Róbert Auxt: Likvidácia živnostníkov cez odvody a dane

12. 12. 2015 17:00

Aký balíček dostane od vlády tieto vianoce živnostníci? No predsa opäť vyššie povinné odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. A ak si náhodou aj niečo zarobí tak platí dane vyššie ako banky, korporácie či finančné skupiny!

Róbert Auxt: Likvidácia živnostníkov cez odvody a dane
Foto: SITA
Popis: Eurobankovky

Ako sa cíti slovenský živnostník? Ľudia okolo vás, ktorí sú zamestnaní sa na vás pozerajú ako na kapitalistu bez zábran a štát sa k vám správa, ako k produktu, na ktorom sa najlepšie zarába.

Keď sa niekto rozhodne ísť na živnostenský úrad chce byť v prvom rade samostatný, cíti, že sa už môže spoľahnúť sám na seba, dôveruje, že jeho vlastne ruky a rozum dokážu vytvoriť niečo, čo ľudia ocenia a vďaka tomu on získa ekonomickú slobodu, nezávislosť.

Samostatný a sebavedomý človek je základom pre občiansku spoločnosť, kde sa každý svojou troškou staráme o to naše krásne Slovensko.

Živnostník by mal byť inšpiráciou pre zamestaných a hýčkaný štátom. Prečo?

Hnevá nás, keď Slovensko skupujú zahraniční investori a zarobené peniaze si berú k sebe domov. Živnostník je Slovák, pracuje doma, zväčša pre domácich, peniaze míňa doma.

Je to ideál vlastníka, ešte lepší ako je štát, lebo zodpovednosť za svoje podnikanie nesie sám, ručí všetkým čo má, nielen do výšky vkladu, alebo ako "slovenský politik".

Živnostník je všestranný, nielen že robí to v čom je dobrý, ale navyše si sám zhaňa zákazky (obchodné oddelenie), robí si reklamu (marketingové oddelenie), sám vypisuje faktúry a študuje nové zákony (účtovné oddelenie), behá po úradoch (office manager) a keď niekto neplatí tak peniaze sám vymáha (právne oddelenie). Myslite, že živnostník pracuje 40 hodín týždenne?

Každý z vás, ktorí ešte máte, alebo ste mali živnostenský list zarámovaný na stene viete o tom svoje. Sen živnostníka, zarobiť si peniaze vlastnou prácou, žiť slušný život, dokonca mať šancu byť bohatý a vybudovať niečo veľké zostáva stále iba snom. Pritom práve slovenský živnostník by si to zaslúžil.

A čo má za to? Vysoké povinné odvody a zvrátené dane!

Ak má živnostník lepší rok a zarobí viac ako 176,8 násobku životného minima tak musí zaplatiť väčšie dane ako nadnárodné korporácie na úrovni 25%, pričom štát chce od bánk, korporácií a finančných skupín 22%. Samozrejme o daňových prázdninách môže len snívať.

Môže slovenský živnostník konkurovať spoločnostiam zo zahraničia, len ťažko. Často za tú istú prácu si pýta menej, aby bol konkurencie schopný. Pritom platí rovnaké odvody, ktoré každým rokom rastú.

Len tak na ilustráciu od januára 2016 je minimálna výška odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne spolu vo výške 202,26. V porovnaní s rokom 2015 ide o nárast o 8,01 EUR mesačne. Oproti roku 2010 sa minimálne odvody zvýšili o 60,62 EUR, alebo 43%! Inak povedané minimálne odvody pre živnostníkov idú každý rok hore a služby štátu stagnujú.


Minimálne odvody živnostníka (SZČO) 2010-2016

Minimum čo sa dá urobiť na zlepšenie situácie?

Pre malých živnostníkov s obratom do 20 000 EUR #SIEŤ ponúkne dobrovoľný systém Jednej platby, ktorá nahradí všetky odvodové a daňové povinnosti a komunikáciu s úradmi.

Pre príjmy vo výške do 5 148 by živnostník mohol platiť zdravotné odvody na dobrovoľnom princípe tak, ako je tomu v prípade platenia poistného do Sociálnej poisťovne. Týmto by mesačne tí najmenší ušetrili 60,06 EUR.

Inak povedané živnostník v roku 2016 namiesto minimálnych 202,26 x 12 = 2 427 EUR zaplatí len 2 000 EUR na odvodoch, neplatí žiadne ďalšie poplatky, dane a taktiež si nemusí viesť účtovníctvo iba daňovú evidenciu! V prípade ak ma živnostník príjmy do 5 148 sa rozhodne sám či si kúpi licenciu, alebo sa rozhodne si platiť odvody dobrovoľným spôsobom.

Takto živnostníkom ročne ušetríme minimálne 427 EUR bez nutnosti pobehovania po úradoch, zamestnávania účtovníčky, alebo platenia koncesionárskych poplatkov RTVS.

Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať aj živnostníkom!

Róbert Auxt
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

7:05 Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

Novinár Respektu Petr Třešňák zareagoval na hodnotenie uznávaného psychiatra, predsedu českej Asociá…