Tretia svetová vojna? Tereza Spencerová vecne a jasne o hrozbách úderov USA na Rusko

6.10.2018 0:00

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Rusko už roky opakuje, že USA dohodu INF porušujú tým, že v Európe rozmiestňujú svoj systém protiraketovej obrany, pričom niektoré také americké rakety sú stredného doletu alebo môžu byť príslušne upravené a sú schopné niesť jadrové hlavice. Američania tvrdia, že nič neporušujú, a naopak vinia Rusov, že INF porušujú tým, že testujú pôvodne námorné rakety Kaliber vo verzii upravenej na odpaľovanie z pevniny. A Rusi zase všetko popierajú,“ vysvetľuje analytička a editorka periodika Literární noviny Tereza Spencerová najnovšie vyhlásenie USA, že Rusku „zničia“ jeho rakety dlhého doletu. V rámci pravidelného zhrnutia udalostí z ostatných dní na Parlamentných listoch sa venuje napríklad aj francúzskemu prezidentovi Macronovi.

Tretia svetová vojna? Tereza Spencerová vecne a jasne o hrozbách úderov USA na Rusko
Foto: TASR
Popis: Vlajky USA a Ruska, ilustračné foto

Američania po boku spojencov v NATO začali nadávať Rusku za strely stredného doletu. Vraj ich vyrábajú v rozpore s medzinárodnými dohodami a padla dokonca hrozba, že ich budú Rusom „ničiť“. Tá hrozba je už zmiernená. O čo presne ide? Takáto strela vraj zničí cieľ jadrovým výbuchom do 10 minút. Ide všeobecne o silné slová alebo chce niekto opäť pritvrdiť muziku?

To je problém zmluvy o raketách stredného doletu (INF), ktorú kedysi dávno podpísali ešte Reagan s Gorbačovom. Zakazovala rakety s doletom nad 500 a pod 5 500 kilometrov odpaľované z pevniny, pretože ich relatívne krátky čas letu fakticky umožňoval jednej strane útok, na ktorý by druhá strana ani nestačila reagovať. Nefungovala by tak rovnováha doktríny „vzájomne zaručeného zničenia“ a s ňou aj celé „jadrové odstrašovanie“, čiže akýsi „jadrový zmier“. A tak, aby predišli vojne, rakety stredného doletu zakázali, ako som už naznačila, ale len pri odpaľovaní z pevniny, nie z mora.

Rusko už roky opakuje, že USA dohodu INF porušujú tým, že v Európe rozmiestňujú svoj systém protiraketovej obrany, pričom niektoré také americké rakety sú stredného doletu alebo môžu byť príslušne upravené a sú schopné niesť jadrové hlavice. Američania tvrdia, že nič neporušujú, a naopak vinia Rusov, že INF porušujú tým, že testujú pôvodne námorné rakety Kaliber vo verzii upravenej na odpaľovanie z pevniny. A Rusi zase všetko popierajú a hovoria... Skrátka, medzi USA a Ruskom panuje „nezhoda“ v otázke technickej špecifikácie rôznych typov rakiet.

A do toho vstúpila veľvyslankyňa USA pri NATO Kay Baileyová Hutchisonová, že vraj USA budú musieť tie ruské rakety „zlikvidovať“. Potom síce, ako pripomínate, svoju formuláciu skúšala rôzne mierniť, ale je jasné, že akékoľvek americké bombardovanie Ruska by viedlo k veľkej, podľa všetkého tretej svetovej vojne. Pani Hutchisonová je dlhoročná republikánska politička s nulovými vojenskými skúsenosťami, a tak možno predpokladať, že tú útočnú formuláciu od niekoho začula, možno jej niekto aj poradil, ale pretože predpokladám, že tretiu svetovú nikto nechce, lebo by z nej nevyšiel so zdravou kožou, tak ani teraz nie sme svedkami príprav na konflikt medzi USA a Ruskom, ale skôr len nejakého pentagónskeho „našľahávania“ hrozieb a problémov, aby mohol vojensko-priemyselný komplex zdôvodniť ďalšie miliardové výdavky na ďalšie zbrojenie. Koniec koncov, blíži sa summit NATO a na ňom sa nebude robiť nič iné, než že sa budú vymenúvať možné aj nemožné hrozby a súčasne navyšovať „povinné odvody“ americkým zbrojovkám... Napriek tomu si myslím, že súčasný horúci mier, ktorý vystriedal studenú vojnu, vydrží.

Minule ste hovorili o slabnutí USA, v zrkadle vývoja na Blízkom východe, kde sa Rusko, Irán a Turecko akosi dohodli na tom, čo bude so severozápadnou Sýriou. Darí sa uskutočňovať plán ničenia a evakuácie miestnych bojovníkov? Alebo ho už niekto prekazil?

Zatiaľ sa zdá, že pre tureckého prezidenta Erdogana bol podpis dohody s Ruskom o Idlibe, čím za pochvalného mručania Západu odvrátil ofenzívu proti tejto džihádistickej provincii, tým najľahším úkonom. Už mu totiž zostáva len necelých štrnásť dní na to, aby naplnil to, čo Putinovi sľúbil, teda že odzbrojí najradikálnejšie džihádistické skupiny, že pozdĺž Idlibu vznikne demilitarizovaná zóna a podobne. Ukazuje sa totiž, že Erdogana podľa očakávaní nepočúva napríklad al-Káida a ďalší „hardcore“ džihádisti, ale čo je horšie, tak do naplnenia dohody sa neženú ani tí „umiernení“, ktorých si Turecko počas celej vojny platilo a vyzbrojovalo. Zrazu sa skrátka môže ukázať, že Erdoganov vplyv v regióne nie je ani zďaleka taký, ako by si on sám želal. A z toho by zase plynulo, že aj pre ostatné zainteresované štáty stratí svoje „čaro“. Ale vyzerá to, že mu trochu nečakane prišiel na pomoc Damask, ktorý ústami svojho ministra zahraničia lehotu na odzbrojenie džihádu z polovice októbra posunul až niekedy na december. A dodal, že všetky miestne džihádistické oddiely môžu zostať a „regulovať svoj status so sýrskymi bezpečnostnými silami“, zatiaľ čo všetci cudzinci „musia odísť cez Turecko do krajín svojho pôvodu“. To bude zase na Západe vlna nevôle – veď my tých svojich občanov džihádistov späť do Európy radšej ani nechceme. Radšej by sme chceli, aby v tom Idlibe zahynuli a my by sme potom mali aspoň zámienku kritizovať Sýriu za to, že tam zlikvidovala haldy „krásnych sekulárnych, feministických a genderovo uvedomelých bojovníkov za demokraciu“...

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

Tak Skripaľa vraj zabila veľká šarža ruských tajných služieb. Vysoký agent, ktorý evakuoval Janukovyča z Kyjeva a bojoval na Donbase. Aké informácie sú k dispozícii? A už sa vymýšľajú ďalšie sankcie?

Musím sa priznať, že prestávam tú „kauzu Skripaľ“ sledovať, lebo sa už tak rozkošatila, že už nestíham ani čítať, nieto si zapamätať, čo všetko tí ruskí superagenti kde, kedy a ako spáchali. Len mám stále taký pocit, že s každou ďalšou a divokejšou kapitolou je to všetko predovšetkým len snaha odpútať pozornosť od dier a nezrovnalostí na samom začiatku príbehu, ktoré Londýn stále nevysvetlil...

Izolácia Ruska nejako nefunguje. Putin sa znovu stretol s rakúskym kancelárom, videl sa s prezidentom Srbska, sú tu vrelé vzťahy s Orbánom... Čo to všetko znamená? Inak, časť českých médií a politikov sa bojí, že ak Rusi získajú zákazku na dostavbu Jadrovej elektrárne Dukovany, geopoliticky Česko zovrú a ovládnu na celú generáciu. Aj vy z toho máte strach?

No, znamená to len toľko, že izolácia Ruska nefunguje, ako hovoríte, ale to je predsa očividné už dlho. Koniec koncov, ten zoznam západných politikov, ktorí s Putinom v uplynulých mesiacoch rokovali, je oveľa dlhší, pričom sa začína Trumpom a končí Merkelovou s Macronom. V praxi to azda ukazuje len to, ako veľmi sú mimo reality ľudia, ktorí tú „izoláciu“ stále omieľajú. Osobne by som sa touto témou asi ani nezaoberala.

Vladimir Putin a Sebastian Kurz

Vladimir Putin a Sebastian Kurz  Zdroj: TASR

A čo sa týka vami spomínaného „geopolitického zovretia“ vďaka Dukovanom. Iste by vzrástla naša energetická závislosť od ruských firiem, ale hovoriť rovno o „zovretí“? Veď sme predsa členmi NATO a EÚ, tak ako by nás mohli Rusi „zovrieť“? Veď keby nám bolo fakt zle, tak by nám naši spojenci okamžite pribehli na pomoc, nie? Alebo vy si to nemyslíte?

No, dobre, bez srandy: Problém je, že otázka reaktorov v Dukovanoch je otázkou najbližších dekád, zatiaľ čo dnes tu u nás všetko vidíme len tak nejako paronoidne, čierno-bielo, v extrémnych spolitizovaných polohách, ale normálny svet sa obvykle odvíja v množstve odtieňov nudnej a neradikálnej sivej. Nieto svet budúci. A ak si niekto myslí, že je lepšie byť v „zovretí“ amerického Westinghousu v časoch Trumpovej „Ameriky predovšetkým“, keď je alfou a omegou vyžmýkať z Európy čo najviac peňazí... Možno by to v praxi bolo len z kaluže pod odkvap. Nehovoriac o tom, že si práve na Westinghouse robia zálusk Číňania, takže ktovie, v koho „zovretí“ by sme nakoniec skončili. Alebo prípadne v „zovretí“ francúzskom? Boli by k nám v Areve lepší len preto, že naši vojaci v Mali pomáhajú strážiť francúzske uránové a zlaté bane? Nie som si istá... A to všetko v situácii, keď sme aj tak v ekonomickom „zovretí“ Nemecka, ktoré si nás „zovrie“ ešte viac, až sa dostavia Nord Stream II... S ruským plynom. Zamotané, že?

Erdogan prišiel do Nemecka a akosi sa tam správal trochu ako doma. A bezpečnostné zložky mu vyšli v ústrety. Ako je to s tými ľudskými právami v Turecku? Napríklad v porovnaní s Ruskom.

Fakt neviem, ako porovnávať ľudské práva v Turecku a v Rusku, v štátoch, z ktorých ten prvý prechádza pomaly od sekularizmu k islamu a ten druhý má pätinu obyvateľstva moslimského vyznania a k tomu hľadá akési svoje dávne kresťanské korene. Alebo napríklad v Amerike, kde policajti beztrestne strieľajú černochov po stovkách. Alebo napríklad vo Švajčiarsku si teraz odhlasovali zmenu zákona, na základe ktorej možno za prejavy homofóbie a transfóbie dostať až tri roky väzenia natvrdo. Čiže väzenie za názor. Možno síce názor hnusný, ale stále len názor. Neviem, otázka ľudských práv je všeobecne akousi palicou Západu proti nepohodlným štátom, ale ich samotné poňatie na Západe začína byť neuchopiteľné. Abstraktné.

Svet obehla fotografia, na ktorej sa Emmanuel Macron fotí s dvoma tmavými chlapcami, pričom obaja robia trochu vulgárne gestá. Nedomyslel francúzsky prezident, čo robí, alebo to je nejaké plánované posolstvo? Mimochodom, ako zatiaľ hodnotíte jeho vládu? Dve tretiny Francúzov mu neveria. Čo ten „francúzsko-nemecký“ motor európskej integrácie, čiže teraz Macron a Merkelová? Aj Merkelová utrpela politickú porážku, keď jej kandidát na šéfa poslaneckého klubu strany v súboji o túto pozíciu prehral.

Gestá síce možno vulgárne, ale vztýčený prostredník k určitej subkultúre jednoducho patrí. Len ma zarazilo, že mal Emmanuel Macron potrebu fotiť sa práve s nimi, lebo pochybujem, že si chcel získať ich sympatie a s nimi aj hlas. Takí týpkovia na voľby nechodia. Takže fotka síce zaujímavá, ale nechápem ju. Možno je to jednoducho „len“ fotka, ale na druhej strane, vrcholní západní politici nič nerobia „len tak“. Takže uvidíme, možno sa to ešte nejako vyjasní.

Áno, máte pravdu, Macronova domáca popularita neustále padá, a tak je namieste hovoriť skôr o nepopularite. A podobné je to na európskej scéne. Pred rokom vo svojom slávnom „proeurópskom“ prejave na Sorbonne predstavil 49 bodov, s ktorými hodlal zmeniť Európsku úniu. Dvadsaťsedem z nich zaspalo hneď po tom, ako ich oznámil, ďalší – ako napríklad parlament štátov eurozóny – si v príslušných krajinách nezískal žiadnu podporu a najslávnejšie nápady typu európskej armády možno ešte žijú, ale ak áno, tak sú zrejme v štádiu hlbokej ilegality. Skrátka, „zlatý chlapec“ sa počas roka ukázal ako „chlapec z mačacieho zlata“, ktorý už skúša získavať body azda len tým, že hrozí členským štátom vyhadzovom z EÚ. A to už je veľmi slabé aj na neho. A taký politik nemôže utvárať žiadny „úniový motor“ s nemeckou kancelárkou, ktorá má svojich domácich problémov viac než dosť. Tento „motor“ je skrátka aktuálne zadretý a nemá zmysel s ním počítať. Z hľadiska EÚ je to podľa mňa zlé, pretože zostávame trčať na mieste v čase, keď sú nutné nejaké rozhodné kroky a odvážne rozhodnutia, ale kde skrátka nič nie je, tak jednoducho nič nie je.

Angela Merkelová a Emmanuel Macron

Angela Merkelová a Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

Prebehli „oslavy“ výročia Mníchovskej dohody. Znela otázka: Ako usporiadať české globálne vzťahy tak, aby krajinu nikto znovu nezničil a nikto znovu nepodrazil?

Neviem, podľa mňa sa dejiny neopakujú, pretože svet beží dopredu a nevracia sa. Takže by som nevyvodzovala nejaké závery z toho, že už nás za posledných 80 rokov stihli podraziť tí zo Západu aj tí z Východu. Síce chápem, že to majú mnohí ľudia pevne vtlačené v podvedomí, ale dôležitejšie je sa rozhodovať podľa toho, čo je dnes. Mne by sa veľmi páčilo, keby sme dokázali dostať naše medzinárodné vzťahy čo najbližšie k rovine „ja pán, ty pán“, ale uznávam, že sa to ľahšie povie, ako urobí. Navyše to vyžaduje aj politickú reprezentáciu, ktorá by si za takýmto princípom zvrchovanosti stála, a nie som si istá, či tu u nás môže niekto taký niekedy prevážiť a zvíťaziť. V dnešnej až hysterickej dobe je to už úplne nereálne.

Čo by sme mali v najbližších týždňoch sledovať?

Neviem, každý deň prináša niečo zaujímavé...

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Martin Huml
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bez pravidiel, odkázal Putin Západu. Tereza Spencerová a novinky o Rusku, Číne a MH17

0:00 Bez pravidiel, odkázal Putin Západu. Tereza Spencerová a novinky o Rusku, Číne a MH17

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ Rusko aj Irán odstupujú od zbrojných dohôd? „Putin minulý týždeň na…