Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a zakladateľka strany, takže...

11. 12. 2019 10:04

ROZHOVOR Nechápe novinárov, presnejšie ich postoj k snemu strany Smer – SD. „Čo sa mal Peter Pellegrini zamerať na slávnostnom sneme strany na kritiku jej predsedu?” pýta sa rozhorčene europoslankyňa a zakladateľka strany Smer Monika Beňová. V rozhovore pre ParlamentnéListy.sk odpovedá aj na otázky týkajúce sa sťahovania Roberta Fica či demisiu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a zakladateľka strany, takže...
Foto: TASR
Popis: Na snímke eurposlankyňa Monika Beňová
reklama

Veľmi vás rozhorčili mediálne výstupy zo snemu strany Smer. A to až natoľko, že ste napísali rozsiahly status na Facebook. Čo vás tak konkrétne nazlostilo? 

Chýbala mi vyváženosť.Rešpektujem, že každý má právo na svoj názor, u vás novinárov to rešpektujem úplne, ale zas na druhej strane sloboda slova predpokladá aj istú mieru toho, že budem objektívny. A tá objektivita mi tu tentoraz úplne chýbala. Ten snem mal veľmi dobrý charakter, vystúpenie Petra Pellegriniho bolo veľmi racionálne, hovoril o  plánoch. Skutočne nerozumiem, prečo niekto očakával, že sa vo svojom vystúpení zameria na kritiku predsedu Smeru, to nepochopím, tie komentáre. Čo sa mal zamerať na slávnostnom sneme strany na kritiku šéfa strany? 

Smer značne omladil svoju kandidačnú listinu, do popredia ste dali síce mladších, ale predsa len nie neznámych ľudí, ako je Denisa Saková, Erik Tomáš… Čo hovoríte na novú  kandidátku? 

Myslím, že ponúkame jednu z najlepších kandidátok zo všetkých politických strán, ktoré kandidujú. Sú tam ľudia, ktorí sú mladí, ale skúsení, vedia, ako funguje riadenie štátu, vedia, ako funguje štátna správa, nemusia sa oboznamovať so základnou agendou dva, tri roky, čo je príliš dlhý čas, lebo ju už ovládajú.

 

Na druhej strane je pomerne vysoko na kandidátke poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorý je veľmi kontroverznou osobou pre svoje výroky. Považujete to za šťastné?

Pozrite sa, môžeme mať každý individuálny názor na spôsob komunikácie a aj na témy, ktoré  komunikuje pán Blaha. Ale ja som členka a zakladateľka strany, takže mojou úlohou je stáť za kandidátkou tak, ako je. 

 

Na sneme vystúpil v úvode evidentne chorý predseda strany Robert Fico. Nevie sa, kde leží, hospitalizovaný byť nemal. Je už na tom zdravotne lepšie?

Nemám žiadne informácie, pretože som v Bruseli. Dúfam, že už sa má lepšie.

 

Robert Fico sa mal už vysťahovať z prenajatého bytu Ladislava Bašternáka. Nikto zatiaľ nevie kam, má to byť opäť nejaký prenájom. Viete niečo bližšie?

Neviem, kam sa presťahoval, je to jeho rozhodnutie. Nevidím na tom nič dramatické. Keď sa rozhodne kúpiť si nehnuteľnosť, tak si ju kúpi.

 

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podala demisiu, lebo neprešiel po reforme zdravotníctva ani jej zákon o povinnom očkovaní, podľa ktorého by do škôlok prijímali len zaočkované deti. Nepodporila ju veľká časť poslancov Smeru.

Je mi to ľúto, lebo sme mali vždy takú dobrú tradíciu, že za návrhy našich ministrov v parlamente hlasujeme a ak sú výhrady, preberieme to predtým.

V hlasovaní o povinnom očkovaní som nevidela vôbec žiadny problém, som presvedčená, že deti by mali nastúpiť do školských zariadení zaočkované. Neviem, prečo niektorí kolegovia zahlasovali proti tomu.

Ešte raz zdôrazňujem, že by sme mali podporovať návrhy vlastných ministrov a ak sú výhrady, prebrať ich predtým a nie následne. 

Podľa Moniky Beňovej je demisia ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej logická. Zdroj: TASR

Demisia ministerky dva a pol mesiaca pred voľbami je podľa vás politicky šťastná?

Je logická. Jednoducho, pani ministerka sa rozhodla, že keď jej neprešli dva najväčšie návrhy zákonov, podá demisiu. Osobne v tom nevidím žiadnu katastrofu.

Je síce pár týždňov pred voľbami, ale keďže parlament už zasadať nebude, žiadne dôležité legislatívne návrhy sa už nebudú prijímať. Myslím si, že ministerstvo ako štátny orgán bude fungovať úplne v pohode bez ohľadu na to, kto je minister.

Pani Kalavská sa tak rozhodla, nakoniec bola nominantkou od boku, ako sa hovorí, nebola členkou našej strany, možno v budúcnosti by sme mali prednostne nominovať na takéto významné pozície ľudí, ktorí vedia, aká je hodnotová orientácia strany a ako funguje politika, možno by sme sa takýmto veciam vyhli.

Nebola prvá ministerka, ktorú Smer nominoval, a takýmto spôsobom odišla.

 

Otázka je, ak Smer vyhrá voľby a bude poverený zostavením vlády, kto bude za Smer rokovať s predsedami ostatných strán?

Najprv musíme vyhrať voľby.

 

Keď aj nevyhráte, kto bude za Smer poverený rokovať o spolupráci s inými stranami?

Určite to bude závisieť od volebného výsledku a preferenčných hlasov, ktoré získajú členovia vedenia strany, teda predseda a podpredsedovia. Taká je bežná prax a tak to funguje.

Autor: Lucia Balichová

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čarnogurský: Taliansku nepomáha v čase, keď sa im hromadia mŕtvoly, Európska únia. Ak po pandémii neprehodnotia sankcie proti Rusku a Číne, treba ich opľuť

20:08 Čarnogurský: Taliansku nepomáha v čase, keď sa im hromadia mŕtvoly, Európska únia. Ak po pandémii neprehodnotia sankcie proti Rusku a Číne, treba ich opľuť

Ukazuje sa, že právne výmysly, ako je Európska únia, a schválne preháňam, nie sú schopné pomôcť svoj…