Desím sa toho, čo chcú žlté vesty. Lekár Gérard Michel London pre PL opisuje aktuálnu situáciu vo Francúzsku aj to, čo sa môže stať

12.1.2019 0:00

ROZHOVOR Dôvody vzrastajúcej obľuby populistov vo svete sú všade dosť špecifické. Vo Francúzsku sa riešia problémy s ekonomickou situáciou a s narastajúcou chudobou, hovorí v rozhovore pre Parlamentné listy nefrológ Gérard Michel London. Jeho otca, komunistu Artura Londona, v roku 1952 v procese s Rudolfom Slánskym odsúdili na doživotie. Doktor London žil v Československu a živo sa zaujíma o medzinárodnú politiku.

Desím sa toho, čo chcú žlté vesty. Lekár Gérard Michel London pre PL opisuje aktuálnu situáciu vo Francúzsku aj to, čo sa môže stať
Foto: Hans Štembera
Popis: Doktor Gérard London

Ako vnímate hnutie žltých viest, ktoré hlavne počas sobôt demonštruje vo Francúzsku proti vláde Emmanuela Macrona?

Určitá časť Francúzov na tom po stránke ekonomickej skutočne nie je veľmi dobre. Trvá to už desiatky rokov a nič sa nezlepšilo. Štát berie čoraz viac peňazí a občas ich utráca veľmi nelogicky. Nová generácia mladých politikov na čele s Macronom a jeho stranou En Marche! vie, že sa to musí zmeniť. Bohužiaľ, vo Francúzsku je veľmi ťažké niečo zmeniť. Slovo reforma je tu skoro zakázané. Preto treba všetko spropagovať nielen ekonomicky, ale aj politicky. Oni totiž dobre vedia, čo treba urobiť, ale nedokážu to predebatovať po politickej línii. Nikdy neboli v politike. Neboli poslancami, senátormi ani starostami.

Idú na to ostro a s nikým sa neradia. Ale zabúdajú na to, že Francúzi majú horúcu krv a hneď organizujú štrajky či demonštrácie. A roky sa to vo Francúzsku riešilo tak, že ľudia pri moci niečo navrhli, ale potom sa zľakli nepokojov, takže ustúpili a naopak pridali výhody. A ľudia si na to zvykli.

Takže možno očakávať ešte ostrejšie protesty?

Napokon aj Macron nedávno v snahe vrátiť do ulíc pokoj ustúpil. Nečudujem sa mu, keď videl tú hysterickú a totálnu anarchiu. Na druhej strane žlté vesty niekoľkokrát zvýšili svoje požiadavky a priznajme si, že politická a ekonomická vzdelanosť niektorých ľudí sa takmer rovná nule. Keď počujem, že chcú priamu demokraciu a na všetko referendum, tak sa toho desím. Chcú kontrolovať Národné zhromaždenie, Senát a tak ďalej. Ale načo potom budú poslanci, načo budú voľby?

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

No niektoré prvky priamej demokracie začínajú byť populárne po celej Európe...

Určité prvky priamej demokracie fungujú vo Švajčiarsku, ale to je konfederácia. Každý kantón predstavuje určitú jednotku, často dosť malú. A v nej sa niekedy ľudia rozhodujú pomocou referenda. Lenže Francúzsko má vyše šesťdesiatpäť miliónov obyvateľov. Tu je to nerealizovateľné. Republika nie je konfederácia. Občas žasnem, čo sa tí ľudia učili, veď tu na školách máme aj predmety podobné občianskej výchove. Musí sa ísť jednoducho ďalej, reformy treba presadiť.

Ale ako to urobiť, aby reformy Francúzi prijali ako nutné zlo?

Samozrejme, musí sa o nich uskutočniť celonárodná diskusia. Macronovi ľudia začali ako technokrati, prestali diskutovať s odbormi aj s inými politickými stranami a naštvali mnoho ľudí. Rozhodli „o nás bez nás“ a to sa im nevyplatilo.

Napokon čiastkové reformy čakajú celú Európsku úniu...

Európska únia má veľa problémov. Napríklad Nemecko je plné zmien, teraz tam schválili dohodu o imigračnej reforme. Ale Nemecko je spolková republika a Nemci majú inú mentalitu. Kedysi som videl jednu karikatúru o Nemcoch. Čo urobia dvaja Nemci, keď sa stretnú? Potrasú si ruky a začnú pochodovať rovnakým krokom. Tu, vo Francúzsku, je to Asterix a Obelix. Čo človek, to iný názor. Navyše tu roky ako jeden z dôsledkov toho, že Francúzsku ušiel vlak ekonomického vývoja, funguje silný populizmus. Napríklad severné Francúzsko, to je úplná katastrofa. Tam vládne populizmus. Napokon najviac žltých viest je zo severného Francúzska, ktoré na tom po ekonomickej stránke nie je veľmi dobre.

Hlavné „boje“ s políciou pri demonštráciách vo Francúzsku sa odohrali na Elysejských poliach v Paríži. Dnes už je tam takmer všetko opravené a nepokoje pripomínajú len nepatrné stopy minulých búrok

Hlavné „boje“ s políciou pri demonštráciách vo Francúzsku sa odohrali na Elysejských poliach v Paríži. Dnes už je tam takmer všetko opravené a nepokoje pripomínajú len nepatrné stopy minulých búrok

Hlavné „boje“ s políciou pri demonštráciách vo Francúzsku sa odohrali na Elyzejských poliach v Paríži. Dnes už je tam takmer všetko opravené a nepokoje pripomínajú len nepatrné stopy minulých búrok. Zdroj: Jan Rychetský

Populizmus je však na vzostupe po celom svete. Čím to je?

Podľa mňa to má všade trochu iné dôvody. Ťažko povedať, že populizmus, povedzme, v Česku je daný podobnou ekonomickou situáciou ako vo Francúzsku. To asi nie. Všade je to dosť špecifické. V Česku dosť rezonuje problém migrácie a nátlak Európskej únie na krajinu, aby sa tiež zapojila a prijala utečencov. Niečo ako: pozrite, vy nič nerobíte, len poberáte úniové subvencie, ale keď k vám chceme umiestniť päťtisíc utečencov, vykrúcate sa.

Osobne sa v tomto ohľade politike Česka, Maďarska a Poľska až tak nečudujem. Ide totiž o krajiny, ktoré na rozdiel od Francúzska, Británie či Holandska nemali žiadne kolónie. Koloniálne veľmoci roky rokúce využívali populácie vzdialených krajín, ktorých potomkovia sú dnes už naturalizovaní Francúzi, Briti či Holanďania. Tieto krajiny sú so svojimi bývalými kolóniami často dodnes veľmi silno prepojené. Opozícia štyroch krajín Vyšehradskej štvorky je pre mňa z tohto dôvodu pochopiteľná.

Niektorí politici tiež argumentujú, že krajiny Vyšehradskej štvorky majú na svojom území desaťtisíce migrantov z východu, teda z krajín bývalého Sovietskeho zväzu...

Tak to je. Navyše títo ľudia nikomu neprekážajú, pretože majú podobné tradície, pracujú a pomáhajú tak priemyslu. Na druhej strane islam je dosť odlišný. Hoci francúzsky populizmus bol spočiatku postavený Marine Le Penovou a jej otcom na antiarabizme a antiislamizme, teraz už sa to skoro nerieši. U nás sa hlavne riešia problémy s chudobou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Obyvateľ Bašternákovho bytu má traumu, tvrdí Galko v rozhovore

0:00 Obyvateľ Bašternákovho bytu má traumu, tvrdí Galko v rozhovore

ROZHOVOR Republiková rada SaS rozhodla, že post podpredsedu NR SR bude po Lucii Ďuriš Nicholsonovej,…