Šéfke rezortu kultúry odovzdali petíciu za osamostatnenie Kunsthalle

4. 4. 2019 20:15

Nikto neuvažuje nad rušením ani vyhadzovaním Kunsthalle z Domu umenia na Námestí SNP v centre Bratislavy. Na štvrtkovej vernisáži Inverzná romantika v priestoroch Kunsthalle to povedala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Šéfke rezortu kultúry odovzdali petíciu za osamostatnenie Kunsthalle
Foto: TASR
Popis: Na snímke protestujúci počas vernisáže k výstave Inverzná romantika v Kunsthalle v Bratislave 4. apríla 2019
reklama

Laššáková svoje slová smerovala najmä k zástupcom výtvarnej a umeleckej obce, ktorí jej počas slávnostného otvorenia výstavy odovzdali petíciu s požiadavkou, aby Kunsthalle bola samostatnou inštitúciou a ostala v súčasných priestoroch.

Ministerka priznala, že je prekvapená z medializovaných obáv a tvrdení o rušení priestoru súčasného umenia v centre Bratislavy na úkor vzniku Kreatívneho centra. Opätovne deklarovala, že takéto úvahy sa nezakladajú na pravde.

"Ako tu stojím, hovorím, že nič nerušíme, nikoho nevyhadzujeme," zdôraznila. Priznala, že približne o 18 mesiacov sa budú musieť inštitúcie sídliace v Dome umenia - Literárne informačné centrum (LIC), Národné osvetové centrum (NOC), Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Kunsthalle, dočasne premiestniť do iných priestorov z dôvodu rekonštrukcie objektu.

V prípade projektu vzniku Kreatívneho centra v Dome umenia a budúcnosti Kunsthalle ako inštitúcie s právnou subjektivitou vyzvala ministerka na odbornú diskusiu. Potvrdila, že sa na takejto debate zúčastní v pondelok (8. 4.) na pôde Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU).

Signatári petície ministerke neveria

Jana Kapelová, jedna zo signatárov a iniciátorov petície za zachovanie Kunsthalle v Dome umenia povedala, že neverí slovám rezortu o tom, že Kunsthalle a Kreatívne centrum môžu vedľa seba pôsobiť pod jednou strechou.

"Na to nie sú dostatočné priestory," uviedla. Odvoláva sa tiež na projekt rekonštrukcie priestorov Domu umenia, v rámci ktorého sa podľa Kapelovej nepočíta s priestormi na Kunsthalle. Obáva sa, že plánom ministerstva je Kunsthalle premiestniť z centra Bratislavy na perifériu hlavného mesta. Zachovanie Kunsthalle v súčasných priestoroch na Námestí SNP prišlo podporiť niekoľko desiatok študentov VŠVU v Bratislave.

Ministerstvo kultúry (MK) vo štvrtok vydalo stanovisko k požiadavkám signatárov petície za osamostatnenie Kunsthalle. Rezort v ňom upozorňuje na to, že so žiadosťou sa signatári mali obrátiť najskôr na Slovenskú národnú galériu (SNG), ktorej organizačným úsekom Kunsthalle je.

Ide o jedinečnú možnosť zrekonštruovať budovu, pripomína rezort kultúry

Ministerstvu chýba tiež koncepcia právnej subjektivity vrátane finančného dosahu na verejné financie. Rezort odmieta tiež spochybňovanie plánovanej rekonštrukcie Domu umenia z eurofondových zdrojov a zámeru Kreatívneho centra.

"Ide o jedinečnú možnosť zrekonštruovať budovu Domu umenia a vytvoriť priestory, ktoré budú spĺňať moderné kritériá a požiadavky na prezentáciu nielen súčasného umenia. Vytvorením nového Kreatívneho centra sa Dom umenia zatraktívni, vybaví novými technológiami a bude môcť slúžiť širšej umeleckej obci, ako to bolo doteraz," uviedlo v stanovisku MK.

Výtvarná a kultúrna obec v pondelok (1. 4.) vydala vyhlásenie vyjadrujúce znepokojenie zo snahy zrušiť pôsobenie Kunsthalle Bratislava v priestoroch Domu umenia a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum, a to bez diskusie s umeleckou obcou.

Vo vyhlásení preto požaduje pre Kunsthalle právnu subjektivitu i stabilizáciu v Dome umenia, rovnako tak koncepčné riešenia oblasti kreatívneho priemyslu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrnko: Keby SNS normálne fungovala, mohla profitovať na rozpade Smeru. Takto narastie balík nevoličov

23:59 Hrnko: Keby SNS normálne fungovala, mohla profitovať na rozpade Smeru. Takto narastie balík nevoličov

Anton Hrnko, dlhoročný podpredseda SNS, situáciu v Smere chápe. Považuje to za prirodzenú generačnú …