Baránek: Chaos, Most to celé zahral úplne zle. Neviem, čo Bugár vlastne zachraňuje. Situácia sa zmenila aj vďaka Kotlebovi

13.3.2018 17:16

ROZHOVOR Pod to, čo sa na slovenskej politickej scéne za uplynulé dva týždne stalo, sa do veľkej miery podpísal policajný prezident Tibor Gašpar. On ako prvý povedal, že vražda pravdepodobne súvisela s výkonom povolania zavraždeného novinára. Nech sa Kaliňák s Ficom zamyslia, čo to majú za policajného prezidenta, vraví analytik Ján Baránek v rozhovore pre Parlamentné listy.

Baránek: Chaos, Most to celé zahral úplne zle. Neviem, čo Bugár vlastne zachraňuje. Situácia sa zmenila aj vďaka Kotlebovi
Foto: TASR
Popis: Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Republiková rada strany Most-Híd v pondelok (12. 3.) po ôsmich hodinách rokovaní poverila vedenie, aby s koaličnými partnermi rokovalo o predčasných voľbách, inak Most odíde z vlády. Je toto definitívny koniec súčasnej vlády Roberta Fica? 
 
Momentálne to vyzerá tak, ale nechápem jednu vec. Prečo to nie je časovo ohraničené, lebo povedať, že máme mandát na rokovanie o predčasných voľbách, máme mandát rozhodnúť bez toho, aby sa znova zvolávala republiková rada, ale nepovedať časové ohraničenie mandátu? To som ešte nezažil. 
 
Béla Bugár povedal, že predčasné voľby do leta sa asi nestihnú, ale chce ich skôr ako v novembri. O čom potom budú podľa vás tieto rokovania, keď SNS je ochotná rokovať o predčasných voľbách len v prípade nefunkčnosti vlády, ale Most chce najprv rokovať, a keď sa tieto rokovania nepodaria, odísť z vlády, čím by sa stala nefunkčná. Nie je to patová situácia? 
 
Mne z toho vychádza chaos. Vychádza mi z toho jediné, že to chcú celé zvaliť na Bugára, lebo on môže rokovať bez časovo obmedzeného mandátu a v jednej chvíli si sám povie, stačilo, alebo mu to povie Žitňanská a vláda zostane nefunkčná. Potom Danko začne rokovať o predčasných voľbách. Rokovania v koalícii môžu trvať týždeň a môže to trvať aj do konca letných prázdnin.
 
Už včera v noci som v prvej reakcii uviedol, že mi chýba časové ohraničenie mandátu, ktorý dostal Bugár od republikovej rady. Navyše mu dali podpísaný bianco šek, že konečné rozhodnutie nie je na republikovej rade, ale na predsedníctve strany. Neviem, čo si mám o tom myslieť. Keď vám niekto povie nezmysel, ako si z toho spraviť racionálny záver?  
 
Ešte minulý týždeň ste sa vyjadrili, že na predčasné voľby sa v parlamente nenájde potrebných 90 hlasov poslancov, pretože opozícia jednoducho nemá dosť mandátov. Zmenil sa po 12. marci váš názor, keď Most rozhodol, že chce o tomto kroku rokovať s koaličnými partnermi a opozícia je takmer jednohlasne za predčasné voľby? 
 
Môj názor sa zmenil, ale nie z hľadiska Mosta, ale pre Kotlebu. Neviem totiž odhadnúť správanie sa Ľudovej strany Naše Slovensko, pretože jej členovia sa správajú podľa inej logiky ako normálne politické strany. Kotleba včera povedal, že budú za predčasné voľby. To povedal včera (12. 3.) o 15. popoludní a dovtedy platilo, čo som tvrdil minulý týždeň, lebo som nepredpokladal, že by Kotleba podporil predčasné voľby. Keby som bol na jeho mieste, tak predčasné voľby nepodporím. Situácia sa teda zmenila. 
 
Ako ste už povedali, ĽSNS predčasné voľby podporuje. Akú úlohu teraz zohrajú kotlebovci, keď vezmeme do úvahy, že sa dištancujú od súčasnej opozície, o ktorej tvrdia, že je plná zlodejov, mafiánov a najmä klamárov a podvodníkov? 
 
Momentálne hrajú úlohu hlupákov, lebo odklepnúť niekomu predčasné voľby a dopriať, aby sa dostal k moci s vedomím, že sám skončím v opozícii, to môže urobiť len hlupák. Ich koaličný potenciál je nula. Nerokuje s nimi prezident, opozícia ani koalícia, takže jediné riešenie, ktoré by som zvolil, keby som bol predsedom ĽSNS, je nechať koaličné strany, aby si to vybavili medzi sebou. Iba hlupák podporí toho, kto s ním odmieta rokovať. 
 
Čisto hypoteticky, ak budú predčasné voľby ešte tento rok, bude mať Most-Híd podľa vás problém dostať sa do parlamentu, keď ešte podľa januárového prieskumu boli volebné preferencie strany na úrovni 5,7 percenta, čo je len 0,7 nad hranicou zvoliteľnosti do NR SR? 
 
Myslím si, že áno, že s tým môže mať Most problém. 
 
Môže dôjsť k rozpadu strany Most-Híd, keby sa po týchto politických rošádach nedostala v prípadných predčasných voľbách do parlamentu? 
 
Béla Bugár a Most to celé zahral úplne zle, lebo podľa môjho názoru slovenskí poslanci už so stranou do ďalších nepôjdu. Aspoň sa to tak javí. Neviem teda, čo Bugár vlastne zachraňuje. Navyše, keď mu hrozí, že sa v prípade predčasných parlamentných volieb do NR SR nedostane. Naopak v najvyššom záujme Bugára malo byť odložiť predčasné voľby, respektíve ich zatiaľ vôbec neakceptovať. Treba však brať do úvahy jeden veľmi silný faktor, a tým sú protesty, ak budú pokračovať v takom množstve ako minulý týždeň. 
 
Ján Baránek, analytik (zdroj:TASR)
 
Opozícia sa vyjadrila, že teraz je ešte čas, aby koaliční partneri Smeru prejavili charakter. Je to nepriamo podaná ruka na prípadnú budúcu spoluprácu opozície so SNS či Mostom? 
 
Určite áno, pretože zatiaľ som nikoho nepočul, že by opozícia zo spolupráce vylúčila SNS. V prípade bugárovcov je otázne, či budú aj naďalej v parlamente. Pre opozíciu sú momentálne neprijateľní dvaja partneri, a to je spomínaný Kotleba a Fico. Dokonca si viem predstaviť, že keby Fica na čele Smeru vymenili, tak by sa situácia v tomto ohľade mohla aj zmeniť. 
 
Podľa spomínaného prieskumu má stále najväčšiu podporu voličov Smer-SD. Aký je koaličný potenciál strany po prípadných predčasných parlamentných voľbách, keď vezmeme do úvahy turbulentné udalosti a informácie, ktoré sa dostali na verejnosť po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej? 
 
SNS by do toho so Smerom znovu išla, ale ďalej neviem. Vládnuť po predčasných voľbách s tichou  podporou, to sa nedá. Máme precedens v Česku, ale to nebola tichá podpora, pretože bola podpísaná zmluva, aj keď pračudesná. 
 
Využila podľa vás opozícia vraždu novinára a jeho partnerky, aby vyvinula enormný tlak na vládu? 
 
Áno, využila, ale vráťme sa trochu naspäť. Pod to, čo sa na slovenskej politickej scéne za uplynulé dva týždne stalo, sa do veľkej miery podpísal policajný prezident Tibor Gašpar. On ako prvý povedal, že vražda pravdepodobne súvisela s výkonom povolania zavraždeného novinára. Nech sa Kaliňák s Ficom zamyslia, čo to majú za policajného prezidenta. Prečo niečo také hovorí, keď nemá istotu? Policajný prezident nemôže predstúpiť pred novinárov a verejnosť s dohadmi. Ak nemám istotu, tak predsa nemôžem s takým niečím vystúpiť len pár hodín po odhalení vraždy. 
 
Stačil odchod Kaliňáka z funkcie ministra vnútra? 
 
Nie. To už v tejto chvíli nestačí. Už aj samotná Žitňanská chcela hlavu Fica. 
 
Mal sa podľa vás policajný prezident sám od seba vzdať funkcie, keď hovoríte, že za politický chaos, ktorý nastal, môže aj on?
 
Neviem, na čom sa dohodli medzi sebou, ale podľa mňa je to mimo racionality. Zrejme čakajú, že ho odvolá nová ministerka, ak ňou bude Saková. Je to kompetencia ministra. Gašpar môže zahrať mŕtveho chrobáka a bude čakať, čo spraví Kaliňákov nástupca. Predpokladám, že to bude Saková, ale podľa mňa by jedno z jej prvých rozhodnutí mala byť výmena prezidenta policajného zboru. Už len pre tú sprostosť, čo urobil. Nehovorím to preto, že by to zachránilo koalíciu, ale policajný prezident nemá čo rozprávať takéto veci. 
 
Nešlo skôr o to, že tak ako sa Fico vždy postavil za Kaliňáka, tak sa aj minister postavil za svojho policajného prezidenta?
 
To je druhá vec, že sa za neho postavil, ale hovorím o tom, čo povedal Gašpar. Celý tento mediálny cirkus spustil Gašpar svojím vyhlásením. Nehovorím, že by nebol cirkus, pretože vražda dvoch mladých ľudí je sama o sebe tragédia, a navyše jeden z nich bol novinár, takže je to samozrejmé, ale aby to policajný prezident takto vytáral, tak nech si to s ním teraz riešia.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ešte zvažujem, akou formou sa zapojím do procesu voľby hlavy štátu, hovorí predstaviteľ tretieho sektora Demeš

0:01 Ešte zvažujem, akou formou sa zapojím do procesu voľby hlavy štátu, hovorí predstaviteľ tretieho sektora Demeš

ROZHOVOR Pavol Demeš je bývalý minister medzinárodných vzťahov, exporadca prezidenta Michala Kováča …