Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Generál Kostelka ponúka úplne iný pohľad na kauzu Skripaľ

29. 3. 2018 12:00

ROZHOVOR Rusi nie sú úplní hlupáci, aby vraždou bývalého ruského agenta vo Veľkej Británii prilievali olej do ohňa a zvyšovali napätie medzi Ruskom a Západom, hovorí ku kauze, ktorá zhoršila už tak napäté vzťahy medzi západnými krajinami a Ruskou federáciou, český exminister obrany a bývalý veľvyslanec Českej republiky v Rusku Miroslav Kostelka. „Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Čo ak tretia strana chce diskreditovať Ruskú federáciu alebo nemá záujem na možnom ruskom dialógu so Západom?“ dodáva v rozhovore pre Parlamentné listy generál Miroslav Kostelka.

Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Generál Kostelka ponúka úplne iný pohľad na kauzu Skripaľ
Foto: army.cz
Popis: Generál Miroslav Kostelka v dobe menovania ministrom obrany

Veľkou Britániou aj Európou otriasol prípad otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovou látkou. Predstavitelia Veľkej Británie, Spojených štátov amerických a Európskej únie sa zhodli, že za útokom je Rusko, a použitie látky s názvom Novičok označili za útok na suverenitu Spojeného kráľovstva. Čo si o tejto kauze myslíte?

Je zložité sa k tomu vyjadrovať, keď nemáme podklady. Zatiaľ ide o tvrdenie proti tvrdeniu.

Myslíte si, že by Briti bez vážnych indícií pristúpili k takému tvrdému opatreniu, ako je vyhostenie 23 ruských diplomatov?

V prvom rade premýšľam o tom, komu tento čin priniesol zisk. Nepovažujem Rusov za úplných hlupákov, aby v predvečer prezidentských volieb, v období zložitej ekonomickej situácie a neustálych obviňovaní z rôznych činov ešte prilievali olej do ohňa. A ešte tak hlúpo. To klišé „urobil to Putin“ je už také nápadné, že si ľudia musia klásť otázku, čo je pravda a čo propaganda. Dosť ma zarazilo nedávne vystúpenie bývalého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka v Českej televízii, ktorý okrem iného vysvetľoval, prečo je vierohodný variant ruského útoku tým, že „Rusi zverejnili azda sedemnásť verzií, ako mohlo k útoku dôjsť bez ich pričinenia“. Slová „zrejme a pravdepodobne“ sú skutočne málo dostatočné na vynesenie rozsudku. Na druhej strane ruský variant útoku spáchaného samotnými Britmi je podľa môjho názoru takisto nezmysel. Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Čo ak tretia strana chce diskreditovať Ruskú federáciu alebo nemá záujem na možnom ruskom dialógu so Západom? Napadá mi hneď niekoľko možností – napríklad aj ISIS. To, že látku bolo možné získať aj mimo Ruska, potvrdzujú mnohé zdroje.

Bolo by dobré, hoci s tým veľmi nepočítam, keby nielen Británia, ale aj Rusko zverejnili dôkazy dokladajúce ich tvrdenia. Dovtedy by sa rozumní lídri mali zdržať akcií, ktoré budú ďalej eskalovať napätie medzi Západom a Ruskom.

Nebola nešťastná reakcia Ruska, keď odmietlo odpovedať na otázky, ktoré mu v tejto súvislosti položila Veľká Británia?

Čo som čítal vyjadrenie Ruska, chcelo od Veľkej Británie, aby im poslali nejaké vzorky a zapojili ich do vyšetrovania v rámci medzinárodnej organizácie, čo neprebehlo. Pokiaľ viem, britská predsedníčka vlády Mayová Rusom len povedala, aby doložili, prečo túto látku použili alebo komu sa dostala do rúk. Na oplátku Rusi tvrdia, že ju nepoužili, a uvádzajú možnosti, kto mohol s látkou disponovať.

Theresa Mayová

Theresa Mayová Zdroj: TASR

Ako ste vnímali vyjadrenie Ruska, že látku Novičok malo mnoho ďalších krajín vrátane Českej republiky?

Pred rokom 1989, ešte v období Varšavskej zmluvy, sa mnohé krajiny zúčastnili rôznych výskumov chemických látok. To je úplne normálne. Nepochybujem, že po roku 1989 Česká republika takéto látky nevyvíjala a neskúmala. Ale k tomu, že sa to dialo v socialistickom Československu, ruku na srdce, mohli sa v časoch studenej vojny v ČSSR otravné látky skúmať?

Rusi nepovedali, že tá látka pochádza od nás, teda z Československa, z Českej republiky už vôbec nie, to je nezmysel, ale oni povedali, že Československo malo schopnosť tieto látky vyvíjať. Ako ostatné štáty. Keď mal túto látku podľa Wikipédie Irán, v Uzbekistane, kde sa látka údajne vyvíjala, Spojené štáty pomáhali likvidovať chemickú výrobu, tak neviem, kto všetko má k nej prístup. Navyše táto látka nie je, bohužiaľ, označená ako jedovatá. Čítal som, že je dokonca legálne ju vyrábať.

Myslíte si, že všetko, čo nasledovalo, teda vyhostenie ruských diplomatov z Veľkej Británie, je predčasné, keď nie sú známe dôkazy, kto túto látku na otrávenie špióna Skripaľa použil?

Je to gesto, podľa mňa predčasné a, bohužiaľ, opäť zvyšujúce napätie.

Keby sa nestalo niečo podobné už v minulosti, v prípade agenta KGB a FSB Alexandra Litvinenka, ktorého v roku 2006 vo Veľkej Británii otrávili rádioaktívnym polóniom, tak by možno reakcia z Veľkej Británie nebola taká rýchla a ostrá...

Ale tam som sa tiež nedozvedel, kto to urobil.

Britský súd po verejnom súdnom vyšetrovaní Litvinenkovej smrti označil za páchateľov vraždy bývalých agentov Andreja Lugového a Dmitrija Kovtuna. Dokonca dospel k záveru, že operáciu FSB s cieľom Litvinenka zabiť pravdepodobne odsúhlasil aj prezident Vladimir Putin.

Označení boli. Bohužiaľ, opäť tvrdenie proti tvrdeniu. Ale pripúšťam, že mohlo ísť ako v mnohých iných prípadoch vo svete o akciu spravodajských služieb.

Podľa vás nie je správne, že Európska rada súhlasí s Veľkou Britániou, že za útok na bývalého agenta Sergeja Skripaľa je zodpovedné Rusko?

Európska únia robí to, čo robiť musí. Veľká Británia je zatiaľ súčasťou EÚ, takže musí vyjadriť solidaritu. Rovnako ako NATO, ktorého je Veľká Británia členom. Otázkou je, akým spôsobom.

Český premiér v demisii Andrej Babiš vyhlásil, že Česká republika v tejto súvislosti vyhostí troch ľudí z ruského diplomatického zboru z krajiny. Je to podľa vás dobrý nápad?

S tým súvisí aj oznámené „vyhosťovanie ruských diplomatov“ z USA a EÚ. Vrátane ČR. V prvom rade treba povedať, že ide len o symbolické gesto na základe domnienok – dôkazy sú zatiaľ iba v rovine tvrdení. A aj „jednotu“ EÚ to preukáže len ťažko, pretože niektoré členské krajiny to odmietajú. Rozhodne by to neprospelo nutnosti dialógu s Ruskom, o ktorom mnohí západní politici vrátane hláv EÚ a NATO často hovoria. Oslabí to vplyv Západu v Ruskej federácii a vyvolá ďalšiu vlnu nevôle v očiach ruskej verejnosti, ktorá je na tieto akcie veľmi citlivá. Povedie k ďalšiemu zníženiu vzájomnej dôvery a schopnosti riešiť spoločne bezpečnostné problémy vo svete. Samozrejme, že odpoveď Ruska bude recipročná. Nehľadiac na to, že sa asi nikto z českej vlády nechce dopustiť nejakého výrazného narušenia vzťahov s Ruskom. Navyše to považujem skutočne len za gesto, ktorému chýba v tomto okamihu racionalita.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Libuše Frantová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

0:02 Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

ROZHOVOR „Poviem jednu vec – my sme si mysleli, že sa to k nám nepresunie, lenže to tu už máme,“ hov…