Základne USA a Arabi, Navaľnyj, Ukrajina. Tereza Spencerová znovu dopĺňa, o čom sa u nás mlčí

15. 6. 2017 11:00

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „USA majú v Katare štáb Centrálneho velenia armády, ďalšie základne majú v Saudskej Arábii a vo všetkých tmárskych monarchiách Perzského zálivu. Tieto základne boli až doteraz vnímané ako akási záruka istoty bezpečia tamojších monarchov pred vonkajšími vplyvmi a tlakmi. A zrazu sa ukazuje, že americká náklonnosť sa dá jednoducho kúpiť,“ vysvetľuje najnovšiu anabázu na Blízkom východe analytička a editorka periodika Literární noviny Tereza Spencerová. V rámci pravidelného zhrnutia udalostí z ostatných dní na Parlamentných listoch uvádza aj podrobnosti o dohode o bezvízovom styku medzi EÚ a Ukrajinou.

Základne USA a Arabi, Navaľnyj, Ukrajina. Tereza Spencerová znovu dopĺňa, o čom sa u nás mlčí
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová v Rijáde
reklama

Európska komisia začala konanie proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku, že odmietli prijať utečencov na základe kvót. Česká vláda sa rozhodla neustupovať aj za cenu toho, že bude platiť pokutu. Prezident Zeman dokonca použil slová, že kvóty sú narušením suverenity krajiny a že kto skloní šiju raz, skloní šiju vždy. Sú také dramatické slová na mieste? Je postup českej vlády správny?

Správny-nesprávny; to asi záleží čisto na uhle pohľadu daného človeka. Mne osobne skôr príde akési podivné, až neuveriteľné, ako sa naše proúnijné strany pred voľbami pustili do Bruselu v nijako neskrývanej snahe pretiahnuť voličov od menších strán, ktoré sa na boji proti migrácii profilovali. Ale čo budú robiť po voľbách, keď sa im prípadne podarí zostaviť vládu? Veď napríklad Sobotka je v poslednom čase s Junckerom „jedna ruka“, a tak by som sa na nejaký iný ako hraný rozkol medzi Prahou a Bruselom nespoliehala. Skrátka posledné kroky českých politických „elít“ mi prídu krajne nedôveryhodné. O to viac, že verdikt o treste môže prísť až o pár mesiacov alebo napríklad aj rokov, takže hurá, „robme si, čo chceme“, máme bianko šek.

Kto chce viac, nemá nič, zaznelo nad postupom Theresy Mayovej pri britských voľbách. Čo hovoríte na ich výsledok? A ako vysvetliť fakt, že Jeremyho Corbyna volila väčšina mladých?

Zatiaľ čo mladí Briti poznajú reálnu tvár kapitalizmu, mnohí z našich majú oproti tomu pocit, že zo škôl vedia všetko o reálnej tvári „socializmu“ – alebo čo to u nás vlastne bolo – a neustále proti nemu bojujú, hoci tu už viac ako štvrťstoročie nie je... Trochu tragédia, trochu fraška.

A čo sa týka tých v Británii: čo dodať? Ďalší pozoruhodný prepočet konzervatívcov. Vždy to iste myslia dobre, ale „tí ľudia“ im to večne pokazia! Netuším, k čomu toto zdeformované videnie reality povedie, ale počítajme s pokračujúcim tápaním okolo brexitu aj samotnej budúcnosti Británie.

Theresa Mayová

Theresa Mayová. Zdroj: TASR

Ako nakoniec uspeli Saudskoarabi so svojím žalovaním na Katar, že podporuje terorizmus a spolupracuje s Iránom? A ako dopadol ten zvláštny spor o to, či za to zase – áno, aj za to – nemôže Putin? Pomohla celá vec nervóznemu a chudobnejúcemu saudskoarabskému vedeniu?

Saudskoarabi si za skoro 400 miliárd dolárov v zbrojných zákazkách a investíciách do americkej infraštruktúry „kúpili“ Donalda Trumpa, ktorý očividne na ich prianie – a s ľahkosťou jemu vlastnou – zahrnul Irán a s ním neskôr aj Katar všetkými možnými obvineniami, na aké si len spomeniete. Podpora terorizmu medzi nimi, samozrejme, nechýbala, aj keď ju v prípade Iránu nemožno nijako doložiť, ak si odmyslíte plamenné, ale faktograficky krívajúce prejavy izraelského premiéra a ďalších tamojších politikov. Samotní Saudskoarabi pritom sponzorujú Daeš, ale koho to dnes zaujíma, že?

Lenže za Katar sa postavilo Turecko, Irán a katarský minister zahraničia si zaletel po podporu aj do Ruska. Vraj sa tam zhodol na spoločných cieľoch vo vojne v Sýrii, čo je pozoruhodné, pretože Katar financoval až doteraz sýrsku franšízu al-Káidy a do sýrskej opozície za uplynulých šesť rokov podľa rôznych odhadov „nalial“ vyše tri miliardy dolárov. Čo s tými „demokratickými“ chudákmi, ktorí si navykli na nevysychajúci katarský wahhábistický prsník, teraz asi tak bude?

A proti tomuto trojbloku sa Saudskoarabom podarilo zaplatiť si koalíciu „vplyvných“ sunnitských krajín typu Maldív... Čiže chceli potvrdiť svoju vodcovskú pozíciu v moslimskom svete a zistili, že to vlastne skoro nikoho nezaujíma. Ich imidž je v troskách rovnako ako ekonomika alebo viac ako dva roky trvajúca agresia proti Jemenu... Chalas. To je po arabsky „koniec“.

Pritom sa ale z celej tej krízy, ktorá sa podľa mňa pomaly, ale isto končí, vynára jedno ponaučenie. USA majú v Katare štáb Centrálneho velenia armády, ďalšie základne majú v Saudskej Arábii a vo všetkých tmárskych monarchiách Perzského zálivu. Tieto základne boli až doteraz vnímané ako akási záruka istoty bezpečia tamojších monarchov pred vonkajšími vplyvmi a tlakmi. A zrazu sa ukazuje, že americká náklonnosť sa dá jednoducho kúpiť a jedna krajina s americkými základňami sa pod vymyslenou zámienkou takmer vrhne na inú krajinu s americkými základňami. Neviem, ako by reagovali americkí vojaci v Katare, keby na nich vyštartovali americkí vojaci od Saudskoarabov a americkí vojaci napríklad z Kuvajtu skúšali sprostredkovať zmier... Nie, vážne, Trump jednoznačným príklonom k Saudskoarabom len viac oslabil dôveryhodnosť USA na Blízkom východe. A nielen tam, samozrejme, nezabúdajme, že veľa amerických základní je „kvôli jej bezpečnosti“ aj v Európe. Kto by im ešte tak asi veril, keď sa už všeobecne a nabetón vie, že si ich služby môže ktokoľvek vrátane sponzorov teroristov, a to zdôrazňujem – jednoducho kúpiť alebo možno aj predplatiť? Mimochodom, Katar sa podľa všetkého z tlaku vykúpil zmluvou, podľa ktorej z USA odkúpi staré stíhačky F15 za 12 miliárd dolárov.

Ukrajinci teraz môžu cestovať do EÚ bezvízovo. Radujete sa aj za nich? Je to dobrý krok? Inak ako si vysvetliť to, že známy ukrajinský radikál Turchynov spochybnil ďalší zmysel „protiteroristickej operácie“ na Donbase? Žeby sa skutočne pohli ľady?

Prezident Petro Porošenko bezvízový styk so Západom Ukrajincom sľuboval už roky ako akúsi „záchranu z nebies“ a konečný dôkaz o historickej spolunáležitosti Ukrajiny so Západom. Teraz sa vypína, že to všetko zariadil len on a nikto iný. Nech, ničím iným pozitívnym sa ani pochváliť nemôže. Osobne si však myslím, že pre Ukrajincov je bezvízový styk, ak s ním nie je spojené aj pracovné povolenie, vcelku bezcenný. Oni potrebujú pracovať a posielať domov peniaze, nie mať povolené tri mesiace obdivovať Eiffelovku. A v príslušnej zmluve je navyše klauzula, podľa ktorej „prehnané“ porušovanie dohody – tým je myslená ilegálna práca Ukrajincov v EÚ v masovom meradle – všetko znovu anuluje. Takže ani neviem, či sa radujú alebo nie. O to viac, keď lukratívne vydávanie biometrických pasov ovládla mafia a členské štáty EÚ chcú od Ukrajincov pri vstupe nielen zaistené bývanie v hoteli, ale aj pomerne vysokú hotovosť na prvý mesiac pobytu...

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zdroj: SITA

V oblasti toho Turchynova naozaj neviem, pretože v Kyjeve – rozparcelovanom medzi rôzne oligarchické skupiny – si každý hovorí, čo chce. Asi má dôvod, prečo ísť proti Porošenkovi, ktorý ďalej sľubuje vrátenie Krymu a bohviečo a ani pritom zrejme netuší, či ho ešte vôbec niekto počúva. Veľmi by som si to nevšímala. Rozuzlenie ukrajinskej „krízy“ príde podľa všetkého zvonku vo forme nejakej dohody USA a Ruska, možno nejakú roličku zohrajú aj Nemecko s Francúzskom.

Prebehol Deň Ruska, v rámci ktorého milióny Rusov slávili oficiálny sviatok a v Moskve sa potom konal míting opozície pod vedením Alexeja Navaľného. Toho zadržala polícia rovnako ako stovky osôb. Ruské úrady tvrdia, že Navaľného akcia bola neohlásená. Západné médiá tvrdia, že ruské úrady sa Navaľného boja, pretože boduje u mládeže. Kde je objektívna realita?

To zatýkanie rôznych aktivistov – vraj ich po celom Rusku skončilo na výsluchu asi tisíc – fakt nechápem. Veď Navaľného v 13-miliónovej Moskve prišlo osobne podporiť asi osemtisíc ľudí, v ďalších mestách sa účasť na „demonštráciách“ počítala v stovkách. Inými slovami, Navaľnyj je síce miláčikom západných médií, ktoré okolo neho našľahávajú všemožné aureoly, ale reálna sila schopná zosadiť Putina a jeho oligarchický establishment to rozhodne nie je. Vo voľbách pravidelne získava asi 2 percentá a k takému „súperovi“ by som sa ja osobne správala so vznešenou – hoci možno aj prezieravou – blahosklonnosťou. Avšak vlastne ani neviem, kto všetko po celom Rusku vydával tie príkazy na zatýkanie – či to prišlo rovno z Kremľa alebo či si svoju moc len nedokazovali rôzni oblastní a krajskí mocipáni. Výsledok je však z môjho pohľadu trápny.

Navaľného zatknutie v Moskve

Navaľného zatknutie v Moskve. Zdroj: Twitter/Le Globe

Ale v každom prípade je zaujímavé, že Navaľného kritizujú ostatní ruskí liberálni opozičníci vrátane aj u nás známeho Andreja Zubova alebo Leva Ponomaryova. Vraj sa snaží získať pre seba celú slávu a celému opozičnému hnutiu ako celku tým škodí. A práve v tom mu však pomáhajú západné médiá a politici. Výsledok je teda – znovu – trápny.

Už minule sme hovorili o európskom pláne na vybudovanie vlastných vojenských síl schopných zasahovať v zahraničí. Teraz bolo deklarované, že jadrom tých síl by malo byť vojsko Francúzska ako najsilnejšej armády EÚ po odchode Británie a jedinej krajiny, ktorá bude mať v EÚ jadrové zbrane. Je dobré sa k niečomu takému pridávať? Pravdepodobne sa pridá Nemecko, bude to teda klasický nemecko-francúzsky tandem. A taká naivná otázka: Keď to budú sily určené na zásahy v zahraničí, budú to podľa vás zásahy posvätené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN? Ak niečo také v dnešnom svete vlastne ešte niekoho zaujíma...

Úprimne povedané, nemá zmysel sa baviť o tom, čo bude alebo nebude o nejakých desať rokov. To, že každý dnes hádže na stôl nejaké myšlienky a plány, je síce pekné, ale čo my vieme, čo o tých desať rokov, keď by sa mala tá únijná armáda „zhmotniť“, vôbec bude. Čo ak za „zahraničie“, kde bude chcieť zasahovať, bude v tom čase považovaná aj Česká republika alebo stredná Európa všeobecne? Pripadá vám to ako šialená myšlienka?

A OSN? Je to čoraz väčšia „kôlnička na drevo“. Sama za to ani nemôže, pretože ju tvoria štáty a tie vplyvnejšie sa jednoducho v čím ďalej, tým väčšej miere rozhodujú podľa svojich záujmov, lebo v OSN vidia predovšetkým zastaranú zvieraciu kazajku. A spočítali si, že je pre ne výhodnejšie „ísť si za svojím“, než sa pokúšať o racionálnu reformu svetovej organizácie. Uvidíme, čo bude ďalej, ale osobne si myslím, že rešpektovaná a všetkými štátmi uznávaná OSN potrebná je – svet s ňou nebude v takom chaose ako bez nej. To by však rozhodujúce členské štáty museli chcieť s tým „niečo“ robiť. Namiesto toho USA hrozia priškrtením peňažných tokov, Čína chce v Afrike, kde so Západom súperí o ekonomický vplyv, zrušiť ľudskoprávnikov OSN, pretože asi nadržiavajú Západu, Izrael chce zrušiť agentúry pomáhajúce okupovaným Palestínčanom... Ak sa niečo radikálne nezmení, OSN mieri do bezvýznamnosti. A to je podľa mňa škoda. Ako hovorím, svet určité pravidlá potrebuje a s nimi aj miesto, kde sa na nich môže dohodnúť bez toho, aby sa hneď bojovalo...

Na záver tradičná otázka: Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Nič konkrétne mi nenapadá, ale svet, v ktorom platí čoraz menej pravidiel, skoro každý deň prináša niečo zaujímavé...

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Martin Huml
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zrejme musela prejaviť, odkiaľ politicky vychádza. Zhodnotil prejav prezidentky Čaputovej o stave republiky Ján Baránek

19:30 Zrejme musela prejaviť, odkiaľ politicky vychádza. Zhodnotil prejav prezidentky Čaputovej o stave republiky Ján Baránek

ROZHOVOR Viac-menej nebol zlý, no to, že pochádza z Progresívneho Slovenska, bolo cítiť. „Ona asi mu…