Tereza Spencerová: Keď je situácia zlá, začnite klamať, povedal Juncker. Naša situácia je však rovno zúfalá. Preto bude nevyhnutné zaviesť v rámci EÚ cenzúru

26. 5. 2018 10:00

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Uplynulý rok je svojím spôsobom prevratný v tom, že už to nie sú len lži kryjúce nejaké hanebnosti, ale že sa usilujú rovno o eskaláciu napätia, na konci ktorého by mohla byť ,tretia svetová‘ proti Rusku alebo Číne, prípadne obom,“ uvažuje nad medzinárodnou situáciou analytička a editorka periodika Literární noviny Tereza Spencerová. Má na mysli konkrétne rétoriku okolo kauzy Novičok, ale aj najnovšie vyhlásenie šéfa diplomacie USA Marka Pompea, ktorým tlačí Európu, aby vypovedala dohodu s Iránom. Spencerová ďalej v rámci svojho pravidelného zhrnutia udalostí z posledných dní na Parlamentných listoch varuje pred „panikárskymi“ textami, podľa ktorých nám nastávajúce talianske vládne Hnutie piatich hviezd chce vnucovať migrantov.

Tereza Spencerová: Keď je situácia zlá, začnite klamať, povedal Juncker. Naša situácia je však rovno zúfalá. Preto bude nevyhnutné zaviesť v rámci EÚ cenzúru
Foto: TASR
Popis: Dcéra bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa Julija
reklama

Napísali ste, že sa v poslednom čase dosť, naozaj dosť klame. Mysleli ste to len v bezprostrednej súvislosti so slovami ministra zahraničia USA Mika Pompea alebo aj pokiaľ ide o iné veci? Napokon klamanie je súčasťou politiky aj tej medzinárodnej.

Isteže, politici klamú úplne bežne, napríklad v rámci svojich predvolebných sľubov, svojich väzieb na oligarchov a špinavé peniaze alebo napríklad zatĺkajú a klamú, keď sa na nich prevalí niečo „škaredé“. To je bežné a koniec koncov sú to tiež „len ľudia“, aj keď pán profesor Koukolík ich vo svojich knihách vykresľuje oveľa brutálnejšie.

Ale uplynulý rok je svojím spôsobom prevratný v tom, že už to nie sú len lži kryjúce nejaké hanebnosti, ale že sa usilujú rovno o eskaláciu napätia, na konci ktorého by mohla byť „tretia svetová“ proti Rusku alebo Číne, prípadne obom. Nedávno pritom uplynul rok od chvíle, keď sa v Amerike začalo „vyšetrovanie“ údajných Trumpových väzieb na Rusko. Za ten čas sa síce nič preukazné nenašlo, zato sa však zistilo, že FBI aj NSA nasadili do Trumpovho štábu svojich „krtkov“, aby donášali štábu Clintonovej. Inými slovami, že bezpečnostné zložky demokratického štátu vstúpili do vnútropolitického vývoja na strane jedného z kandidátov. To je malér ako hrom. A okrem toho sa v posledných dňoch ukazuje, že ak niekto ovplyvňoval voľby haldami peňazí, boli to Saudi a Spojené arabské emiráty, nehovoriac o Izraeli a židovskej loby. Takže čo? Takže nič. 

Potom sa zjavila pozoruhodná kauza Skripaľ, ktorá už stačila zmutovať do bohviekoľkej a čoraz nepravdepodobnejšej verzie, z ktorej vyplýva azda jediné, teda že ruské bojové „bohviečo“, ktoré malo pozabíjať mnoho ľudí, nezabilo nikoho. Medzitým sa už však vie, že sa ten „Novičok“ patentoval aj v USA a produkovali ho dokonca aj v tej Veľkej Británii, ktorá bez ohľadu na aktuálnu blamáž – podľa britských médií – sľubuje, že bude na zhoršovanie vzťahov s Ruskom ďalej tlačiť a nútiť do toho aj svojich „spojencov“. Takže ktovie, aká „bomba“ bude ešte v dohľadnom čase odpálená.

Medzitým tu bolo množstvo zaručených správ o „chemických útokoch v Sýrii“, pričom podklady k nim dodávali takzvané Biele prilby. Spojené štáty ich pred pár dňami prestali platiť, pretože oblastí, kde by mohli po boku džihádu a al-Káidy pôsobiť, už citeľne ubudlo a „rozčuľovať“ nejakými provokáciami Turecko, ktoré prostredníctvom „svojich bradáčov“ ovláda severozápad Sýrie, sa Washingtonu určite neoplatí.

Zato Británia, ktorá stála pri „zrode“ píárových Bielych prílb, v ich financovaní ďalej pokračuje, čím sa dá možno vysvetliť, prečo sa nedávny oslavný šot Českej televízie o Bielych prilbách čiastočne nakrúcal v Londýne a ponúkal divákom názory práve britského politika... Ale ako sa niekto môže tváriť vážne pri obhajovaní „dôkazov“, ktoré mu dodala organizácia, ktorú si platí práve preto, aby vytvárala argumenty na nové a nové útoky a tým aj predlžovanie vojny v Sýrii? To je poriadne slabé aj na súčasných západných lídrov.

Ale predovšetkým je na hlavu to, že sa naši, myslím tým západní, politici stavajú do roly akejsi morálnej nadradenosti a prevahy, ktorú však dokladajú len „kauzami“, ktorých nereálnosť sa spravidla vždy prevalí.

A teraz do toho vstúpil ešte nový americký minister zahraničia a „kresťanský“ fundamentalista Mike Pompeo, podľa ktorého je Irán, ten arcilotor, aktívne zapojený do „atentátnických operácií v srdci Európy“. Očividne sa pokúša donútiť EÚ, aby prestala blbnúť a poslušne vypovedala jadrovú dohodu s Iránom, ale prvé komentáre naznačujú, že tým Európu hlavne „zaskočil“, pretože o ničom takom tu nemal nikto vrátane bezpečnostných expertov ani tušenie. A ak vezmeme do úvahy toto „prekvapenie“ a „podozrivú“ absenciu dôkazov tvrdení, ktoré inak môžu viesť rovno k vojne, tak sa asi zhodneme, že pán Pompeo jednoducho klame...

Mike Pompeo a Donald Trump

Mike Pompeo a Donald Trump Zdroj: TASR

A keď sa vám takých káuz nahromadí hneď niekoľko naraz a vy ste pritom ešte stále mysliaci človek, tak už sa, samozrejme, na všetkých západných politikov musíte dívať s podozrením a nedôverou, aj keby trebárs hovorili pravdu. Iste, ruská strana takisto klame – spomeňte si, ako z nich ako z chlpatej deky liezli tí „slušní človiečikovia“ na Kryme –, ale ruská vláda nie je mojou vládou. Je to jej problém a problém tamojších voličov. Mňa oveľa viac zaujíma, prečo klamú tí naši, lebo to oni spoluurčujú chod našich životov... A keď o našich životoch spolurozhodujú často klamaním, tak môj pocit únavy a znechutenia týkajúci sa budúcnosti len silnie.

Poslanecká snemovňa, respektíve jej časť, chce odhlasovať uznesenie, že jed Novičok sa v Česku nikdy nevyrábal a že prezident Zeman klame. Čo za tým vidíte? Snahu hľadať pravdu? Drnčanie telefónov z Bruselu a Washingtonu? A vôbec, keď zhrnieme všetko, čo o Novičoku vieme, tak sa nám výroky Zemana dostávajú do akého svetla?

Je úplne bizarné, že sa u nás ktosi – o to viac politicky už v podstate bezvýznamný – snaží o „pravde“ rozhodovať hlasovaním. A to po tom, ako si sami pre svoje potreby prekrútili, čo to Rusi vlastne povedali. Pôvodná formulácia Kremľa znela, že Novičok sa vyrábal nielen na území ZSSR, ale neskôr aj v USA, Británii, Švédsku alebo Českej republike. Ani slovo o tom, že práve od nás pochádzal ten jed, ktorý nezabíjal v Salisbury. Tu sa však zdvihla vlna, že nás vraj Rusi obviňujú z útoku na Skripaľa a neviem čo. A Zeman im vraj nahral, zradil našich spojencov a ešte pritom velezradil aj nás. Neuveriteľné. Dnes už sa považuje za preukázané, že sa tá látka vyrábala nielen u nás, ale aj v USA alebo Británii, takže sa skôr napĺňa to ruské konštatovanie, lenže „u nás“ (v Česku) bojovníci proti Rusku idú ďalej...

A vo svojom zápale tou hrou na rozdiel medzi „mikrosyntézou“ a „výrobou“ azda hodlajú rovno významne spochybniť – samozrejme, že hlasovaním – aj klasický fyzikálny zákon zachovania hmoty. Novičok tu síce bol, ale zmenou slova už tu v tom istom okamihu nebol. Čáry-máry fuk ako nový nástroj českej politiky. Ale možno je to tým, že práve tento zákon v roku 1758 ako prvý definoval Michail Lomonosov, teda Rus. Preč s tým! Kto by si v roku 1989 trúfol odhadnúť, že po 28 rokoch zdegeneruje naša demokracia na takú prabiednu úroveň?

Je pritom jasné, že všetci tí parlamentní politici, ktorí atakujú Zemana, by si dôvod našli aj bez Novičoku, o to viac, že letmý pohľad na ich aktivity napovedá, že už od volieb – a vlastne už dlho pred nimi – aj tak nič iné nerobia, než útočia na prezidenta. Ako náplň života, nieto ešte toho profesionálneho a politického, mi to pripadá dosť slabé, ale proti gustu žiaden dišputát. Prieskumy verejnej mienky ich už všeobecne stavajú mimo parlamentu, čo iste nebude náhoda, ale aj napriek tomu si idú tú svoju podivnosť... Na čo sa asi tak spoliehajú, že sa ešte stane?

A keď sme pri tej Británii, na množiacu sa mediálnu nespokojnosť okolo otázky, kdeže sú vlastne tí Skripaľovci, Londýn v stredu reagoval, ale zase tak zvláštne. Umožnil agentúre Reuters, aby sa na Juliju Skripaľovú pozrela cez živé video pripravené britskou políciou. Julija mala vopred pripravené poznámky a na otázky novinárov neodpovedala, ale vraj prehovorila, aby „rozjasnila niekoľko otázok“. Človek by až slzu vyronil.

Myslím si, že by sme všetci mali v hlave nosiť slová Jeana-Clauda Junckera: „Keď je situácia zlá, začnite klamať.“ Podľa toho možno konštatovať, že naša situácia nie je len zlá, ale rovno zúfalá. Preto bude naozaj nevyhnutné zaviesť v rámci EÚ cenzúru, pretože inak sa z toho „tí naši“ len tak nevyhrabú.

Ako vnímate predvolebnú kampaň tureckého prezidenta Erdogana? Čitatelia sú znepokojení jeho výrokmi, ktoré smeruje na Turkov žijúcich v Európe. Je dôvod sa znepokojovať alebo sú to len „kecy v kampani“?

Vynášať nejaké rozhodné súdy v prípade nestáleho Recepa Erdogana je, samozrejme, zradné, ale osobne by som všetko, čo dnes hovorí, pripísala blížiacim sa voľbám. Nemá v nich síce žiadneho skutočne nebezpečného protikandidáta, ale o to viac bude potrebovať vysokú volebnú účasť a tým aj výsledný silný mandát pre svoju ďalšiu politiku smerujúcu k monopolizácii moci.

A preto sa snaží rôznymi radikálnymi gestami a slovami „prebíjať“ aktuálne hlboké ekonomické problémy svojej krajiny, prepad tureckej líry na historické minimá, rovnako ako sa možno snaží odvádzať pozornosť od zrejme príliš veľkého sústa, ktoré si odhryzol vo vojne v Sýrii, v bojoch proti Kurdom, v aktívnej opozícii voči irackému Kurdistanu, ktoré ešte donedávna pre zmenu aktívne podporoval...

A nad tým všetkým sa, samozrejme, vznáša snaha o vytvorenie imidžu sťa veľkého politika a nefalšovaného „vodcu moslimov“, ktorý sa nebojí vzoprieť Spojeným štátom alebo Európe a aj Izraelu. Ale platí podľa mňa, že v skutočnosti žiadny zásadný konflikt so Západom nechystá, pretože by sa tým len sám zamotal do ešte väčších problémov, ktoré si Turecko nemôže dovoliť. Alebo naopak, zo žiadneho skutočného konfliktu so Západom by Erdogan (a jeho okolie) v skutočnosti nič pozitívne nezískal.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan Zdroj: TASR

Talianska vládna koalícia sa rodí s určitými problémami, pokiaľ ide o osobu premiéra, ale rodí sa. Už minule sme riešili dôvody, prečo z nej bude Brusel bolieť hlava, čo sa za posledný týždeň ukázalo. Aké vážne je to s „ohrozením jednoty EÚ“? A ako vnímate postoj Hnutia piatich hviezd, majoritného koaličného partnera, k migračným kvótam? To nie je niečo, čo by hralo do karát našej politike.

No práve, svojím spôsobom až „panikárske“ texty, podľa ktorých Päť hviezd chystá pomaly prijať „všetkých migrantov sveta“ a donútiť k tomu istému všetky ostatné štáty EÚ, teda vrátane strednej Európy, mi nejako nesedia, lebo úplne prehliadajú fakt, že budúca talianska vláda bude koaličná a Liga severu v nej bude raziť tvrdú protiimigračnú politiku. Čiže nič sa nestane, keď si pár dní alebo týždňov počkáme na to, aký „historický kompromis“ v tomto ohľade v reáli dosiahnu, a potom sa budeme môcť baviť ďalej o konkrétnych veciach.

Pritom však podľa všetkého už panuje ich zhoda na paralelnej mene, čo je predstupeň vystúpenia z eurozóny, možno sa ešte nezriekli ani požiadavky, aby im Brusel odpustil všetky dlhy... Takže áno, „ohrozenie jednoty EÚ“ tu je a veľké, pretože mnohé kroky Ríma a ich prípadná akceptácia z Bruselu môžu naštartovať zdrvujúci dominový efekt, o to viac, že „jednotu EÚ“ už tak ohrozuje skoro „každé nové ráno“ a problémy, ktoré sa hromadia, ako keby ich niekto prihadzoval rovno vidlami...

Na Donbase sa znovu intenzívne bojuje. Čo sa presne deje? Prečo práve teraz? K akému vývoju to celé smeruje? Kto má teraz horúcejšie hlavy?

Neviem, či sa – vzhľadom na počty strát po niekoľkých dňoch – dá naozaj hovoriť o intenzívnych bojoch, osobne by som takúto formuláciu asi nepoužila. A podľa niektorých ukrajinských politológov aktivizácia bojov zo strany ukrajinskej armády – a do nej začlenených radikálnych práporov Donbass a iných – súvisí s návštevou zvláštneho amerického vyslanca Kurta Volkera v Kyjeve.

Vzájomné ostreľovanie zrejme prepuklo predovšetkým ako snaha pripomenúť „svetu“, že tu Ukrajina a jej konflikt ešte stále sú, pretože sa na nich začína pomaly, hoci „v priamom prenose“, zabúdať. Priznám sa, že Ukrajinu a tamojšie prepadanie sa do čoraz väčšej zanedbateľnosti už ani ja veľmi nesledujem, takže neviem, prečo je nutné práve tomuto vyslancovi – veď rozhodnutia sa aj tak prijímajú o mnoho poschodí vyššie – predvádzať „bojovú rozhodnosť“, a to vrátane zabíjania civilistov. Čo mi pripomína, že Asad je zlosyn, pretože zabíja príslušníkov vlastného národa, Porošenko je frajer, keď robí to isté... Ale to len tak na okraj.

O situácii v krajine však jednoznačne vypovedá napríklad oznámenie ukrajinského ministerstva zdravotníctva, že spolu desať zahraničných farmaceutických firiem vrátane tých z USA, Singapuru alebo Dánska dostalo povolenie vykonávať na pacientoch ukrajinských nemocníc „klinické testy“ nových liekov. A na deťoch tiež. Vraj to vôbec nie je „strašidelné“...

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Zopakujem to, čo minule: Kríz je všade neúrekom, každý si určite nájde tú, ktorá bude jeho srdcu a nervovej sústave najbližšia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Martin Huml
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …