Expert na politiku EÚ: Bratislavský samit bol krokom správnym smerom

17.9.2016 10:16

Piatkový neformálny samit v Bratislave bol pre EÚ prvým správne smerovaným krokom v období, keď sa spamätáva z rozhodnutia Británie o ukončení členstva. Pre agentúru DPA to povedal dnes politológ Richard Youngs, ktorý je expertom na zahraničnú politiku EÚ inštitútu Carnegie Europe.

Expert na politiku EÚ: Bratislavský samit bol krokom správnym smerom
Foto: TASR
Popis: Bratislavský summit o sebareflexiu EÚ a brexite

"Je pozitívne, že sa pri tomto stretnutí nehovorilo iba o brexite a jeho negatívnych dôsledkoch," vyjadril sa Youngs a dodal, že môže ísť o začiatok dlhého procesu. Účastníci samitu dali podľa neho jasne najavo, že starostiam občanov by sa malo viac načúvať, aj keď zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom by sa to malo robiť.

Výsledkom bratislavského samitu je tzv. cestovná mapa, ktorá predurčuje priority EÚ na najbližšie mesiace. Podľa Youngsa však chýba "hmatateľný proces na zapojenie občanov, nejaké konkrétne nápady, čo by to malo znamenať".

Politológ sa v tejto súvislosti vyjadril aj k úlohe nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, a to slovami, že bude "veľa závisieť od jej šikovnosti", ale dôležité rozhodnutia v EÚ je možné očakávať až po jarných prezidentských voľbách vo Francúzsku a neskorších parlamentných voľbách v Nemecku.

"Problémom pre EÚ je to, že ustavične čakáme na také či onaké voľby," mieni citovaný expert, podľa ktorého nikdy nenastane dvoj- alebo trojročné obdobie, v ktorom by európske spoločenstvo mohlo v pokoji prijímať zásadné rozhodnutia. "Toto je štrukturálny problém EÚ," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raketové útoky akoby Asada posilnili. Ste vedľa ako tá jedľa, odkazuje Tereza Spencerová priamo zo Sýrie „hovoriacim hlavám“ v Európe. Prináša informácie z miesta aj FOTO

0:00 Raketové útoky akoby Asada posilnili. Ste vedľa ako tá jedľa, odkazuje Tereza Spencerová priamo zo Sýrie „hovoriacim hlavám“ v Európe. Prináša informácie z miesta aj FOTO

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Akoby tie raketové útoky, nech už bolo ich motívom čokoľvek, len v…