Angela nemá žiadnu politiku. Ona len niečo začne a pozerá sa na lavínu. Ako keď Nero zapálil Rím a potom sa kochal, hovorí Češka žijúca v Nemecku

5.10.2017 7:01

ROZHOVOR Všetci politici, ktorí sú pri moci tak dlho ako Merkelová, strácajú pojem o realite. „Moc im vzala súdnosť a chcú jej čoraz viac a viac. Sú od nej závislí ako alkoholici alebo feťáci. Stále im to nestačí. Musia mať väčšie a silnejšie dávky. A určite si to užívajú, lebo im to vychádza. Nikto nechce vidieť, že sú to vlastne blázni. Ak zostane budúcnosť Nemecka v rukách bláznov, nemá celá Európa nádej,“ domnieva sa v rozhovore pre Parlamentné listy aktivistka, česká prezidentská kandidátka, herečka a speváčka Jana Yngland Hrušková, ktorá žila dlhé roky v Nemecku.

Angela nemá žiadnu politiku. Ona len niečo začne a pozerá sa na lavínu. Ako keď Nero zapálil Rím a potom sa kochal, hovorí Češka žijúca v Nemecku
Foto: Vít Hassan
Popis: Jana Yngland Hrušková

„Nechápem, kto Merkelovú volil, kto mohol dať hlas pre stranu, ktorá dostala Nemecko do katastrofálneho stavu. Jasne na tom poznať, aký je Západ slepý,“ uviedla k nemeckým voľbám v rozhovore pre PL.cz krajanka podnikajúca v Nemecku Bohumila Kamenzová. Ako opätovné víťazstvo kancelárky komentujete vy?

Toto víťazstvo bolo jasné. Mňa neprekvapilo. Rovnako tak ma neprekvapí, ak v Česku vyhrá ANO. Aj niektorí českí ľudia sú naivní a nepredvídaví. Angela má mnoho ´nohsledov´, ktorí robia ako roboti, čo si myslia, že je správne. Že všetci porušujú zákony a dohody – pozri Dublinská dohoda – je im jedno.

Kedysi proti Židom tiež vymysleli zákony. Nesmeli jazdiť električkou, chodiť do knižníc, chodiť do škôl a tak ďalej. A aj keď to boli zákony absolútne šialené, napriek tomu ich ľudia vykonávali. Udávali a kolaborovali. Preto bolo možné zavraždiť také množstvo ľudí. Bez kolaborantov to nejde. Kolaboranti umožňujú fungovanie systému. Systém je založený na kolaborácii! Kolaboranti sú vykonávateľom vôle vlády. Ona sama by to nezvládla. Mašina bola uvedená do prevádzky. AfD sa snaží nasypať piesok do motora. Pomaly sa im to azda podarí. Ale zastaviť rozbehnutú lokomotívu chvíľku trvá.

Na konci vojny všetci hovorili – my sme len plnili príkazy a dodržiavali zákony. Bez pochybovania a bez rozmýšľania. Je to perverzné a brutálne. Dáte im malú moc, urobia všetko pre to, aby jej mali viac. To je vedecky dokázané. Práve to chcú politici využiť a zneužiť na svoje perverzné účely.

Nemeckí sociálni demokrati skončili síce vo voľbách druhí, ale s najhorším výsledkom v histórii. Prečo podľa vás?

Nemajú čo ponúknuť.

Alternatíva pre Nemecko (AfD) získala tretí najväčší počet hlasov. Jej bavorský líder Petr Bystroň vyhlásil, že sú víťazom volieb a jedinou skutočnou opozíciou. Čo si myslíte vy?

Určite je to veľký úspech. Prebrali hlasy CDU aj SPD. Nespokojní voliči tým dali najavo, čo si myslia o tých zavedených stranách, a vkladajú nádej do razantnej AfD. Tá sa nechce maznať s kriminálnikmi. Chce zabrániť rozkladu celej Európy a jej zániku. Sme na začiatku nášho konca ako kresťanská spoločnosť. Správne ťahy rozhodnú, či to prežijeme. Ale musí sa konať rýchlo a nekompromisne. Nesmieme vidieť v nelegálnych migrantoch niečo obohacujúce. To naozaj nie.

Proti AfD jej politickí súperi, ale aj médiá, rozbehli silnú antikampaň, v rámci ktorej AfD označujú napríklad za fašistickú stranu. A aká je podľa vás budúcnosť tejto strany? Nebudú tu snahy ju úplne zdiskreditovať či vnútorne rozložiť?

Už teraz má strana trochu problémy. Musíme len dúfať, že to strana ustojí a lídri budú skutoční vodcovia a vyvedú Nemecko z tohto bahna a dekadencie. Nie všetci Nemci majú každý deň strechu nad hlavou a teplé jedlo, ale tí, ktorí sem nelegálne prichádzajú, majú všetko zadarmo. To sa normálne mysliacim ľuďom nemôže páčiť. Dúfam, že AfD časom posilní. Je to veľmi možné, pretože problémov a sociálnych nerovností bude len pribúdať. Určite tu budú deštruktívne snahy zvnútra i zvonku. Ale myšlienka AfD je jasná. Nie ilegálnej migrácii. Od toho sa odvíja celá ďalšia politika.

Ako sa pozeráte na fakt, že východní a západní Nemci volili úplne rozdielne. V Sasku Alternatíva pre Nemecko vyhrala, v regióne Saské Švajčiarsko dokonca výrazne. Čo znamená toto názorové rozdelenie Nemecka?

To znamená len to, že si západní Nemci ešte stále neuvedomujú nebezpečenstvo. Drilujú ich. Stále im predhadzujú výčitky. Sú majstri sveta v zbierkach na chudobných, na Afriku a ďalších. Niektorí si neuvedomujú, že činy Hitlera sú už dávno spracované. Že sme začali nové vzťahy a doteraz to fungovalo.

Voľby nerozhodli ani tak východní Nemci, ako Afričania zo severnej Afriky a Sýrčania. Nie že by mali volebné právo, ale tým, že vnikli na územie Európy nelegálne. Je to paradox. Aj v západnom Nemecku ľudia volili AfD. Bolo ich menej. Pretože majú strach. Povedať, že sympatizujete s AfD, je ako stigma. Protivníci AfD sú veľmi nebezpeční. Sú schopní všetkého aj hrubého násilia.

Angela Merkelová teraz bude zložito zostavovať vládu. Sociálni demokrati ohlásili odchod do opozície a nemeckej kancelárke tak nič iné nezostáva, len zložiť takzvanú jamajku, teda koalíciu CDU/CSU s FDP a Zelenými. Čo asi nebude ľahké. Ako sa jej to podarí? A akú budúcnosť čaká podľa vás Nemecko?

Nechajme sa prekvapiť, kto s kým o čom pre koho. Isté je, že situácia bude zložitá. Debaty v "Reichstagu" budú veľmi rušné. Niektoré strany sa správajú ako v škôlke – ja vedľa nich v parlamente sedieť nebudem, vyhlasujú. Slovné napádania budú určite na dennom poriadku.

Angela nemá žiadnu politiku. Ona len niečo začne a pozerá sa na lavínu. Ako keď Nero zapálil Rím a potom sa kochal. Angela sa určite kochá. Je psychicky narušená. Všetci politici, ktorí sú pri moci tak dlho ako ona, strácajú pojem o realite. Moc im vzala súdnosť a chcú jej čoraz viac a viac. Sú od nej závislí ako alkoholici alebo feťáci. Stále im to nestačí. Musí mať väčšie a silnejšie dávky. A určite si to užívajú, lebo im to vychádza. Nikto nechce vidieť, že sú to vlastne blázni. Ak zostane budúcnosť Nemecka v rukách bláznov, nemá celá Európa nádej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

0:00 Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

ROZHOVOR Docentka Ilona Švihlíková sa pre Parlamentní listy vyjadrila k súčasnému stavu českej, ale …