Ekonóm Ižip predpovedá: Slobodné peniaze sa stávajú minulosťou. Kryptomeny vlastnia zrejme tisíce Slovákov

28. 12. 2017 17:30

ROZHOVOR Posledné týždne je to jedna z najhorúcejších tém. Dá sa povedať, že prakticky dennodenne vychádzajú v médiách správy týkajúce sa najznámejšej kryptomeny súčasnosti – bitcoinu. Aká je budúcnosť samotného bitcoinu, respektíve kryptomien ako takých? Oplatí sa vlastne do „projektu bitcoin“ zainvestovať alebo by mali byť ľudia mimoriadne opatrní? Nielen o svojom pohľade na kryptomeny porozprával čitateľom Parlamentných listov ekonóm Ronald Ižip.

Ekonóm Ižip predpovedá: Slobodné peniaze sa stávajú minulosťou. Kryptomeny vlastnia zrejme tisíce Slovákov
Foto: TASR
Popis: Bitcoin, ilustračné foto

Pred polrokom o kryptomenách bežní ľudia prakticky nevedeli. Potom však nastal úplný boom (mediálny aj finančný). Aká je podľa vás budúcnosť kryptomien – ide len o nafúknutú bublinu, čo časom spľasne, alebo tu budeme mať kryptomeny aj v ďalších rokoch, respektíve desaťročiach?

Kryptomeny len plávajú na povrchu novej prevratnej technológie blockchain. Je to spôsob, ako vykonávať akékoľvek transakcie medzi dvomi osobami (nielen peňažné) bez potreby sprostredkovateľa alebo centrálnej autority.

Blockchain, respektíve jeho nasledovníci nahradia mnoho súčasných modelov prenosu informácií medzi ekonomickými subjektmi. Blockchain je obrovská inovácia, ktorá tu bude dekády. A jej úspech podporí aj existenciu kryptomien. Akú podobu však budú mať, je veľmi otázne.

Nemôže veľká volatilita kryptomien ohroziť bankový sektor či dokonca prispieť k novej finančnej kríze?

Kryptomeny sú iba malou časťou finančného trhu. Ich volatilita a tiež ani prípadný kolaps neohrozia stabilitu systému. Na novú finančnú krízu tu máme, bohužiaľ, lepších adeptov. Kryptomeny nemajú nič spoločné s bankovým sektorom.

Ak sa povie kryptomena, prakticky okamžite si bežný človek vybaví bitcoin. Kryptomeny však nie sú len bitcoin, ale napríklad aj ethereum či ripple. Môžu v budúcnosti práve tieto menej známe tituly „zosadiť z trónu“ bitcoin? Stratí bitcoin svoje líderské postavenie v rámci kryptomien?

Áno, bitcoin je zastaraný. Sú kryptomeny, ktoré fungujú na omnoho perspektívnejších základoch. Ale tým, že bol bitcoin prvý, získal obrovské investície aj komunitu.

V najbližších mesiacoch uvidíme boj medzi bitcoinom a jeho potenciálnymi konkurentmi. Keďže trh kryptomien je slobodný, predpokladám, že bitcoin nakoniec tento súboj prehrá.

Niektorí odborníci hovoria, že jednotková cena bitcoinu môže dokonca prekonať hranicu 60-tisíc dolárov. Súhlasíte s týmito názormi?

To sú nepodložené úvahy. Ceny kryptomien sú momentálne iba o dopyte – množstve ľudí, ktorí sú ochotní ich kúpiť. A tak ich cena môže ísť k miliónu, pokiaľ sa za nimi zblázni celý svet, ale rovnako dobre môže ísť aj k nule, pokiaľ si nedokážu nájsť cestu na praktické využitie.

Máte prehľad o tom, aký je záujem o kryptomeny medzi Slovákmi?

V tomto smere neexistujú relevantné štatistiky. Môžeme sa iba domnievať. Predpokladám, že kryptomeny vlastnia tisíce Slovákov, najmä mladých ľudí – nadšencov decentralizovaných peňazí.

Aký je váš názor na tento trend kryptomien? Zainvestovať alebo radšej dať od kryptomien ruky preč?

Nakúpiť kryptomeny je zábava a môže ich nakúpiť skutočne každý. Dokonca aj väčší investori o nich môžu rozmýšľať – perspektíva tam je.

Kryptomeny ale musíme brať ako extrémne rizikovú investíciu – môže priniesť veľký zisk, ale aj veľké straty. A tak, ako pri každej rizikovej investícii, by sme do nich mali dať iba tie peniaze, ktoré si môžeme dovoliť stratiť.

Rusko plánuje zaviesť vlastnú kryptomenu, ktorá sa však nebude ťažiť (mining), ale bude kontrolovaná štátom. Ako hodnotíte tento krok?

Rusko je v regulácii kryptomien a ich potenciálnom štátnom využití ďaleko pred mnohými krajinami. Plánuje veľké zmeny – obmedzenie ich použitia aj ťaženia. Zavedením vlastnej kryptomeny by získalo obrovské výhody pri sledovaní finančných transakcií a možnosti ich zdaňovania.

Môže byť bitcoin, respektíve kryptomeny predzvesťou zrušenia hotovosti v budúcich rokoch?

Slobodné peniaze sa stávajú minulosťou. Od veľkej finančnej krízy v roku 2008 sa finančná represia zvyšuje. A tento trend bude, bohužiaľ, pokračovať aj do budúcna – štáty budú potrebovať zdaňovať efektívnejšie.

Centrálne banky budú potrebovať svoju politiku vykonávať lepšie. A na to budú potrebovať bezhotovostnú spoločnosť.

Napriek veľkým očakávaniam mnohých nadšencov kryptomien, budú práve tie slúžiť ako návod efektívnejšej kontroly peňazí. 

Ronald Ižip Zdroj: Facebook / INESS

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin naznačil, čo ukazujú jeho prieskumy: Nemám obavy, tvrdí. Vysvetľuje Kotlebu, hovorí aj o ultraliberálno-úchyláckom bloku

0:01 Harabin naznačil, čo ukazujú jeho prieskumy: Nemám obavy, tvrdí. Vysvetľuje Kotlebu, hovorí aj o ultraliberálno-úchyláckom bloku

Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin zaznamenáva relatívne úspešné ťaženie so svojou poli…