Dávajte si pozor. Teraz možno očakávať teroristické útoky vo vlakoch, varuje bývalý člen izraelských špeciálnych jednotiek. A radí, čo treba urobiť

28. 8. 2017 11:00

ROZHOVOR Dnešná Európa trpí v boji proti terorizmu nedostatkom skúseností, nemá dobrú metodiku a potrebuje zlepšiť informačné toky. Mala by si pozvať odborníkov z Izraela, kde majú s terorom v mestách dlhoročné skúsenosti. Takto sa vyjadril v rozhovore pre Parlamentné listy bezpečnostný expert, bývalý člen izraelských ozbrojených síl a rabín David Bohbot. Možno vraj očakávať teroristické útoky vo vlakoch.

Dávajte si pozor. Teraz možno očakávať teroristické útoky vo vlakoch, varuje bývalý člen izraelských špeciálnych jednotiek. A radí, čo treba urobiť
Foto: Archív D. B.
Popis: Bezpečnostný expert a bývalý člen izraelských ozbrojených síl David Bohbot
reklama

V Španielsku sa nedávno odohrala ďalšia séria teroristických útokov. Tentoraz išlo o celkom dlhý rad udalostí. Je pre teroristov stratégia viac menších útokov výhodná a prečo?

Boli to dva druhy útokov. Prvý, keď útočníci odsúdia na smrť sami seba. Útočia, spôsobujú väčšie škody, maximalizujú utrpenie. Potom hromadné útoky, ktoré sú mienené tak, aby spôsobili zmätok, chaos, a preto sú efektívnejšie. Hromadné útoky páchajú tak, aby boli čo najúspešnejšie. Jediným úskalím je to, že ich plánovanie zaberie viac času, ale, bohužiaľ, európsky bezpečnostný systém nie je dobrý, koordinovaný a európski vodcovia sa zaujímajú viac o útočníkov ako o civilistov, takže to neprekáža. Ale musím povedať, že reakcia bezprostredne po útokoch bola teraz lepšia. Došlo rýchlo k uzavretiu danej oblasti, polícia bola pohotová a kontrola sa zlepšila.

Fotogaléria: - Terorizmus v Barcelone

Policajný dôstojník pred uzatvorenou ulicou La Ram...
Policajní dôstojníci usmerňujú ľudí počas evakuáci...
Policajní dôstojníci usmerňujú ľudí počas evakuáci...
Uplakané deti idú po ulici v Barcelone po útoku au...
Zranená osoba je v opatere ľudí po teroristickom ú...
Zdravotníci ošetrujú zranenú ženu po teroristickom...

Vybrali si teroristi Španielsko naozaj preto, že je tam teraz turistická sezóna v plnom prúde?

Ani nie. Hlavným dôvodom výberu Španielska bolo to, že patrí ku krajinám s obrovskou populáciou neveriacich. Fakt, že je to známa turistická krajina, kam prichádzajú výletníci z celého sveta pozrieť si pamiatky, bol len ďalšie plus. Teroristi si zvolili podobné podmienky ako pri útokoch v Londýne na London Bridge.

Islamský štát – vo svojej teritoriálnej podobe v Iraku a Sýrii – melie z posledného. Začne sa preto teraz ešte viac sústrediť na Európu, čiže dôjde k zvýšeniu počtu útokov na starom kontinente?

Ideológia Islamského štátu žije ďalej a darí sa jej ešte lepšie. Teroristi potrebujú dokázať, že sú stále silní. Zároveň chcú, aby mali čoraz viac dobrovoľníkov a finančná podpora nevyschla. Európa je slabá a zraniteľná. Preto zostane ich obľúbeným cieľom.

David Bohbot

David Bohbot. Zdroj: Archív D. B.

Isté územie ovláda sekta Boko Haram v Afrike, islamisti vládnu aj na časti filipínskeho ostrova Mindanao. Prečo sa nedarí tieto bojové oddiely miestnym vládam potlačiť?

Dôvody sú opäť dva. Ideológia, ktorá fascinuje mladých, pripomína im staré časy a veci z Koránu. A tiež finančná stránka, ktorá je atraktívna pre mnoho miestnych chudobných obyvateľov.

Do akej miery je v tomto smere nebezpečné Turecko, kde sa prezident snaží krajinu opäť islamizovať?

Turecko je veľmi nebezpečné, pretože používa históriu minulého režimu, zatiaľ čo je vlastne dnešný režim v Turecku podporovaný a financovaný teroristickými skupinami. Okrem toho má dobrý prístup k Európe. Erdogan je nebezpečný islamista, ktorý by nemal byť chránený.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR

Malo by niekde v blízkosti Európy vzniknúť nové Guantánamo, kde by boli uväznení teroristi?

Neviem.

Myslíte si, že by malo zmysel, keby Európska únia pozvala protiteroristických odborníkov z Izraela, ktorí by cvičili európskych expertov?

Samozrejme. Dnešná Európa trpí nedostatkom skúseností, nemá dobrú metodiku a potrebuje zlepšiť informačné toky. Nevie predchádzať útokom a reagovať na teror.

David Bohbot

David Bohbot. Zdroj: Archív D. B.

Čo by sme mali ešte urobiť?

Veľa vecí. Najdôležitejšie je prestať sa brániť a začať útočiť, zatýkať, sledovať, rušiť webové stránky a spojiť všetky sily na sledovanie a získavanie informácií. Niektoré zákony by mali byť zmenené tak, aby reakcie mohli byť rýchlejšie. Mali by sme sa menej starať o ľudské práva či ako dobre vyzerať a mali by sme robiť viac pre našu bezpečnosť.

Je postsocialistická Európa, teda krajiny Vyšehradskej štvorky, kde sme ešte útok nezaznamenali, stále bezpečná?

Je stále bezpečnejšia ako západoeurópske krajiny. Ale je len otázkou času, kedy sa tu niečo prihodí. Veľa závisí od úspechu alebo neúspechu prvého pokusu. Podľa al-Káidy možno očakávať teroristické útoky vo vlakoch. Pozor na to.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…