Profesor Krejčí: To je rýchlosť. Kauza Skripaľ išla zle, tak prišiel „chemický útok“. Ide o iné veci než o vojnu Ruska a USA

13. 4. 2018 14:05

ROZHOVOR „Stále tu máme stereotypne sa opakujúcu snahu o zablokovanie dohôd o mierovom usporiadaní v Sýrii. Súčasťou týchto snáh sú tzv. chemické útoky,“ hovorí profesor Oskar Krejčí. Pri pokuse nájsť v situácii, keď sa hovorí už o termínoch úderu, „niečo racionálne“ uvažuje o tom, že nejde prioritne o konfrontáciu medzi Ruskom a Spojenými štátmi. „Irán leží v žalúdku militantným kruhom na Západe už dlho a Saudská Arábia – to je taký nádherný trh pre dodávky amerických zbraní!“ Pri porovnaní so situáciou v čase karibskej krízy uvádza, že Sýria za jadrový konflikt veľmocí nestojí.

Profesor Krejčí: To je rýchlosť. Kauza Skripaľ išla zle, tak prišiel „chemický útok“. Ide o iné veci než o vojnu Ruska a USA
Foto: Hans Štembera
Popis: Oskar Krejčí
reklama

Prezident Trump v reakcii na útok na mesto Dúmá, ktorý mal byť údajne chemický a ktorý Západ pripisuje vláde prezidenta Asada, sľúbil „rýchlu a patričnú reakciu“. Sýrska vláda aj armáda použitie chemických zbraní podľa BBC popreli. Situácia sa vyhrocuje. Než sa dostaneme ku konkrétnym stanoviskám, pán profesor, čo si o tom všetkom, čo sledujeme v správach, myslíte?

Predovšetkým nesmieme začínať posudzovať udalosti, keď sa objaví verejná časť. Keď sa pozrieme na priebeh občianskej vojny a zahraničnej intervencie v Sýrii, vidíme, že zakaždým, keď sa začína situácia zlepšovať, sa zároveň objaví akcia typu chemický útok. Len čo minulý týždeň došlo v Turecku k dohode troch prezidentov, to znamená iránskeho prezidenta Rúháního, tureckého Erdogana a Putina, o ďalšej ceste k urovnaniu situácie v Sýrii, bolo jasné, že sa ju niekto pokúsi skomplikovať.

To sa potom dosahuje ľahko tým, že sa v oblasti, kde boli povstalci neďaleko Damasku, začne strieľať na Damask, sýrska vláda odpovie a záleží následne na scenári, ktorý je pripravený. Stereotypne sa opakuje možnosť, povedzme, chemickej provokácie. Faktom je, že ruskí vojaci a na nich napojené médiá už týždeň predtým varovali, že sa niečo podobné chystá. Stále tu máme stereotypne sa opakujúcu snahu o zablokovanie dohôd o mierovom usporiadaní v Sýrii. Súčasťou týchto snáh sú tzv. chemické útoky.

Zľava Hasan Rúhání, Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin v Ankare

Zľava Hasan Rúhání, Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin v Ankare. Zdroj: TASR

Donald Trump už hovorí o pripravených raketách. O čom svedčí jeho reakcia?

Je rovnaká ako v kauze Skripaľ: Budeme trestať vinníka bez toho, aby prebehlo vyšetrovanie. Máme niekoľko na seba plynulo nadväzujúcich káuz s rovnakou štruktúrou. V reťazení je charakteristická neuveriteľne rýchla snaha striedať jednu kauzu za druhou. Len čo sa problematika so Skripaľovcami dostala do dôkaznej núdze a hrozilo nebezpečenstvo, že sa verejnosť bude pýtať, prečo nemôžu byť Rusi pripustení k šetreniu, objaví sa nová kauza. Máme tu niečiu snahu výrazne skomplikovať medzinárodnú situáciu.

Sledoval som vystúpenie americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej, ktorá povedala v súvislosti s údajným chemickým útokom čarovnú vetu, že keď teraz Bezpečnostná rada OSN nezasiahne, neochráni obyvateľstvo proti vláde, tak sklame. V tomto vyjadrení sú obsiahnuté dva problémy.

Po prvé, nikto nedokázal, že k niečomu takému došlo, video predsa nie je dôkaz. Pritom Rusi a Sýrčania ponúkajú, že umožnia inšpekciu komukoľvek, kto chce vec vyšetrovať na mieste, kde sa všetko údajne odohralo, pretože medzitým miesto obsadila sýrska armáda. OSN nebolo nikdy vybudované preto, aby chránilo občanov pred ich vládami, to by znamenalo narušovanie suverenity štátov. Nám sa to nemusí páčiť a ja nehovorím, že je to ideálne, ale musíte rešpektovať suverenitu štátu. Ruskí vojaci sú v Sýrii na pozvanie legitímnej vlády. Teda v súlade s medzinárodným právom. Americkí vojaci, ale aj špeciálne jednotky ostatných západných štátov sú v Sýrii bez pozvania legitímnej vlády, sú to v podstate interventi. Oni porušujú medzinárodné právo. Ak má OSN niečo trestať, je to práve napádanie suverenity, na tom je postavená Charta OSN.

Zdroj: Facebook/U.S. Department of State

Objavili sa názory, ktoré porovnávajú súčasné napätie medzi Ruskom a Západom so situáciou v októbri 1962 počas kubánskej krízy. Sú podmienky podobné?

Situácia pripomína karibskú krízu. Aj v tej proti sebe stáli Spojené štáty a vtedajší Sovietsky zväz. Čím sa však líši? Predovšetkým kvalitou amerických politikov. John Fitzgerald Kennedy bol človek s veľkou erudíciou a okolo neho sa pohybovali ľudia z Harvardu, ktorí dokázali vyhodnocovať politické dôsledky prípadnej vojenskej akcie. Boli to nielen vojenskí analytici, ktorí prepočítavali technickú stránku, ale aj politickí analytici, ktorí robili scenáre. Vedeli, čo sa stane, keď sa napríklad zaútočí na sovietske jednotky v Európe alebo keď Sovietsky zväz zaútočí na americké rakety v Turecku. Vedeli tieto veci prepočítavať a výsledkom bola usilovná snaha zachovať mier na základe poznatkov, že Kuba za jadrovú vojnu medzi superveľmocami nestojí. Tak, ako za ňu nestojí Sýria.

To nie sú životné záujmy, ktoré by vkladali v Sýrii do hry USA alebo Rusko. Eskalovať situáciu na hranu priamej konfrontácie ruských a amerických ozbrojených síl je krajne neseriózne a nezodpovedné. Problém je v tom, že správanie súčasnej americkej elity je postavené na, povedzme, divadelných postupoch v medzinárodnej politike. Navyše John Fitzgerald Kennedy nemal vnútropolitickú krízu a nemusel si zahraničnou politikou kompenzovať domáce problémy. U Trumpa aj v súvislosti so Skripaľom sa môžeme pokojne spoľahnúť na to, že časť rozhodovania je spojená priamo s vnútropolitickými problémami, ktoré sa tým majú zakryť.

Médiá informujú o reakcii ruského veľvyslanca v Libanone Alexandra Zasypkina o tom, že Spojené štáty musia rátať s tým, že všetky rakety vypálené na Sýriu budú zostrelené. Napríklad iDnes.cz cituje aj Trumpa s jeho výrokom: „Rusko sľubuje, že zostrelí každú raketu vypálenú na Sýriu. Tak sa, Rusko, priprav, pretože priletia, budú krásne, nové a sofistikované. Nemalo by si paktovať s plynovým zabijackým zvieraťom,“ napísal Trump na Twitteri. Sme na začiatku vojnovej operácie?

Keď sa začala operácia v Ghúte, už vtedy Američania sľubovali, že zaútočia na centrálne úrady v Damasku. Vtedy, to je tak desať dní, vystúpila skupina veliteľov ruskej armády. A povedali to, čo spomínate od veľvyslanca v Libanone. Je to staršia informácia. Médiá, ktoré sú úplne závislé od toho, čo povedia na Západe, túto verejnú tlačovú konferenciu ruských generálov, samozrejme, ignorovali. Teraz si to všimli. Varovanie je tu už dlhšie. Trumpovo vyjadrenie je reakciou na desať dní starú správu a bolo zakalkulované do prvého vyhlásenia k chemickému útoku.

 

 

Zdroj: Twitter/Donald J. Trump

Rusi určite vedia, aké zbrane majú pripravené Američania, Američania dobre vedia, aké zbrane majú pripravené Rusi. Keby som hľadal v správaní militantných kruhov na Západe niečo racionálne, povedal by som, že im nejde ani tak o konfrontáciu medzi Ruskom a Spojenými štátmi, ideálna by bola konfrontácia ďalších hráčov, a to vojna medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Irán leží v žalúdku militantným kruhom na Západe už dlho a Saudská Arábia – to je taký nádherný trh pre dodávky amerických zbraní!

Ak sa o niečo racionálne hrá, tak sa obávam, že tlak smeruje týmto smerom. Vojna medzi Iránom a Saudskou Arábiou by postavila do zvláštnej situácie Turecko, ktoré sa dohoduje s Iránom o Sýrii, pretože Turecko je, rovnako ako Saudská Arábia, sunnitská krajina. Irán ako šiítska krajina by naopak našiel spojencov nielen v Sýrii, ale aj v Iraku, ktorého vedenie je väčšinou šiítske. Podarilo by sa tak dramaticky zvýšiť chaos na Strednom východe, výrazne skomplikovať situáciu v Iráne a zaistiť si dlhodobo odbyt zbraní. Nevýhoda scenára je, že by na tom nezarobili, pretože by to všetko vyhnalo do veľkých výšok cenu ropy.

Prípadnej akcii rýchlo vyjadrilo podporu Francúzsko. Ako vnímate postup prezidenta Emmanuela Macrona?

Francúzsko od začiatku celej krízy v Sýrii a vôbec v priebehu celej arabskej jari hralo veľmi iniciatívnu rolu. Sýria je jeho bývalá kolónia. Postkoloniálne myslenie francúzskych elít vedie k tomu, že si myslia, že je to ich oblasť. Mimochodom, súčasný sýrsky prezident, pokiaľ viem, študoval vo Francúzsku a má Francúzku za manželku. Spomeňte si, že to bolo Francúzsko, kto začal bombardovanie Líbye. Francúzsko tu hrá veľmi špinavú rolu.

Trump sa obul aj do svojho predchodcu v Bielom dome. Povedal, že keby Barack Obama konal, „zviera Asad“ už by bol minulosťou. Divadelný výstup alebo snaha získať politické body?

To u Trumpa nikdy nevieme. Podobné divoké vyhlásenia mal aj u Kim Čong-una a inokedy ho rád vidí. Trump je človek, ktorý neváži slová tak, ako sme zvyknutí, pokiaľ ide o medzinárodnú politiku. Pre neho je politika zvláštne prostredie biznisu. Spojené štáty sa po takýchto vyhláseniach stávajú nevierohodným partnerom, a to pre akúkoľvek dohodu ekonomickú, politickú i vojenskú.

Nie je to po prvý raz, čo sa vyostrili vzťahy medzi USA a Ruskom. Zostane to len pri sankciách alebo skutočne dôjde k útoku?

To v tejto chvíli nemôže nikto povedať. Ak existuje len troška rozumu, spočítajú si, rovnako ako v karibskej kríze, že ani riziko, nieto vojna samotná, za to nestojí. Keď sa pozrieme na prudké obraty Trumpa v prístupe voči Severnej Kórei, môžeme pokojne očakávať niečo podobné vo vzťahu k Rusku. Nezabudnime, že pred vyeskalovaním situácie Trump vyhlásil, že sťahuje vojakov zo Sýrie. Niekto mu mohol predhodiť túto „kosť“, aby zmenil politiku. Nemá skúsenosti, môže tomu veriť. Alebo tomu neverí, povie: Ja som voči Rusku tvrdý ako nikto predo mnou a nechajte ma, ja s ním budem rokovať. A začne rokovať. Aj toto je variant, hoci nie s vysokou pravdepodobnosťou, ale vylúčiť sa nedá.

Pasuje sa s domácou politikou. Mimochodom, dokážete si predstaviť, keby Cambridge Analytica bola ruská firma? Čo by v tejto atmosfére robili politici? Šéf Facebooku, keď ide svedčiť do Kongresu... Stačí, aby povedal, že je súčasťou boja proti ruským vplyvom, a je mu všetko odpustené. Len keby to nebol reálny život.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Daniela Černá
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová: Greta, a čo ľudia? Mlčať a počúvať, naša úloha v EÚ. Prepad moci USA? Toto radšej nepíšu

23:59 Tereza Spencerová: Greta, a čo ľudia? Mlčať a počúvať, naša úloha v EÚ. Prepad moci USA? Toto radšej nepíšu

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ Keď teraz prestaneme svietiť, kúriť a jazdiť, čo urobíme s ľuďmi? P…