Analytik: Putin hrá lepšie než americkí prezidenti. Tam, kde nie je NATO, víťazí

11.12.2018 0:00

ROZHOVOR Analytik a spolupracovník Centra strategických štúdií BESA pri izraelskej Bar Ilanskej univerzite Jiří Valenta v telefonickom rozhovore pre Parlamentní listy zhodnotil aktuálnu vypätú situáciu, ktorá panuje medzi Ukrajinou, Západom a Ruskom po incidente v Kerčskom prielive. Podľa Valentu Putin „dáva dohromady stratégiu, ktorá ide od Azovského mora k Sevastopolu až do Sýrie“. Rusom vraj ide o to, aby ovládli aj východnú oblasť Stredozemného mora. Podľa jeho slov majú záujem, aby strategický prístav Mariupol slúžil ruským záujmom. Putin hrá geopolitickú hru lepšie než traja minulí americkí prezidenti, hovorí Valenta, podľa ktorého nechce ruský prezident vyvolávať konflikt tam, kde sa nachádza štát Severoatlantickej aliancie. Ale tam, kde NATO nie je, vraj Putin zatiaľ vyhráva.

Analytik: Putin hrá lepšie než americkí prezidenti. Tam, kde nie je NATO, víťazí
Foto: TASR
Popis: Zľava sýrsky prezident Bašár Asad, ruský prezident Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu

Čo si myslíte o súčasnej situácii a napätých vzťahoch medzi USA a Ruskom? Američania dali Kremľu ultimátum, že ak Ruská federácia nezačne dodržiavať dohodu o strelách krátkeho a stredného doletu, Spojené štáty od nej odstúpia.

To sú technické veci, ktoré nie sú zase až také dôležité. Dôležitá je geopolitika a to, čo robí Putin na Ukrajine a v Sýrii. To sú veci, ktoré sú z môjho pohľadu zamerané proti Západu a aj proti Izraelu. No nikto tomu nevenuje toľko pozornosti ako napríklad tejto dohode. Skutočne nemôžem posúdiť, či v spore o strely krátkeho a stredného doletu majú pravdu Američania alebo Rusi. Ale je pravda, že Rusi vždy klamú a človek ich musí kontrolovať. Ale to samotné v geopolitickom boji medzi Ruskom a USA nerozhoduje.

Čomu by sme teda mali venovať pozornosť?

Napríklad si myslím, že by bolo hlúpe mať amerických vojakov v Poľsku, budovať tam základňu a provokovať tak Rusov. My sa však dostatočne nedívame na to, čo sa deje na Ukrajine a v Azovskom a Čiernom mori, kde Rusi so svojou námornou prevahou donútili Ukrajincov, aby prehrali už druhú geopolitickú vojnu, pričom Putin dáva dohromady stratégiu, ktorá ide od Azova k Sevastopolu až do Sýrie.

Jiří Valenta a Leni Friedman Valenta (Praha, 2018)

Jiří Valenta a Leni Friedman Valenta (Praha, 2018)

Ako rozumiete tomu, čo sa tam deje, respektíve aké záujmy v tejto oblasti sledujú Rusi?

To, čo robí Putin v Sýrii, je paralelné s tým, čo robí na Ukrajine. Ukrajinský prístav Mariupol sa snažil pred dvoma rokmi dobyť prostredníctvom tej tzv. proxy war (nepriznanej vojny prostredníctvom neoznačených vojakov či proruských sympatizantov, neoznačených vojenských zložiek  pozn. red.), pretože je to dôležitý strategický prístav. Získať Mariupol sa mu však podarilo len na pár dní. Teraz sa ho bude snažiť dostať pomaly, po mori.

Ruská stratégia v tejto časti sveta je predovšetkým námorná. Ruské námorníctvo v týchto oblastiach navyšuje svoje kapacity a my tomu stále nevenujeme pozornosť. Putin už vyhral v Sýrii a teraz sa bude pokúšať poraziť Ukrajinu, nie vojensky, nejakým napadnutím Poľska či cez Kaliningrad, to všetko je nezmysel, ale tým, že prinúti Ukrajinu, aby sa stala eventuálne vazalským štátom Ruskej federácie, pričom Mariupol by v budúcnosti mohol slúžiť hlavne Rusku. Takže to je tá hlavná vec.

Problém je, že my sa geopoliticky dívame na úplne inú časť sveta, čo on nerobí. Putin hľadí na Ukrajinu a Sýriu. On nechce napadnúť baltské štáty.

O čo sa teda podľa vášho názoru Rusi v oblasti Ukrajiny a Sýrie usilujú?

Domnievam sa, že by sa Američania mali sústrediť na to, čo sa deje na východnej Ukrajine a študovať námorné aspekty Putinovej stratégie. Myslím si, že Putinovi ide o to, aby sa splnil starý ruský sen. Rusi si myslia, že by východné Stredomorie nemalo byť „americké more“, ale „ruské more“. O toto sa Rusi snažili po dvesto, možno aj tristo rokov.

Povedal by som, že to, čo robí Putin na Ukrajine, robí aj v Sýrii a naopak. Tu nebude žiadna vojna s Poľskom. Poliaci to hrozne preháňajú, tú ruskú agresivitu. Putin nechce mať vojnu tam, kde je NATO. Poľsko je členom NATO a členmi Aliancie sú aj pobaltské štáty. Putin nie je blázon a toto mu nikdy nenapadne. On nechce svetovú jadrovú vojnu.

Ale tam, kde o súčasti NATO nejde, ako napríklad v Sýrii alebo práve na Ukrajine, tak tam Putin víťazí. To je geopolitická hra, ktorú hrá ruský prezident už štyri roky a robí to oveľa lepšie než traja predchádzajúci americkí prezidenti. Americkí prezidenti by sa mali sústrediť na námorný charakter celej tejto veci. Rusi chcú nielen Čierne a Azovské more, ale majú záujem aj o východné Stredomorie, pretože je to oblasť blízko ruských hraníc.

Vráťme sa však späť k tým raketám a možnému vypovedaniu spomínanej strategickej dohody...

Čo sa týka tých striel, myslím si, že je to technická vec. Určite časom nejaká dohoda bude. Nedokážem si predstaviť, že by bola táto dohoda jednoducho vypovedaná, pretože existuje už od osemdesiatych rokov minulého storočia.


Dr. Ing. Jiří Valenta je výskumným spolupracovníkom Centra strategických štúdií BESA pri Bar Ilanskej univerzite v Tel Avive. Je dlhoročným členom prestížneho amerického think tanku Council on Foreign Relations. Je autorom publikácie o sovietskej intervencii do Československa v auguste 1968 a publikácie Máme národní zájmy? vydanej počas Valentovho pôsobenia na čele českého Ústavu medzinárodných vzťahov medzi rokmi 1991 – 1993 za prezidentského úradovania Václava Havla. Jiří Valenta je tiež držiteľom medaily Jana Masaryka za prínos rozvoju vzájomných vzťahov medzi Českou republikou a Spojenými štátmi americkými.

Viac o Jiřím Valentovi TU.

Autor: Jonáš Kříž

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mayovú by tromfol len ten, čo nás predal Hitlerovi. Benjamin Kuras opísal chaos v milovanej Británii

0:00 Mayovú by tromfol len ten, čo nás predal Hitlerovi. Benjamin Kuras opísal chaos v milovanej Británii

ROZHOVOR Spisovateľ, autor mnohých divadelných hier a hlasný euroskeptik Benjamin Kuras sa v rozhovo…