Petícia: Žiadame o prihlásenie opatrovateľov do dôchodkového poistenia

29.10.2017 19:21

Vážený pán minister práce sociálnych veci a rodiny, Ján Richter. Sme rodičmi, opatrovateľmi a osoby so zdravotným postihnutím.

Petícia: Žiadame o prihlásenie opatrovateľov do dôchodkového poistenia
Foto: TASR
Popis: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

Od  1.1.2018. sa má meniť zákon o sociálnom poistení, aby už mamičky na rodičovskej dovolenke a  opatrovatelia nemuseli osobne podávať prihlášku na dôchodkové poistenie.

Opatrovatelia  sústavne   prichádzajú  a  prichádzali o dôchodkové poistenie, nie vlastnou vinou: Osoba  ktorá  opatruje fyzickú osobu  odkázanú na  opatrovanie inou fyzickou osobou nie je  prihlásená do dôchodkového poistenia odo dňa podania žiadosti  o opatrovateľský príspevok, ale iba odo dňa  priznania príspevku na opatrovanie.  

To znamená, že niekedy prejdú mesiace až roky, kým osoba ktorá opatruje  má možnosť podať prihlášku  do  dôchodkového poistenia.  Nie že by  prihlášku pridať nechcela, ale kým  osoba ktorá je odkázaná na opatrovanie, nemá písomné rozhodnutie z úradu práce sociálnych veci a rodiny, že je odkázaná na opatrovanie inej fyzickej osoby,  tak opatrovateľ nemá možnosť si prihlášku podať.  

Týmto žiadame  o spätné prihlásenie opatrovateľov  do  dôchodkového poistenia a aby sociálna poisťovňa zohľadnila  aj  tých opatrovateľov, ktorí   dlhodobo , nepretržite a dokázateľne   opatrovali svojich blízkych, bez prihlášky  v dôchodkovom poistení, lebo  ich o registrácii nikto neinformoval.      

Výpadok zo systému nie je vinou ani opatrovaného a ani opatrovateľa a pri dosiahnutí dôchodkového veku  tie mesiace až roky  kedy nebol zaregistrovaný v sociálnej poisťovni  opatrovateľovi chýbajú na výpočet  starobného dôchodku.  

Ďakujeme pekne za podporu. 

Písomný kontakt: kompenzacie@centrum.sk                 

Petíciu môžete podpísať tu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Protesty v Česku? Je jasné, ako to je, Eduard Chmelár dal na stôl vážne fakty

7:00 Protesty v Česku? Je jasné, ako to je, Eduard Chmelár dal na stôl vážne fakty

Historik Eduard Chmelár sa na svojom facebookovom profile zamyslel nad tým, že skutočný problém, kto…