Ak chce Kočner v Leopoldove nosiť svoje slipy, tak len na vlastné náklady

25. 7. 2019 11:27

ROZHOVOR Aktuálne stále prebieha pojednávanie s obžalovanými Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Prokurátor ich viní z falšovania štyroch zmeniek televízie Markíza za 69 miliónov eur a marenia spravodlivosti. Kým Rusko sa na pojednávaniach zúčastňuje, Marian Kočner najskôr požiadal súd, aby pojednával bez jeho prítomnosti, ale nakoniec jeho advokát požiadal o presun budúcotýždňového pojednávania do Ústavu na výkon väzby v Bratislave alebo na iné miesto ako v Leopoldove. Kočner s advokátom si totiž myslia, že v Leopoldove sú ich rozhovory monitorované. Tieto podozrenia advokát Marek Para vyslovil aj v minulosti, preto ParlamentnéListy požiadali riaditeľku odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže Katarínu Novákovú o rozhovor.

Ak chce Kočner v Leopoldove nosiť svoje slipy, tak len na vlastné náklady
Foto: TASR
Popis: Na snímke obvinený Marian Kočner v budove Špecializovaného trestného senátu v Banskej Bystrici vo štvrtok 20. decembra 2018.

Kočner sa nachádza v režime prísnej kolúznej väzby. Čo to presne znamená? Tento režim je z dôvodu zadržaných lístočkov, tzv. motákov? V čom je obmedzovaný oproti štandardnej kolúznej väzbe? Ide o počet návštev alebo vychádzok?

Obvinený v takzvanej kolúznej väzbe má rovnaké práva ako ostatní obvinení vo výkone väzby. Neexistuje rozdelenie „kolúznej väzby“ na „štandardnú kolúznu väzbu“ a „prísnu kolúznu väzbu“.

Každý obvinený má právo napríklad zúčastniť sa denne na vychádzke v určenom otvorenom priestore ústavu v trvaní najmenej jednej hodiny, prijať návštevu najmenej raz za kalendárny mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín v čase určenom riaditeľom ústavu alebo ním určeným príslušníkom zboru,  najmenej dvakrát za kalendárny mesiac telefonovať najmenej 20 minút v čase určenom v ústavnom poriadku prostredníctvom telefónneho zariadenia umiestneného v ústave najviac piatim osobám, to neplatí pre telefonovanie s obhajcom.

Zo zákona o výkone väzby vyplýva, že obvinený, ktorý je v kolúznej väzbe, môže prijať návštevu iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.

Jeden je za mrežami, druhý na slobode: Podnikateľ Kočner a exriaditeľ TV Markíza Rusko na archívnej snímke TASR.

Obvinený v kolúznej väzbe prijíma a odosiela korešpondenciu prostredníctvom príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu okrem korešpondencie s obhajcom a zákonom určenými inštitúciami.

Obvinený v kolúznej väzbe môže telefonovať iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť pri telefonovaní.

Predchádzajúci súhlas príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu na telefonovanie obvineného s obhajcom sa nevyžaduje.

Ako vyzerá jeho denný režim? Pohybuje sa vo väzenskom alebo v civilnom oblečení?

Podľa zákona o výkone väzby riaditeľ ústavu vydá ústavný poriadok, ktorým sa upravuje výkon práv, povinností a obmedzení obvinených a uplatňovanie poriadku a disciplíny. Súčasťou takéhoto ústavného poriadku je časový rozvrh dňa, ktorý určuje denný režim obvinenej osoby.

Odievanie obvinenej osoby taktiež určuje zákon o výkone väzby, pričom obvinený má právo na odev a obuv, ktoré zodpovedajú klimatickým a mikroklimatickým podmienkam a zabezpečia ochranu jeho zdravia pred nepriaznivými účinkami týchto podmienok.

Na archívnej snímke TASR časť budovy väznice v Leopoldove, tzv. Hrad.

Obvinený môže používať aj vlastný odev, bielizeň a obuv, ak sú hygienicky nezávadné a má zabezpečenú ich pravidelnú obmenu na vlastné náklady. Inak používa ústavný odev, bielizeň a obuv.

Rešpektujú ho ostatní väzni či väzobne stíhaní? Prichádza s niekým z nich do kontaktu? Alebo je na cele sám?

V súlade so zákonom o výkone väzby sa pri umiestňovaní obvineného do cely dbá na to, aby bol zabezpečený účel výkonu väzby.

Zároveň k ostatnej časti otázky rovnako platí, že vzhľadom k tomu, že nedisponujeme súhlasom dotknutej osoby, nie sme oprávnení poskytnúť požadované informácie týkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby.

Má možnosť sledovať svoj proces? Má prístup k televízii a k tlači?

Obvinená osoba má v zmysle zákona o výkone väzby možnosť na vlastné náklady používať v cele vlastný rádioprijímač a televízny prijímač. Obvinený má taktiež právo na vlastné náklady si predplatiť dennú tlač a časopisy a objednať si knihy.

Dennú tlač a časopisy môže obvinenému predplatiť aj iná osoba, ak tieto budú do ústavu dodávané poštovým podnikom.

Kočner sa chce zúčastniť hlavného pojednávania vo veci údajného falšovania zmeniek, ale vypovedať chce v prípade, že sa hlavné pojednávanie vykoná v priestoroch Ústavu na Výkon väzby v Bratislave, alebo aj v inom väzobnom ústave okrem toho v Leopoldove, kde sa nachádza. Podľa jeho obhajcov ide v jeho prípade o bezprecedentný postup v slovenskom väzenstve, a to v súvislosti s podozrením, že je sústavne pri poradách s obhajcami monitorovaný vo výsluchovej miestnosti 4. Čo by ste k tomuto obvineniu uviedli? Prečo mu je prideľovaná stále tá istá miestnosť?  Alebo ide len o jeho domnienku?

Tak ako bolo viacerým médiám k tejto téme už poskytnuté stanovisko Zboru väzenskej a justičnej stráže uvádzame, že úkony OČTK a obhajcov sa v ústave vykonávajú v miestnostiach na to určených tak, aby boli zabezpečené nároky OČTK a obhajcov na jednotlivé úkony s väznenými osobami.

Advokát Marek Para (zdroj: TASR)

Ústav Leopoldov má 10 miestností určených na vykonávanie procesných úkonov OČTK a obhajcov s väznenou osobou. Nie je pravdou, že úkony sú vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti, o počte úkonov v jednotlivých miestnostiach je vedená presná evidencia.

Zbor väzenskej a justičnej stráže nie je oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov OČTK a obhajcov s väznenou osobou.

Autor: Ľudovít Kusal

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tínedžera odsúdili za vraždu násilného otca. Každý deň pod strechou s násilníkom je hazard so životom ženy aj detí, varuje psychologička

0:02 Tínedžera odsúdili za vraždu násilného otca. Každý deň pod strechou s násilníkom je hazard so životom ženy aj detí, varuje psychologička

ROZHOVOR Prípad otcovraždy, keď pred dvoma rokmi vtedy 17-ročný Dávid Bako, zavraždil vlastného otca…