Predčasné voľby v Česku nebudú, zhodujú sa politológovia. A jeden pridal aj zoznam strán, ktoré by asi úplne zmizli z Poslaneckej snemovne

15. 11. 2017 11:01

POLITOLÓGOVIA Hrozia v Českej republike predčasné voľby? Podľa niektorých politológov je to celkom reálne, iní túto možnosť skôr vyvracajú. Pre Parlamentné listy sa k tejto téme vyjadrili traja politológovia: Lukáš Jelínek, Jan Kubáček a Petr Sokol. Okrem iného povedali, či by podľa nich predčasné voľby Andrejovi Babišovi a jeho hnutiu pomohli, alebo skôr uškodili. „Andrej Babiš by asi znovu zahral svoju rolu ukrivdeného, ktorá by mu vyniesla solídny volebný výsledok,“ myslí si napríklad Lukáš Jelínek.

Predčasné voľby v Česku nebudú, zhodujú sa politológovia. A jeden pridal aj zoznam strán, ktoré by asi úplne zmizli z Poslaneckej snemovne
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Za reálne považuje predčasné voľby v Česku Lukáš Jelínek a to, ako hovorí, vzhľadom na správanie sa politických strán, ktoré sú voči Babišovi v opozícii. „Aj keď si zrejme neuvedomujú, že im by to uškodilo najviac,“ hovorí Jelínek a dodáva: „Na jednej strane by niektoré z nich mohli mať horšie výsledky a predovšetkým im chýbajú peniaze na ďalšiu kampaň – na rozdiel od Andreja Babiša.“

Možnosť predčasných volieb pripúšťa aj politológ Petr Sokol. „V tých zložitých povolebných rokovaniach určite tá pravdepodobnosť predčasných volieb je a povedal by som, že v poslednom čase skôr rastie,“ myslí si.

Politológ Jan Kubáček naopak v to, že by sa v krajine konali predčasné voľby, príliš neverí. „Úprimne povedané, myslím si, že predčasné voľby nehrozia, že k tomu nedôjde. Možno by som sa o to aj stavil,“ hovorí Kubáček s tým, že ak by aj hypoteticky k predčasným voľbách došlo, bol by to vraj proces, ktorý by trval pomerne dlho a s veľkou pravdepodobnosťou by boli všetci okrem Andreja Babiša „potrestaní“.

„Pretože by to bolo vnímané ako zlyhanie vlastne tých strán, ktoré odmietli nejakým spôsobom spolupracovať a umožniť mu zostaviť vládu a dokázať, či na to, ľudovo povedané, má alebo nemá,“ vysvetľuje Kubáček.

Výhra pre Babiša?

Politológovia sa zhodujú, že by nové voľby znamenali pre Andreja Babiša skôr „výhru“.

„Ten by asi znovu zahral svoju rolu ukrivdeného, ktorá by mu vyniesla solídny volebný výsledok,“ tvrdí Jelínek, podľa ktorého by zrejme ešte posilnila aj SPD Tomia Okamuru. „V tom by sa prejavila naštvanosť voličov na tradičné strany, že sa voľby musia opakovať, a zrejme by na tom zarobili aj Piráti, ktorí ukázali, že majú vhodné politické zázemie a sú schopní zmysluplne rokovať,“ myslí si Jelínek.

Tomio Okamura

Tomio Okamura Zdroj: Daniela Černá

Ako však hovorí Petr Sokol, dosť by vraj záležalo aj na tom, o kom by si voliči mysleli, že predčasné voľby vyvolal.

„Na druhej strane Andrej Babiš, ktorý by bol asi tým hlavným zodpovedným po tom, ako tie voľby vyhral s veľkým náskokom, by mal príležitosť získať hlasy strán, ktoré sú jeho voličom blízke. To znamená, že by mohol odčerpať nejaké hlasy komunistom a SPD Tomia Okamuru,“ vysvetľuje Petr Sokol. Dodáva však, že to, čo by mu asi príliš nepomohlo, by bol fakt, že by sa proti nemu mohla ešte výraznejšie vyprofilovať opozícia, a to najmä ODS.

„A potom je tiež možné, že by sa niektoré tie menšie pravicové alebo stredopravé strany spojili do nejakej predvolebnej aliancie, ktorá by im síce asi nemusela prihrať nové hlasy, ale mohla by byť pre ne výhodnejšia pri delení mandátov,“ uvažuje Sokol s tým, že v konečnom dôsledku si však myslí, že výsledky prípadných predčasných volieb by boli nakoniec veľmi podobné tým októbrovým.

„Mohlo by to však Andrejovi Babišovi poskytnúť jednu výhodu a to takú, že by mohol zostaviť vládu len s jedným koaličným partnerom, čo v tejto chvíli takmer nemôže, pretože ODS to odmieta a so všetkými ostatnými stranami potrebuje ešte tretieho,“ dodáva Petr Sokol s tým, že potom je to už veľmi zložité.

„Ale keby mal väčšinu s nejakou jemu naklonenou stranou, tak by mu to pri zostavovaní vlády mohlo pomôcť,“ myslí si Sokol.

Že by predčasné voľby boli vo výsledku výhodné pre Andreja Babiša, si myslí aj politológ Kubáček. „Andrej Babiš by mohol okrem iného demonštrovať, ako všetci ,majú problém‘ s Babišom, že ide o to vyhnať ho z politiky. A s veľkou pravdepodobnosťou by tak Andrej Babiš ešte posilnil,“ vysvetľuje Kubáček s tým, že navyše práve Andrej Babiš má ako jeden z mála peniaze na ďalšiu volebnú kampaň.

Komu by nové voľby najviac ublížili?

Či by Andrej Babiš získal toľko percent, aby mohol zostaviť vládu sám, je otázka, na ktorú je veľmi ťažké odpovedať. Podľa politológov je však rozhodne možné, že niektorým stranám by nové voľby mohli výrazne ublížiť.

„Myslím si, že by v Poslaneckej snemovni rozhodne nebolo toľko politických strán, koľko ich je tam teraz. Ja by som si tipol, že možno také tri politické strany zo súčasných by sa ani nemuseli dostať do Poslaneckej snemovne,“ myslí si Jan Kubáček a prezrádza, koho konkrétne má na mysli. „Myslím si, že by neprešla TOP 09, že by s veľkou pravdepodobnosťou mali problém prejsť ľudovci, že by to veľmi oslabilo sociálnu demokraciu a asi by neprešli ani STAN,“ podotýka Kubáček.

To, že hrozí, že by sa niektoré strany do Poslaneckej snemovne v predčasných voľbách nakoniec ani nedostali, potvrdil aj Petr Sokol. „Myslím si, že v prípade tej trojice strán, ktoré tesne prekročili päťpercentnú hranicu, to nebezpečenstvo, samozrejme, je,“ hovorí a dodáva, že si myslí, ako už povedal, že by to práve v tých stranách posilnilo úvahy o tom, či nevytvoriť spomínanú predvolebnú alianciu.

autor: David Hora, Jan Štěpán

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …