Čaplovič: Nemienim sa zúčastňovať letného mediálneho divadla pod taktovkou opozičných poslancov

1.8.2018 10:40

NÁZOR Vrenie vo významných národných inštitúciách – Slovenskom národnom múzeu (SNM) a Slovenskej akadémii vied (SAV) – počas dovoleniek a horúceho leta dokazuje predovšetkým zlyhania oboch manažmentov v týchto ustanovizniach. Som členom parlamentného školského výboru, a preto sa budem venovať SAV, vyjadruje názor poslanec NR SR za Smer Dušan Čaplovič. Pripomína, že v minulosti bol v predsedníctve tejto ustanovizne a šesť rokov aj jej podpredsedom.

Čaplovič: Nemienim sa zúčastňovať letného mediálneho divadla pod taktovkou opozičných poslancov
Foto: TASR
Popis: Dušan Čaplovič
Od počiatkov uvažovanej transformácie, ako aj počas  jej samotnej  prípravy (2014 – 2017/2018), vtedy už ako poslanec školského výboru NR SR som upozorňoval na jej úskalia a nekvalitné legislatívne návrhy, najmä zo strany vedenia SAV. Odporúčal som, aby sa vedenie akadémie poučilo z prípravy a realizácie transformácie Akadémie vied ČR v Prahe na verejno-výskumnú inštitúciu (ďalej VVI). 
 
Zbytočné bolo to búšenie do bútľavej vŕby. Vedenie SAV išlo tvrdohlavo svojou cestou, čo ju napokon doviedlo k terajšiemu stavu. Stačilo sa poučiť, kolegovia z vedenia AV ČR boli ochotní poradiť a pomôcť, fungujú a chyby odstraňujú za pochodu, vedia, že všetko nie je ideálne. Písal som listy, dával odporúčania, upozorňoval na nedostatky v navrhovanom zákone, ktoré najmä SAV zákulisne odmietala rešpektovať. Aj vrátane uznesení minuloročnej Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie vo veci Zákona o VVI a prípravy novely či nového Zákona o SAV. Škoda, že pritom čiastočne kooperovalo minulé a terajšie vedenie ministerstva školstva. 
 
Nemienim sa preto zúčastňovať letného mediálneho divadla pod taktovkou opozičných poslancov, ktorí kvôli situácii v SAV navrhujú zvolať mimoriadny školský výbor. Zabúdajú, že zákon je otvorený, zmeny, ktoré mali pomôcť nepriamou novelou zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského zákona na júnovej schôdzi parlamentu tohto roku, vetoval prezident Kiska. NR SR bude o tomto zákone opätovne rokovať na riadnej septembrovej schôdzi. 
 
 
A tiež zabúdajú, že na ťahu je SAV. Konkrétne v tom, že musí predložiť a vyčísliť všetok majetok jednotlivých ústavov a pracovísk SAV, nielen často formálne ako doteraz. Treba preto postupovať dôkladne a dôsledne pri registrácii VVI, do ktorých sa má odovzdať rozsiahly majetok štátu, teda všetkých občanov SR. Tu sa v celosti zhodujem s vedením rezortu. Pokiaľ to však ústavy SAV nesplnia, ťažko hovoriť o kvalitnej transformácii štátneho majetku do vlastníctva akadémie a jej ústavov. 
 
Z týchto dôvodov považujem zvolanie mimoriadneho školského výboru za zbytočné. Na rade je vedenie SAV a následne rezort školstva, ako aj opätovné prerokovanie vráteného, už spomínaného zákona v pléne NR SR na jej septembrovej schôdzi. A dovtedy verím, že si SAV splní svoje povinnosti, najmä čo sa týka transparentného prevodu majetku na VVI. 
 
Autor: Dušan Čaplovič

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mikloško: Európa bola najsilnejšia, keď bola kresťanská. Otváranie sa iným kultúram je sebevraždou

16:10 Mikloško: Európa bola najsilnejšia, keď bola kresťanská. Otváranie sa iným kultúram je sebevraždou

KOMENTÁR JOZEFA MIKLOŠKA „Európa nie je problém, je riešením“ – nedávno povedal slovenský prezident.…