Analytik radí Európe: Viac investovať do svojej obrany, ale nie preto, že to požadujú Američania. Obava, že Rusi použijú jadrové zbrane, nie je namieste, ale...

13. 3. 2017 6:00

ROZHOVOR Zhodnotil najnovšie správy z armádnych kruhov, predovšetkým s dôrazom na Nemecko. Práve Nemci by vraj v budúcnosti mohli byť nosnou silou armádnych zložiek EÚ. Nielen o nábore nových členov do armády, ale aj o možnom vývoji, respektíve použití jadrových zbraní, prípadne otvorenom vojenskom konflikte povedal Parlamentným listom viac bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Analytik radí Európe: Viac investovať do svojej obrany, ale nie preto, že to požadujú Američania. Obava, že Rusi použijú jadrové zbrane, nie je namieste, ale...
Foto: TASR
Popis: Príslušníci pešieho práporu nemeckého Bundeswehru

Podľa nedávneho článku Anthonyho Faiolu – amerického korešpondenta novín Washington  Post  chce do roku 2024 Nemecko zvýšiť počet svojich vojakov na 200-tisíc príslušníkov. Sme teda svedkami novej epochy, keď sa z najľudnatejšej európskej krajiny postupne stáva aj krajina s najsilnejšou armádou na starom kontinente?

Ono je to vlastne návrat k pôvodného stavu, lebo Nemci pred 4  – 5 rokmi, teda pred situáciou na Kryme a Ukrajine, mali stav zhruba 220-tisíc vojakov, ktorý sa znížil na 180-tisíc. Takže teraz Nemci dostávajú ten stav len do polovice pôvodného zníženia, keďže zvyšujú stav o 20-tisíc. Čiže stále nie sme tam, kde sme boli, respektíve kde boli Nemci pred tými piatimi rokmi.

Ale odhliadnuc od toho, či je to zvýšenie o niekoľko desiatok tisíc alebo nie, fakt je, že aj Nemecko si uvedomuje, že bezpečnostná situácia v Európe i vo svete je oveľa horšia ako trebárs práve pred tými 5 rokmi. A preto sa Nemecko tomu rozhodlo prispôsobiť nielen počty príslušníkov ozbrojených síl, ale celkovú bezpečnostnú štruktúru krajiny. Prijali nové dokumenty, rozhodli sa investovať viac peňazí do obrany a aj ozbrojené sily prechádzajú modernizáciou.

Takže áno, môžeme to povedať aj takto zjednodušene, že Nemecko má záujem stať sa okrem ekonomickej veľmoci aj veľmi silnou krajinou v oblasti armády a bezpečnosti.   

Dodrží teda podľa vás Nemecko svoj záväzok smerom k NATO a jeho výdavky na obranu presiahnu aj tie britské, respektíve francúzske?

Som presvedčený o tom, že nemecké výdavky na obranu budú postupne rásť, a je dosť možné, že sa dostanú, minimálne z hľadiska percentuálnej úrovne, na jedny z najvyšších v Európe.

Spojené štáty sú dlhodobo nespokojné s výdavkami európskych krajín v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO). Mali by európske štáty vynakladať väčšie množstvo finančných zdrojov na obranu?

Áno, Európa by jednoznačne mala viac investovať do svojej obrany. Nemala by to robiť preto, že to požadujú Spojené štáty americké, ale preto, že celkový stav ozbrojených síl v rámci jednotlivých krajín EÚ je veľmi zlý. Ak teda nerátame výnimky, ktoré by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.

Jednotlivé štáty vrátane Slovenskej republiky potrebujú oveľa viac investovať do obrany. Potrebujú vybudovať nové spôsobilosti, ktoré stratili, zlepšiť existujúce, zainvestovať do moderných technológií tak, aby dokázali lepšie spolupracovať, a áno, aby aj celkové náklady vynakladané všetkými členskými štátmi NATO boli rozložené v pomere európske štáty 50 % a americké štáty 50 %.

Nie tak, že iba samotné Spojené štáty prispievajú dnes do rozpočtu viac ako 70 %. 

Živo sa diskutuje aj o možnosti, že by Nemecko vlastnilo jadrovú zbraň. Drvivá väčšina Nemcov pritom zastáva, aj pre historické povedomie, jednoznačne pacifistický postoj. Bola by jadrová zbraň pre Bundeswehr správnym krokom?

Nemyslím si, že otázka jadrovej zbrane pre Nemecko je aktuálnou otázkou. To, že niektoré ojedinelé hlasy takúto vec navrhujú, možné je, ale nemyslím si, že súčasná nemecká vláda by sa chcela vydať touto cestou.

A to nielen z dôvodu, že aj vzhľadom na históriu je nemecké obyvateľstvo, samozrejme, skôr pacifisticky naladené, ale zároveň je Nemecko predsa signatárom medzinárodnej dohody o nešírení jadrových zbraní. Takže oni (Nemci) sa tohto budú veľmi výrazným spôsobom držať.

Zdroj: Facebook, Bundeswehr

A vypovedá o niečom nedávny príchod 500 nemeckých vojakov do Litvy, aby eventuálne pomohli pri obrane hranice s Ruskom? Ide len o akési „armádne promo“ alebo Európe aj reálne hrozí vojenský konflikt?

NATO dokázalo už od roku 1949, keď bolo založené, že ak vie niečo robiť veľmi dobre, tak je to odstrašenie potenciálneho útočníka. Pretože NATO nezažilo, aby si nejaká krajina dovolila napadnúť ktoréhokoľvek člena Aliancie. A to sú už takmer 70-ročné skúsenosti.

Z tohto hľadiska je veľmi dobré, keď NATO dáva aj novým členským krajinám ležiacim na východnej hranici signál, že dokáže tam tých vojakov vyslať práve preto, aby tí vojaci v koordinovanom počte a technike dokázali odradiť možného útočníka.

To, či dnes zo strany Ruskej federácie hrozí alebo nehrozí nejaký útok, je v podstate irelevantné. Dôležité je, aby členské krajiny NATO dokázali odradiť akéhokoľvek agresora. Preto si členské krajiny môžu na svojom území realizovať také vojenské manévre, aké len uznajú za vhodné. Samozrejme, pokiaľ je to všetko na základe vôle a jasného požiadania hostiteľskej krajiny.

V tomto konkrétnom prípade všetky pobaltské štáty, ktoré sa obávajú prípadného útoku, požiadali iné krajiny NATO, aby tam k nim vyslali svojich vojakov. A je to absolútne v súlade tak s Washingtonskou zmluvou, ako aj s Chartou OSN.

Americký generál John Hyten a veliteľ Strategického velenia Spojených štátov včera vyhlásil, že Rusko disponuje väčším arzenálom taktických jadrových zbraní než USA. Pokiaľ je to pravda, mala by byť Európa touto informáciou znepokojená?

Informácia to je pravdivá, no zároveň to nie je žiadna nová informácia. Spojenci v rámci NATO vedia o týchto informáciách. A vedia o nich aj organizácie monitorujúce počty jadrových zbraní na oboch stranách. Bolo to práve založené na tom, že Ruská federácia mala ako ciele najmä európskych spojencov NATO a sústredila sa tak najmä na taktické jadrové zbrane. 

Zatiaľ čo najväčšie počty jadrových zbraní v rámci členov NATO majú Spojené štáty americké. A tie ich majú založené na prípadný protiútok voči Ruskej federácii, respektíve v tom čase Sovietskemu zväzu.

Nemyslím si, že by sme sa dnes mali akútne obávať toho, že Ruská federácia chce použiť jadrové zbrane. Ale zároveň  je pravda, že taktických jadrových zbraní má Rusko oveľa viac ako všetci európski spojenci v rámci NATO dokopy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bohaté konzumné spoločnosti hlúpnu, a to od hlavy. Nie nadarmo je ich idolom nedospelá dievčina, ktorá sa v OSN rozkrikuje na diplomatov, myslí si Petr Robejšek

10:14 Bohaté konzumné spoločnosti hlúpnu, a to od hlavy. Nie nadarmo je ich idolom nedospelá dievčina, ktorá sa v OSN rozkrikuje na diplomatov, myslí si Petr Robejšek

ROZHOVOR „Už dlho mám dojem, že bohaté konzumné spoločnosti hlúpnu, a to od hlavy,“ myslí si český p…