Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Alena Zsuzsová mala kontakty na mnohých politikov. Cesta preverovania bude z toho dôvodu ešte veľmi náročná

16.10.2018 0:00

ROZHOVOR Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov a odborník na trestné právo Jaroslav Ivor si myslí, že je veľká šanca, aby jeden z obvinených z Kuciakovej vraždy, prípadne všetci, pristúpili na spoluprácu s vyšetrovateľom. Kam teda podľa neho vedú stopy a ako by ohodnotil prácu polície a prokuratúry? Podarí sa im vôbec dopátrať k hlavnému objednávateľovi?

Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Alena Zsuzsová mala kontakty na mnohých politikov. Cesta preverovania bude z toho dôvodu ešte veľmi náročná
Foto: TASR
Popis: Polícia odvádza jednu z obvinených z budovy Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018

Obvinení z Kuciakovej vraždy ostávajú po rozhodnutí senátu Najvyššieho súdu SR vo väzbe. Zároveň Špecializovaný trestný súd zverejnil podrobný opis prípravy a vykonanie tejto vraždy. Ako by ste zhodnotili tieto skutočnosti?

Musíme to vidieť z viacerých pohľadov. Predovšetkým treba po sedemmesačnom očakávaní výsledku objasnenia tejto úkladnej vraždy povedať, že ide o úspech našej polície, vyšetrovateľov a kriminalistov. Nemožno preto akceptovať výhrady, že vyšetrovanie bolo dlhé. V takomto prípade bol čas vyšetrovania primeraný. Do úvahy neprichádza ani kritika voči prieťahom v konaní či samotnom nekonaní. Ak by to tak bolo, tak by nečinnosť už dávno určite namietal prokurátor.

Z medializovaných informácií navyše vidíme, že objasnenie bolo veľmi náročné, lebo náročnosť skutku sa zvyšuje tým, ak je v trestnom čine zainteresovaných viacero osôb. V tomto prípade, zatiaľ, išlo o objednávateľku, sprostredkovateľa, pomocníka a vykonávateľa. Môžeme tento trestný čin chápať tak, že bol spáchaný organizovanou skupinou. Medzi bezprostredným vykonávateľom a objednávateľom bolo teda niekoľko osôb, čím sa vyšetrovanie stáva komplikovanejšie.

Nesmieme zabúdať, že sme na začiatku, ale už aj pohľad súdu, nielen prokuratúry, ktorý rozhodoval o dôvodoch väzby a zákonnosti trestného stíhania, voči kvalite a kvantite dôkazov, je veľmi pozitívny. Aj v tomto zmysle sa teda odzrkadlila veľmi dobrá práca polície a prokuratúry.

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin pre Parlamentné Listy povedal, že za posledných desať rokov nevidel tak kvalitne zdokumentovanú vraždu. Mohlo tomu prispieť aj medzinárodné vyšetrovanie?

Veľmi ťažko sa mi to hodnotí, keďže nepoznám obsah vyšetrovacieho spisu a ani nemám možnosť do neho nahliadnuť. Domnievam sa ale, že tak, ako sa hovorí, že čím viac hláv, tým viac rozumu, tak aj v tomto prípade v určitom zmysle pomohla medzinárodná spolupráca. Koniec koncov, vyšetrovanie nie je na konci, ale je v prvej fáze, keď prišlo ku vzneseniu obvinenia voči prvým osobám. Možno očakávať, že vyšetrovanie sa uzavrie v tomto rozsahu alebo sa obvinenie rozšíri o ďalšie osoby, pripadne o ďalšie skutky či ďalšie trestné činy. Z medializovaných informácií sa javí, že by mohlo ísť aj o spáchanie ďalších trestných činov v minulosti týmito páchateľmi. Treba si ale počkať.

Ak sa pozrieme konkrétne na obvinených, medzi ktorými figuruje aj bývalý policajný vyšetrovateľ či bývalý vojak, ako by ste ich charakterizovali?

Zniesla sa kritika, že medzi obvinenými je bývalý policajt a bývalý vojak. Treba si však uvedomiť, že v každom povolaní sa môžu vyskytnúť „čierne ovce“. Nemožno preto vylúčiť u niektorých príslušníkov ozbrojených zložiek takéto skĺznutie na šikmú plochu. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že objednávateľ videl u týchto ľudí určitý predpoklad pre kvalitnejší výkon trestného činu a, samozrejme, aj možnosť kvalitnejšieho úniku pred trestnou zodpovednosťou.

Bývalý vyšetrovateľ a odborník v oblasti trestného práva Jaroslav Ivor Zdroj: TASR

V poslednom čase sa špekuluje, že by objednávateľom mohol byť Marián Kočner. Čo si o tom myslíte? Podarí sa vôbec polícii dopátrať k hlavnému objednávateľovi?

Myslím si, že s veľkou pravdepodobnosťou môže za vraždou Kuciaka a jeho snúbenice stáť nejaká ďalšia osoba alebo osoby. Z medializovaných informácií vyplýva, že obvinená Alena Zsuzsová mala kontakty na mnohých politikov a osoby s významným spoločenským postavením. Cesta preverovania bude z toho dôvodu ešte veľmi náročná, no môže priniesť výsledky.

Dôležité bude aj to, ako sa postavia k samotnému skutku aj jednotliví obvinení. Základná kriminalistická zásada je, že o spáchanom trestnom čine najviac vie samotný páchateľ. Obvinený má však právo nevypovedať, môže klamať či zvoliť spôsob obhajoby, aký on uzná za vhodný. V tomto zmysle treba každú výpoveď, prípadne zdržanie sa výpovede, náležitým spôsobom preveriť.

Súčasný trestný poriadok pozná aj niekoľko možností, ako zabezpečiť spoluprácu obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ide napríklad o inštitút spolupracujúceho obvineného alebo dohodu o vine a treste, keď sa ponúka obvinenému spolupráca s cieľom znížiť jeho trestnú sadzbu. Z toho dôvodu sa domnievam, že je veľká šanca, aby jeden z obvinených, prípadne všetci, pristúpili na tento variant, lebo keď si uvedomia, že im hrozí doživotie za ukladanú vraždu, tak priznaním a výpoveďou nemôžu nič stratiť, len získať.

Pravdepodobne to motivuje aj jedného z obvinených, ktorý by mal spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Áno, zatiaľ to tak vyzerá, že jeden z obvinených zvolil túto cestu. Byť v pozícii obhajcu obvinených, tak by som uvažoval rovnako. Je však, samozrejme, na nich samotných, či budú spolupracovať, alebo nie. Dohoda o vine a treste ale predpokladá priznanie v plnom rozsahu.

Ste skúsený vyšetrovateľ, kam podľa vás vedú stopy?

Zo začiatku boli vytýčené určité vyšetrovacie verzie, tie sa v priebehu vyšetrovania buď potvrdzujú, alebo vylučujú. Teraz vyšetrovatelia pracujú s dvomi verziami. Podľa motívu páchateľov by sa dalo uvažovať aj o hlavnom organizátorovi celého trestného činu. Zatiaľ sa však pohybujeme v rovine špekulácií. Treba si počkať na ďalšie výsledky vyšetrovania.

Veríte teda, že sa podarí doviesť vyšetrovanie do zdarného konca, keď budú odsúdení aj páchatelia, ale aj objednávateľ?

Som veľmi naklonený tejto myšlienke a verím tomu, že sa to podarí. Z histórie organizovaného zločinu zvyknem spomínať talianskeho prokurátora Giovanniho Falconeho, ktorý išiel pri odhaľovani mafiánskych skupín od tých najjednoduchších členov až po vrchol. V mnohých prípadoch sa mu to podarilo aj vďaka spolupráci radových členov mafie. Z toho dôvodu sa domnievam, že aj v prípade Kuciakovej vraždy je veľká šanca, že sa dozvieme celú mozaiku tohto trestného činu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

0:00 Ja byť Kiskom, behám od radosti na Gerlach, hovorí známy politický marketér

ROZHOVOR Politici kedysi uverili, že premení aj vodu na colu. Na kampani pre HZDS zarobil milióny, s…