Spencerová: Porošenkova prezidentská kancelária nechala skartovať mnoho dokumentov, ktoré mohli objasniť streľbu na Majdane. A stalo sa to úplne vedome

23. 11. 2017 13:20

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Bohužiaľ sa už pomaly, ale isto stáva pravidlom, že keď už Západ niekomu nasadí „psiu hlavu“, je z toho vždy len veľká lož – Saddámove zbrane hromadného ničenia, Kaddáfího „50-tisíc zmasakrovaných civilistov“, Janukovyčova „krvilačnosť a príklon k Rusku“, hoci sa ukrajinský prezident len snažil pre svoju krajinu dohodnúť menej drancujúce podmienky asociačnej dohody s EÚ,“ komentuje analytička a editorka periodika Literární noviny Tereza Spencerová.

Spencerová: Porošenkova prezidentská kancelária nechala skartovať mnoho dokumentov, ktoré mohli objasniť streľbu na Majdane. A stalo sa to úplne vedome
Foto: TASR
Popis: Petro Porošenko
reklama

Ratko Mladić dostal v Haagu doživotie. Niektorí tvrdia, že mnohí Albánci či iní dostali za podobné veci oveľa menej, pretože boli zadobre s Madeleine Albrightovou. Sú to, slovami Václava Klausa, len „zlé, zlé vetičky“? Je rozsudok spravodlivý?

Nedokážem posúdiť, do akej miery je rozsudok spravodlivý alebo nie, ale je, samozrejme, do očí bijúce, že v Haagu odsudzujú vinníkov vojnových zločinov len zo srbskej strany. Ako keby kosovskí teroristi a kšeftári s ľudskými orgánmi boli úplne O. K., nehovoriac o ďalších národoch bývalej Juhoslávie, ktoré sa do vojny zapojili alebo ju – ako v prípade Chorvátska – rovno rozpútali.

Ratko Mladić

Ratko Mladić Zdroj: TASR

Takýto postup sa nedá nijako obhájiť a v plnej nahote ukazuje politiku USA a Západu všeobecne. Potom sa, samozrejme, človek nemôže diviť, prečo sa George W. Bush musel kedysi pri pohľade na mapu sveta vzletne a naivne pýtať: „Prečo nás nemajú radi?“ V každom prípade platí, že sa pocit nejakej apriórnej spravodlivosti, ktorá by uzatvárala balkánske vojny, akosi nedostavuje.

Tesne pred prezidentom Milošom Zemanom prišiel do Soči Baššár Asad. Putin mu predstavoval ruských vojenských veliteľov a dával mu najavo spojenectvo. Agentúry v tej súvislosti uviedli, že odstránenie Asada už nie je na programe dňa. S čím môže Asad zo strany Rusov a ďalších spojencov počítať? A, mimochodom, v českých médiách sa objavili špekulácie, že aj české firmy by sa mohli podieľať na obnove Sýrie. Ide azda o reakciu na výsledok českých volieb?

Sýrsky prezident Baššár Asad bol v Soči skutočným zjavením, pretože túto cestu sa podarilo udržať v dokonalom utajení. Asad poďakoval za záchranu Sýrie – nesmieme zabúdať, že tesne pred ruským vstupom do tamojšej vojny aj americké modely počítali s tým, že Damask rýchlo padne do rúk Daeša – a súčasne oznámil, že je pripravený pristúpiť na politický proces, hoci v súčasnosti asi nie je príliš jasné, čo si pod týmto pojmom vlastne predstavovať.

Vzápätí po Asadovi sa v Soči konal summit s prezidentmi Turecka a Iránu, Putin si potom telefonoval nielen s Donaldom Trumpom, ale aj s izraelským premiérom a s lídrami Saudskej Arábie a Kataru, teda dvoch monarchií, ktoré väčšinu vojny podporovali rôznych teroristov, či už je reč o al-Káide, alebo rovno o Daeši. A k tomu sa ruský vyslanec zúčastnil rokovaní sýrskej exilovej opozície, ktorá sa stretla v Saudskej Arábii. Myslím si, že leitmotívom všetkých týchto akcií je hľadanie kompromisov, a to nielen od všetkých vonkajších aktérov, ale aj od sýrskej vlády. Uvidíme, čo z toho nakoniec bude, ale Rusko v uplynulých dňoch naozaj zaradilo „vyšší rýchlostný stupeň“ bez toho, aby bol pritom úplne očividný nejaký konkrétny dôvod. Možno je to snaha „zabetónovať“ nejakú zásadnú zhodu pred decembrovým obnovením ženevských rozhovorov v rámci OSN, kde Rusko nemá až takú váhu ako v samotnom regióne. Akoby to chcel mať Kremeľ čo najrýchlejšie z krku; a pritom „tlačil“ aj na ďalšie, súbežné otázky typu úrovne ťažby ropy v OPEC, ruského plynovodu do Turecka... Ale len samotný fakt, že Asad, ktorý mal už dávno na želanie Západu a jeho tmárskych spojencov z Perzského zálivu padnúť a zrejme aj zomrieť, si lieta do Ruska, teda do zahraničia, nasvedčuje tomu, že spomínané kompromisy sa jeho osoby a zotrvania na čele štátu fakt netýkajú.

O tom, že by sa české firmy mohli podieľať na obnove zničenej Sýrie, hovoril Baššár Asad v rozhovore pre Literárky, ktorý sme spolu viedli už v januári 2015. To nemá nič spoločné s terajšími voľbami, ale s dlhodobou politikou českého štátu, ktorý sa po zničení Iraku alebo Líbye už do tretice odmietol poslušne podieľať na bezhlavej zničujúcej politike Západu na Blízkom východe a začal raziť voči Sýrii racionálnejší prístup. Takže by to bola skôr odmena za politiku, ktorú ako minister zahraničia odštartoval Karel Schwarzenberg a ktorú nasledujúce vlády udržali. Pritom si však musíme uvedomiť, že leví podiel na rekonštrukcii zničenej krajiny „zhltnú“ hlavní spojenci Sýrie, teda Rusko, Irán, Čína a tak podobne, ale kontrakty už podpisuje napríklad aj taký Omán, nominálne saudský vazal, ktorý sa však počas vojny držal bokom...

Je celkom smiešne, ako sa Európska únia, ktorá väčšinovo chcela Sýriu zničiť, už znova politicky „prebrala“, úniová vyslankyňa sa točí okolo Damasku a ponúka „našu“ pomoc pri rekonštrukcii. Sýrska exilová opozícia sa sťažuje, že už „tým z Bruselu“ vraj ani nezáleží na tom, či dostanú záruky Asadovej politickej rezignácie alebo nie, hlavne aby sa „napakovali“. Trápne, ale veľavravné.

Miloš Zeman Putinovi povedal, že Asad je demokraticky zvolený prezident. To sa veľmi nepáčilo napríklad pánom Schwarzenbergovi alebo Gazdíkovi. Ako by ste reagovali na podobné nálady, rovnako ako na časté obvinenia, že alaviti sú akási vládnuca kasta, ktorá v Sýrii všetkých utláča?

No, neviem, hovoriť o demokracii na Blízkom východe mi vždy prišlo trošku nemiestne, pretože tamojšie spoločnosti jednoducho tradične fungujú inak a uprednostňujú iné hodnoty a princípy ako my na Západe. Tamojšie spoločnosti vychádzajú z princípov rozvetvených rodín, ktoré si navzájom pomáhajú natoľko, že „štát“ v našom poňatí do značnej miery ani nepotrebujú. Strávila som v oblasti veľa času diskusiami o demokracii a miestni ju jednoducho nechápu alebo, lepšie povedané, nepovažujú ju za životne dôležitú. Oveľa zásadnejšia je pre nich apriórna existencia nejakého „spravodlivého diktátora“, ktorý by spoločnosť riadil podľa platných a pre všetkých zrozumiteľných pravidiel, ale pritom sa im veľmi neplietol do života, s výnimkou toho, že im a ich deťom zaistí bezpečie a aspoň nominálnu spravodlivosť.

Vladimir Putin (vpravo) a Miloš Zeman

Vladimir Putin (vpravo) a Miloš Zeman Zdroj: TASR

Možno by bolo presnejšie povedať, že Baššár Asad bol zvolený v riadnych voľbách a v rámci dostupných možností. Beztak nemal – a ani nemá – žiadneho seriózneho protikandidáta, čo samo o sebe samotnú „demokratickú voľbu“ akosi znehodnocuje. Sýrčania ho väčšinovo chceli a zvolili si ho. Bodka. Môžeme tu preto hulákať, ako chceme, ale také sú fakty.

Neviem, čo k Sýrii aktuálne namieta česká „okrajová pravica“, ale odmietam si to aj googliť, pretože to fakt nie je vôbec, ale vôbec dôležité.

Talianska televízia patriaca Berlusconimu publikovala výpovede údajných snajperov z Majdanu. Tých mal akýsi bezpečnostný poradca Saakašviliho úkolovať, aby v osudovej fáze Majdanu 2014 jednoducho strieľali do kohokoľvek a do čohoľvek, pretože „to treba urýchliť“ a „nemožno čakať na predčasné prezidentské voľby“. Niekto teda chcel vyvolať chaos a krviprelievanie. Čo poviete na takú verziu? Ukrajina prelieva za „nebeskú stotinu“ litre sĺz, aké sú teda pevné fakty z vyšetrovania?

Už tento rok v apríli sa prevalilo, že Porošenkova prezidentská kancelária nechala skartovať mnoho dokumentov, ktoré mohli objasniť streľbu na Majdane, a stalo sa to úplne vedome, aby sa príslušné zložky nedostali na súd. Mimochodom, ani po štyroch rokoch ukrajinská justícia nedokázala dospieť vo veci streľby na Majdane k žiadnemu záveru, čo je pozoruhodné. A veľavravné. Umožňuje to totiž ďalej omieľať lži o tom, ako „proruský Janukovyč“ nechal strieľať do „obyčajných ľudí“. Tento rok v lete potom jeden z aktivistov Majdanu v ukrajinských médiách opisoval, ako bol zasiahnutý do chrbta, teda zo smeru, kde žiadni snajperi zvrhávaného prezidenta Janukovyča ani byť nemohli... Súčasný taliansky dokument tak v zásade na základe výpovedí gruzínskych „žoldnierov“ len uzatvára ďalší príbeh ďalšej západnej „false flag“ operácie. Čo na to povedať? No, možno nebude od veci pripomenúť, že veľmi podobne sa začínala v roku 2011 aj „revolúcia“ v Sýrii, kde „neznámi ostreľovači“ v juhosýrskom Daraa, „rodisku vzbury“, pálili do vládnych vojakov aj demonštrantov, zabíjali na oboch stranách barikády a vyvolávali chaos... Čiže možno si to „niekto“ v Sýrii vyskúšal a v Kyjeve potom „pre veľký úspech“ len zopakoval?

Iste, Michail Saakašvili, ktorý bez občianstva, dokladov, bázne, hany a hanby vedie na Ukrajine ďalšiu „revolúciu“, taliansky dokument spochybňuje, pretože jeho gruzínski krajania by vraj nikdy nič také nerobili, a čo viac, televízia, ktorá ho natočila, patrí Silviovi Berlusconimu, veľkému priateľovi Vladimira Putina. Ale čo iné mu zostáva, než všetko spochybňovať? Ukrajinské úrady však v uplynulých dňoch vyhostili z krajiny hneď niekoľko Gruzíncov spätých so Saakašvilim a majúcich väzby na niekdajšie gruzínske silové štruktúry, pričom podľa médií by mal byť samotný Saakašvili – v rámci „špeciálnej operácie“ – do konca roka vyhostený do Poľska, odkiaľ teraz na Ukrajinu ilegálne prišiel...

Ale späť k Majdanu. Bohužiaľ sa už pomaly, ale isto stáva pravidlom, že keď už Západ niekomu nasadí „psiu hlavu“, je z toho vždy len veľká lož – Saddámove zbrane hromadného ničenia, Kaddáfího „50-tisíc zmasakrovaných civilistov“, Janukovyčova „krvilačnosť a príklon k Rusku“, hoci sa ukrajinský prezident len snažil pre svoju krajinu dohodnúť menej drancujúce podmienky asociačnej dohody s EÚ, a pokojne by som k tomu pridala aj Asadove „chemické útoky“... O nich nás zväčša presviedčajú tie isté tajné služby, ktoré prisahali na neexistujúce Saddámove zbrane hromadného ničenia, a „dôkazy“ im na to aktuálne dodáva al-Káida – dojímavá spolupráca medzi Západom a teroristami; len neviem, kto komu robí v tomto páre užitočnejšieho idiota.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč Zdroj: TASR/AP Photo/Vesti24 via Associated Press Television

Síce to vyzerá ako z nejakého sitcomu, ale ako na vás pôsobila celá mediálno-politická výmena v súvislosti s ruským článkom o roku ’68? V utorok sa mainstream čertil, že je to prejav ruskej arogancie. Teraz, po scéne Zemana s Medvedevom, pán Kalousek tvrdí, že je to akcia pripravená Pražským hradom a FSB...

Celé mi to pripadá také neuveriteľné, že som si to musela sama prejsť. Pod ruské ministerstvo obrany formálne spadá akýsi mediálny holding, v ktorom šéfujú ľudia, ktorí získavali prvé skúsenosti v legendárnych mediálnych impériách Berezovského a Gusinského. A pod ten holding spadá aj „vlastenecká televízia“ Zvezda, ktorá sa preslávila ako chrlička „fake news“, aj keď jej „fejky“ – napríklad tvrdenie, že v ukrajinskej armáde na Donbase bojujú nacistické zombies alebo že EÚ má v pláne premeniť Ukrajinu na svoju gay kolóniu – zo všetkého najviac pripomínajú náš kedysi geniálny magazín Hrom.

A na tomto ruskom senzáciechtivom bulvárnom webe sa objavil text o „bratskej pomoci“ v šesťdesiatom ôsmom. Mimochodom, vo svojej predchádzajúcej „analýze“ ten istý autor zasvätene opisoval, ako „maďarskí fašisti“ v roku 1956 hromadne upaľovali krásne komunistické maďarské deti... Ten človek to asi nebude mať v hlave úplne v poriadku, dokonca aj redakcia sa od jeho textov dištancuje, ale napriek tomu ho očividne hltá celá česká politická a mediálna scéna, čo by zase pre zmenu naznačovalo, že to takisto nemá v hlave úplne v poriadku. A tak vznikol „politický škandál“, z ktorého naša „okrajová pravica“ hodlá vyťažiť, čo sa dá, aj keby sa pritom mala sama stať semeniskom dezinformácií a fejkov. Ako keby v tejto krajine neexistovali iné a zásadnejšie problémy, než je jeden hlúpy text na webe beztak už pochybnej ruskej telky... Alebo ako keby azda v Česku aj „seriózne“ médiá každý deň nepísali o Rusku úplné zhovädilosti. Skrátka, mnoho kriku pre nič. Ale zato veľmi cenný pohľad na to, akých pochybných stebiel sa tu u nás bude niekto chytať, len aby to tomu Zemanovi „znechutil“.

Ale mňa osobne potom zarazilo, že po Zemanovej sťažnosti text z webu Zvezdy zmizol. Teda, že nátlak nášho demokratického prezidenta aspoň drobno prispel k cenzúre médií v Rusku a tým súčasne i ku skultúrneniu ruského bulváru. Dosť to pripomína situáciu so sankciami, ktoré tiež pomohli ruskej ekonomike sa nadýchnuť. Zase im pomáhame! Čo by si bez nás asi tak počali?

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Martin Huml
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Publicista Hrabko: Pellegrini je už zrejme rozhodnutý odísť

11:20 Publicista Hrabko: Pellegrini je už zrejme rozhodnutý odísť

Skutočnosť, že Peter Pellegrini nečakal na snem Smeru-SD a rovno vyzval Roberta Fica na odchod z fun…