Ak to pôjde bez SNS, Smer bude strieľať šampanské. A kampaň? Nemoderná, hrubá, ale účelná. Smeráci sa orientujú iba na voličov, u ktorých majú šancu, vraví politologička

12. 11. 2015 10:00

Voličov Smeru kauzy ich strany nezaujímajú. Aj tak vedia, že sa s Jánošom nič nestane. Dávajú sa na piedestál najväčších ochrancov, ale nových voličov nemajú šancu osloviť. A nová vláda? Smer plus ďalší dvaja do počtu. Takto zhodnotila začínajúcu sa predvolebnú kampaň doktorka politológie a pedagogička Akadémie médií Gabriela Mezeiová.

Ak to pôjde bez SNS, Smer bude strieľať šampanské. A kampaň? Nemoderná, hrubá, ale účelná. Smeráci sa orientujú iba na voličov, u ktorých majú šancu, vraví politologička
Foto: archív
Popis: Doktorka politológie Gabriela Mezeiová
reklama

Ako vnímate situáciu strany Smer pred voľbami po prevalení škandálov s Pentou, s prievidzským šéfom Smeru Jánošom a po odvolávaní ministrov?

Kauzy tohto charakteru sa na Slovensku opakujú a nespôsobujú preto také veľké haló, ako by sa očakávalo. Ľudia sú navyše zvyknutí, že len málokedy sa takéto kauzy skončia reálnym postihom vinníkov. Nanajvýš sa prepustí alebo skôr premiestni pár úradníkov, principiálne sa však nezmení nič.

Prečo sú voliči Smeru tak obrnení voči kauzám tejto strany?

Pretože ich za kauzy nepovažujú alebo ak aj áno, tak za málo významné. Toto obrnenie by som však nerada vzťahovala len na voličov Smeru. My sme tu celkovo veľmi tolerantní voči vrchnosti a ich huncútstvam. Ak sa u nás vláde darí držať vnútornú stabilitu, tak je jej tu potom radosť vládnuť.  A to sa Smeru darí, ich voličom sa to páči, pretože vo svornosti, trvácnosti a zdaniu kvality vidia väčšiu podstatu než napríklad vo voľnosti, napredovaní, spravodlivosti a realite. 

Prihrá táto situácia opozícii?

Všetko závisí od Smeru, ako túto vec odkomunikuje. A závisí to aj od iných káuz a udalostí, ktoré sa v najbližšom období vyplavia. Opozícia má dnes na voličov Smeru príliš malý vplyv, aby z takejto kauzy dokázala reálne ťažiť.

Akú taktiku by mala opozícia zvoliť, aby oslovila voličov Smeru?

Taktiku je nutné ušiť pre každú stranu osobitne, čiže tu neviem byť všeobecná. Mnohé opozičné subjekty sa snažia zaujať tzv. pozíciu nasledovníka, čiže Smer vo vybraných oblastiach imitovať. Osobne považujem túto taktiku za neefektívnu, dokonca až za kontraproduktívnu. Dobre sa to vysvetľuje na kapustnici. Na konajúcich sa predvolebných akciách ju ponúka aj opozícia. Volič Smeru ju zje, pochváli, ale Smer bude voliť aj naďalej, pretože to puto už je prisilné. Nevolič Smeru ju tiež zje, tiež pochváli, ale naňho kapustnice nezaberajú, iba sa rád zadarmo naje a preto sa ocitol vo Vrakuni na školskom dvore počas mrholenia. No a potenciálny volič danej opozičnej strany na danú akciu ani nepríde, lebo inklinuje k iným možnostiam, ako tráviť svoj voľný čas a kapustnicu si dá iba vtedy, keď má na ňu chuť a v pohode si ju aj zaplatí. Opozičný subjekt má však pocit, že sa aspoň zviditeľnil, čo je síce pravda, žiaľ, na nesprávnom mieste a pred nesprávnym voličom. Ilúziu úspešného dňa posilňuje aj skutočnosť, že naši politici radšej varia kapustnicu a zbytočne neriskujú, než prídu s niečím originálnym, kreatívnym alebo niečím, čím sa v očiach verejnosti vyhrania.  

Ako hodnotíte už prebiehajúcu kampaň strany Smer?

Nemoderná, hrubá, ale účelná. Smer sa zatiaľ orientuje iba na tú skupinu voličov, u ktorej má šancu. Ostatné skupiny, na rozdiel od minulosti, dokonale ignoruje. Generálny slogan Chránime Slovensko vyzdvihuje Smer v očiach ich voličov na piedestál najväčších ochrancov Slovenska pred utečencami a tak trocha aj pred Bruselom. A to sa ich voličom páči.Smer vo svojej kampani začal používať aj iné tvare ako premiéra Fica. Kažimíra, Lajčáka… Končí sa éra Roberta Fica?

Nemyslím si, že sa niekto zo strany Smer má záujem stať jej novým lídrom, ako sa o tom už neraz špekulovalo. Potenciálnym konkurentom predsedu je veľmi dobre tam, kde sú a teda nebudú nič meniť.

Čo budú teda najväčšie trháky kampane? Utečenci, rodina, ekonomika?

Podľa prognóz, žiaľ, pôjde o menej významné až o nepodstatné témy. Strana, ktorá si dokáže nájsť a uchopiť nejakú originálnu tému, môže výsledkom nečakane prekvapiť.

Ako si myslíte, že sa skončia voľby? Čaká nás jednofarebná vláda? Kto má šancu sa dostať do parlamentu?

Smer bude chcieť koalíciu a tentokrát nebude musieť ponúknuť až tak veľa. Bude si môcť zrejme aj vyberať, pričom ak to pôjde bez SNS, tak bude v marci na Súmračnej strieľať šampanské. Môj aktuálny tip je Smer+2.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Marek Kravjar
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …