Islamský štát sa hodí všetkým. Spencerová o zvrate v politike USA, hanbe americkej armády a pravde o Venezuele

5. 5. 2019 0:00

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ Islamský štát (Daeš) sa ako páka hodí Američanom aj Rusom, uvádza analytička Tereza Spencerová pri aktuálnom videu "nemŕtveho" lídra tejto organizácie. V rámci pravidelného zhrnutia týždenných udalostí na Parlamentných Listoch sa venuje aj zvratu v politike USA: Uznanie Moslimského bratstva za teroristickú organizáciu, čo by výrazne poškodilo vzťahy s Tureckom a Katarom. K situácii vo Venezuele Spencerová uvádza, že "Maduro je pre mnoho Venezuelčanov možno zloduch, ale je to ich zloduch. A Guaidó v službách USA potom logicky nie je žiadnym spasiteľom, ale zradcom..."

Islamský štát sa hodí všetkým. Spencerová o zvrate v politike USA, hanbe americkej armády a pravde o Venezuele
Foto: TASR
Popis: Na propagandistickom videozázname, ktorý v pondelok 29. apríla 2019 zverejnila militantná organizácia Islamský štát (IS), sa po prvý raz za posledných päť rokov ukázal jej vodca abú Bakr Baghdádí
reklama

Tak nám ožil líder Daeša Al-Bagdádí a zase sa nám vyhráža. Niekto ho asi schoval. Môže to súvisieť s tým, ako ste napísali, že USA zaradí Moslimské bratstvo, ktoré má oporu v Turecku a Katare, na zoznam teroristov? Mohol by oživený Daeš slúžiť ako "hybridná zbraň" proti Egyptu?

Áno, na prvý pohľad je to zvláštne: líder najprenasledovanejšej teroristickej organizácie na svete Abú Bakr Bagdádí, za ktorým sa naháňajú vraj všetky tajné služby sveta, sa znenazdajky objaví na videonahrávke, tučný, spokojný, vymydlený, azda len tá brada za oných päť rokov, čo sme ho oficiálne nemohli vidieť, trochu zošedivela.

A sedí v akejsi čistej miestnosti osvetlenej očividne elektrinou, vedľa seba klasicky kalašnikov vzor 74, ktorý vraj džihádisti prezývajú Usáma, pretože ho mal na záberoch vždy pri sebe aj bin Ládin.

Bagdádí tak symbolicky dáva najavo, k akému vzoru vzhliada...

Prvé, čo vám napadne, že z neho srší pokoj a zdanie bezpečia. A keď je v bezpečí bez ohľadu na to, že ho hľadá celý svet, tak sa zrejme dá logicky vyvodzovať, že mu teda niekto pomáha. Netrúfam si tipnúť kto, pretože adeptov by bolo veľa.

Mať po ruke takú "páku", akou je Daeš, ktorý už navyše nebuduje "svoj štát", ale prechádza ku guerillovej vojne, a môže tým pádom vystrčiť smrtiace "rožky" kdekoľvek, musí byť terno.

Náhodne si spomeňte na Donalda Trumpa, ktorý pri ohlasovaní nedávneho "konečného víťazstva" nad Daešom v Sýrii a Iraku sľuboval, že USA budú vojensky prenasledovať Daeš všade po svete, kde sa len ukáže.

Bez Daeša by tie vojenské intervencie po celom svete neboli možné alebo by sa oveľa horšie obhajovali.

A Rusko pre zmenu aktuálne posilňuje svoj vplyv v Strednej Ázii a zvyšuje bojovú pohotovosť na svojich tamojších vojenských základniach, lebo vraj Daeš preniká z Afganistanu práve tam, do ruského "mäkkého podbruška".

Viní z toho Američanov, ktorí vraj Daeš do tejto oblasti prevážajú, ale súčasne platí, že hrozba Daeša zväzuje Strednú Áziu, prípadne ruky tvárou v tvár posilňovaniu ruských "pák".

A tak by sa dalo pokračovať ďalej, lebo naozaj platí, že Daeš je výhodný pre mnohých. Nemusia to byť všetko rovno jeho spojenci alebo sponzori, ale využiť jeho prostú existenciu je pre mnohé krajiny a sily fakt výhodné.

A k tomu všeobecne platí, že čím dlhšie budú v rôznych krajinách pokračovať vojny a chaos, tým viac sa bude Daešu dariť.

Súčasne si však nemyslím, že by to nejako súviselo s tým zaradením Moslimského bratstva na zoznam teroristov.

Trump má slabosť pre lídrov s pevnou rukou; zdá sa, že proste len plní egyptskému Abdalovi-Fattah Sísímu, čo mu toť vo Washingtone na očiach uvidel.

Koniec koncov, USA sa snažia vrátiť Egypt do svojej sféry vplyvu v čase, keď sa Káhira čím ďalej viac zbližuje s Čínou a Ruskom.

Fakt, že tak robí za cenu toho, že hrozí totálne pretrhnutie väzieb s Tureckom a Katarom, je, samozrejme, veľmi zvláštny.

Na jednej strane to možno vypovedá o Trumpovej impulzívnosti, na druhej strane o tom, že USA na Blízkom východe všeobecne stratili orientáciu a už nejaký čas strieľajú napospol len tak od boku. Uvidíme, kam s tým dôjdu.

Niet divu, už aj veľa republikánskych politikov vyzýva Trumpa, aby si to ešte rozmyslel.

Ale Moslimské bratstvo na zozname teroristov, to by bola fakt bomba, ktorá môže totálne "preorať" blízkovýchodnú politickú scénu.

Už len preto, že moslimskí bratia sú riadne zvolenými členmi riadne zvolených parlamentov v množstve krajín, ktoré sú americkými vazalmi. Fakt na hlavu.

Vyzerá to, že nás zase na chvíľu zabaví Venezuela, kde sa odohral "mohutný" pokus o štátny prevrat. Bol to len americký pokus, aby "reč nestála" alebo takou silou zasiahol "klamár" Putin? Pravdupovediac, nie je zázrak, že sa Maduro stále drží, keď peniaze prešli takou infláciou, že ich ľudia hádžu na ulici?

Pravdepodobne krátko potom, ako budete tento rozhovor publikovať, zažije Venezuela "najväčšiu demonštráciu v dejinách", ako sľubuje líder opozície a Západom vyhlásený venezuelský prezident Guaidó. Alebo tiež nezažije.

Neviem, o akej "najväčšej demonštrácii" hovorí, pretože už niečo také sľuboval niekoľkokrát, a kde nič-tu nič, dokonca, doterajší rekord držia Egypťania – keď v roku 2013 zvrhávali moslimsko-bratskú vládu, vyšlo do ulíc 14 miliónov ľudí.

Na snímke Juan Guaidó

Na to Guaidó nemá ani vzdialene. Čo je horšie, mám dojem, že sa čím ďalej, tým viac ukazuje, že je oveľa neschopnejší a doma oveľa menej obľúbený, ako si jeho bábkovodiči vo Washingtone mysleli.

A s tým súvisí aj ten jeho pokus o vojenský puč z 30. apríla.

Mal k dispozícii asi sedem desiatok vojakov, o ktorých dokonca agentúra Reuters písala ako o "ľuďoch v uniformách", takže ani nie je isté, či to fakt boli vojaci, ktorí "prebehli" na jeho stranu.

V každom prípade nič moc nedosiahli, armáda zostala lojálna voči režimu, "puč" potlačila a zase to všetko zhaslo.

Na tom všetkom mi pripadá najzaujímavejšia skutočnosť, že USA vyslali tých sedem desiatok ľudí/vojakov, ktoré zrejme vyzbrojili a vycvičili, do jamy levovej a sami zostali vzadu.

To je ale predsa takmer rovnaké ako kedysi v kubánskej Zátoke svíň, nie?

Trumpov minister zahraničia Pompeo v reakcii na nepodarený puč síce hrozí americkým vojenským vpádom do Venezuely, ale Pentagón hlási, že armáda žiadny rozkaz na príprave na útok nedostala... Zvláštny kŕč.

A k vašej otázke týkajúcej sa peňazí. Problém nie je len v inflácii, ale aj v totálnej skorumpovanosti Madurovho režimu. Napriek tomu je namieste otázka, či sa všetky postoje nejakého národa dajú vysvetľovať len peniazmi. Asi nie.

Možno je lepšie mať na pamäti, že Maduro je pre mnoho Venezuelčanov možno zloduch, ale je to ich zloduch. A Guaidó v službách USA potom logicky nie je žiadnym spasiteľom, ale zradcom...

České médiá žijú tým, že Jarda Jágr išiel za Zemanom do Číny, kde vraj podporil diktátorský režim. Jeho dedovia, ktorí za komunistov trpeli, sa vraj v hrobe obracajú. Že vraj tam mohol propagovať náš hokej sám, bez Zemana atď. Vy ten šport predsa len sledujete... Bolo to ojedinelé správanie západnej športovej ikony? Hlásia západní športovci už na letisku: „Fuj, vy okupanti Tibetu?“

Nie, nebláznite, reč je predsa len o malej množine našich samozvaných "stúpencov demokracie" s nadštandardným prístupom do médií.

Žijú podľa princípu "radšej sa budem mýliť s USA, než mať pravdu s Putinom" bez toho, aby bolo jasné, kam až sa dá s takýmto prístupom dôjsť. A teraz jednoducho znovu bláznia na kvadrát.

Na snímke Miloš Zeman

Keby im tak išlo o nezávislý Tibet, mali by úplne rovnako bojovať za nezávislú Palestínu, pretože princíp je predsa rovnaký. Alebo aspoň za odsun tých našich jednotiek z Afganistanu... Koľkým z nich to vôbec napadne?

A ak áno, koľko z nich si trúfne? Úprimne povedané, všetka tá kritika Jágra, Nedvěda a ďalších spadá do skupiny "názorov", ktorými sa v spoločnosti vytvárajú hlasné zástupné problémy, aby sa neriešili tie dôležité.

A tých sa tu hromadia tony... Hodnota podobných názorov sa preto ani zďaleka nepribližuje čomukoľvek merateľnému. Je to prosto len (stále očakávateľný) hluk. A nuda.

Hádky, kto má mať ukrajinské a ruské občianstvo, sú viac-menej každodenné. Čo je dôležité, došlo už k nejakým náznakom reálneho oteplenia medzi Ruskom a Ukrajinou? Obchodného, kultúrneho, diplomatického typu?

Otázka "ruskej pasportizácie" Donbasu je zaujímavá predovšetkým preto, že Kremeľ ponukou ruského občianstva vybraným "aparátčíkom" z "ľudových republík" tlačí na budúceho ukrajinského prezidenta Zelenského ešte skôr, ako vôbec nastúpil do úradu.

Svojím spôsobom mu obmedzuje manévrovací priestor, na čo Zelenskyj, verný svojej profesii komika, reagoval ponukou ukrajinského občianstva pre všetkých Rusov, ale podľa mňa dosť prestrelil...

Preboha, len si skúste predstaviť, keby ho Rusi vzali za slovo a pre ukrajinské občianstvo vyslali trebárs  „len“ 30 alebo 40 miliónov ľudí... Čo by z "našej" Ukrajiny asi tak zostalo?! Ako by sme spoznávali, kto je "náš" a kto "nie"?

Komu by sme tam vlastne posielali zbrane a miliardy? A komu by tam jazdili naši politici búchať po chrbte? A ako by sme spoznávali, ktože to z Ukrajiny vlastne masovo mieri do Európy?

No, a teraz vážne. Nie, žiadne oteplenie nenastalo, len si Zelenskyj s Putinom na diaľku vymenili pár "nápadov".

Putin to korunoval tézou o "výhodnom" spoločnom občianstve Rusov a Ukrajincov, čo je ale predsa čosi, čo už mali za Sovietskeho zväzu. Hrozí pohltením celej Ukrajiny alebo chce byť tiež len za komika?

Zelenskyj kontroval pustými frázami o Ukrajine ako celosvetovom vzore demokracie, v ktorej sa všetci majú radi a všetkým je náramne dobre... Taký ´bizar´, mimochodom.

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Dôležité však zostáva: Rusko zjednodušuje občianstvo (zatiaľ) pre vybrané stovky tisíc ľudí, ale súčasne už "nenápadne" zverejňuje "prieskumy", podľa ktorých vraj o ruské občianstvo stojí vyše 80 percent z 2,3 milióna obyvateľov Donbasu.

Znamená to, že Kyjev o celý ten región alebo prinajmenšom o väčšinu ľudí v ňom príde?

Fotogaléria: - Ukrajina: Predvolebná diskusia prezidentských kandidátov (19.4.2019)

Piatková debata ukrajinských prezidentských kandid...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke zľava súčasný prezident Ukrajiny Petro P...
Na snímke ukrajinský policajt hliadkuje pred štadi...
Na snímke predvolebná diskusia kandidátov na post ...

A znamená to, že na ukrajinskom území sa znenazdajky vymrštia milióny "nových" ruských občanov? Alebo sa Zelenskyj rozhúpe a radšej začne s Ruskom rokovať?

Rusko mu tlačí nôž na krk ešte skôr, ako vôbec nastúpil do prezidentského úradu. Akoby tým hovorilo, že už ďalej nemieni márniť s Ukrajinou čas hraním sa na mačku a myš...

Tak "slávne" Sýrske observatórium pre ľudské práva hlási, že Rusi a Asad už skutočne likvidujú odpor v provinciách Idlíb a Hamá. Zaujíma to vlastne ešte Američanov? A čo sa stane, keď Asad a spojenci narazia na Turkov? Zamávajú im a zastavia sa?

To je téma tak na tisíc strán, ale v kocke platí, že ruské letectvo bombarduje okrajové oblasti Idlíbu a priľahlé regióny vcelku pravidelne, sýrska armáda vraj dostala zelenú na ofenzívu, ktorú by vraj mali začať niekedy v lete, a americká strana neoficiálne priznáva, že áno, Idlíb je baštou všetkých možných odnoží al-Káidy, ale oficiálne ich zničenie odmieta, lebo by to vraj destabilizovalo celý región.

Ako že by tam s al-Káidou všetkým ľuďom bolo lepšie alebo také niečo.

Úprimne, odtiaľto z Prahy nemám ani páru o tom, ako vážne sú prípravy na ofenzívu proti Idlíbu, tým skôr, že sa podobné "zaručené správy" objavujú posledný rok pravidelne, v intervaloch vždy niekoľkých mesiacov.

Na druhej strane je očividné, že ponechávať si al-Káidu na svojom území Damask nemôže donekonečna, a ak USA, ako už sme o tom hovorili, naozaj zaradí Moslimské bratstvo na zoznam teroristov, a ešte navyše uvalí na Turecko sankcie pre ruské S400, tak sa zdá byť vcelku logické, že "povolí" aj turecká snaha brániť v Sýrii prinajmenšom niektoré americké záujmy. 

Al-Káida k nim pritom patrí rovnako ako trebárs sýrski Kurdi. Ale je to všetko oveľa zložitejšie a prepletenejšie. Napriek tomu sa nedá vylúčiť, že sa v dohľadnom čase už naozaj "niečo stane". Ale nepredbiehajme.

New York Times pobavili titulkom, že americká armáda prestala odhadovať, koľko percent územia Afganistanu kontroluje Taliban. Jeden generál sa pohoršoval, že je to ako vypnúť výsledkovú tabuľu uprostred zápasu. Čo k tomu Američanov viedlo? Nie je to tak trochu blamáž?

Vy by ste nevypli výsledkovú tabuľu, keď prehrávate vysoko na body a tie čísla sa neustále zhoršujú?

Koniec koncov Pentagón už dávno prestal oficiálne počítať aj obete svojich vojen, útokov a náletov vo svete, pretože mu to silne zhoršuje humanitárny imidž.

A keď už nejaké čísla vydá, zvyčajne sa pohybujú okolo desatiny skutočného počtu obetí. A k tomu ešte aby oficiálne priznával, ako jeho panovanie nad Afganistanom krachuje?

Ako najmodernejšia, najsilnejšia a najdrahšia armáda na svete prehráva s otrhanými bradáčmi v topánkach a s kalašnikovmi? Toho, Boh dá, nebude! Ale mýlite sa. To nie je blamáž. To je realita.

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Spejeme k voľbám do Európskeho parlamentu. Nejde ani tak o to, koľko odporcov EÚ sa tam dostane, lebo parlament je nastavený tak, aby nemohol nič moc ovplyvniť, ale spoznáme aspoň približnú mieru nespokojnosti občanov EÚ s EÚ...

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová: Greta, a čo ľudia? Mlčať a počúvať, naša úloha v EÚ. Prepad moci USA? Toto radšej nepíšu

23:59 Tereza Spencerová: Greta, a čo ľudia? Mlčať a počúvať, naša úloha v EÚ. Prepad moci USA? Toto radšej nepíšu

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ Keď teraz prestaneme svietiť, kúriť a jazdiť, čo urobíme s ľuďmi? P…