Baránek: Kotleba a Harabin majú podobných voličov. Zmenšujú sa im šance. Čaputová môže byť ako Kiska druhý produkt marketingu

1.6.2018 0:00

ROZHOVOR Ľudí, ktorí by sa chceli stať prezidentom Slovenskej republiky, v uplynulých dňoch pribúda. Po Zuzane Čaputovej z Progresívneho Slovenska ohlásili svoje nominácie na prezidentských kandidátov aj ĽSNS a hnutie Sme rodina. Podľa analytika Jána Baránka kotlebovci riskujú, keď postavili vlastného predsedu, a Milan Krajniak (Sme rodina) vraj zase na prezidentský post príliš mladý.

Baránek: Kotleba a Harabin majú podobných voličov. Zmenšujú sa im šance. Čaputová môže byť ako Kiska druhý produkt marketingu
Foto: Facebook, Slovak Political Watchdog - strážny pes na politikov
Popis: Politický analytik Ján Baránek
Marian Kotleba sa rozhodol kandidovať na prezidenta. Očakávali ste takýto krok zo strany ĽSNS? 
 
Je to zaujímavé a prekvapilo ma to, lebo kandidatúru oznámil aj Štefan Harabin, ktorý je veľmi podobným kandidátom a má najmä podobných voličov. Tým sa, samozrejme, zmenšujú šance jedného aj druhého. Na druhej strane, keď chce byť ĽSNS vnímaná ako relevantná strana, tak je logické, že postaví vlastného kandidáta, ale prekvapuje ma, že vybrali práve predsedu strany a idú do takého rizika. 
 
Prečo je to podľa vás riziko? 
 
Pretože v prípade neúspechu tým spochybní svoje postavenie lídra, ak bude tento neúspech výrazný. Keď pôjde v prípade Kotlebu o neúspech, ale o „dobrý“ neúspech, tak to je iná vec. Už mali jeden neúspech v župných voľbách, kde celá strana vrátane Kotlebu vyšla veľmi zle. Preto ma prekvapuje, že Kotleba ide znova do takéhoto rizika. 
 
Myslíte si, že má šancu dostať sa do druhého kola? 
 
Voľby sú až o rok a dovtedy sa môže ešte veľmi veľa vecí stať a dnes by som o tých šanciach radšej nehovoril, lebo rok to je v politike doslova geologická doba. Preto by som to momentálne radšej vôbec nekomentoval. 
 
Svojho prezidentského kandidáta predstavilo dnes aj hnutie Sme rodina. Je ním Milan Krajniak. Bola to podľa vás dobrá voľba, má Posledný križiak šancu na úspech? 
 
Krajniak chce zrejme oslovovať najmä kresťanské skupiny voličov a z tohto hľadiska to nie je zlá voľba. Voči Krajniakovi mám len jednu pripomienku. Myslím si, že títo mladší politici, ktorí však majú politické skúsenosti, by mali mať skôr záujem o exekutívu, teda o ministerské posty vo vláde. Prezidentský post predsa len nemá toľko právomocí, aby mohol meniť spoločnosť na svoj obraz,  ako keď je človek v exekutíve. Podľa mňa je teda Krajniak mladý, ale nie na to, aby prevzal zodpovednosť, ale mladý na post prezidenta. Títo mladí, výkonní ľudia by mali svoju energiu vynaložiť a minúť v exekutíve.
 
Krajniak povedal, že bude pokojnou silou a ostrovom stability na rozbúrenej politickej scéne, ale hneď na tlačovke sa ho pýtali na jeho pôsobenie v prezídiu Fondu národného majetku a jeho podnikateľskú minulosť. Mohla by mu v kampani poškodiť? 
 
Viete, na každého niečo vytiahnu. Človek, ktorý na Slovensku pôsobí dlhší čas v politike, nemôže byť... Poviem to inak: Keď sa pohybujete v žumpe, nemôžete si myslieť, že z nej vyleziete celkom čistý. To sa nedá. Toto prostredie je jednoducho také, aké je. Presne preto sa nevyhnete tomu, aby ste si v kaviarni nesadli s mafiánom, lebo ani neviete, kto ním je a zistíte to až následne. Niežeby som sa Krajniaka zastával, to v žiadnom prípade, ale toto sú veci, ktoré nakoniec nájdete na hocikoho.
 
Krajniak si chce v prípade zvolenia predvolávať ministrov a pýtať sa ich, ako vybavujú žiadosti občanov a čo robia pre riešenie ich problémov. Viete si takéto predvolávanie na koberček k prezidentovi predstaviť?
 
Môže to robiť, ale ako účinnejšie potom vidím skôr právo prezidenta zúčastňovať sa na zasadnutiach vlády. Takže ak chce niečo také robiť, tak by som na jeho mieste zvolil skôr takúto formu, ale to už je vec posúdenia.
 
Okrem toho Krajniak pripomína, že v parlamente by chcel vystúpiť ako prezident vždy, keby videl, že ide o zákon, ktorý by bol podľa neho zlý alebo dobrý pre ľudí. Mal by prezident podľa vás viac využívať možnosť kedykoľvek vystúpiť v NR SR? 
 
Určite áno, keď už je táto možnosť poskytnutá ústavou, tak mu v tom nič nebráni. Súčasný prezident túto možnosť veľmi nevyužíval. Možno nemal čo povedať, ale je to legitímna možnosť hlavy štátu vyjadriť sa a treba ju využívať. Zaistí sa totiž, že sa o veci bude celkom určite diskutovať v parlamente a v tomto prípade je zaručená aj medializácia. 
 
Kandidátku na funkciu hlavy štátu oznámilo tento týždeň aj hnutie Progresívne Slovensko. Myslíte si, že zo Zuzany Čaputovej bude nový Andrej Kiska, ako sa začalo vravieť hneď po oznámení jej kandidatúry? 
 
Viete, neviem, či sa bavíme o marketingovom produkte, a pokiaľ hej, tak (Čaputová) môže byť druhý Kiska, ale zase len druhý produkt marketingu.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jozef Banáš: Bojím sa, že výdobytky roku 1989 blednú pred tým, čo ponúkal socializmus. Zadlžený drží hubu a krok a o to mocným ide

12:20 Jozef Banáš: Bojím sa, že výdobytky roku 1989 blednú pred tým, čo ponúkal socializmus. Zadlžený drží hubu a krok a o to mocným ide

CIVILIZÁCIA A MY Je neprípustné, aby sa na zdraví ľudí zarábalo. Ale tlak majiteľov nemocníc a poisť…