EXKLUZÍVNE Fico pre PL: Nerád by som sa dožil časov, keď sa v sídle Penty či Esetu rozhodne, koho médiá zničia a z koho urobia premiéra

15. 12. 2016 14:36

„Som presvedčený, že súčasná koalícia nemá politickú alternatívu. Z hľadiska zahraničnopolitického, sociálneho, ako aj programovej stability,“ hovorí premiér Robert Fico v exkluzívnom rozhovore pre Parlamentné listy. Rozprávali sme sa aj o ambíciách prezidenta Andreja Kisku, médiách, slovenskom predsedníctve či o možnostiach zmien vo vláde v budúcom roku.

EXKLUZÍVNE Fico pre PL: Nerád by som sa dožil časov, keď sa v sídle Penty či Esetu rozhodne, koho médiá zničia a z koho urobia premiéra
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
reklama
Pán premiér, vo svojom komentári v HN ste konštatovali, že opozícia útočí proti vláde prostredníctvom politických blogov a účelovo založených nadácií. Môžete byť konkrétnejší? Vnímate to ako prípravu pôdy pre novovznikajúce politické subjekty?
 
V komentári spomínaného denníka som napísal, že médiá nepochopili význam snemu v kontexte zahraničnopolitických a vnútropolitických udalostí. Som presvedčený, že súčasná koalícia nemá politickú alternatívu. Z hľadiska zahraničnopolitického, sociálneho, ako aj programovej stability. Posledné udalosti okolo nášho predsedníctva ukazujú prepojenie ekonomického prostredia, nadácie a médií s cieľom vytvoriť v spoločnosti „blbú“ náladu. Verejne som ukázal na spoločnosť Eset, ktorá založila Nadáciu proti korupcii, ktorá bez akýchkoľvek relevantných podkladov obvinila Nemocnicu sv. Michala z netransparentných nákupov. Zároveň médiá upozorňujú na blízky vzťah pána prezidenta s predstaviteľmi tejto spoločnosti a rovnako niektorí z jej predstaviteľov sa otvorene prihlásili k sympatiám k Štefunkovej ľavicovej platforme. Chcem jasne povedať – SMER sa nebojí politickej súťaže, a preto vyzývam oponentov na otvorenú korektnú súťaž.
 
Čo hovoríte na slovné útoky prezidenta Andreja Kisku, je to predpríprava na jeho stranícku budúcnosť?
 
Viackrát som deklaroval záujem mať s pánom prezidentom korektné vzťahy. Obaja sme dostali dôveru voličov, aby sme zodpovedne napĺňali to, čo sme im sľúbili. A chcem veriť, že pán prezident rovnako ako ja má záujem na vzájomných dobrých vzťahoch. EÚ sa ocitá v turbulenciách a uspejú iba krajiny, ktoré preukážu stabilitu. Pozorne som sledoval vyjadrenia pána prezidenta na otázku v jednej televíznej diskusii, či mieni vstúpiť do politiky. Je na jeho voličoch, ktorí mu dali dôveru v prezidentských voľbách, či boli s touto odpoveďou aj spokojní.
 
Má váš nový mediálny tím stratégiu, ako pozitívnejšie nastaviť publicitu vlády?
 
Na sneme strany SMER som jasne deklaroval našu ľavicovú orientáciu. Vznikol programový tím, ktorý vedie Marek Maďarič, a je teda zrejmé, že tomuto programovému a hodnotovému nastaveniu sa prispôsobí aj mediálny tím. Deklarovali sme, že v našom centre záujmu je pracujúci človek, jeho sociálny status, jeho životná úroveň. A tejto snahe bude prispôsobená aj komunikácia.
 
Často pomenúvate ako protivládne médiá Sme a denník N. Sú vôbec na Slovensku podľa vás objektívne médiá?
 
Myslím si, že každý politik má záujem o korektné vzťahy s médiami. Svedčí o tom aj skutočnosť, že počas našej jednofarebnej vlády, alebo aj teraz, sme nepristúpili k žiadnemu mocenskému opatreniu, ktoré by ich mohlo ohroziť. Nie nadarmo patríme z hľadiska slobody tlače na 12. miesto vo svete. Fakt však je, že opozícia na Slovensku nie je reálnou politickou alternatívou, a tak sa médiá rozhodli prevziať jej úlohu. Zároveň ma znepokojuje fakt, že mnoho médií sa dostáva do rúk podnikateľských skupín, ktoré netaja svoju ambíciu vstúpiť do politiky. Nerád by som sa dožil časov, keď sa v sídle Penty či Esetu rozhodne, koho médiá zničia a z koho urobia premiéra. Denník N aj denník SME majú svojich majiteľov, ktorí majú ambície aktívne ovplyvňovať politické dianie. Určite sú však aj médiá, ktorých redaktori nefigurujú v komunikácii medzi novinármi a opozičnými politikmi.
 
 
Naše predsedníctvo je vnímané úspešne. Máte konkrétne reakcie, kto nás chváli?
 
Myslím, že za všetkých stačí spomenúť predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, ktorý slovenské predsedníctvo hodnotí ako jedno z najúspešnejších, aké Rada Európskej únie zažila.
 
S europoslancom Borisom Zalom ste v podstate spoluzakladali Smer. Nie je vám ľúto, že prerušil členstvo?
 
Žijeme v slobodnej spoločnosti. Strana SMER vytvára priestor na diskusiu. Ak sa rozhodol pán Zala prerušiť členstvo, je to jeho slobodné rozhodnutie. A treba ho slobodne rešpektovať.
 
Plánujete v budúcom roku zmeny na najvyšších vládnych postoch?
 
Vláda vykazuje stabilitu a ministri si plnia programové vyhlásenie. Našou úlohou je zlepšiť život občanov na Slovensku a vidím, že každý z ministrov sa snaží napĺňať programové vyhlásenie vlády.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama

Ďalšie články z rubriky

Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

23:59 Rozum zostáva stáť. Namiesto ekonómom sa načúva politrukom, Pán Boh s nami. Krádež s pekným menom, páli Šichtařová

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Rozum zostáva stáť nad tým, ako sa v ekonomickom tíme ústredného krízo…