Petícia za legalizáciu predaja žuvacieho tabaku

22. 10. 2015 13:44

My, nižšie podpísaní, prostredníctvom tejto petície žiadame prijatie komplexného Zákona o predaji žuvacieho tabaku. Predaj niektorých druhov žuvacieho tabaku je v Európskej únii zakázaný podľa smernice Europskej únie 2001/37/ES s výnimkou Švédska.

Petícia za legalizáciu predaja žuvacieho tabaku
Foto: Archiv
Popis: Ilustrační foto

Podľa predbežných štatistík na územi Slovenskej republiky priemerný užívateľ spotrebuje 300 g snusu (zhruba 6 krabičiek) za mesiac. Snus užíva približne 6%  Slovenskej  populácie (približne 320 000 ľudi).

V roku 1985 vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) štúdie, podľa ktorej je orálny tabak karcinogénny. Na základe tejto štúdie bol orálny tabak s výnimkou Švédska a Dánska zakázaný v celej Európskej únii, tento zákaz teraz platí i v Slovenskej republike. Komisia WHO pre tabak neskôr skonštatovala, že výsledky štúdií ohľadne dopadu užívania orálneho tabaku sú nepreukázateľné.

V porovnaní s dymovými či horiacimi tabakmi je nebezpečenstvo bezdymového tabaku pre zdravie zanedbateľné. Hoci v súvislosti s dlhodobým užívaním žuvacieho tabaku je zaznamenaný vyšší výskyt rakoviny sliznice úst, je riziko nepomerne menšie než je u cigariet. Fajčiari sú vystavený 20-25x zvýšenému riziku rakoviny pľúc, „žuvači“ sú ohrozený 2x viac než populácie, pričom ale platí, že nádory pľúc sú i u nefajčiarov omnoho častejšie než nádory slizničnej výstielky úst, hltanu a okolia. Prepočítanie na dĺžku života sa fajčiarom skracuje stredná dĺžka života o 8 rokov, užívateľom bezdymových tabakov o 15 dní.

Pretože sa žuvací tabak neinhaluje ako napríklad klasické cigarety, je riziko rakoviny pľúc prakticky vylúčené. Aj u neho ale existuje možnosť výskytu rakoviny úst. Pretože je ale ošetrený skôr parou než ohňom ako klasický tabak, obsahuje menšiu koncentráciu nitrosaminov a karcinogénov, ktoré sú telu tak škodlivé. World Health Organization (WHO) eviduje fakt, že muži vo Švédsku, kde je rozšírené užívanie snusu, majú najmenší výskyt rakoviny pľúc z celej Európy.

Používanie a nákup žuvacieho tabaku pre vlastné potreby nijak zákon v EU nezakazuje. Za trestnú činnosť sa považuje iba predaj žuvacieho tabaku.

Preto touto petíciou Vás žiadame o prijatie Zákona na zlegalizovanie predaja žuvacieho tabaku.

Petíciu môžete podpísať tu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

7:05 Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

Novinár Respektu Petr Třešňák zareagoval na hodnotenie uznávaného psychiatra, predsedu českej Asociá…