Do pol roka bude Merkelová prosiť Putina o pomoc, myslí si Jozef Banáš. Také otvorené a tvrdé slová by ste od exdiplomata nečakali

8. 9. 2015 16:45

Treba sa spýtať, kto to celé spôsobil? A keď sa spýtame, kto „rozdrbal“ Líbyu, Sýriu, Irak, Afganistan, vychádza nám jediná odpoveď: „Spojené štáty americké! To už každý idiot vie! Bývalý diplomat, poslanec a v zahraničí najprekladanejší a najcitovanejší súčasný slovenský spisovateľ Jozef Banáš si nedáva servítku pred ústa pri hodnotení súčasnej utečeneckej krízy.

Do pol roka bude Merkelová prosiť Putina o pomoc, myslí si Jozef Banáš. Také otvorené a tvrdé slová by ste od exdiplomata nečakali
Foto: Jozef Hübel
Popis: Jozef Banáš, spisovateľ a bývalý diplomat a poslanec
reklama

Určite pozorne vnímate tému migrantov. Kde je podľa vás skutočná príčina takej masívnej vlny? Veď aj v minulosti sa v arabskom svete bojovalo a nikdy nebolo toľko utečencov. Prečo je to tak?

Mám k tomu jednu metaforu: Tu niekto prederavil vaňu, z tej vane vyteká voda. Normálny človek, čo robí, keď z vane vyteká voda? No snaží sa zapchať dieru! A tu teraz všetci európski politici lietajú a premýšľajú: „Čo budeme robiť s tou tečúcou vodou z tej vane?“ Sú to hlupáci a oportunisti najhrubšieho zrna! Poznám osobne viacerých, sedel som s nimi v Rade Európy aj v Parlamentnom zhromaždení NATO. Preto hovorím: Áno, vždy boli utečenci, samozrejme, pretože tento svet je nespravodlivý. Kým však muklujú deti v Bangladéši a v Indii ako otroci na dámskych kabelkách, ktoré tu potom nosia dámy, neviem pod akou značkou a kupujú si ich len tak z roztopaše, tak tento svet nebude nikdy dobrý. Teraz by ma niekto mohol osočiť, že hovorím ako marxista, ale je to tak!

Tak buďme teda konkrétnejší, ako vnímate súčasnú masívnu vlnu utečencov?

Pokiaľ ide o utečencov, nikdy ich toľko nebolo z týchto krajín, ktoré sú relatívne blízko k Európe, teda z Líbye, zo Sýrie, z Iraku, či čiastočne z Afganistanu. Je to najmä za posledných štyri či päť rokov. Ale odkiaľ utekajú tí utečenci? No z miest, kde sú konflikty. Ako hovoria Sýrčania: „Zastavte vojnu a my nebudeme utekať“… Čiže odkazujem pani Merkelovej a všetkým, ktorí tu teraz robia veľké ramená – chápem ľudsky, že je to strašné pre tých malých ľudí – čím viac bude tých utečencov brať, tým viac bude ich vlastnú situáciu zhoršovať. Pretože kto už chce utekať zo svojej vlasti? Mám priateľov v Sýrii, v Egypte, kto už chce opustiť svoju vlasť? Nikto! A oni ich z tej vlasti vlastne lákajú, takže je tu jediná odpoveď. Treba sa spýtať, kto to celé spôsobil? A keď sa spýtame, kto „rozdrbal“ Líbyu, Sýriu, Irak, Afganistan, vychádza nám jediná odpoveď: Spojené štáty americké! To už každý idiot vie! Len európski politici – lebo sú podplatení vysokými platmi a boja sa o svoju moc a o svoje miesta, veď nie sú sprostí – nikto z nich to nepovie nahlas. V týchto dňoch som tu mal svojich priateľov z Nemecka a pýtal som sa ich: ako Nemci prijímajú utečencov? Viete, čo mi povedali? „To je propaganda ako sviňa, v Nemecku sú ľudia nasratí a oni v televízii ukazujú, ako ich v Mníchove vítajú s otvorenou náručou. To je taká cenzúra, že až“… Čiže, my sa tu musíme starať o to, aby sme zapchali štupeľ, len ide o to, že kam dáme tú vodu, ktorá z deravej vane vyteká...

Sme ako Slováci či Česi povinní rešpektovať kvóty určené Bruselom? Je to podľa vás cesta, pretože najmä krajiny V4 vyjadrili v uplynulých dňoch výrazný odpor proti tejto metóde prerozdeľovania?

Tu nie je nad čím rozmýšľať. Samozrejme, v tomto podporujem Fica aj Orbána. Na tom vidno, akí idioti sú v Bruseli, ktorí sú úplne mimo reality. Predstavte si, že sem príde Sýrčan, jeho brat ide do Nemecka a ďalší do Holandska. Jeden druhému zavolá a spýta sa: „Starý, koľko dostávaš dávky“? Ten v Nemecku povie 500 eur a ten na Slovensku povie – ja 50… Tak ako dlho tu zostane? Ani päť minút! Čo teraz urobíme? Postavíme armádu, aby bránila utečencom, aby neutekali ďalej? Tie kvóty sú totálny nonsens! Čítal som si napríklad rakúske noviny a tam bol titulok: „Z 15-tisíc utečencov, ktorí prišli do Rakúska, požiadalo o azyl 89!“… Počujete dobre – iba 89 (!), keďže Rakúsko je z hľadiska životnej úrovne inde, ako sme my. Čiže koľkí už by len chceli zostať na Slovensku?

Poznáte dokonale nemecké i rakúske prostredie. Prečo to teda robí Angela Merkelová, že ponúka migrantom takmer milión miest v Nemecku? Nie je to precedens, ako donútiť „malých“ ako my, aby výrazne zvýšili počet prijatých migrantov?

Viem, prečo to robí Merkelová. Z dvoch dôvodov. Je pod tlakom USA, to je jasné a po druhé si myslí, že títo nešťastní ľudia im tam budú zametať ulice a robiť podradné práce. Lenže, nie všetci medzi nimi sú nešťastní. Treba sa pýtať, kto sú tí ľudia? Lebo keď vidím obrázky utečencov, tak je tam zopár matiek s deťmi, ktoré zneužívajú na vyvolanie súcitu, no ostatní sú väčšinou mladí, zdraví silní chlapci! To znamená, že je tu jednoznačný záujem rozbiť Európu, lebo Európa bez Nemecka nemôže fungovať. Kto položí na kolená Nemecko, položí na kolená Európu. To znamená, odkazujem pani Merkelovej, že ona potápa Európu. Môže tu prezident Kiska rozprávať, koľko chce, že hovorím o nejakom „bielom Slovensku“, to sú také diletantské vízie, že človeku sa až rozum zastavuje.

Poďme k problému, ktorý tiež s utečencami súvisí. Ako sa dá podľa vás bojovať s Islamským štátom? Je tu nevyhnutná širšia dohoda aj medzi doteraz znepriatelenými stranami – USA, Ruskom, Čínou a EÚ?

Veľa čítam aj zahraničné médiá, na Slovensku je totálna mediálna cenzúra v mnienkotvorných médiách. Islamský štát vznikol z vysokých sunitských dôstojníkov armády, polície, tajných služieb, ktoré mal v moci Saddám Husajn. Američania chceli „dať dolu“ Assáda v Sýrii, Rusi povedali, Assáda si nepustíme. No tak vymysleli ISIS (Islamský štát) z týchto ľudí, aby sa tam dostali „zadnými dverami“. Teraz však nastáva hodina pravdy. Zachytil som vyhlásenie Rusov, že keďže Američania nevedia urobiť poriadok s ISIS – logicky – nechcú urobiť poriadok, lebo im vyhovuje „bordel“, tak Rusi povedali: „My tam prídeme a urobíme tam poriadok“. Preto teraz Američania protestujú. Vytvoriť koalíciu proti ISIS? Samozrejme, len Američania žiadnu koalíciu nechcú! John Kerry dokonca povedal, že by to mohlo eskalovať konflikt medzi USA a Ruskom. Aký konflikt, keby mali ísť spoločne proti ISIS?

A čo koalícia Ruska s EÚ proti ISIS?

Dávam pol roka – pamätajte si, čo hovorím – do pol roka budú chodiť európski politici na čele s Merkelovou, ak ju medzitým nepošlú Nemci do hája, za Putinom s prosíkom, aby pomohol Európe! Do pol roka, keď to pôjde takto s utečencami ďalej.

Ako sa môže podľa vás zmeniť Európa, keď sa popustí uzda a prijme sa tu neúmerné množstvo migrantov, najmä moslimov?

Mám medzi moslimami množstvo priateľov, dokonca som sa stretol osobne aj s Dalajlámom a k tomuto stretnutiu významne prispeli práve moji moslimskí priatelia. S normálnymi moslimami naozaj nemám problém, niektorí chodia do mešít viac, iní zasa menej. Ale nemám rád fanatikov, nemám rád ani fanatických moslimov, ani fanatických kresťanov. Čiže vôbec nemám problém s multikultúrou. Mám však problém s tými, ktorí chcú dostať tento kontinent „zu grunt“! Či teda chceme, alebo nechceme, musíme sa neustále vracať k tomu, čo som hovoril na začiatku, kto nám tú vodu z vane neustále vypúšťa? Kto nám tam tie diery stále robí?

Nie je problém a príčina aj v tom, že kedysi za vlády Charlesa De Gaulla Francúzi až príliš popustili uzdu benevolentnosti k prisťahovalcom z Alžírska, či iným prisťahovalcom z moslimského sveta? Podobne neskôr hranice otvorili aj Nemci Turkom či Kurdom, ale urobili tak aj severské krajiny, Holandsko alebo Anglicko. Nebol problém už tam?

Teraz ste to v podstate pomenovali. To sú všetko bývalé koloniálne krajiny, prirátal by som k nim ešte Portugalsko či Španielsko. Vyrabovali týchto chudákov, urobili si z nich doslova otrokov a dnes sa čudujú, že pomaly polovica zemskej populácie žije pod hranicou chudoby. To je prakticky všetko potenciál na migrantov. Pýtam sa: čo majú Slováci, Maďari, Poliaci, Česi či Rakúšania a Bulhari s tým, že oni ich rabovali? Znie to možno veľmi egoisticky, ale – nech si to riešia! Generál De Gaulle to „pustil“, oni to začali riešiť tak, že ich je čoraz menej a menej a hlavne to, že potrebovali ľudí, ktorí u nich budú robiť podradné práce. Tam je to celé podhubie migrantov. Prečo by sme my mali za iných riešiť to, čo sme nespôsobili? Mimochodom, podobný názor majú už aj Angličania. Tam dokonca začínajú vznikať fankluby Vladimíra Putina! To, samozrejme, naše médiá nikdy nepovedia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jozef Hübel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Beňová: Matovič dokazuje, že nebol pripravený na funkciu premiéra. Super, že Rusko a Čína pomáhajú Európe

23:59 Beňová: Matovič dokazuje, že nebol pripravený na funkciu premiéra. Super, že Rusko a Čína pomáhajú Európe

Europoslankyňa Monika Beňová je presvedčená, že Igor Matovič nebol pripravený na funkciu premiéra. „…