Bývalý siskár Mojžiš: Nie je rarita, že z policajných zložiek vychádzajú nájomní vrahovia

29.9.2018 0:00

ROZHOVOR Polícia vo štvrtok ráno zadržala osem osôb podozrivých z násilnej trestnej činnosti, ktorá má súvisieť s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nebolo pre nich nebezpečné pracovať v takejto veľkej skupine? Nehrozilo, že ich niekto zradí? Čo mohlo polícii pomôcť? A nakoľko je pravdepodobné, že by vykonávateľ vraždy udal objednávateľa? „Bohužiaľ, nie je rarita, že z policajných a vojenských zložiek vychádzajú nájomní vrahovia,“ hovorí v rozhovore pre Parlamentné Listy bývalý šéf analytického oddelenia SIS Ján Mojžiš.

Bývalý siskár Mojžiš: Nie je rarita, že z policajných zložiek vychádzajú nájomní vrahovia
Foto: Facebook/ Denisa Saková - Ministerka vnútra SR
Popis: Policajný zásah v Kolárove

Fotogaléria: - NOVÉ FOTO z policajného zásahu v Kolárove

Policajný zásah v Kolárove
Policajný zásah v Kolárove
Policajný zásah v Kolárove- Na snímke riaditeľ nár...
Policajný zásah v Kolárove
Policajný zásah v Kolárove
Policajný zásah v Kolárove

Polícia vo štvrtok ráno zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti, ktorá má súvisieť s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Čo to podľa vás znamená? Je to posun vo vyšetrovaní?

Všetci pevne dúfame, že áno. Nemáme však viac informácií, do akej miery je istá dôkazná situácia, a preto musíme počkať na ukončenie vyšetrovania. V každom prípade, ak by bola pravda, že polícia zadržala vrahov, tak by to bola veľmi dobrá správa.

Prečo to podľa vás tak dlho trvalo?

Záleží na tom, akým spôsobom sa dostali vyšetrovatelia k informáciám, ktoré by navádzali k páchateľom spomínanej vraždy. To znamená, že to mohlo trvať dlhý čas, keďže išlo o vraždu na objednávku, ktorú mal vykonať profesionál, čo je najhorší možný variant pre vyšetrovateľov. Vyšetrovanie sťažovalo aj viacero iných faktorov ako napríklad, že sa telá našli až o tri dni. Nevidel by som ako problém, koľko vyšetrovanie trvalo, pretože bez ohľadu na čas, je podstatný výsledok.

Polícia zadržala až osem ľudí. Nebolo pre nich nebezpečné spolupracovať v takejto veľkej skupine? Nehrozilo, že by ich mohol jeden z nich zradiť?

Je otázne, či prišlo k nejakému pochybeniu zo strany páchateľov, keďže sa ich podarilo vypátrať. Samozrejme, je možné, že aj toto pomohlo pri vyšetrovaní a zistení skutkovej podstaty.

Bývalý šéf analytického oddelenia SIS Ján Mojžiš Zdroj: TASR

Objavili sa informácie, že ich objavili aj na základe družice či informácií z IP adries počítačov, ktoré použili pri vyhľadávaní Kuciakovho domu. Je to dôsledok aj toho, že na prípade pracoval medzinárodný tím?

Určite medzinárodný tím napomohol dôležitosť vyšetrovania tohto zločinu, lebo si nemyslím, že by Spojené štáty americké bežne poskytovali súčinnosť a snímky z družíc. Bola to teda vítaná pomoc, ktorá mohla skutočne viesť k odhaleniu páchateľov. Čo sa týka IP adries počítačov, tak predsa žijeme v modernom svete a technológie sú súčasťou nášho života, keď s tým páchatelia nerátali, tak je to len bod pre políciu.

Po vražde sa veľa špekulovalo, že vrah bude už dávno v zahraničí. Ak by sa teda potvrdilo, že zadržaní v Kolárove sú aj vrahovia, tak prečo podľa vás neutiekli skôr?

Jednoducho počítali s tým, že ich neodhalia. Určite ich teda prekvapilo, že sa ich podarilo vypátrať.

Anketa

Myslíte si, že polícia má v rukách vraha Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

27%
55%
hlasovalo: 719 ľudí

Špeciálna prokuratúra navyše minulý týždeň zverejnila identikit dôležitého svedka z vraždy Kuciaka. Mohlo ísť aj o odpútanie pozornosti?

Myslím si, že sa snažili vyvolať nejakú reakciu u podozrivých, pretože tí, keď videli identikit v médiách, si mohli začať napríklad telefonovať, prípadne sa chceli stretnúť a prebrať situáciu. Aj to mohlo teda napomôcť lepšie identifikovať sieť páchateľov, ktorá sa na vražde mohla podieľať.

Stále nevieme, či polícia zadržala, alebo prípadne disponuje informáciami aj o objednávateľovi tejto vraždy. Je k tomu polícia blízko, aby vypátrala aj tohto človeka?

Neviem. Žiadne iné informácie okrem tých, ktoré zazneli v médiách, nemám, takže by som iba špekuloval. Dúfam však, že sú blízko.

Nakoľko je pravdepodobné, že by vykonávateľ vraždy udal objednávateľa?

Ide o individuálnu záležitosť. Myslím si však, že v tomto prípade hrozí výnimočný trest  doživotie, takže v takom prípade je možné, že by páchateľ začal spolupracovať s políciou. Zoberme si napríklad Mikuláša Černáka, ktorý začal rozprávať po pätnástich rokoch a usvedčil tak svojich spolupáchateľov. Je teda vysoká pravdepodobnosť, že páchateľ nakoniec začne hovoriť.

Jeden zo zadržaných je bývalý policajný vyšetrovateľ, ktorý prešiel špeciálnym výcvikom. Ďalší je bývalý vojak, ktorý pôsobil v zahraničnej misii. Ako máme chápať fakt, že bývalí vojaci alebo policajti sú zapletení aj s takýmito vraždami? Je riziko, že by z policajných a vojenských zložiek vyšli nájomní vrahovia?

Bohužiaľ, nie je to rarita. Ak si spomínate na vraždu podnikateľa Jana Kubašiaka z Polomky, tak aj tú organizovali bývalí policajti. Hranica medzi bránením zákona a jeho porušovaním je relatívne tenká. Záleží skutočne na charaktere jednotlivca, akým spôsobom sa zariadi. Bohužiaľ, mnoho policajtov prejde aj na druhú stranu.

Hovoríte, že nejde o raritu. Tak ako sa toho vyvarovať, aby sa z bývalých či súčasných policajtov nestali nájomní vrahovia?

Myslím si, že každý policajný zbor alebo spravodajská služba sa snaží predísť týmto problémom dobrým výberom svojich členov. Ľudia sa však menia aj v čase a aj policajt môže byť o desať rokov iná osobnosť, ako bola predtým. Z toho môžu potom vzniknúť aj spomínané problémy.

Pri samotnom zásahu bolo až 55 elitných kukláčov, takže na prípade musel pracovať naozaj obrovský tím. Nemohlo hroziť, že by páchatelia mali zo svojej predchádzajúcej práce stále ešte kontakty na policajtov a tak sa dostať k informáciám, že sa chystá zásah?

Musím povedať, že práve pri tomto faktore preukázala polícia vysokú profesionalitu, keďže dokázala takúto rozsiahlu akciu utajiť. Je to opäť ďalší dobrý bod pre políciu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ako chápať slová Pellegriniho? Ekonóm upozornil aj na to, čo zmizlo zo stránky rezortu financií

9:50 Ako chápať slová Pellegriniho? Ekonóm upozornil aj na to, čo zmizlo zo stránky rezortu financií

ROZHOVOR Koalícia Smer – SD, SNS a Most-Híd nedokáže hospodáriť vyrovnane ani v roku, keď sa slovens…