Analytik Samson pre PL: Merkelová pripomína už skôr chromú kačicu ako najmocnejšiu ženu sveta

25. 9. 2016 15:30

Najväčšiu slávu má už nemecká kancelárka za sebou. Bezpečnostný analytik Ivo Samson pre Parlamentné Listy zhodnotil nielen posledné obdobie trpkého úradovania Angely Merkelovej poznačené migračnou krízou, ale pozrel sa aj na možný vývoj udalostí v najľudnatejšej krajine Európy.

Analytik Samson pre PL: Merkelová pripomína už skôr chromú kačicu ako najmocnejšiu ženu sveta
Foto: ReproFoto, Facebook
Popis: Ivo Samson, bezpečnostný analytik

Nemecký politik Maximilian Krah, ktorý bol 10 rokov členom Merkelovej strany CDU, sa rozhodol opustiť partaj, lebo Angela Merkelová podľa jeho názoru stráca kontakt s reálnym svetom a nezastupuje záujmy ľudí. Naozaj už nemecká kancelárka len politicky dožíva?

Tak pani Merkelovú je možné označiť za tzv. chromú kačicu. To znamená za niekoho, kto je tam (na politickej scéne) už veľmi dlho a musí byť vystrieľaný. Teraz ide o to, aké pohnútky vedú jej sympatizantov alebo politikov z jej strany k tomu, aby ju opustili, prípadne aspoň začali kritizovať. Pritom je zrejmé, že na tieto výhrady sa nabalili aj veci, ktoré majú súvislosť s migráciou. To je aj Merkelovej najväčší problém. Bez migračnej krízy by mala určitú šancu znova vyhrať voľby a stať sa tak ešte raz premiérkou.

Myslíte, že Merkelovej vítacia politika, keď Nemecko utečencov prijímalo doslova s otvorenou náručou, bola voči krajine nezodpovedná?

Nezodpovedný ten prístup bol, za tým si stojím. Merkelová vlákala do krajiny nie iba ľudí z vojnových zón, čím si vlastne sama skomplikovala život, lebo tomu neurobila stop. Nechala to na nekonečno. Neboli tu žiadne prístupy z jej strany, aby migráciu zastavila, aby skrátka okamžite zaviedla nejaké legislatívne procedúry... A tu treba tiež dodať, že Nemecko je ako krajina špecifický prípad, lebo ešte stále tu žije veľa ľudí, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, respektíve boli svedkami deportácií. A preto si Nemecko nemôže dovoliť to, čo si môže napr. dovoliť Česko alebo Švédsko. Nemecko má „na rováši“ veľmi veľa hriechov a z tohto dôvodu sa ani nemohlo správať inak. Lenže nemeckému obyvateľstvu sa to už nepáči a cíti sa byť ohrozené.

Práve migračná kríza má za následok, že v krajine rastú preferencie populistickým a krajne pravicovým hnutiam. Obzvlásť sa darí antiimigračnej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá v nedávnych krajinských voľbách v Berlíne, respektíve Meklenbursku-Predpomoransku dosiahla historické čísla. Naopak, práve spomínaná CDU v týchto voľbách pohorela. Boli výsledky týchto volieb pre vás prekvapením?

Ono každá strana je zvyknutá na svoje bývalé preferencie, ale myslím si, že podľa prieskumov verejnej mienky bolo evidentné, že Merkelová stráca pôdu pod nohami a najmä vzhľadom na migračnú krízu sa nedalo predpokladať, že by kresťanskí demokrati zvíťazili. Politické strany ale žijú v určitom zovretí, v určitom stereotype víťazstva či úspechu. Ale tu to nevyšlo. Takže na strane CDU zavládlo veľké sklamanie, že tie výsledky idú dolu a je to zlý predpoklad pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú v krajine konať. Samozrejme, to je niečo, čo zahralo do karát oponentom CDU, prípadne aj CSU.

Sú za zvýšenými preferenciami AfD zlyhania vládnucich strán – viď Merkelovej CDU alebo je za tým jednoducho len dobrý program samotnej Alternatívy pre Nemecko?

Neviem, či tieto dve otázky spolu až tak súvisia. V každom prípade, Nemecko sa zmenilo, stalo sa akousi mekkou, akýmsi rajom prisťahovalcov. A Angela Merkelová k tomu prispela. Možno ako Nemka ani nemohla robiť inak, lebo tu ešte stále funguje ten znak viny a pokánia, znak otvorenosti voči cudzincom, proti ktorým boli práve Nemci v minulosti veľmi nepriateľskí. To je určitý znak, respektíve ortieľ krajiny minimálne pre ďalšie roky, ktorého symbolom sa Merkelová stala. Neviem presne prečo, no vzala tento historický údel na seba a podporila tento prísun migrantov, čo sa Nemcom páči čoraz menej, lebo sa cítia ohrození.

Veď keď sa prejdete po centre veľkých miest, povedzme Frankfurte nad Mohanom alebo Berlíne, tak tam už klasického Nemca pomaly ani nevidno. Naopak, je tam veľa cudzincov, najmä Turkov. Už z hľadiska fyziognómie vidno, že títo ľudia evidentne nie sú Nemci. Z toho dôvodu sa preto domnievam, že hoci Merkelová koná humanisticky, tak si znepriatelila značnú časť nemeckej verejnosti, dokonca by som povedal aj značnú časť bývalých voličov.

Samotná nemecká kancelárka je posledných pár rokov v rebríčkoch rôznych prestížnych magazínov (napr. Times, Forbes) označovaná za najmocnejšiu ženu planéty. Drží si podľa vás ešte stále tento pomyselný primát?

Už pre problémy, do ktorých sa svojím postojom dostala, sa domnievam, že najmocnejšou ženou sveta už nie je. Navyše veľa bude závisieť aj od výsledkov amerických prezidentských volieb, či tento post obsadí Hillary Clintonová. Celkovo ale Merkelovej veľmi uškodil jej postoj voči migrantom. Tým myslím, že nebola schopná prijať radikálne opatrenia, čím si Nemcov znepriatelila ako celok.

Ako vidíte budúcnosť najľudnatejšej európskej krajiny aj vzhľadom na najbližšie parlamentné voľby do Bundestagu?

Ja osobne som v Nemecku dosť dlho študoval a viem, že CDU bola už v tom čase celkom obľúbená, pričom silné pozície mala najmä v bývalom Východnom Nemecku, kde teraz tie pozície stráca. Možno je to trochu paradoxné, možno je to logické, no Východné Nemecko bolo vždy tak trochu protiprisťahovalecké a etnicky zamerané. Nechcem povedať, že bolo rasistické, to určite nie. Ale bolo skrátka zamerané proti tomuto. A v momente, keď CDU v tomto sklamala, lepšie povedané Merkelová sklamala, tak sa tieto spolkové krajiny začínajú obracať proti pani Angele.

Mala by teda Merkelová odísť z vedúcej pozície CDU?

Z vedúcej pozície môže odísť iba po parlamentných voľbách. To znamená, že ak CDU výrazne prehrá, čo je síce otázne, no možné to je - tak potom asi naozaj odíde.

 Kto by ju mohol eventuálne nahradiť? Črtá sa nejaký jej nasledovník?

O tom sa rozhodne až po voľbách. Pokiaľ sa voľby skončia dobre a CDU bude jednou z tých strán, ktoré budú schopné vytvoriť koalíciu, tak si myslím, že to nebude až také zlé. Akonáhle však CDU prehrá, tak sa bude konať kongres strany, kde vystúpi niekoľko možných nasledovníkov. Teraz ale neviem povedať, ktorí konkrétne, lebo je ich niekoľko a zatiaľ je všetko otvorené. Šéfkou zostáva nateraz kancelárka Merkelová a tou šéfkou aj do volieb očividne zostane.

Aká budúcnosť čaká Kresťanskodemokratickú úniu Nemecka? Zdroj: Facebook/CDU

Čo by mala Merkelová urobiť teraz ako prvé, aby zachránila svoj upadajúci politický kredit?

Pokiaľ vychádzame z tézy, ktorá je celkom realistická – a že Merkelovej pokles popularity súvisí s prisťahovalectvom a jej politikou voči prisťahovalectvu, tak by musela spraviť niečo, čo spraviť nemôže. Musela by iniciovať nejaké legislatívne kroky, ktoré zamedzia cudzincom prístup do Nemecka. A to bude veľmi ťažké, lebo v krajine platí princíp tzv. zlučovania rodín. To znamená, že tí ľudia, ktorí už v krajine žijú, si môžu pozvať svoju rodinu zo zahraničia, aby v krajine zostala tiež žiť natrvalo.

Tomu sa Merkelová upísala, hoci v poslednom čase už aj ona kritizovala koncept multikulturalizmu. Toho všetkého by sa musela vzdať a to by jej nepomohlo. Ukázalo by sa totiž, že mení názory podľa politickej situácie a nálady verejnosti. Jediné, čo Merkelová môže spraviť, je, že svoje názory bude trochu modifikovať. No určite ich nezmení vzhľadom na to, že by ju považovali za oportunistku.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr

Ďalšie články z rubriky

Parízek: Postoj Slovenska k utečencom je správny. Svet nepozná žiadne slovenské výrobky, niekde vznikol  problém

9:47 Parízek: Postoj Slovenska k utečencom je správny. Svet nepozná žiadne slovenské výrobky, niekde vznikol problém

ROZHOVOR Lukáš Parízek (33), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí…