Bantustan Slovensko. Ak sa potvrdia tvrdenia o justícii, znamená to, že nemáme demokraciu, myslí si Baránek

3.3.2018 0:00

ROZHOVOR Demokracia bez skutočnej kontroly dáva obrovské možnosti na korupciu a zneužívanie moci. Keď raz povieme, že máme demokraciu, tak musíme pevne trvať na tom, že piliere demokracie sú nenarušiteľné a hlavným z nich je nezávislá súdna moc. V krízových situáciách je nezávislá súdna moc tou, ktorá môže zachrániť demokraciu. Justícia musí byť nezávislá, aj keby všetko ostatné zlyhalo, vraví analytik Ján Baránek v rozhovore pre PL.

Bantustan Slovensko. Ak sa potvrdia tvrdenia o justícii, znamená to, že nemáme demokraciu, myslí si Baránek
Foto: SITA
Popis: Ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská
Po zverejnení informácií o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa začal na slovenskej politickej scéne kolotoč, ktorý sa ešte nezastavil. Marek Maďarič oznámil koniec v ministerskom kresle a vraj to plánuje aj Lucia Žitňanská, ak z funkcie do týždňa neodíde Robert Kaliňák. Môže to znamenať začiatok konca tejto vlády? 
 
Zaiste môže. Bude to do veľkej miery závisieť od toho, či prídu vyšetrovatelia s niečím novým, lebo zatiaľ sa celá verejnosť baví o ´Ndranghete, ale sú tu náznaky, že by to mohlo byť aj niečo iné. Napríklad dôvod, ktorý uviedol R. Braník, je ešte vážnejší, pretože pokiaľ by to bola justičná mafia, tak to je ešte horšie, lebo to je už rozklad štátu. 
 
Čo to znamená pre Slovenskú republiku, keby sa potvrdili tvrdenia o korupcii v justícii, o ktorých píše publicista a novinár Radovan Bránik? 
 
Poviem to preexponovane: Potom treba republiku založiť odznovu, čo je, samozrejme, len symbolicky povedané. Nezávislé súdnictvo je jedným z pilierov demokracie, a ak by sa niečo také potvrdilo, znamenalo by to, že nemáme demokraciu. 
 
Ako vnímate to, že prezident Andrej Kiska sa oficiálne vyjadrí k prípadu až v nedeľu a doposiaľ reagoval iba želaním úprimnej sústrasti na sociálnej sieti? Vyhlásenie chystá na nedeľu (4. 3.) a išiel aj na piatkovú pietnu akciu v Bratislave.
 
Vyjadrenie na Facebooku je v tomto prípade od prezidenta nemiestne a nedôstojné. Mal sa vyjadriť tlačovou správou minimálne do agentúr a nie na Facebooku. Tam sa, samozrejme, mohol vyjadriť potom, ale kancelária prezidenta mala protokolárne poslať jeho oficiálnu reakciu do médií. 
 
Prečo podľa vás prezident nereagoval skôr? 
 
Potreboval natiahnuť čas, aby bolo vonku viacero informácií, ale informácie sú také zmätočné, že momentálne nevieme, kde je pravda. Ja som veľmi zvedavý na prezidentov prejav, či to bude prejav  politický, alebo štátnický. Štátnický prejav by mal byť o tom, že sú podkopané základné piliere demokracie na Slovensku a čo s tým. Politický prejav by bol negatívnym vyčleňovaním sa voči osobnostiam v politike. Od prezidenta sa v tejto súvislosti čaká štátnický prejav, pretože v skutočnosti sa stala chyba v systéme. Tá tu už bola, ale dnes sa naplno prejavila a je jedno, či to je sudcovská mafia, alebo ´Ndrangheta. Pokiaľ je to sudcovská mafia, tak je to väčšia chyba v systéme, lebo nezávislé súdnictvo je jedným z pilierov demokracie. Pokiaľ je to ´Ndrangheta, tak je to zase chyba v systéme, pretože o nej informoval Interpol od roku 2002 a nič sa nedialo. Chyba v systéme tu je a očakávam, že prezident pomenuje chybu v systéme a povie, ako ju riešiť. Vyzvať Kaliňáka na odstúpenie môže a nemusí, to je už len sprievodný znak. To ani nie je podstatné, pretože týchto výziev je toľko, že o nich vieme, ale potrebujeme, aby niekto pomenoval chybu v systéme. 
 
Most-Híd mal vo štvrtok (1. 3.) stretnutie poslaneckého klubu aj užšieho vedenia strany, ale Béla Bugár po ňom len povedal, že aj keď trvá na odvolaní Kaliňáka, tak nechce, aby preto padla vláda, a potom dodal, že ak minister vnútra neodstúpi, tak z toho vyvodí dôsledky. Ako to má volič vnímať?
 
Bugár zúfalo kľučkuje medzi tým, aby nestratil tvár a medzi tým, ako zachrániť koalíciu. Bohužiaľ sa s Mostom dostal do pomyselného bodu, z ktorého sa to už nedá, a treba sa vyjadriť jasne. Bugár to neurobil, lebo to nerobil vyše dve desaťročia, a celý ten čas bol úspešný s takouto diplomatickou taktikou. Vychádzalo mu to a aj preto bol vnímaný ako nekonfliktný a úspešný politik.  
 
Poslanecký klub strany Most-Híd aj vládnu koalíciu opustil Igor Janckulík. Poškodí to strane? 
 
Samozrejme, že to strane poškodí, ale čakali sme, že to Janckulík urobí, pretože to avizoval. Bugár to skúsil, ale teraz je zaujímavé, čo urobí Žitňanská. Zásadné očakávania by som však nemal. Ona je veľmi sofistikovaná hráčka a urobí to, čo bude pre ňu najvýhodnejšie. Je tu ešte jeden aspekt – pokiaľ sa potvrdí stopa "justičnej mafie", zodpovednosť by mala prebrať aj ministerka Žitňanská. V tomto prípade už v inom garde – nie odstúpiť na protest proti Kaliňákovi, ale preto, že v jej rezorte takáto mafia pôsobí. Tým netvrdím, že ona s tým má niečo spoločné alebo o tom vedela. Ale bavíme sa aj o politickej kultúre. Najmä po tom, ako sme si vypočuli dôvody Mareka Maďariča na odstúpenie.
 
Ako na vás pôsobí, že premiér položil na stôl odmenu jeden milión eur v hotovosti za informácie o páchateľoch či objednávateľoch vraždy? 
 
To je gesto v panike. Pokojne to mohol povedať. Na čo to tam nosil? Jasné, že každý štát môže a niekedy musí podporiť vyšetrovanie aj takýmito spôsobmi. Je to napríklad bežné v USA. Proti odmene sa preto nedá nič namietať, ale som proti tej forme. Zas mu niekto zle poradil. Neviem, kto to vymyslel. Je to gýčové. 
 
Analytik Ján Baránek (Zdroj: TASR)
 
Teórií o tom, ako sa vražda stala alebo čo je vlastne jej motívom, je viac než dosť, ale je podľa vás správne, že policajný prezident informuje pomerne hojne o tom, ako prebieha vyšetrovanie? 
 
Bol som veľmi prekvapený, že pár hodín po tom, ako polícia zistila, že tí dvaja mladí ľudia boli zavraždení, policajný prezident už vedel, že motív pravdepodobne súvisí s jeho prácou o napojení talianskej mafie na slovenské politické kruhy. Odkiaľ to vedel tak rýchlo? A prečo povedal pravdepodobne? Pokiaľ policajný prezident nemal istotu, nemal povedať nič. Napríklad v prípade Gorila polícia bola a doteraz je skúpa na informácie, ale v tomto prípade je zrazu ukecaná ako trojročné decko, ktoré trepe dve na tri bez pocitu zodpovednosti za to, že všetko, čo povie, ide do sveta. Policajný prezident nemôže povedať, čo povedal, pokiaľ nemá istotu. Má povedať, že vyšetrovateľ preveruje viacero motívov, ale nechápem, odkiaľ v pondelok vedel, s čím vražda súvisí, keď telá obetí našli v nedeľu. Taká stopa nemôže existovať a pokiaľ existuje, tak potom je talianska ´Ndrangheta najsprostejšia mafia na svete. 
 
Mal podľa vás po tejto afére odstúpiť minister vnútra, keď už odstúpil minister kultúry, pretože šlo o vraždu novinára a médiá spadajú do jeho rezortu? 
 
U ministra kultúry to bol zástupný dôvod, ktorý oznámil. Zrejme tým chcel dať najavo, že by podľa neho mali odstúpiť aj iní, a jednak z jeho strany ide do určitej miery aj o politický marketing. V takejto situácii človeku ani nenapadne, že by ako prvý odstupoval minister kultúry. Keď v Belgicku utiekol z väzenia pedofil Mark Dutroux, tak neodstupoval minister kultúry alebo sociálnych vecí, ale odstúpil minister vnútra, lebo Dutroux bol pedofil, ktorý utiekol z basy. Toto je prejavom niečoho, čo neviem momentálne celkom dobre interpretovať. Môžem sa len dohadovať a jeden z mojich dohadov je, že mohlo ísť o odkaz typu: Odstúpte aj vy. Druhý, že ide o politický marketing. 
 
Premiér opozičných politikov obvinil, že zneužívajú vraždu novinára a jeho snúbenice na vytĺkanie politického kapitálu, pretože nevedia Smer poraziť vo voľbách. Nie je to však z oboch strán vytĺkanie politického kapitálu, keď spomenieme napríklad to, ako Fico doslova položil na stôl milión eur ako odmenu za informácie o páchateľovi a aj na oslavách MDŽ hovoril o tejto téme, aj keď jedno z podujatí zrušil a na tom štvrtkovom sa nerozprávali vtipy? 
 
Nikto nemohol očakávať, že sa strany z tohto nebudú snažiť vytĺkať politický kapitál. To by sa stalo všade na svete, lebo je to taká závažná kauza spojená s novinárom a obeťou je aj jeho nevinná priateľka. Keď si spomeniete na tú animóznu nenávisť medzi Matovičom, Ficom a Kaliňákom, tak keď si to tak zoberiete, ani Matovič nesklamal. Urobil presne to, čo sme od neho čakali. Nemusí sa nám to páčiť, ale bola to očakávateľná reakcia a vývoj, že sa to zvrhne na to, čo ste nazvali vytĺkaním politického kapitálu.
 
Na sociálnej sieti ste označili Slovensko za "bantustan" a v tejto súvislosti ste spomenuli, že už je to takmer 23 rokov od prerodu troch bantustanov do Juhoafrickej republiky. Doslova píšete: Dnes už je v JAR demokracia. Možno aj preto jej skorumpovaná vláda práve prijala zákon na vyvlastnenie bielych farmárov bez náhrady. Už niet z čoho kradnúť." Vidíte tu paralelu so Slovenskom, že už ani u nás niet čo kradnúť? 
 
Sú tam veľmi spoločné črty, pretože po páde aparteidu v Juhoafrickej republike sa dostali k moci  Africký národný kongres Nelsona Mandelu. Teraz to postupne naberá vývoj ako v Zimbabwe, kde sa to skončilo tak, že mali infláciu na úrovni rádovo desaťtisícov percent. Štát vlastne skrachoval a Zimbabwe zistilo, že tadeto cesta nevedie. Tým chcem povedať, že demokracia bez skutočnej kontroly, dáva, žiaľ, obrovské možnosti na korupciu a zneužívanie moci. V histórii sa to mnohkrát stalo. Napríklad v Nemecku v roku 1933. Keď raz povieme, že máme demokraciu, tak musíme pevne trvať na tom, že piliere demokracie sú nenarušiteľné a hlavným z nich je nezávislá súdna moc. Bez nej sa nemôžeme baviť o demokracii v krajine, pretože v krízových situáciách je nezávislá súdna moc tou, ktorá môže zachrániť demokraciu. Justícia vrátane najvyššieho aj ústavného súdu musí byť nezávislá, aj keby všetko ostatné zlyhalo.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ešte zvažujem, akou formou sa zapojím do procesu voľby hlavy štátu, hovorí predstaviteľ tretieho sektora Demeš

0:01 Ešte zvažujem, akou formou sa zapojím do procesu voľby hlavy štátu, hovorí predstaviteľ tretieho sektora Demeš

ROZHOVOR Pavol Demeš je bývalý minister medzinárodných vzťahov, exporadca prezidenta Michala Kováča …