Deportácie migrantov, zatváranie mešít, facka euru. Češka žijúca v Taliansku hovorí o programe vlády, ktorá desí Brusel

21.5.2018 17:25

ROZHOVOR Čakajú migrantov v Taliansku zlé časy? Pravdepodobne áno, povedala v rozhovore pre Parlamentné listy aktivistka strany Liga severu Monika Pilloni, Češka, ktorá dlhodobo žije v krajine na Apeninskom polostrove. Práve toto zoskupenie, ktoré bolo pôvodne súčasťou víťaznej pravicovej koalície v nedávnych voľbách, teraz vstupuje do vlády s Hnutím piatich hviezd. „Čo sa týka vyhostení a deportácií, tak je to prioritná záležitosť. Čo najkratšia dĺžka trvania azylového procesu a tiež bilaterálne zmluvy. Revízia zákona o zlúčení rodiny a zákona o sociálnych dávkach, aby sa zabránilo podvodom, ktoré dnes vychádzajú na povrch,“ naznačuje program budúcej vlády Pilloni.

Deportácie migrantov, zatváranie mešít, facka euru. Češka žijúca v Taliansku hovorí o programe vlády, ktorá desí Brusel
Foto: TASR
Popis: Líder Ligy Severu Matteo Salvini po zverejnení predbežných výsledkov parlamentných volieb v Taliansku v centrále v Miláne.

Priblížte nám základné programové rozdiely medzi Ligou severu a Hnutím piatich hviezd. A naopak, v čom nachádzajú spoločnú reč?

Povedala by som, že Liga robí politiku pre národnú suverenitu a prezentuje sa ľuďom fyzicky v teréne. Predseda Ligy Matteo Salvini cestuje po celom Taliansku, stretáva sa s občanmi osobne a načúva im – rozpis jeho ciest šíri jeho špecializovaný tím na sociálnych sieťach, ako aj rôzne rozhodnutia a informácie týkajúce sa aktivity zástupcov Ligy. Veľmi obľúbené sú na sociálnych sieťach Salviniho živé vysielania z terénu.

Hnutie piatich hviezd robí skôr antipolitiku a funguje formou digitálnej demokracie. Päť hviezd nemá jasnú a definovanú líniu. Oslovuje voličov prostredníctvom ich webovej platformy, ktorá sa volá Rousseau. Ktokoľvek môže mať prístup do Rousseau ako hosť, ale na prístup k všetkým funkciám sa treba zapísať do Hnutia piatich hviezd a registráciu kompletovať certifikovaným dokumentom.

Rozdielne zmýšľanie sa ešte v marci prejavovalo napríklad v otázke výdavkov na vojenskú obranu, kde Liga v súlade so svojím prístupom, ktorý sa zameriava na bezpečnosť, chcela zvýšiť tieto výdavky, zatiaľ čo v programe Piatich hviezd sa plánovalo ich zníženie. Z hľadiska justície Liga propagovala cieľ oddeliť kariéru medzi sudcami a prokurátormi a presadiť občiansku zodpovednosť sudcov, nahony ďaleko od právnej kultúry Hnutia piatich hviezd. Pri potrebe skrátiť dĺžku trvania procesov však nastala zhoda.

Čo sa týka spoločných bodov, tak to bola napríklad otázka dôchodkov. Obe strany sa zhodovali na zrušení zákona Fornero (nepodarená dôchodková reforma bývalej vlády z roku 2011, ktorá znemožnila odchod do dôchodku napríklad po 40 rokoch práce a posunula hranicu dôchodkového veku).

Matteo Salvini bol plne a jednomyseľne poverený Federálnou radou Ligy v Miláne, aby pripravil program pre „vládu zmien“ Liga – Päť hviezd, k textu ktorého sa Taliani mohli v sobotu a v nedeľu vyjadriť vo viac ako tisíc petičných stánkoch na území od severu až po juh Talianska.

Priaznivci Piatich hviezd mohli hlasovať o tejto zmluve na ich webových stránkach.

Ako bude vyzerať politický program prípadnej koaličnej vlády Ligy severu a Hnutia piatich hviezd? Obe strany vychádzajú z odlišných myšlienok, je dohoda, napríklad v ekonomickej oblasti, dosiahnuteľná?

Vládna zmluva má 58 strán a 30 bodov. Celkovo obsahuje 90 % programových bodov Ligy, od bezpečnosti po daňové škrty, od regionálnej autonómie až po dôchodkovú reformu, od bezplatnej materskej škôlky pre talianske rodiny po legitímnu obranu, od boja proti sociálnej neistote po nové imigračné politiky, od obrany označenia Made in Italy v Európe až po uzavretie rómskych táborov.

Čo sa týka ekonomickej oblasti, tak vo vládnej zmluve sa okrem iného hovorí o banke pre investície a úspory, ako aj o ochrane úspor, o verejnom dlhu a schodku, o rovnej dani a daňovom zjednodušení, samozrejme, o dôchodkoch a znížení nákladov na politiku a inštitúcie atď.

Liga mala vo svojej volebnej kampani flat tax, čiže rovnú daň z príjmu 15 %, aby sa rozbehol pracovný trh, Hnutie piatich hviezd zase minimálny nepodmienečný občiansky príjem 780 eur mesačne, to znamená peniaze bez práce (to bol hlavný dôvod takého úspešného výsledku).

Správy o migrantoch v Taliansku kedysi plnili predné stránky médií, v poslednom čase však akosi utíchli. Sú dnes ulice v krajine bezpečné? Koľko nových migrantov prichádza každý deň do krajiny po mori? Kontroluje niekto pohyb migrantov po Taliansku? Vie sa, kam títo ľudia putujú?

To, že je správ o migrantoch menej, neznamená, že by sa migrácia zastavila. Migranti do Talianska stále prichádzajú, a to rôznymi spôsobmi – buď ich dovezie niektorá neziskovková loď, alebo loď niektorého európskeho programu, a to z Líbye.

Potom sa organizujú s pomocou miestnych zločineckých organizácií príchody medzi tuniskou provinciou Nabeul a sicílskou oblasťou Trapani. Takéto individuálne príchody na malých rýchlych lodiach sa ťažko ustrážia a nikto vlastne nevie, kedy a kto sa takýmto spôsobom do Európy dostane.

Tu (blog iDnes.cz – pozn. PL.sk) som priamo o tejto trase písala v rámci policajnej akcie Scorpion Fish, ktorá prebiehala v prvej polovici minulého roka a Scorpion Fish 2, ktorú úspešne ukončili v apríli tohto roku. Sú tam videá, ktoré polícia zverejnila.

Ďalšia trasa, ktorá sa nestráži, vedie z alžírskeho mesta Annaba smerom na Sardíniu. Odtiaľ štartujú skupinky okolo 10 osôb na motorových člnoch. Aktuálne premávka na tejto trase stále intenzívne pokračuje.

Majú dokonca YouTube kanál s názvom Haraga (v orig. Harraga, to znamená tí, ktorí pália hranice, mnohí naozaj pália svoje identifikačné doklady pred cestou ako nelegálni migranti) a vlastnú FB stránku.

Potom sú tu väčšinou Afganci a Pakistanci, ktorí sa do Talianska dostanú po takzvanej „balkánskej trase“ alebo na jachtách z Albánska či z Grécka. Ani tu sa nedá určiť, koľko ich naozaj prišlo, kto sú a kde sú.

Talianske ministerstvo vnútra publikuje oficiálne čísla dohľadateľných migrantov:

K 18. máju 2018 od 1. januára 2018 prišlo 10 659 osôb, z ktorých bolo 7 103 z Líbye. V roku 2016 ich bolo 181 436 a v roku 2017 to bolo 119 369 osôb.

Za zmienku stojí, že migranti z Talianska normálne nemajú možnosť putovať ďalej, pretože okolité štáty ich ďalej nepustia. A tých, ktorí sa u nich nájdu, navyše okolité štáty vracajú späť.

V rámci prerozdelenia podľa kvót bolo z Talianska od začiatku invázie do Európy odoslaných 12 745 osôb; z toho je 12 045 Eritrejčanov, 562 Sýrčanov a ostatní boli z rôznych afrických či ázijských krajín.

Zdroj – talianske ministerstvo vnútra:

http://www.interno.gov.it/sites/default/files/cruscotto_giornaliero_18-05-2018.pdf

Čo sa týka bezpečnosti na uliciach, tak tú nikto zaručiť nemôže. Nárast kriminálnych prípadov je veľký, prevažne zo strany nigérijskej mafie, a vzrástol aj predaj drog. Rozmohol sa tiež fenomén agresie, krádeží a znásilnení.

Aké zmeny môžu nastať v talianskej migračnej politike? Obe strany sú údajne protiimigračné, Liga severu je v tomto smere veľmi dôrazná. Možno predpovedať prípadnú reakciu Európskej únie? Je možné, že by nová vláda pristúpila k deportáciám?

Zmeny budú veľmi markantné. Liga bojovala od začiatku razantne proti nelegálnej imigrácii. Hnutie piatich hviezd tak nepostupovalo a v mnohých bodoch hlasovalo proti návrhom Ligy. V tomto momente je na území Talianska zhruba 500-tisíc nelegálnych imigrantov. Prišiel moment zmeny, a tak podpisom vládnej zmluvy a bodov, ktoré Liga z 90 % presadila, budú musieť „hviezdy“ navrhovanú imigračnú politiku dodržať.

Vymenujem niekoľko bodov zo zmluvy o vláde:

Čo sa týka vyhostení a deportácií, tak je to prioritná záležitosť. Čo najkratšia dĺžka trvania azylového procesu a bilaterálne zmluvy. Revízia zákona o zlúčení rodiny a zákona o sociálnych dávkach, aby sa zabránilo podvodom, ktoré dnes vychádzajú na povrch... Ďalej kontrola a uzavretie neautorizovaných mešít a radikálnych islamských spolkov. Je jasné, že sa to všetkým páčiť nebude, ale to už je záležitosť rokovaní. Je tu vôľa po zmenách – a to v minulej vláde chýbalo.

Výsledky volieb otriasli dlhotrvajúcim stavom, keď sa pri moci striedala tradičná ľavica a pravica. Teraz viac ako polovica talianskych voličov hlasovala za antisystémové strany. Sú už Taliani unavení politikou? A čo na výsledky hovoria talianski proeurópski liberáli, ktorí stáli za expremiérom Renzim?

Áno, Taliani sú naozaj unavení politikou. Za minulej ľavicovej vlády sa životné podmienky občanov nijako nezlepšili, a preto ľudia zatúžili po zmene a volili populistov. Liga sa teší veľkému úspechu, a tak získala predsedov krajských vlád v Lombardsku, Benátsku a Furlansko-Júlskych Benátkach, ako aj mnoho starostov. Regióny a mestá pod ich vedením veľmi prospievajú. Naopak administratíva niekoľkých miest, kde Hnutie piatich hviezd získalo starostov svojou antipolitikou a silnou propagandou, upadajú. Krajských šéfov Hnutie piatich hviezd nezískalo. Proeurópski liberáli sú vidinou tejto novej vlády vystrašení. Ešte stále sa nedokážu vyrovnať s prehrou a nevedia si vysvetliť, ako k tomu mohlo dôjsť. Aktuálne prebieha vnútri ľavicových strán boj o moc.

Médiami prebehli zmienky o paralelnej mene „minibot“, ktorú by mohlo Taliansko zaviesť. S myšlienkou prišla Liga severu a ani Hnutie piatich hviezd s tým údajne nemá problém. Ako by nová mena v praxi vyzerala? Európskej únii sa to asi nebude veľmi páčiť...

Myšlienku platenia štátnych dlhov pomocou minibotov navrhuje ekonóm Ligy Claudio Borghi.

Borghi vysvetlil – budeme takto platiť (tomu, kto s tým bude súhlasiť) dlhy verejnej správy s obchodovateľnými vládnymi dlhopismi. Ekonóm Ligy porovnáva miniboty s „Kolumbovým vajcom“, čo je „inteligentný systém, ktorý využíva úver, ktorý ním zatiaľ nie je“.

Tento nový ekonomický nástroj vo vízii tejto budúcej vlády by sa mohol použiť v rôznych situáciách. Napríklad keď vám finančný úrad dlhuje nejaké peniaze alebo ak ste ešte nedostali peniaze, na ktoré máte nárok, za rekonštrukcie, ktoré ste urobili. Alebo aj v prípade, že ste jedna z mnohých spoločností, ktorým štát dlhuje atď.

Už teraz existujú formy protihodnoty, vouchery, ktoré si občania obvykle vymieňajú a používajú v každodennom živote, ako je napríklad Ticket Restaurant. To je tiež garantovaný titul, s ktorým si môžete kúpiť veci.

Taliansky prezident Mattarella pohrozil, že vymenuje vládu technokratov, ak rokovania o koalícii nebudú viesť k jasnému výsledku. Ako sa on díva na spojenectvo Mattea Salviniho a Luigiho Di Maia?

Taliansky prezident môže hroziť, ako chce. Všetci vieme, že má sklony k ľavicovému politickému prúdu a utvoril by technokratickú vládu za podpory bývalej vládnucej strany PD (Demokratická strana). Takto sa dá interpretovať aj jeho myšlienka, čo sa týka nového spojenectva. V skutočnosti sa však musí držať ústavy a vyčkať, ako sa skončia rokovania o novej účelovej vláde Liga – Päť hviezd.

Sergio Mattarella

Sergio Mattarella Zdroj: TASR

Vo všeobecnosti by bolo logické, aby mandát na zostavenie vlády dostala ako prvá skupina s najvyšším počtom hlasov, čo bola stredopravica s Matteom Salvinim na čele, a to aj keď nedosiahla väčšinový bonus. V minulosti platil starý volebný zákon a ten, kto bol prvý, dostal automaticky väčšinový bonus (napríklad v roku 2013 ľavicová strana s 29 % na čele s Bersanim). Tentoraz tu bol neúspešný pokus o zostavenie vlády predsedníčkou senátu z Forza Italia a predsedom snemovne z MoVimento Cinque Stelle (Hnutie 5 – päťcípych – hviezd, kladie zreteľ na symbol 5 aj v slove MoVimento – hnutie).

V týchto dňoch sa o zostavenie vlády pokúša veľmi zodpovedne a s obrovskou dávkou trpezlivosti Matteo Salvini so stranou, ktorá skončila vo voľbách ako druhá, a to je Hnutie piatich hviezd (rešpekt k výsledkom občianskeho hlasovania vo voľbách). Utvorenie vlády v spojenectve s bývalou vládnucou stranou pre Ligu neexistuje.

Taliansko je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny. Ak by skutočne Liga severu a Hnutie piatich hviezd utvorili vládu, pôjde o zatiaľ najvýraznejšie vzoprenie sa politickému mainstreamu. Podobné tendencie vidíme aj v Poľsku alebo v Maďarsku. Ide o trend, ktorým sa bude Európa aj naďalej uberať?

Na protest proti technokratickej európskej vláde, ktorá svojou líniou určitých politických rozhodnutí neháji záujmy bežných občanov ani teritoriálne potreby, bude táto tendencia vzoprenia sa politickému mainstreamu, ako sa zdá, aj naďalej pokračovať. Dôvera v „európsku inštitúciu“ je vážne narušená. V Taliansku dokonca aj najsilnejšie proeurópske strany v období politickej kampane hovorili o nutných reformách „európskej inštitúcie“, čo ešte viac vyzdvihuje negatívny vplyv európskej integrácie.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

0:00 Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

ROZHOVOR Docentka Ilona Švihlíková sa pre Parlamentní listy vyjadrila k súčasnému stavu českej, ale …