Andy Hryc: Keď je maďarská karta „ozdobená“ Dávidovou hviezdou ako v prípade Sorosa, čo je lepšie podhodiť slaboduchému voličovi?

24. 3. 2018 0:01

ROZHOVOR "Na Slovensku nie je nikto, kto by sa opovážil použiť zbraň z politických dôvodov. Prirovnávanie protivládnych protestov na Slovensku k Majdanu by som neváhal označiť za mafiánske praktiky. Všetci, ktorí o tom tak hovoria, by mali byť trestne stíhaní za šírenie poplašnej správy,“ tvrdí v rozhovore pre Parlamentné listy herec Andy Hryc. Došlo aj na Hrycovu návštevu Ukrajiny. Herci zo štábu, s ktorými tam točil najnovší film, vraj po návrate na Slovensko bozkávali zem.

Andy Hryc: Keď je maďarská karta „ozdobená“ Dávidovou hviezdou ako v prípade Sorosa, čo je lepšie podhodiť slaboduchému voličovi?
Foto: TASR
Popis: Andy Hryc
reklama

Čo hovoríte na aktuálne dianie na Slovensku? V uliciach sa zvolávajú masové demonštrácie. Pred pár dňami odstúpil minister vnútra Robert Kaliňák, neskôr podal demisiu premiér Robert Fico (Rozhovor sa robil ešte pred vymenovaním novej vlády - pozn. PL.sk). Celé to odštartovala úkladná vražda novinára, ktorý písal o prepojení Ficovej vlády a kalábrijskej mafie...

Situácia na Slovensku je turbulentná už dva roky. Na vine je skutočnosť, že strana Most-Híd a strana Sieť sa spreneverili svojim sľubom, ktoré dali voličom pred voľbami. Vtedy deklarovali, že do vlády s Ficovou stranou Smer nepôjdu. Pre stranu Sieť to znamenalo fyzickú smrť. Most-Híd odignoroval svojich voličov a vstúpil so Smerom do vládnej koalície za spoluúčasti Slovenskej národnej strany. Je logické a samozrejmé, že sa to voličom týchto strán nepáči.

Robert Fico začal v tej súvislosti skloňovať meno finančníka, miliardára a dominantného hráča neziskového sektora Georgea Sorosa. Soros reagoval prostredníctvom médií a povedal, že v Európe vraj vznikajú mafiánske štáty. Na mysli mal Slovensko a Maďarsko. Je Slovensko mafiánskym štátom?

Keď je na Slovensku dusno a chýbajú argumenty, politici z času na čas vyťahujú maďarskú kartu. A keď je táto karta ešte „ozdobená“ Dávidovou hviezdou ako v prípade Sorosa, tak čo je lepšie podhodiť slaboduchému voličovi?

V roku 1989 sme urobili chybu, že sme neposlali „do výroby“ všetkých komunistických sudcov a prokurátorov, ako to urobili komunisti po prevrate v roku 1948. A tak sme zdedili „justičnú, rodinnými väzbami prepojenú postkomunistickú mafiu“. Taliansky kalábrijský kmotor, ktorý sa na červenom ferrari preháňal po svojom východoslovenskom exile, jednoducho posunul premiérovi svoju milenku. Treba k tomu niečo dodať?

Slovensko je súčasťou Európskej únie, prijalo euro. Popusťme na chvíľu uzdu fantázii, mohli by protivládne protesty eventuálne prerásť do niečoho väčšieho, do nejakej slovenskej verzie ukrajinského Majdanu?

To je kardinálna hlúposť. Na Slovensku nie je nikto, kto by sa opovážil použiť zbraň z politických dôvodov. Prirovnávanie protivládnych protestov na Slovensku k Majdanu by som neváhal označiť za mafiánske praktiky. Všetci, ktorí o tom tak hovoria, by mali byť trestne stíhaní za „šírenie poplašnej správy“.

Pozícia novinárov na Slovensku je dnes komplikovaná. Paralela sa v súčasnosti ponúka aj v Česku, kde čelia kritike prezident Miloš Zeman a premiér v demisii Andrej Babiš práve preto, ako sa o novinároch vyjadrujú. Čo si o atmosfére, ktorá v súčasnosti voči žurnalistom v Česku a na Slovensku panuje, myslíte?

Novinári to nemajú ľahké nikde na svete. V náplni práce novinára je kontrolovať moc a moc je veľmi chytľavá, návyková choroba. Preto vo vyspelých demokraciách platí pravidlo dvakrát a dosť. Mocní by nemali byť takí precitlivelí a nemali by ľudí urážať len preto, že tí robia svoju prácu a to, čo je v podstate ich povinnosť. Kam to vedie, sme videli pred pár týždňami na Slovensku. Z verbálnych a na prvý pohľad neškodných útokov sa vygenerovala vražda. Je to škandál a je to memento!

Chcem sa vás spýtať na film Čiara, v ktorom hráte a ktorý produkovala vaša dcéra Wanda. Film sa odohráva na slovensko-ukrajinskom pomedzí ešte pred tým, ako Slovensko ako štát vstúpilo do schengenského priestoru. Počas natáčania ste navštívili aj Ukrajinu, teda jej západné časti. Aká je tam bezpečnostná situácia?

Ukrajina je vo vojnovom stave a je to tam cítiť. Sociálne nožnice medzi obyvateľmi sú také roztiahnuté, že si to v našich podmienkach, chvalabohu, vôbec nevieme predstaviť. Každý Čech aj Slovák, ktorý je nespokojný s pomermi vo svojej krajine, by mal aspoň na jeden rozšírený víkend navštíviť zakarpatskú oblasť Ukrajiny, aby na vlastné oči videl, ako žijú ľudia v Európe v 21. storočí, a to len niekoľko kilometrov od našich hraníc. Sto ľudí z nášho filmového štábu po mesačnom pobyte v Užhorode po návrate do Michaloviec bozkávalo slovenskú zem.

Vráťme sa k tým protivládnym protestom. Aj v Česku sa aktuálne demonštruje, najmä teda v Prahe. Terčom kritiky je premiér v demisii Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman, demonštranti hovoria o ohrození demokracie. Sledujete tieto protesty?

Neviem, či vás moja odpoveď poteší. Neviem, o akom ohrození demokracie je reč. Česko má prezidenta, ktorého si ľudia demokraticky zvolili. A Babiš? Ten tiež vyhral voľby. Ja sa mu vlastne čudujem. S jeho peniazmi by ma do politiky nepritiahlo ani stádo volov.

Pred nejakým časom som sa ho pýtal, čo ho priviedlo do politiky. A on mi povedal, že už ho prestal baviť pohľad na to všeobecné rozkrádanie. Tomu rozumiem, od prevratu v roku 1989 všetci politici u nás aj v Česku kradnú ako straky. Štátna kasa má totiž neskutočný sexepíl. A Babiš má výsledky. To sa nedá poprieť.

Miloš Zeman (vpravo) a Andrej Babiš

Miloš Zeman (vpravo) a Andrej Babiš Zdroj: Hans Štembera

Mohutný protest odštartoval nedávno v Prahe na Václavskom námestí po vymenovaní komunistického poslanca Zdeňka Ondráčka za šéfa komisie na kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov. Ondráček následne z funkcie rezignoval. Potom sa zase demonštrovalo na podporu Českej televízie. Čo na to hovoríte, myslíte si, že je demokracia a sloboda verejnoprávnych médií v Česku ohrozená?

V krajine, kde je legálne v parlamente komunistická strana, je demokracia ohrozená permanentne. Mláťačka menom Ondráček by nemal sedieť v parlamente, ale mal by chodiť po kanáloch. Myslím si však, že v Česku je veľa rozumných ľudí, ktorí si verejnoprávne médiá vziať nenechajú. Aj u nás sú politici, ktorí sa nehanbia prejavovať túžbu ovplyvňovať verejnoprávne médiá. Nesmieme im to dovoliť.

Počas tohtoročného odovzdávania Českých levov sa na obranu Českej televízie pomerne výrazne aktivizovali českí herci a ľudia z filmovej branže. Na mieste vznikla aj petícia na podporu verejnoprávneho vysielania...

Môžu počítať aj s mojím podpisom...

Z čoho podľa vás vyviera tá túžba hercov a kultúrneho frontu politicky sa angažovať?

To nie je žiadna túžba. Naša práca je pod neustálym dohľadom verejnosti. Ľudia umelcom väčšinou veria a majú ich radi. Je len prirodzenou reakciou tých umelcov, ktorí majú organizačné schopnosti a ambície verejne sa angažovať, že prenikajú do politiky, či už tej vysokej, alebo komunálnej. Nie je to nič neobvyklé. Stačí si spomenúť na Reagana.

autor: Jonáš Kříž

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Beňová: Matovič dokazuje, že nebol pripravený na funkciu premiéra. Super, že Rusko a Čína pomáhajú Európe

23:59 Beňová: Matovič dokazuje, že nebol pripravený na funkciu premiéra. Super, že Rusko a Čína pomáhajú Európe

Europoslankyňa Monika Beňová je presvedčená, že Igor Matovič nebol pripravený na funkciu premiéra. „…