Beblavý vysvetľuje, prečo nie je kandidát na premiéra on, ale Truban. Čo rozhodlo? Obaja sme mali túto ambíciu, priznáva

16. 7. 2019 0:00

ROZHOVOR Chceme ponúknuť voličom silný tandem, hovorí predseda strany Spolu Miroslav Beblavý na margo oznámenia spoločného lídra s Progresívnym Slovensko pre ParlamentnéListy.sk. Beblavý zdôrazňuje, že so Smerom do vlády nepôjde a nechcel ísť do nej ani v roku 2016, keď mohol byť ministrom školstva. A ako hodnotí výčitku Andreja Kisku k dohode PS-SPOLU s KDH?

Beblavý vysvetľuje, prečo nie je kandidát na premiéra on, ale Truban. Čo rozhodlo? Obaja sme mali túto ambíciu, priznáva
Foto: TASR
Popis: Miroslav Beblavý

Minulý týždeň ste oznámili, že volebným lídrom koalície PS-Spolu bude predseda PS Michal Truban. Prečo on a nie vy?

Vedeli sme, že obaja volebným lídrom byť nemôžeme. Aj Mišo, aj ja sme chápali, že naša dohoda je v záujme vyššieho dobra.

Preto sme ochotne dali na bok egá a sústredili sa na to, čo nám najviac pomôže dosiahnuť dobrý volebný výsledok, a zároveň v prípade, že nám dajú ľudia dôveru, aj dobre vládnuť.

Veľa sme sa rozprávali a analyzovali sme náš potenciál a talenty. Nakoniec sme sa rozhodli pre riešenie, ktoré stavia na tých najsilnejších stránkach každého z nás.

On bude volebným lídrom a kandidátom na premiéra, ja budem programovým lídrom a v prípade úspechu kandidátom na vicepremiéra zodpovedného za reformy a ministra financií.

Chceme ľuďom ponúknuť silný tandem, ktorý má šancu na víťazstvo vo voľbách, a ktorý bude schopný priniesť skutočnú zmenu pomerov na Slovensku. 

Michal Truban Zdroj: TASR

Ale také jednoduché to zrejme nebolo, keďže ste povedali, že ste sa rozhodli potlačiť svoje ego. Čiže tú ambíciu ste mali. Nemrzí vás to predsa len osobne?

Prirodzene, ako predsedovia strán sme obaja mali túto ambíciu. Ale tiež sme vedeli, že sa musíme rozhodnúť. Dohodli sme sa tak, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok a mali čo najväčšiu šancu urobiť radikálne zmeny na Slovensku. Egá museli ísť bokom.

Je to aj tým, že predsa len vy ste v politike už dlhé roky a nemusíte pre svojich voličov, ktorí žiadajú zmenu, byť dostatočne „novou tvárou“?

Naše rozhodovanie bolo určite komplexnejšie, pozreli sme sa na to asi zo všetkých uhlov, ktoré existujú. 

To rozhodnutie vyplynulo aj z nejakých marketingových prieskumov? Ak áno, čo vám ukázali?

Neriadili sme sa pri tomto rozhodnutí prieskumami, dokázali sme sa dohodnúť už predtým, než prišli ich výsledky. Tie nám naše vnímanie situácie potvrdili, čiže slúžili skôr ako validácia nášho rozhodnutia.

V prípade úspechu vo voľbách by bol pán Truban kandidátom na premiéra, vy na post ministra financií. S akými plánmi by ste chceli tento rezort zastávať?

Oficiálny spoločný program koalície v súčasnosti tvoríme a mal by byť hotový do konca augusta. Môžem vám však povedať, že bude obsahovať radikálne zmeny, proti ktorým bude obrovský tlak záujmových skupín, ktoré nebudú chcieť pustiť, čo si ukoristili.

Michal bude musieť mať absolútnu istotu, že ho minister financií podrží v našich spoločných plánoch na hĺbkové zmeny. Zároveň je to pozícia, na ktorej sa dá využiť moja skúsenosť z politiky a zameranie strany Spolu na program a riešenia pre ľudí.

Poďme k trošku už starším veciam. Nedávno ste uzavreli predvolebnú dohodu s KDH, na ktorú zareagoval líder strany Za ľudí Andrej Kiska výčitkou, že ho prekvapilo, že v dokumente chýba vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami, lebo to je jednoznačný postoj, ktorý on očakáva od možných partnerov. Čo si o tom myslíte?

Napríklad naša koaličná dohoda PS a Spolu sľub nevstúpiť do koalície so Smerom obsahuje, KDH sa tiež k tomu mnohokrát zaviazalo. Nie každý dokument, ktorý podpíšeme, musí obsahovať odmietnutie spolupráce so Smerom. 

Považujem to za samozrejmosť, ktorú sme preukázali niekoľkokrát písomne, sľubmi a v mojom prípade aj konkrétnym činom, keď som do vlády so Smerom v roku 2016 vstúpiť odmietol, hoci som mohol byť ministrom školstva. 

Vy ste sa na vašom spoločnom stretnutí s Andrejom Kiskom rozprávali aj o vzájomnom neútočení. Ako to je v prípade dohody s KDH?

Rokovali sme najmä o prípadnej ďalšej spolupráci v rovine programu. Andrej Kiska sa však vyjadril v zmysle, že do septembra sa chce sústrediť najmä na zakladanie strany a ustanovujúci snem, takže nateraz programové rokovania nebudú pokračovať.

Dohoda, o ktorej hovoríte, je pre Andreja Kisku v prípade jeho záujmu stále otvorená.

Andrej Kiska  Zdroj: TASR

Mali by podobné dohody zahŕňať aj takéto situácie?

Určite áno, naša dohoda počíta s tým, že sa k nej pridajú ďalší.

Vy ste už s KDH o tom, že vylučujete spoluprácu so Smerom a SNS, hovorili pred mesiacom. Malo vôbec zmysel sa k tomu vracať aj v tomto spoločnom stanovisku?

Z nášho hľadiska nie. Každý z nás to už povedal, a preto sme to v texte opäť neuvádzali. Samotná dohoda vznikla preto, aby sme sa mohli sústrediť na predvolebný súboj s našimi ozajstnými politickými súpermi.

Chceme Smer vo voľbách poraziť a hovoríme to veľmi otvorene. Ale ako vidíte, politickí partneri i oponenti sa na to aj tak pýtajú stále. Ak to bude treba zopakovať ľuďom po tisíci raz, urobím to. 

S KDH sa chcete ešte pred voľbami rozprávať o programovej spolupráci. Do akej miery si to viete predstaviť?

Budeme hľadať zhody vo všetkých oblastiach. Čím viac ich bude, tým lepšie pre budúcu vládu. Vieme, že sú otázky, na ktorých sa nezhodujeme, no je oveľa viac tém, pri ktorých chce KDH zlepšenie rovnako ako my – zdravotníctvo, školstvo, stav ciest…

Budeme sa rozprávať najmä o týchto veciach, a zároveň hľadať spôsob, ako preklenúť témy, v ktorých sa nezhodujeme. Dôležité slovo v tomto, samozrejme, bude mať aj povolebné rozloženie síl.

Naším cieľom však je, aby v prípade, že nám ľudia dajú príležitosť, sme boli pripravení pracovať od prvého dňa. 

Alojz Hlina v rozhovore pre náš web hovoril, že sme v mori politologického šialenstva. Ak pripustíme takéto expresívne vyjadrenie, nie je práve táto spolupráca toho príkladom?

Vôbec nie, naopak, za šialenstvo považujem politiku cirkusov, hádky a osočovanie sa medzi potenciálnymi partnermi. Diskutovať treba o programe a o riešeniach, nie o tom, čo sa komu prisnilo.

Ak politici starej opozície nebudú schopní zastaviť hádzanie špiny, výmysly a klamstvá, budú aj naďalej iba nahrávať Ficovi, Dankovi a Kotlebovi. Nikomu to neprospieva a už vôbec nie Slovensku. 

Ľudia potrebujú riešenia. Verím, že dohoda medzi koalíciou PS/Spolu a KDH je to najlepšie, čo sme mohli pre budúcu stabilnú a výkonnú vládu urobiť. Mali sme dlhé a ťažké rokovania, ktoré by sme inak museli v prípade úspechu absolvovať až vo vláde.

Na Slovensku vznikla reformná vláda vždy len vtedy, ak v nej bolo aj KDH. S KDH nie sme rovnakí, určite budeme v mnohom nesúhlasiť, ale pokúšame sa nájsť dohodu už teraz.  

Alojz Hlina  Zdroj: TASR

Kresťanskí demokrati sú už za vašu dohodu vystavení tlaku kresťanských aktivistov. Vám to niekto vyhadzuje na oči?

Mrzí ma, že KDH napádajú za to, že spravili to, za čo ich ľudia platia – aby niečo pre kresťanov a konzervatívcov na Slovensku dosiahli a vyrokovali. U nás sme sa stretli s prevažne pozitívnou reakciou našich členov a sympatizantov.

Ľudia si uvedomujú, že musíme spolupracovať, a oceňujú, že to dokážeme.

Veríte v takúto širokú koalíciu? Aj že by vydržala celé volebné obdobie? Michal Truban hovoril, že starí politici sa vás snažia rozdeliť klasickými prevarenými témami, vám ide o spoluprácu, porazenie Smeru. Prerástol by ten počiatočný spoločný zámer poraziť Roberta Fica vo funkčnú spoluprácu štyri roky?

Verím, že áno. Je našou povinnosťou urobiť všetko pre stabilnú a výkonnú vládu na celé štyri roky a aj táto dohoda je dôkazom, že sa snažíme byť na to dobre pripravení.

Vy ste o možnej šírke spolupráce povedali: „Každý, kto bude mať programový prienik, je vítaný na týchto rokovaniach." Spadá do toho aj Sme rodina?  

Spolupracovať treba so stranami, ktoré o to majú záujem a s ktorými sme si v zásadných otázkach programovo blízki. Nie som zástancom partnerstiev strán, ktorých politika má úplne iný štýl.

Od Sme rodina som si dnes na Facebooku prečítal ďalšie očierňovanie Miša Trubana, boli to úplne výmysly.

My to nebudeme komentovať ani oplácať rovnakou mincou, ale uvažovať o spolupráci budeme len so stranami, ktoré to myslia naozaj, nie len pre kamery. A len vtedy, keď odložia nabok svoju starú politiku zbytočných útokov.

Koľko strán podľa vás bude tvoriť budúcu vládu?

V záujme Slovenska je, aby tých strán bolo čo najmenej. A ak ich bude viac, jedna politická sila by mala byť silnejšia, aby bola ťahúňom zmien. O to sa budeme v koalícii PS a Spolu usilovať. V politike sme na to, aby sme priniesli skutočnú zmenu.

Budú v nej aj strany Za ľudí a OĽaNO, ktoré v prieskume dosiahli len málo cez päť percent? Prejdú do parlamentu?

Neviem, do budúcnosti nevidím. Budeme však robiť všetko pre to, aby žiaden hlas pre demokratickú opozíciu neprepadol. 

Podľa posledného prieskumu by ste však väčšinu bez Kollára nemali. Prečo nedostáva pozvánku na rokovania aj jeho hnutie? Ani s Mostom-Híd sa vám do spolupráce nechce. Nie je to prílišné vymedzovanie sa? Čo keď vás k tomu volebné zisky donútia?

Z rovnakých dôvodov, pre ktoré sa nám nechce do spolupráce s Mostom. Je dnes otázne, či sa vôbec dostane opäť do parlamentu. My sa chceme sústrediť na to, aby sme vyrobili čo najlepší volebný výsledok a nahradili súčasnú vládu. 

Cítite sa v koalícii s PS komfortne?

Spolupráca nám ide veľmi dobre. Vidieť to aj na našom spoločnom víťazstve v eurovoľbách. Ľudia oceňujú, že sme sa spojili a že ťaháme za jeden povraz, a to nás všetkých, samozrejme, motivuje a povzbudzuje.

Nebojíte sa, že sa môže stratiť identita vašej strany? Dosť často sa hovorí napríklad o "progresívnej vlne", v takomto kontexte vypadávate z povedomia…

Neobávame sa toho. Máme svojich fanúšikov a podporovateľov, rastúcu členskú základňu a 300 zvolených poslancov a poslankýň, ktorí za nás kandidovali po celom Slovensku.

Ľudia vnímajú náš dôraz na odbornosť, program a pripravenosť a my na tom chceme aj ďalej stavať.

Môže taký, nazvime to ošiaľ, z koalície Spolu-PS vydržať aj dlhšie, stredno- či dlhodobé obdobie?

Nemyslím si, že je to len ošiaľ. Za Spolu môžem povedať, že sme pomaličky z 1,8 % stúpali poctivou prácou a budovaním regionálnych štruktúr. Dnes pôsobíme v 69 zo 79 okresov Slovenska a máme skoro tisícku členov. Kolegovia z PS sú na tom podobne.

Toto nie je len módna vlna, my chceme budovať skutočné trvácne strany. Vyhrali sme voľby o primátora Bratislavy aj prezidentské a eurovoľby. Áno, ľudia túžia po zmene a my im chceme novú politiku priniesť aj v parlamentných voľbách.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

17:29 Zavádzanie demokracie? Generál Šedivý prekvapivo o USA, Trumpovi, Iraku aj minulosti

ROZHOVOR „Ak spoločnosť akceptuje diktátora alebo diktátorský režim, tak by sme nemali hovoriť, že j…