Výsledok samitu v Bratislave je do značnej miery rozpačitý, myslí si politologička

19. 9. 2016 7:30

Vyjadrenia politikov po samite boli optimistické, ale v skutočnosti výsledok je do značnej miery rozpačitý. Deklarovanie namaľovania akejsi cestovnej mapy je síce pekné, ale v skutočnosti nevieme, čo presne obsahuje, navyše jej publikované ciele boli známe a zverejnené už dávno pred samitom, čiže nevzišli z diskusie lídrov v Bratislave. Pre TASR to uviedla politologička venujúca sa problematike EÚ Radoslava Brhlíková.

Výsledok samitu v Bratislave je do značnej miery rozpačitý, myslí si politologička
Foto: TASR
Popis: Neformálny summit v Bratislave
reklama

"Dalo sa to očakávať, keďže mnohí lídri majú krátko pred voľbami vo svojich krajinách a pravdepodobne niektorí sa už na plnení tejto mapy nezúčastnia vo vrcholových pozíciách - čakajú nás voľby v Nemecku, vo Francúzsku, referendum v Taliansku a asi aj v Španielsku," uviedla politologička.

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa podľa jej slov vyjadril, že diskusia lídrov by mala byť "brutálne úprimná", no z tlačovej konferencie a z vyjadrení, napríklad maďarského premiéra Orbána či talianskeho premiéra Renziho, zaznieva kritika a z toho možno dedukovať, že "psy zaštekali, ale karavána ide pokojne ďalej tak ako doteraz".

"Z vyjadrení nie je jasné, či lídri pochopili a uvedomujú si, čo od nich občania skutočne očakávajú. Jediní sa k tým očakávaniam vyjadrili na úvod samitu asi grécky premiér Tsipras a český premiér Sobotka, ale ich požiadavka rovnomernejšieho a spravodlivejšieho prerozdeľovania bohatstva akosi zanikla a ja túto základnú požiadavku ani nevidím v cestovnej mape. To znamená najmä prehodnotenie postoja k takým globálnym dohodám, ako je CETA a TTIP, či k rovnakým mzdám za rovnakú prácu alebo európskemu poisteniu v nezamestnanosti či materskej dovolenke," vysvetľuje politologička.

Pokiaľ ide o spoločnú bezpečnosť, odborníčka hovorí o tom, že v tejto oblasti sa opäť prejavujú rozpory v chápaní medzi Nemeckom a Francúzskom na jednej strane a minimálne krajinami východnej Európy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …