Tereza Spencerová: Dieťa pod vlakom? Nie prvý „migračný“ mŕtvy v Nemecku. Putinova karta, pozor

3. 8. 2019 0:03

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Nemyslím si, že by práve táto vražda mala Nemecko destabilizovať. Veď ten chlapec nie je zďaleka prvým mŕtvym, myslím tým, že nie je prvou obeťou politiky prijímania migrantov, a Berlín aj vláda sú stále vcelku stabilné,“ komentuje analytička Tereza Spencerová posledný „vlakový“ útok v Nemecku. Venuje sa aj plánovanému plynovodu Nord Stream 2: Vzniká ním na Západe trhlina?

Tereza Spencerová: Dieťa pod vlakom? Nie prvý „migračný“ mŕtvy v Nemecku. Putinova karta, pozor
Foto: TASR
Popis: Hasiči kráčajú pri vysokorýchlostnom vlaku ICE na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte
reklama

V Idlibe vraj opäť umierali civilisti a bombardovali nemocnice. Minule ste hovorili, že Rusi a Sýrčania sa do toho ešte „nepustili naplno“. Tak už sa pustili?

Nie, ešte sa do toho „nepustili naplno“, pokiaľ tým pojmom mienime nejakú väčšiu pozemnú ofenzívu, bez ktorej nie je možné obsadiť akékoľvek územie, bez ohľadu na to, koľko náletov sa podnikne. Aktuálne stále vládne jednotky s džihádom skôr bojujú o rôzne pozície na okrajoch susednej provincie Hamá.

V Nemecku došlo k vražde malého dieťaťa, ktoré strčil pod vlak žiadateľ o azyl z Eritrey. Zelená expertka na dopravu situáciu vyriešila radou, aby ľudia nevstupovali na kraj nástupišťa, kým vlak nepríde. Médiá hovoria, že Eritrejčan bol psychicky labilný, na druhej strane vraj príkladne integrovaný. Ako sa v tom všetkom vyznať? Ide o vec, ktorá môže Nemecko destabilizovať?

Nemyslím si, že by práve táto vražda mala Nemecko destabilizovať. Veď ten chlapec nie je zďaleka prvým mŕtvym, myslím tým, že nie je prvou obeťou politiky prijímania migrantov, a Berlín aj vláda sú stále vcelku stabilné. Bez ohľadu na mieru hrdelných zločinov. Ale máte pravdu, že nápad tej zelenej političky je naozaj bizarný.

Alebo, lepšie povedané, ak také postoje na nemeckej politickej scéne nevyvolávajú žiadne rezignácie, tak Pán Boh s nami a zlí preč. Aj keď viem, že tí zlí zostanú...

Polícia v Moskve zmlátila a pozatýkala stovky demonštrantov, ktorí sa dožadovali, aby k voľbám pripustili opozičných kandidátov. Alexej Navaľnyj je vo väzení a obáva sa, že ho otrávili. Ide o Putinov vynútený manéver, ktorým sa snaží udržať si kontrolu nad situáciou, alebo chce dať najavo, že niečo také nebude naďalej prechádzať? Dvíha mimosystémová opozícia v Rusku hlavu?

Jasné, že „Putin“ alebo, lepšie povedané, niekto, kto zodpovedá za bezpečnosť, chce dať najavo, že niečo také nebude prechádzať. Koniec koncov tie protesty sú nepovolené, organizátori o povolenie ani nežiadajú, len aby išli do konfliktu.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Na tej zatiaľ poslednej akcii bolo medzi 3 500 účastníkmi 700 blogerov a novinárov a tí by predsa nemali čo písať a točiť, keby bola akcia prípadne povolená a v pokoji. V ich podaní potom vzniká skoro dojem občianskej vojny, ale... A áno, polícia po konfliktoch pozatýkala vyše 1 200 ľudí, ale keď si zapísali ich osobné údaje, tak drvivú väčšinu z nich zase pustili.

Súd zatiaľ do väzby poslal azda len jedného z nich za to, že policajtovi spôsobil „telesnú bolesť a morálnu ujmu“, keď po ňom hodil kovový odpadkový kôš. Ponížený policajt, pretože udretý košom.

Na sobotu sa však chystá ďalšia demonštrácia, znovu bez povolenia a znovu zrejme taká, aby polícia zasiahla. Moskovský primátor už hovorí o ďalšej „chystanej provokácii“. Skrátka „nesystémová opozícia“, teda taká, ktorá sa nehodlá zúčastňovať zákonom definovaného politického boja, je teraz jednoducho „v laufe“.

Uvidíme, čo bude, teda či niekto plánuje nejakú „farebnú revolúciu“, ale počty by tomu zatiaľ nenapovedali. Význam celej akcie totiž naozaj treba vnímať z hľadiska skutočnosti, že na demonštráciu v 17-miliónovej Moskve prišlo celých 3 500 ľudí.

Samozrejme by som pokojne namietla, že keď sú to také zanedbateľné počty, mohli ich nechať tak, pretože polícia svojím zásahom logicky len vyvolá zbytočné vášne, ale v Rusku to robia takto. Možno si – hlúpo – hovoria, že keď už máme nejaký zákon, tak by sa mal dodržiavať. Neviem.

V tamojších médiách sa v každom prípade vedie diskusia na tému „povoliť alebo nepovoliť“ ďalšiu akciu. Či tak, alebo onak, aj tak to za nejaké ohrozenie Putinovej pozície nepovažujem. Prinajmenšom v tejto fáze.

A k tomu Navaľnému. Ruskí opozičníci tomuto miláčikovi západných médií nemôžu prísť na meno, pretože sa snaží uzurpovať všetku pozornosť len pre seba, a to aj na úkor funkčnosti alebo jednotnosti prípadného opozičného hnutia. Na ruskej opozičnej scéne je známy ako egomaniak a majster podrazov.

Alexej Navaľnyj

Alexej Navaľnyj  Zdroj: TASR

A teraz si predstavte, že si zase odnesiete 30-dňové väzenie za nejaké ďalšie vedomé a už rutinné porušenie zákona, čo on hrdo nazýva „občianska neposlušnosť“. Vôbec nič tým síce nedokážete, ale znovu ste v titulkoch západných médií! Hurá! Znovu sa pre vás rozbíjajú prasiatka západných mimovládnych organizácií na „podporu demokracie v Rusku“!

A zrazu sa vám do toho nejaká partia z reťaze odtrhnutých radikálov pobije na námestí s políciou. A vy ste zrazu na druhej koľaji a nikoho nezaujímate. Tak z ničoho nič príde alergická reakcia, ktorú možno, samozrejme, pokojne označiť za „otravu“, pretože to svojím spôsobom otrava aj je, a záujem zase mieri na vás.

Aspoň na tú hodinu, dve, kým vás zase z nemocnice – už znovu spľasnutého – vrátia na tých zvyšných asi štrnásť dní do zabehnutej basy.

Úprimne, mne ten Navaľnyj zo všetkého najviac pripadá ako diagnostikovaný kverulant. Vôbec nechápem, prečo sme si my, tu na Západe, zvolili za svojho „maskota“ práve jeho. V opozičných kruhoch tam sú oveľa zaujímavejší ľudia.

Hovorí sa o tom, že Nemecko odmietne všetky námietky voči plynovodu Nord Stream 2, ktorý prekáža najmä Poľsku, Ukrajine a USA. Ide o Putinovo víťazstvo? A čo to vypovedá o „ústretovosti“ Merkelovej k Ukrajine?

Neviem, ako skončí Nord Stream 2 vo vzťahu medzi Nemeckom a USA, aktuálne pritom plynovod naráža na najväčšie prekážky v Dánsku. Na druhej strane je však jasné, že v hre nie sú len ruské záujmy a „triumfy“. Nemecké (a francúzske a ďalšie západné) energetické koncerny majú v projekte obrovské peniaze a politický Berlín navyše aj vyhliadku na možné zvýšenie svojho tlaku na Európu alebo aspoň na susedné krajiny, tým, že bude mať od Nord Streamu 2 „kľúče“.

Čiže ak sa Nord Stream 2 sprevádzkuje, čo sa nakoniec zrejme naozaj stane, tak to bude víťazstvo pre „Putina“, víťazstvo pre „Merkelovú“, prehra pre USA... A, prosím vás, čo je to tá Ukrajina, na ktorú sa pýtate?

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Mimochodom, šéf rakúskej OMV, ktorá je tiež medzi hlavnými akcionármi projektu, práve v stredu vyhlásil, že prvý plyn potečie cez Nord Stream 2 do tohtoročného Silvestra. Prečo mu neveriť. Určite má viac informácií ako ja.

Bez ohľadu na to, že Amerika tiež v stredu uvalila na Nord Stream 2 a jeho účastníkov sankcie, pretože... Pretože svet predsa musí bežať podľa Ameriky, no nie?

A to si k tomu „Putinovmu triumfu“ ešte pripočítajte TurkStream, plynovod, ktorý po dne Čierneho mora cez Turecko mieri na juhovýchod Európy a mal by byť v prevádzke tiež niekedy na konci tohto roku.

Chcem povedať, že to vyzerá, že energetika v dohľadnom čase posilní v Európe vplyv nielen Ruska a Nemecka, ale aj Turecka.

Poďme sa pozrieť, ako z času na čas, na „zabudnuté bojisko“ v Jemene. Médiá, minimálne české, mlčia. Ako pokračuje „proxy vojna“ Saudov a Iráncov, ako sa konflikt označuje?

No, za „proxy vojnu medzi Saudmi a Iránom“ označujú agresiu proti Jemenu predovšetkým Saudi a potom všetci tí, ktorí ich tak alebo onak podporujú alebo z tej agresie profitujú. Alebo jednoducho ako v prípade českého mainstreamu bezmyšlienkovite papagájujú obe predtým uvedené kategórie.

Je totiž dôležité mať na pamäti, že o húsíjskych rebeloch v Jemene sa pred začatím saudskej agresie prakticky nikdy – a to ani v odborných publikáciách – nehovorilo ako o „šiítoch“. Hlavne preto, že fakticky jednoducho šiítmi nie sú. To začali šíriť až Saudi, aby obhájili svoju agresiu.

Jednoduchá logika: označíme húsíjov za „šiítov“, čo znamená, že musia mať predsa niečo spoločné s Iránom, a pretože Irán je z hľadiska Západu fuj, tak je pre zmenu saudská agresia proti Jemenu okej.

Skrátka, žiadna „proxy vojna“ tam nie je, tým skôr, že cez saudskú a americkú (a ich koaličnú) námornú a vzdušnú blokádu Jemenu by tam Irán ani nedostal žiadne zbrane alebo inú pomoc. Pozrite sa na mapu, nedáva to zmysel.

Ale inak platí, že agresia pokračuje, aj keď sa Saudom pomaly – a konečne! – vymyká z rúk. Nielenže so svojimi miliardami, za ktoré nakupujú zbrane a politickú podporu zo Západu, nie sú schopní poraziť jemenských rebelov, ale ich hlavní miestni spojenci a spoluagresori, Spojené arabské emiráty, svoje jednotky z Jemenu postupne sťahujú a nechávajú „v tom“ Saudov samotných.

Saudské nálety v Jemene ďalej hromadne zabíjajú, samozrejme, aj civilistov, čo Rijádu aktuálne už tretí rok po sebe vynieslo miesto na zozname OSN, na ktorom sa nachádzajú len štáty, ktoré vo veľkom zabíjajú deti. A to je zase hanba pre Západ, že máme práve takých spojencov.

A do toho jemenskí rebeli už vcelku bežne – pokojne aj niekoľkokrát týždenne – raketami ostreľujú niektoré letiská na juhu Saudskej Arábie, vcelku voľne operujú v saudských južných provinciách, skrátka prenášajú vojnu na saudské územie. A začínajú túto oblasť ovládať.

Ale rovnako ako platí, že k porážke majú ďaleko, platí, že rovnako ďaleko majú aj k víťazstvu, takže si myslím, že už je fakt najvyšší čas to všetko ukončiť nejakými seriózne mienenými mierovými rozhovormi. To by však nesmel Saudskú Arábiu riadiť prchký a namyslený (a motorovou pílou vraždiaci) korunný princ MbS, ktorý nevie prehrávať.

Ale nad tým všetkým je, samozrejme, jedna veľká otázka: keď je Jemen z mora aj vzduchu zablokovaný a jeho infraštruktúra z veľkej časti zničená, odkiaľ tam tí rebeli stále berú dostatok nábojov, ku ktorým v poslednom čase pridávajú dokonca aj bezpilotníky alebo riadené strely?

Nechápem. Ak sú schopní si všetko zbúchať „na kolene“, tak navrhujem pozmeniť naše slávne úslovie a začať hovoriť o „zlatých jemenských ručičkách“.

Boris Johnson dal najavo, že brexit jednoducho bude. Bez odkladu, bez dohody. A už napríklad začína najímať nových „pohraničníkov“. V Škótsku na neho však pískali a kričali na neho, že je „klamársky sráč“. Ustojí tento vývoj Veľká Británia „v celku“?

Neviem, ale Škótsko už znovu hovorí o referende o nezávislosti, zostať s EÚ chce azda aj Wales, osud Severného Írska je krajne neistý a proti brexitu je, samozrejme, viac-menej aj polovička Anglicka. Takže rozpad Veľkej Británie môže po brexite, samozrejme, nasledovať, v každom prípade sa však prehĺbi ťažká, možno až do krajnosti vybičovaná polarizácia spoločnosti.

Boris Johnson

Boris Johnson  Zdroj: TASR

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Niečo sa určite nájde.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Martin Huml
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zažila som Brežneva aj pád KSČ... Tereza Spencerová o budúcnosti EÚ. A prebrala Západ v súčasnom svete: Mizerný pohľad

0:02 Zažila som Brežneva aj pád KSČ... Tereza Spencerová o budúcnosti EÚ. A prebrala Západ v súčasnom svete: Mizerný pohľad

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Mnohým z nás, čo sme naplno zažili ešte posledné roky vlády KSČ, m…