vnímali ako poslednú kvapku do pohára, ktorý následne pretiekol.

Dokonca nabrali odvahu aj farmári a začali rozprávať. Aj predtým niečo naznačovali, ale neboli ochotní povedať na kameru, čo sa deje alebo, ako si orgány činné v trestnom konaní nekonajú svoju robotu. Farmári napríklad zavolali políciu, aby si chránili svoje práva a polícia sa im vysmiala, pričom nebránila vlastníkov a ich práva, ale práva niekoho iného. Toto je skutočný problém. Bez toho, aby fungovala polícia dobre, tak na chyby veľmi ťažko prídete. Obyčajný sedliak na východe Slovenska, keď sa chcel domôcť svojho práva, tak sa obrátil na políciu a orgány činné v trestnom konaní, keď sa mu ale vysmiali alebo to nechceli vyšetriť, tak nemal takmer žiadne iné možnosti. Dúfam však, že teraz už ľudia naberú odvahu a budú o všetkých problémových veciach hovoriť, aby sa naša spoločnosť dokázala týmto spôsobom takpovediac vyčistiť.

Ak o tom aj ľudia začnú rozprávať, tak sa veľakrát spochybňuje nestrannosť polície a prokuratúry. Máte k nim dôveru, že sa veci vyšetria?

Bohužiaľ, musím povedať, že v tejto chvíli a pri tejto vláde dôveru nemám. Česť výnimkám medzi policajtmi, ktorí sú v zbore a ktorí, ak spravia svoju robotu dobre, budem veľmi rád a milo prekvapený. Aj prípad prideľovania dotácií na pozemky, ktoré nemali byť poskytnuté, ukazuje, že prichádzalo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa, ktorý poskytol informácie, ktoré poskytnuté byť nemali a dochádzalo tiež k pokusu o subvenčný podvod, keďže sa žiadalo dotácie na niečo, na čo nebol nárok.

Hovoríte, že pri tejto vláde nemáte dôveru. Za novú vládu Petra Pellegriniho však hlasovalo viac poslancov v parlamente ako pred dvomi rokmi za vládu Roberta Fica. Peter Pellegrini navyše aj spolu s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom hovoria, že si uvedomujú krízu dôvery, ale chcú ju prinavrátiť. Pôjde to?

Využijem slová bývalého premiéra Fica, ktorý hovoril, že keď bordel nefunguje, tak nie postele, ale dievčatá treba vymeniť. Túto výmenu, ktorá nastala, vnímam iba tak, že vymenili „bordelmamu“ a všetko ostatné ostalo pri starom.

Očakávali ste teda predčasné voľby?

Prikláňal by som sa skôr k tomu, aby na určitý čas túto krajinu viedla úradnícka vláda vymenovaná prezidentom a potom by boli predčasné voľby. V čase, keď bola táto otázka na stole, som hovoril, že nič nevyrieši, ak bude Ficova vláda vládnuť do predčasných volieb, tak nebudú „svietiť a kúriť“, ale budú kúriť s papiermi, aby sa po nich nič nenašlo.

Ak by však aj boli predčasné voľby, tak opozícii sa vyčíta, že nepredstavuje alternatívu.

Nie som typ človeka, ktorý by veril fámam alebo klebetám, ktoré rozširuje propaganda politickej strany Smer, pričom označuje svojich politických protivníkov rôznymi nálepkami a prívlastkami. Musím povedať, že akákoľvek vláda by bolo lepšia ako tá, kde fungujú nominantmi Smeru, pretože aj spomínané agrodotácie a systém, ktorý je na východe Slovenska, poukázal na to, že by sa to nemohlo diať, keby nemali podporu na každej úrovni štátnej správy.

Ste bývalý poslanec Mosta-Híd. Veľa ľudí vkladalo nádej práve do Bélu Bugára, že budú predčasné voľby, nakoniec sa tak nestalo a tak sa začalo hovoriť, že Most opäť druhýkrát sklamal svojich voličov. Prvýkrát vtedy, keď išiel so Smerom do vlády, po čom ste vy vystúpili z Mosta. Sklamal aj vás teraz Bugár?

Mňa nemal prečo sklamať, pretože ja som sa sklamal už vtedy, keď do koalície so Smerom vôbec išli. Verejne som ich vyzýval, že ak chcú stranu zachrániť, majú na to poslednú možnosť. Naše cesty sa rozišli pred dvomi rokmi. Je mi nesmierne ľúto, že čas ukázal, že som mal pravdu. Škoda, že som bol sám, ktorý to vtedy vedel takto predpokladať. Toto však nebola náhoda. Každý, kto pozná politickú stranu Smer a jeho vládnutie, toto mohol očakávať.

Od samého začiatku tejto krízy som ale hovoril, že Most z vládnej koalície neodíde.

Nespokojný s krokom Mosta-Híd bol aj František Šebej, ktorý nakoniec odišiel z parlamentu a tiež Lucia Žitňanská, ktorá sa rozhodla nepokračovať v novej vláde na poste ministerky spravodlivosti. Ako vnímate ich kroky?

Tým, že sa František Šebej vzdal mandátu a odišiel z parlamentu, tak de facto podporil túto vládnu koalíciu, lebo prišiel náhradník, ktorý hlasoval za programové vyhlásenie vlády. Čo sa týka Lucie Žitňanskej, tak ja chápem jej slová, ale musím poznamenať, že nemala problém sedieť vo vláde s Robertom Fico a Robertom Kaliňákom, ale teraz čudne nechce sedieť vo vláde, kde títo dvaja páni už nie sú.

Ste nezaradený poslanec. Ako vidíte svoju budúcnosť?

V tejto pozícii sa cítim veľmi dobre. Ak by boli predčasné voľby, tak by ste ma určite nenašli na kandidátke žiadnej politickej strany.

A ak budú voľby v riadnom termíne za dva roky?

To, čo bude zajtra alebo to, čo bude o mesiac, nedokážem predpovedať. V každom prípade musím povedať, že Slovensko sa od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej radikálne zmenilo. Veľmi ma teší, že najmä mladým ľuďom nie sú ľahostajné veci verejné. Želám si, aby im to vydržalo a aby sa mnoho mladých ľudí začalo angažovať vo veciach verejných a aby išli aj do politiky. Potom sa uvidí, čo bude so mnou. Teraz to neriešim. Chcem len to, aby bola táto krajina lepšia a aby mal môj syn, ktorý študuje v zahraničí, o dôvod viac sa vrátiť do krajiny, kde sa dá normálne žiť a kde nie sú „naši ľudia“ a „skutok sa nestal“.

Keď ste spomenuli mladých ľudí. Tak desaťtisíce ľudí vyšlo za posledný mesiac do ulíc. Je ten tlak dostatočne silný, aby sa niečo zmenilo? Požiadavky boli predčasné voľby či odvolanie Tibora Gašpara, ale nič z toho sa zatiaľ neuskutočnilo.

Každý politik si musí uvedomiť, že moc v krajine pochádza od občanov a nie od politikov. Druhá vec je, že občan sa odvolať nedá, to sa dá len politik. Ak toto politik prestane vnímať, je veľmi zle.

Myslím si však, že terajšie Slovensko je stokrát lepšie ako to, ktoré bolo pred mesiacom a verejný tlak už neprestane. Ľudia nabrali odvahu a začali rozprávať. Na toľko špiny, koľko sa vyprodukovalo v tejto krajine, nie je taký koberec, pod ktorý by ste ju vedeli pozametať, pretože už to vyteká zovšadiaľ.

Ako teda vidíte budúcnosť Slovenska? Vydrží súčasná koalícia ďalšie dva roky?

Urobia všetko pre to, aby vydržala. Je ale nutné si uvedomiť, že už ani Smer nie je tým Smerom, ktorým bol pred mesiacom. Možno, že Robert Fico je predsedom najsilnejšej politickej strany na Slovensku, ale už nie je premiérom. Jeho moc je obmedzená, pričom ju nemôže tak priamo vykonávať a pravdepodobne ani jeho bábky nebudú vo všetkom skákať tak, ako si to želá. Z toho dôvodu bude pnutie aj v rámci politickej strany Smer. Dokedy im to vydrží, neviem. Predpokladám, že voľby budú niekedy v priebehu budúceho roka.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda vám nenápadne poťahuje čím ďalej viac peňazí. A potom to dá do svojho marketingu, hodnotí odborník OĽaNO na financie Heger

11:00 Vláda vám nenápadne poťahuje čím ďalej viac peňazí. A potom to dá do svojho marketingu, hodnotí odborník OĽaNO na financie Heger

ROZHOVOR Súčasná vládna politika je len marketing a údržba, žiadna vízia ani systémové riešenia. Naj…