Rudolf Pado: La storia infinita

23. 10. 2016 9:39

Politika nad ekonomiku, emócie nad faktami, záujmy lobistov nad záujmami daňových poplatníkov. Aj o tom je nekonečný príbeh dostavby tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce.

Rudolf Pado: La storia infinita
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto
reklama

Na začiatku vždy stojí politický sen. Túžba zanechať po sebe pomník v podobe niečoho veľkého. Gigantického.

Potom nastúpi emócia strašenia. „Po roku XY ... nám hrozí akútny nedostatok elektrickej energie ... Slovensko musí posilniť energetickú bezpečnosť ...“ Priemerný daňový poplatník SR odkojený na volebných guľášoch a pive, reagujúci na politické PR skratky, zneistie. Nepoznajúc cenu energií na európskom trhu trpí predstavami apokalypsy. Tma, elektrická energia iba medzi 18.00 – 21.00 ... Uff, ešte že to múdra vláda preventívne vyrieši ...

Oponenti sú mediálne zdevastovaní. Nazveme ich ekoteroristami, pošleme do jaskýň, spochybníme ich integritu ... Spoločenskú diskusiu moderujú lobisti. „Aký zadný palivový cyklus? Aké konečné hlbinné úložisko rádioaktívneho odpadu? Aké predražovanie výstavby jadrových zdrojov vo svete?“, to sú detaily, nechajte nás pracovať a nezneisťujte národ.

Veľa rúk vlády stíska veľa rúk zástupcov dodávateľov a zhotoviteľov. Slušivé helmy, kvalitné obleky, strojené úsmevy (v zákulisí možno aj drienkovica) ... „Vláda garantuje ...konečná cena 2,8 miliardy eur ...“ November 2008.

Prešiel čas. „ ... v procese výstavby sa vyskytli nepredvídateľné okolností ...“ Cena sa šplhá na 3,8 miliardy eur. Národ pokojne podriemkáva - ako vždy, vláda najlepšie vie.

Politické sny, ktoré sme zaplatili my

Medzitým zachraňujeme druhého najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia na Slovensku – uhoľnú elektráreň v Novákoch a 1 800 eurami na jedného baníka zadotujeme jeho dvorného dodávateľa nekvalitného hnedého uhlia. „Vláda dala ... vláda nedovolí ... vláda ...,“ uisťuje premiér baníkov. Argumenty o 18 %-nom prebytku elektrickej energie po uvedení tretieho bloku JE Mochovce do prevádzky zanikajú v dotačnom šialenstve. „ ... srdcom som baník,“ oznamuje svetu predseda vlády.

Cena dostavby blokov JE Mochovce stúpa na 4,6 miliardy eur. Vraj Fukušima a nové bezpečnostné štandardy pre jadrové zdroje. Trochu som vyľakaný. Tsunami na Slovensku? Pozerám jedným okom k Zemplínskej Šírave a druhým k Liptovskej Mare. Čo keď ... „Vláda vie najlepšie ...“

Rok 2016. Vláda sa skrýva. Na Mochovce už tiahne len jediný minister. Vo všeobecnej veselosti oznamuje národu niečo o 5,1 miliardách, habká čosi o dividendách (akosi mu zabudli oznámiť, že táto investícia si už nikdy na seba nezarobí) ... Zrazu už nie vláda, ale dodávatelia, zhotovitelia ... medzinárodná situácia ... samotný Vesmír ... , môžu za všetky problémy.

Diaľnica Košice – Bratislava do roku 2010, dostavba JE Mochovce za 2,8 miliardy eur, poloprázdne až prázdne priemyselné parky, mediálna prezentácia investorov, ktorí napokon neprišli ... politické sny, ktoré sme zaplatili my. Ale o tom, koľko vláda vzala sa už pri volebnom guľáši a pive nehovorí. Rýchlo zjesť navarené a držať hubu. Kráľ je nahý? No a čo? Je to predsa vláda.

Rudolf Pado
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na pado.blog.sme.sk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12 miliónov? Bola by som opatrná v súdoch, že sú nepotrebné, varuje Cigániková

9:30 Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12 miliónov? Bola by som opatrná v súdoch, že sú nepotrebné, varuje Cigániková

Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12,5 milióna eur bez DPH, keď všetko nasvedčuje, že ne…