Dve percentá na obranu je rovnaký nezmysel ako migračné kvóty. Sme v pasci propagandy. Ide o americké vojenské kšefty, tvrdí profesor Krejčí

22.7.2018 12:00

ROZHOVOR Len hra o peniaze, žiadna veľká stratégia! „Dve percentá stanovené dopredu sú rovnaký nezmysel ako migračné kvóty,“ myslí si profesor Oskar Krejčí. „Na čo to dajú? To vie Pán Boh. Žiadna stratégia neexistuje, nepriateľ neexistuje,“ hovorí. A že sú požiadavky amerického prezidenta ešte vyššie? Len pokračovanie demagógie. Celá debata je podľa Krejčího „len o kšefte“. „Prečo? Pretože väčšina peňazí bude mieriť na nákup zbraní.“ A vyčítať Merkelovej ruský plyn? Tak si skúsme predstaviť celosvetové zdraženie.

Dve percentá na obranu je rovnaký nezmysel ako migračné kvóty. Sme v pasci propagandy. Ide o americké vojenské kšefty, tvrdí profesor Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popis: Oskar Krejčí

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie majú dávať do roku 2024 dve percentá HDP na obranu. Tak znela dohoda z Walesu. Lenže, ako sa ukazuje, americký prezident Donald Trump nie je spokojný. Najradšej by videl sľubované peniaze „okamžite“, prípadne v januári, a chce štyri percentá. Iste niektorých diplomatov požiadavkou, ktorá zaznela minulý týždeň vo štvrtok na summite v Bruseli, vydesil, na druhej strane mohli byť radi, že nedošlo na vyhrážky odchodom USA z Aliancie. Vo finále Trump tvrdil, že NATO je teraz ešte silnejšie ako kedykoľvek predtým, summit si pochvaľoval a potom odletel do Londýna. Chce Trump ešte väčším tlakom potvrdiť to, čo sa dohodlo, alebo vyslať nejaký odkaz smerom k domácemu publiku? Aký je to signál pre nás, pre Európsku úniu a členské štáty?

Najprv si treba uvedomiť, že požiadavka dávať dve percentá HDP na vojenské výdavky je rovnaká demagógia ako migračné kvóty. Prečo? Pretože veľkosť výdavkov na obranu by mala byť stanovená tým, ako definujeme riziká a hrozby. Túto analýzu nikto neurobil. Nevieme, či by sme mali dávať jedno percento, alebo päť percent. Dve percentá stanovené dopredu je rovnaký nezmysel ako migračné kvóty. Je to vyhadzovanie peňazí, pričom nevieme na čo.

Konkrétna stratégia nepriateľa v NATO neexistuje, hovorí sa len o ruskej hrozbe. Tým sa dostávame do pasce. Prečo? Keď sa pozriete na súčasné výdavky samotných európskych štátov NATO – teda bez USA a Kanady –, zistíte, že tento rok by mali prekročiť 239 miliárd dolárov. Vzhľadom na to, že Rusko dáva 61 miliárd dolárov, tak európske krajiny NATO dávajú na tzv. ruskú hrozbu približne štyrikrát viac ako Rusko. Ruské nebezpečenstvo je jednoducho nonsens.

Dalo by sa povedať, že niektoré, zvlášť strategické, zbrane sú v Rusku oveľa kvalitnejšie ako v európskych krajinách NATO. To je pravda. Ale aby bola vyvážená strategická rovnováha s Ruskom, na to nemusia byť rozmiestnení v Európe americkí vojaci. Stačia medzikontinentálne balistické americké rakety v USA plus americké rakety a strely s plochou dráhou letu v ponorkách a strategických bombardéroch.

Trump chce svojím volaním po štyroch percentách na obranu vytvoriť pocit, že dve percentá nie sú zase tak veľa. V skutočnosti sú americké štyri percentá nezmyselne vyhodené peniaze. Tým sa dostávame k ďalšej rovine spomínanej demagógie. Tvrdenie, že USA hradia 70 % výdavkov NATO, je optický klam vzniknutý zo súčtu všetkých výdavkov.

Podľa analýzy britského Medzinárodného inštitútu strategických štúdií sa do Európy z amerických 603 miliárd ročných vojenských výdavkov dostane 5,5 percenta. Konkrétne Američania dávajú 36 miliárd na pomoc spojencom a na vlastné jednotky v Európe. Spojené štáty majú stratégiu dvoch morí a dvoch subkontinentov. Ich výdavky na Pacifik a Áziu sú dnes vyššie ako výdavky na Atlantik a Európu. V Ázii, pokiaľ ide o pozemné aj námorné sily, je viac vojakov než v Atlantiku a Európe. Sme v pasci propagandy, ktorej verí len pár redaktorov v Českej televízii a vojaci, ktorí sa na tom priživujú.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

A spomeniem ešte jednu vec, ktorá je veľmi nebezpečná. Keď sa zvýšia výdavky všetkých členských štátov NATO na dve percentá HDP, tak by to už vlani podľa prepočtov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru znamenalo zvýšenie o 66 miliárd, teda o 26 percent. Len toto navýšenie na dve percentá je vyššie než celý vojenský rozpočet Ruska. Aký to má zmysel?

Od začiatku je to len o kšefte. Prečo? Pretože väčšina peňazí bude mieriť na nákup zbraní. Len čo sa bratislavská vláda rozhodla nakúpiť americké stíhačky F-16, prestalo hroziť, že sa stane obeťou pouličných manifestácií, ako sa to stalo Ficovej vláde. Je to hra o peniazoch, žiadna veľká stratégia. Američania majú v podstate jediný výrobok, ktorý môžu celosvetovo predávať, a to sú zbrane. Všetko ostatné prestáva byť konkurencieschopné – možno okrem dopravných lietadiel a aj táto výroba je napojená na vojensko-priemyselný komplex.

Toto je celé kúzlo požiadavky na dve alebo štyri percentá. Ruské nebezpečenstvo je v tomto prípade úplne vybájené.

Vráťme sa ešte na začiatok summitu, keď sa Donald Trump rozhodol útočiť na Nemecko za to, že kupuje plyn z Ruska. Je vraj neprípustné, aby nejaká krajina stavala plynovody s Ruskom. V tom prípade by pre neho bolo asi najlepšie, keby v budúcnosti európska energetická únia nakupovala bridlicový plyn z USA... Myslíte si, že by si nemecká kancelárka u Trumpa polepšila, keby naznačila, že Nemecko bude kupovať americký plyn, alebo je to jedno, pretože by Trump prišiel s inou výhradou?

Útok na Európu z Washingtonu je hlavne útokom na Berlín, pretože zvýšenie vojenského rozpočtu Nemecka na požadované dve percentá znamená pridať približne 25 miliárd. A na čo to dajú? To vie Pán Boh. Žiadna stratégia neexistuje, nepriateľ neexistuje.

A bridlicový plyn? Zase absurdná záležitosť. Víťazstvo nad Nemeckom znamená donútiť ho vzdať sa Severného prúdu 2, kupovať drahší americký plyn a zriecť sa zisku z ruského plynu, čo sa mi nechce veriť, že sa podarí, bude to viesť k celosvetovému zdraženiu plynu. A teda aj k zvýšeniu zisku Gazpromu. Ale možné je v tomto svete čokoľvek.

Naozaj ide Trumpovi len o to, aby získal odbyt pre americký plyn?

Áno, je to prvoplánové. Veľmi prvoplánové. Američania sa stávajú najväčším producentom plynu, potrebujú vyvážať – a voľné trhy pre ropu a plyn nie sú. Aj útoky na Irán sú s tým spojené. Keď sa pozriete na spôsob uvažovania Donalda Trumpa, zistíte, že nerobí geopolitiku v klasickom slova zmysle, nepočíta tanky v priestore. Trump robí geoekonomiku, vedie obchodnú vojnu. Niekde zvyšuje clá, inde zavádza embargá, voľakde straší bezpečnostnými rizikami, ako sa teraz vyhrážal nemeckej kancelárke.

Takže máme brať ako úplne v poriadku, že mu síce prekáža, že Nemecko berie plyn z Ruska, ale s Vladimirom Putinom chce mať dobré vzťahy... Ako sa v tom máme vyznať?

Dnes máme na Západe dvojakú propagandu. Prvá je čisto demagogická, ktorú predvádza Trump: preexponovaná slovná zásoba, hrubo primitívne požiadavky smerujúce čisto na kšeft. Potom máme tzv. sofistikovanú rusofóbnu alebo čínofóbnu kampaň, ktorá sa hrá s nejakou politickou víziou. Politici sa dostávajú v oboch prípadoch do pasce. Len čo uveria demagógii alebo „sofistikovanej“ predstave o ruskom alebo čínskom nebezpečenstve, stráca sa im obraz reálnych záujmov Európskej únie.

Reálnym záujmom je pritom vytvárať eurázijský trh. Americký trh bude mať čoraz väčšie domáce problémy a bude sa čoraz viac orientovať na Áziu, čo je prirodzené, pretože tam je už dnes trh oveľa väčší než v Európe. Aj my by sme mali začať týmto spôsobom premýšľať. A nie sa nechávať vťahovať do pasce, hádať sa s Ruskom, Čínou – a zároveň sa dohadovať s Amerikou, ktorá nás bude vydierať tak, ako to teraz robí Trump.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Daniela Černá
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra! Je to inak. Tereza Spencerová k útoku na Novom Zélande aj k Erdoganovi

0:00 Cenzúra! Je to inak. Tereza Spencerová k útoku na Novom Zélande aj k Erdoganovi

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „My sa síce vojensky hrnieme do moslimských krajín, ale prinajmenšo…