Boj o klímu. Roman Šmucler šokuje: V Škandinávii od nás chceli, aby sme ako hlavní odborníci zakázali jesť mäso a piť mlieko, že to zlikviduje kľúčový problém, hovädzí dobytok!

4. 10. 2019 0:03

ROZHOVOR „Keby Európania nielen nikam necestovali, ale jednoducho úplne vymreli, tak to nevyrieši problém, lebo v Amazónii miznú lesy a inde tá pol miliarda ľudí príde na svet,“ hovorí prezident Českej stomatologickej komory Roman Šmucler. „Podstatné je, či budú chcieť zostať v malej spotrebe a v chudobe dve miliardy ľudí v Ázii a v Afrike. Pokiaľ nebudeme mať riešenie pre nich, je Európa nepodstatná,“ tvrdí a spomína, ako pred viac ako tridsiatimi rokmi pri prijímacích skúškach na medicínu vysvetľoval problematiku skleníkových plynov a tri opatrenia, ako to Československo zvládne.

Boj o klímu. Roman Šmucler šokuje: V Škandinávii od nás chceli, aby sme ako hlavní odborníci zakázali jesť mäso a piť mlieko, že to zlikviduje kľúčový problém, hovädzí dobytok!
Foto: Hans Štembera
Popis: Vysokoškolský pedagóg, lekár, podnikateľ, moderátor Roman Šmucler
reklama

Z vašich príspevkov na sociálnych sieťach je zrejmé, že vás tiež strhla momentálne najatraktívnejšia téma, ktorou je klíma. Máte pochopenie pre študentské protestné akcie Fridays for Future, ktorých cieľom má byť vyburcovať spoločnosť a predovšetkým politikov, aby začali klimatickú hrozbu riešiť?

Pre študentské demonštrácie mám pochopenie, sám som bol v revolúcii 1989. Tu ide zjavne tiež o zmenu politického systému. Teraz naopak od kapitalizmu k socializmu. Klímu nevyriešia politici, ale trh a technológie. Politici schvaľujú panicky nezmysly typu repka a fotovoltaika na poli.

Ale predovšetkým sa im vyčíta, že pre ochranu klímy robia príliš málo a počínajú si teda nezodpovedne najmä voči mladým ľuďom, ako tvrdí švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá odštartovala piatkové štrajky študentov a školákov za klímu. Za tú neochotu niečo riešiť by ste ich tiež skritizovali?

Politici robia pod tlakom kontroverzné rozhodnutia: fotovoltaika na poliach, veterné elektrárne, repka, preregulované automobily... Možno sa snažia až veľmi.

V roku 1987 som pri prijímačkách na medicínu musel vysvetliť problematiku skleníkových plynov a tri opatrenia, ako to Československo zvládne. Po prvé elektrifikácia spoločnosti – vtedy priamotopy, elektrovlaky a časom autá – postavená na jadrových elektrárňach. Po druhé zalesňovanie. Po tretie postupne nástup nových technológií, až budú zrelé – tokamak, fotovoltaika, vodík. Rok 1987! Lenže potom sme nejako zišli z cesty pod vplyvom Černobyľu. Navyše stále nefunguje tokamak.

Greta Thunbergová

Greta Thunbergová  Zdroj: TASR

Na taký neobmedzený zdroj energie sa ľudstvo ešte zrejme načaká. Dá sa z tých protestných štrajkov vyvodzovať, že najmladšia generácia bude zodpovednejšia a šetrnejšia ku klíme ako predchádzajúca generácia aj za cenu toho, že sa bude musieť vzdať mnohých vymožeností?

Na pár Európanoch nezáleží, tí si užijú a „užijú“ asi znovu šesťdesiate roky. Veľké slová, veľké myšlienky, demonštrácie, konflikt so štátom a opica. Podstatné je, či budú chcieť zostať v malej spotrebe a v chudobe dve miliardy ľudí v Ázii a v Afrike. Pokiaľ nebudeme mať riešenie pre nich, je Európa nepodstatná.

Mladí sa často odvolávajú na záver Medzivládneho panelu pre zmenu klímy, podľa ktorého skupina vedcov tvrdí, že nám už zostáva len dvanásť rokov, aby sme ešte boli schopní dostať otepľovanie planéty pod kontrolu. Máme preto žiť v strachu, že náš dom horí, ako je zo strany klimatických alarmistov predstavovaný stav našej planéty?

Som v tom laik a neviem hodnotiť prognózu. Myslím si však, že CO2 sa najviac likviduje fotosyntézou. Teda skôr ako vyvolávanie ekonomickej krízy potrebujeme vysádzať zeleň, hlavne stromy, a udržiavať vodu v krajine.

Nedávno ste sa vrátili zo Škandinávie. Ako sa vo Fínsku a Švédsku pustili do záchrany klímy? Stretli ste sa s niektorými prístupmi alebo opatreniami, ktoré vás udivili?

Extrém bol, keď nás miestni politici vyzývali, aby sme ako hlavní odborníci zakázali jesť mäso a piť mlieko, aby sme zlikvidovali kľúčový problém, hovädzí dobytok. Nič proti vegánstvu, ale odborne je to absurdné jednak medicínsky, jednak klimatologicky a asi aj z hľadiska krajiny.

Nie ste teda veľkým fanúšikom trendu obmedzovania konzumácie mäsa, ktorý zachvátil už aj Nemecko?

Pokiaľ budú Česi a Nemci jesť menej mäsa, budú dlhšie žiť, pretože to preháňajú. Ale to je tiež všetko, čo to vyrieši.

Považujete za reálne, že na ľudí budú platiť výzvy, aby nekonzumovali mäso, nejazdili autom, nelietali lietadlami, ktoré sa k nim z médií dostávajú? Čo by ich prinútilo k tomu, aby zmenili svoje životné návyky?

Keby Európania nielen nikam necestovali, ale jednoducho úplne vymreli, tak to nevyrieši problém, lebo v Amazónii miznú lesy a inde tá pol miliarda ľudí príde na svet. Musíme CO2 ukladať fotosyntézou a získavať energiu zatiaľ jadrom a časom azda niečím ekologickejším. Či to bude tokamak, superlacná fotovoltaika alebo niečo iné, to veľmi nikto zatiaľ nevie.

Čo prinesie aktivita Európskej únie, ktorá vyhlasuje záväzky obmedzovania emisií a sľubuje dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, keď sa k nej ostatné časti sveta z finančných či iných dôvodov nepridajú?

Dramatické obmedzovanie Európy znamená presunutie výroby inam a ekonomickú krízu. Fotovoltaiku nám vyrobia v Číne s množstvom CO2 a dovezú nám ju dymiacou loďou. Lenže planéta je len jedna. Ale je pravda, že každý sa musí zamyslieť nad spotrebou, ale to ide najlepšie tým bohatým. Tým ostatným niečo chýba a chcú to. Napríklad dovolenku pri mori alebo nejaké lacné predmety z Číny.

Pozdáva sa vám ako vedcovi predstava zavedenia celosvetovej vlády – najlepšie zloženej z vedcov –, ktorá by podľa bojovníkov za záchranu klímy bola „rozumnejšia“ ako volené vlády jednotlivých štátov, čím by sa skončila terajšia „anarchia“ v medzinárodných vzťahoch, v ktorej štáty dbajú iba na svoje „sebecké“ záujmy?

Vedci sú najhorší vládcovia. „Majú patent na rozum“ a rozumejú úzkej špecializácii. Fungujúca spoločnosť je riadená skúsenými politikmi – áno, nepotrebujeme stále nováčikov a laikov. Vedci predkladajú problémy a riešenia. Diskutujú v novinách – nie ministri – a v televízii. Politik má potom mandát hľadať kompromis alebo rozhodnúť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …