Bude pre nich ľahké prehlasovať nás v novom systéme. Bývalý europoslanec poukazuje aj na ďalšie hrozby z Bruselu

22. 1. 2018 0:02

ROZHOVOR „Tá žaloba na nás, návrh nového systému prerozdeľovania migrantov aj trvalá hrozba eura predstavujú aktuálne najväčšie riziká, ktoré z nášho členstva v EÚ plynú. Pre mňa to sú dostatočné dôvody na to, aby som si namiesto členstva v EÚ prial Českú republiku ako nezávislý štát po vzore Švajčiarska,“ hovorí v rozhovore pre Parlamentné listy bývalý predseda strany Svobodní a bývalý europoslanec Petr Mach. „Zeman o sebe vždy vyhlasoval, že je eurofederalista, že chce euro a armádu EÚ. Na Pražskom hrade s komunistom Barrosom vyvesil vlajku EÚ. Drahoš sa mi tiež javí skôr ako priaznivec EÚ. Pre mňa sú prezidentské voľby mimoriadne zúfalou voľbou,“ dodáva.

Bude pre nich ľahké prehlasovať nás v novom systéme. Bývalý europoslanec poukazuje aj na ďalšie hrozby z Bruselu
Foto: Vít Hassan
Popis: Petr Mach (vľavo) a Nigel Farage
reklama

V poslednom čase sa veľa hovorí o Dubline IV. Čo od neho možno čakať? V akej je vlastne fáze?

Dublin IV je nový plán Európskej komisie na trvalý systém prerozdeľovania migrantov. Podľa návrhu bude možné sa z prerozdeľovania dočasne vykúpiť sumou sedem miliónov korún (takmer 276-tis. eur, pozn. PL.sk) za každého neprijatého migranta. Je to pre našu krajinu v každom prípade úplne neprijateľný systém. Naši občania žiadne kvóty nechcú a potrebujeme vládu, parlament aj prezidenta, ktorí sa proti novému systému postavia. Než bude o návrhu rokovať Európsky parlament a Rada, majú národné parlamenty právo protestu. Ak tretina národných parlamentov odhlasuje, že návrh porušuje princíp subsidiarity, musí ho Komisia opätovne preskúmať. Ale môže na ňom ďalej trvať, takže k hlasovaniu aj tak dôjde.


Česko je voči migrácii veľmi ostražité, čo ak nebude súhlasiť s Dublinom IV? Hrozí, že bude prehlasované?

Británia, Dánsko a Írsko sa na hlasovaní nezúčastnia, majú v zmluve dohodnutú výnimku. Bude teda hlasovať len 25 štátov. A tri dominantné štáty, ktoré si prerozdeľovanie rozhodne želajú – Nemecko, Francúzsko a Taliansko –, reprezentujú polovicu populácie. Bude pre nich ľahké nás v novom systéme hlasovania, ktorý platí od vlaňajška, prehlasovať. Je to pre nás veľmi nevýhodný systém zvýhodňujúci veľké štáty, ktorý dohodli pred desiatimi rokmi páni Zahradil a Topolánek v Lisabonskej zmluve.

Ako je to s eurom a na to nadväzujúcim vstupom do tvrdého jadra Európskej únie? Zatiaľ je k euru česká verejnosť veľmi nedôverčivá. Toto asi teraz nie je na programe dňa. Kedy bude? A bude vôbec?

Myslím si, že Zeman aj Drahoš sú v podstate zástancami zavedenia eura. Ak by ho u nás chcela EÚ zaviesť, museli by sme zrejme vyjsť do ulíc a masovo protestovať. Tento rok však hádam euro nebude na programe dňa.

Vznik európskeho ministerstva financií a zjednotenie daní a sociálnych dávok. Ako sa na túto možnosť dívate a je reálna? Pôjde EÚ týmto smerom?

Celoeurópskeho ministra financií chce EÚ pre krajiny eurozóny. Je to ďalší dôvod, prečo euro neprijímať.

Ako to vlastne vyzerá s povinnými kvótami, pre ktoré chcú Česko žalovať? Čo sa v tom bude robiť?

Komisia na nás už žalobu za to, že migrantov nepreberáme, podala na začiatku januára, jej presné znenie však ešte nebolo zverejnené. Pravdepodobne v nej Komisia navrhuje nejakú pokutu pre Českú republiku. Európsky súd o tom bude rozhodovať asi až na konci roka.

Opäť sa spýtam na prezidentských kandidátov. Vidíte v tomto smere medzi nimi rozdiel v ich postoji k týmto záležitostiam?

Dúfam, že obaja prezidentskí kandidáti kvóty odmietajú, rovnako ako naša vláda a náš parlament.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš. Zdroj: TASR

Sú ešte nejaké ďalšie riziká, ktoré možno vo vzťahu k EÚ očakávať a ktoré by spôsobili nejaké pnutie a obavy ľudí?

Tá žaloba na nás, návrh nového systému prerozdeľovania migrantov aj trvalá hrozba eura predstavujú aktuálne najväčšie riziká, ktoré z nášho členstva v EÚ plynú. Pre mňa sú to dostatočné dôvody na to, aby som si namiesto členstva v EÚ prial Českú republiku ako nezávislý štát po vzore Švajčiarska.

Ktorý z dvoch prezidentských kandidátov je podľa vás vhodnejší na rokovanie s EÚ a ktorý môže pre Česko získať výhodnejšie podmienky, ak je to teda vôbec v jeho kompetencii? Zrejme oveľa väčšie má premiér...

Prezident môže zastupovať našu krajinu v Európskej rade, keď tam nepôjde premiér. To je takisto dôležitý rozhodovací orgán EÚ. Pýtal som sa Drahoša, ako by v nej hlasoval, napríklad ak by sa prerokúval návrh na pozastavenie hlasovacích práv Poľsku, odpovedal mi nemastne-neslane, že by sa držal stanoviska vlády. U Zemana neviem. Zeman o sebe vždy vyhlasoval, že je eurofederalista, že chce euro a armádu EÚ. Na Pražskom hrade s komunistom Barrosom vyvesil vlajku EÚ. Drahoš sa mi tiež javí skôr ako priaznivec EÚ. Pre mňa sú prezidentské voľby mimoriadne zúfalou voľbou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…