Ak to takto pôjde ďalej... Generál Šedivý má obavy z toho, čo robia Merkelová a Macron

16. 2. 2019 0:00

ROZHOVOR „Nemecko je ekonomicky výkonnejšie, ale aj prístup k viacerým veciam a riešeniu problémov je priamočiarejší,“ vysvetľuje bývalý náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky generál Jiří Šedivý. Podľa neho to možno vidieť aj na tom, ako sa Nemecko vyrovnáva s migráciou. Na rozdiel od Francúzska to vraj zvláda lepšie. Generál Šedivý tiež tvrdí, že Nemecko nakoniec zistí, že Francúzsko je pre neho skôr príťažou, lebo ich vzťah je vzťahom nerovnocenných partnerov.

Ak to takto pôjde ďalej... Generál Šedivý má obavy z toho, čo robia Merkelová a Macron
Foto: Hans Štembera
Popis: Jiří Šedivý
reklama

Ako vnímate situáciu v Taliansku, kde hrozí súd ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu za jeho tvrdý prístup k migrantom? Ako to obvykle býva, sú dva názorové tábory. Jedni tvrdia, že len plní svoje predvolebné sľuby, druhí, že jeho správanie je už za hranicou...

Celkovo súčasná vládna garnitúra v Taliansku je stočená na nacionalistickú stranu, kde používajú pomerne dosť ostré výrazy, ktoré sú až na hrane, ale ak sa hovorí, že sa snažia plniť predvolebný program, je to tak. Hľadajú všetky nástroje, ako ho zrealizovať. Samozrejme, že sa veľa ľuďom nepáči, veľa ľudí ho môže kritizovať, ale veľa ľudí ho volilo, takže ak neuráža a ak sa neuchyľuje vyložene až k urážlivým výrokom, ktoré môžu poškodzovať vzťahy, či už medzi národmi, alebo medzi rasami... Výroky, ktoré vyslovil v poslednom čase, treba zanalyzovať, ale nedivím sa, že má protimigračnú politiku a tú tiež realizuje.

Matteo Salvini

Matteo Salvini  Zdroj: TASR

Francúzsko a Nemecko podpísali zmluvu. Hodlajú jednotne vystupovať v obrannej a zahraničnej politike a budú koordinovať svoje postoje v rámci Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie. Nehrozí, že toto partnerstvo spôsobí, že už nikto v Európskej únii neprehlasuje Francúzsko a Nemecko, aj keď s nimi nebude súhlasiť?

To je ten zásadný problém. Jedna časť politikov krok bagatelizuje, že ide o súčasť násobnej zmluvy, ktorá bola uzavretá a teraz sa len zmodernizovala, ale nadväzuje na predošlú. V podstate, a ja to tak vnímam, sú to odstredivé tendencie Nemecka a Francúzska. Po druhé chcú mať výsadné postavenie v Európskej únii. Ak to bude takto pokračovať ďalej, stane sa z nich tandem, ktorý bude významne vpredu pred ostatnými štátmi. K tomu sa pravdepodobne pridá aj to, že Európska únia nie je jednotná, čo môže byť dôvodom na rôzne protesty a nesúhlasné stanoviská tých, ktorí nebudú blízko tohto tandemu. Osobne si myslím, že to nie je v poriadku a Francúzsko aj Nemecko by mali zvážiť, nakoľko je spojenie pozitívne. Okrem iného si myslím, že ak na tom bude niekto v tejto dvojici neskôr strácať, bude to Francúzsko.

Prečo?

Pretože je to aj tak vzťah dvoch nerovnocenných partnerov, čo si pripomenú neskôr.

V čom spočíva tá nerovnosť? Napríklad v tom, že Nemecko je ekonomicky silnejšie a Francúzsko má dlhy?

Nemecko je ekonomicky výkonnejšie, ale aj prístup k viacerým veciam a riešeniu problémov je priamočiarejší. Možno to vidieť aj na tom, ako je Nemecko schopné vyrovnávať sa s migračnou vlnou, ktorú sme tak významne kritizovali. Ale v Nemecku žiadne bomby nevybuchujú, aj keď pár prípadov sa stalo. Nemci tú situáciu zvládajú a budú ju zvládať aj v budúcnosti, ale vo Francúzsku to tak nie je. Takže to všetko sú veci, ktoré sa budú musieť vziať do úvahy, ako aj to, ako dodržiavajú maastrichtské dohody, v minulosti Francúzsko niekoľkokrát prekročilo limity.

Myslím, že Nemci sú silnejší nielen naturelom, ale aj ekonomikou a vojensky, aj keď nemajú jadrové zbrane ako Francúzsko, ale celková sila je nepochybne významnejšia. Myslím, že Nemecko skôr či neskôr zistí, že Francúzsko je pre neho príťažou. A Francúzsko zistí, že to nebolo najlepšie riešenie.

Súčasťou tejto spolupráce je snaha o začlenenie Nemecka do Bezpečnostnej rady OSN ako stáleho člena. Počet stálych členov BR OSN by sa tak mal zvýšiť na šesť. Ide o reálny cieľ? A nejde o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny?

Je to tak. Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN – to je vlastne finálny výstup, rozhodnutie a ukončenie krokov druhej svetovej vojny. V tomto prípade si myslím, že by to bola naozaj revízia. Treba sa vrátiť k tomu, akú rolu bude hrať OSN, čo nie je len tento konkrétny prípad. Myslím, že takéto otázky sú kladené oveľa skôr, než majú byť. Navyše je tu so šiestimi členmi OSN problém. Ako sa budú prijímať rozhodnutia, keď bude pomer hlasov jeden k jednému? Tých dôvodov je niekoľko, ale hlavný dôvod je, že členovia BR OSN sú zástupcovia víťazných mocností, a ak sa niekto rozhodne pre niečo iné, tak musíme zvážiť, akú významnú rolu bude hrať v OSN.

Rada by som nakoniec poznala váš názor na komentár bývalého prezidenta Václava Klausa: „Ani Nemecku, ani Francúzsku sa Európu ovládnuť nepodarilo, hoci sa o to Hitler a Napoleon snažili. Nedarí sa to ani EÚ. Že by mohlo uspieť Frankonemecko? Na rozdiel od začiatku 19. storočia a polovice 20. storočia by sme si na ambície tohto typu mali dať veľký pozor.“ Dá sa s týmto výrokom súhlasiť?

Po prvé áno, myslím, že ani tento tandem Nemecka a Francúzska Európu neovládne. Po druhé, ak budú príliš tlačiť na pílu, bude to mať ďalšie dôsledky odstredivej tendencie ako v prípade Veľkej Británie. Ale asi by som to neformuloval tak stroho, ako to povedal exprezident Klaus.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …