Petícia: Potravinová sebestačnosť Slovenska

28.9.2017 10:21

Slovensko nie je potravinovo sebestačné a od tohto cieľa ho delí ešte poriadny kus cesty. Zastúpenie domácich potravín na pultoch obchodných reťazcoch je stále veľmi mizivé.

Petícia: Potravinová sebestačnosť Slovenska
Foto: pixabay.com
Popis: Petícia - ilustračné foto

Dve tretiny našej krajiny tvoria horské a podhorské oblasti, štyridsať percent územia je zalesneného a máme dva a štvrť milióna hektárov ornej pôdy, lúk a pasienkov, ( veľká časť je v rukách zahraničných investorov) čo je takmer polovica nášho územia. A nedokážeme s tohto množstva nasýtiť našich ľudí?„Napriek tomu päťdesiat percent potravín dovážame. Naši poľnohospodári boli v minulosti schopní produkovať bravčové mäso, hydinu, jablká či zeleninu...atď.

Ak by sa podarilo zjednotiť poľnohospodárov, vypracovať projekt potravinovej sebestačnosti podľa smerníc ktoré budú pre ľudí a nie proti nim ,tak docielime z určitosťou potravinovú sebestačnosť Slovenska, aj bez pomoci krajín EU. Z najnovšieho prieskumu agentúry GfK (poskytovateľ komplexných služieb v oblasti prieskumu trhu) pre Potravinársku komoru Slovenska (PKS) vyplýva, že na Slovensku je väčšina ponúkaných potravín zo zahraničia. Výnimkou sú iba mlieko, minerálne vody a alkoholické nápoje. Kým v roku 2011 zastúpenie domácich potravín v slovenských obchodoch ešte dosiahlo 50 percent, tento rok ich podiel v 360 sledovaných predajniach dosiahol nové minimá 37,2 percenta. "Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom dovozových potravín v obchodných reťazcoch. Potravinársky priemysel na Slovensku upadá, v potravinárskom priemysle klesá zamestnanosť. Zatiaľ čo v iných krajinách sú domáce potraviny témou, na Slovensku sa potravinárskemu priemyslu nevenuje patričná pozornosť. 

POZNÁMKA: Počtom obyvateľov dvojnásobne väčšieho Česka, vyrába trojnásobne viac potravín ako Slovensko. Najviac slovenských potravín ponúkali domáce obchodné siete COOP Jednota a CBA, na opačnej strane rebríčka skončil diskontný reťazec Lidl. Z jednotlivých druhov potravín slovenskej produkcie najmenšie zastúpenie na pultoch obchodných reťazcov na Slovensku majú oleje, cukrovinky a konzervované produkty. Špatným riadením z ministerstva upadá poľnohospodárstvo ale aj nezamestnanosť, čo spôsobuje nárast chudoby na Slovensku. Je potrebné zaviesť inštitút odborníkov tvorený z ľudu v tejto oblasti,ktorý bude mať za úlohu kontrolovať ministerstvo a bude mať právomoc zasahovať do ich rozhodovaní.

Preto navrhujeme:

Aby štát zodpovedný za bezpečnosť a potravinovú sebestačnosť občanov,obnovil chod štátnych majetkov a tak zabezpečil,zdravú výživu a potravinovú sebestačnosť občanov Slovenska.

Autori petície:

Štefan Hronček, Lučenec

Peter Papánek, Zemianske Kostoľany                                  

Petíciu môžete podpísať tu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Glváč ku kauze Cervanová: Kiska by sa mal ospravedlniť matke zavraždenej študentky. I všetkým slušným ľuďom. A poslal výzvu organizátorom protestov

14:15 Glváč ku kauze Cervanová: Kiska by sa mal ospravedlniť matke zavraždenej študentky. I všetkým slušným ľuďom. A poslal výzvu organizátorom protestov

NÁZOR V prvom rade sa chcem poďakovať investigatívnemu novinárovi Martinovi Hanusovi z redakcie post…