Chcete naprávať chyby a nevyvodzovať zodpovednosť? Bezpečnostný expert Zábojník kriticky o bratislavskom samite

17.9.2016 16:00

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník sa vo svojom komentári vracia k uplynulému neformálnemu samitu predsedov vlád a prezidentov EÚ v Bratislave.

Chcete naprávať chyby a nevyvodzovať zodpovednosť? Bezpečnostný expert Zábojník kriticky o bratislavskom samite
Foto: archív JZ
Popis: Juraj Zábojník, bezpečnostný expert

Neviem prečo, ale pri počúvaní troch kľúčových lídrov na jednotlivých tlačovkách v závere samitu v Bratislave, predsedu Rady EÚ Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Junckera a predsedu europarlamentu Schulza, som si spomenul na Ezopove bájky, ktoré som ako chlapec čítal, a jedna z nich bola o bocianovi a kačičke, na ktorú zaútočil jastrab, hoci jej bocian sľúbil, že ju v kritickej situácii ochráni. Z tejto bájky pramení jedno poučenie, a to, že: „Nečakajte, že vás ochráni niekto, kto ochranu zabezpečiť nedokáže.“

Jedna vec ma však neskutočne teší. Organizácia celého priebehu akcie bola zabezpečená, zdá sa, na veľmi dobrej úrovni a po bezpečnostnej stránke si myslím, že taktiež, a preto patrí kompetentným riadiacim pracovníkom a všetkým zainteresovaným veľké poďakovanie. Premiér Fico povedal, že bratislavský neformálny samit bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace, no priznám sa, že som očakával detailnejšie vyriešenie niektorých kľúčových problémov, ktoré občanov celej Európskej únie trápia.

Spoločná armáda? Úsmevné

Je síce pekné, že sa zamysleli nad tým, v akej situácii sa Európa nachádza, a zamysleli sa tiež nad výsledkom referenda vo Veľkej Británii, ale očakával som, že dôjde aj k zamysleniu sa, prečo k takejto situácii došlo? Ja som tú odpoveď v jednotlivých vyjadreniach pánov lídrov, bohužiaľ, nenašiel. Taktiež som očakával niečo viac od kancelárky Merkelovej ako suché konštatovanie, že na potrebe obmedziť alebo zastaviť nelegálnu migráciu do EÚ sa zhodli štátnici všetkých 27 krajín. Kto to len spôsobil svojimi nešťastnými vyhláseniami a fotením sa s migrantmi? Dohody s tretími krajinami na dosiahnutie tohto stavu mali už byť dávno a nie teraz o nich komunikovať aj s pánom francúzskym prezidentom Hollandom. Naozaj neviem, čo si mám o tom myslieť, ale jedno viem isto, že od profesionálnych krokov v oblasti bezpečnostnej politiky je to veľmi ďaleko. Nakoniec pochybujem, že s tým bol spokojný napríklad maďarský alebo taliansky premiér.

Predstava šéfa Európskej komisie Junckera o spoločnom vojenskom veliteľstve mi pripadá úsmevná a už dnes viem, že nebude nikdy naplnená, lebo je to nezmysel. Priznám sa, že od Donalda Tuska, ktorý hovoril o potrebe optimistického scenára pre Európu, som očakával trochu viac, pretože má najbližšie k V4. Čo sme sa vlastne dozvedeli? Dohromady nič. Všeobecné konštatovania o potrebe čo najrýchlejšieho zaistenia bezpečnosti občanov Únie, a to akcieschopnosťou akejsi Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, čo, samozrejme, vítam, len nerozumiem, prečo už dávno, keď nie v úplnej, tak aspoň v čiastočnej forme neexistuje? Myslím si, že Slovenská republika by s účasťou na tomto projekte problém nemala, dokonca by to dokázala so svojimi odborníkmi aj celé postaviť a podľa potrieb i manažovať.

Vyvodenie zodpovednosti?

Predsedovia vlád krajín V4 v tom majú jasno už dávno. Ak hovorí náš úspešný diplomat Miroslav Lajčák o určitej vôli, a hlavne túžbe všetkých po silnej Únii, tak tá dynamika by mala mať trochu iné kontúry v iniciatíve, samozrejme, zo strany lídrov silnejších štátov, predstavitelia V4 už urobili podľa mňa viac, ako bolo očakávané. Prestaňme už s naťahovaním času so slovnými spojeniami o inkluzívnej a flexibilnej solidarite, hoci, ako hovorí Lajčák, je to opak rétoriky spred pol roka, ale poďme naozaj zachraňovať Európu, pretože tak jasno a slnečno, ako mali dnes lídri počas stretnutia v Bratislave, už najbližšie dni byť nemusí a obloha sa zatiahne.

A keď sa zatiahne, nebude vidieť, pretože nastane tma, a keď sa nepodarilo nič poriadne urobiť za svetla, tak pochybujem, že to dokážu títo ľudia za slabej viditeľnosti. Únia má desiatky problémov od odchodu Británie z EÚ, počnúc katastrofálnou situáciou v bezpečnostnom prostredí, terorizmom, a čo je najhoršie, nejasnou víziou do budúcnosti, o čom ma presvedčili aj závery vyjadrení troch lídrov EÚ, Hollanda a Merkelovej. Áno, to, že chýbala Británia, je chyba, ale nie jej občanov, ale veľmi chabej a nekonštruktívnej politiky najvyšších ľudí z Bruselu.

Robert Fico to jasne povedal, že situácia, v akej sa nachádza EÚ v otázke prosperity, stability a jej bezpečnosti, je na zamyslenie. To sú tak veľmi vážne slová, že si to bežný človek ani nevie vyhodnotiť. Naozaj, ako hovorí, chýba konkrétnosť a konštruktívnosť v riešení ťažkej a zložitej situácie. To, že chýba diagnóza a ešte sa vôbec nestanovila, v porovnaní s človekom je výsledok v jeho ťažkej chorobe jasný, umiera. Ak Donald Tusk hovorí o potrebe napraviť chyby z minulosti, mal by hovoriť aj o ľuďoch, ktorí sú za tieto chyby zodpovední. To som akosi nepočul a počúval som pozorne každé jedno slovo.

Čiže chýba mi vyvodenie zodpovednosti. Alebo si myslia, že národy EÚ uveria, že sa po bratislavskom samite títo ľudia zmenia? Bulharsko treba okamžite podporiť na hraniciach s Tureckom, a to nie zase len deklaratívne, ale aj personálne, technicky a finančne, ako Juncker sľubuje. Aspoň niečo pozitívne. A ak sú teraz, ako Tusk hovorí, smutní pri rozhodovaní bez Británie, aby neboli v blízkej budúcnosti smutnejší aj bez iných krajín, pretože to k tomu smeruje, ak si urobím analýzu, kde sme sa po samite posunuli. Ďaleko nie. V jednom mal však Donald Tusk pravdu, že plávať v takejto zostave už s britskou premiérkou po Temži nebudú, ako plávali v Bratislave po Dunaji. A môže sa stať, že to nebude aj v niektorých iných riekach prípadných exitných krajín dnes ešte údajne silnej 27 na akýchsi hlinených nohách.

Autor: Juraj Zábojník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Raketové útoky akoby Asada posilnili. Ste vedľa ako tá jedľa, odkazuje Tereza Spencerová priamo zo Sýrie „hovoriacim hlavám“ v Európe. Prináša informácie z miesta aj FOTO

0:00 Raketové útoky akoby Asada posilnili. Ste vedľa ako tá jedľa, odkazuje Tereza Spencerová priamo zo Sýrie „hovoriacim hlavám“ v Európe. Prináša informácie z miesta aj FOTO

OKNO DO SVETA TEREZY SPENCEROVEJ „Akoby tie raketové útoky, nech už bolo ich motívom čokoľvek, len v…